Archiwum: Styczeń 2018

REZYGNACJA FRANCO FALCINELLIEGO. GAFUR RAHIMOV TYMCZASOWYM PREZYDENTEM AIBA

Aiba Logo

W minioną sobotę (27 stycznia) Międzynarodowe Stowarzyszenie Boksu Olimpijskiego (AIBA) powołało na stanowisko swojego tymczasowego prezydenta Gafura Rahimova, najdłużej działającego wiceprezydenta tej organizacji. Powodem tej decyzji była nieoczekiwana rezygnacja Franco Falcinelliego, pełniącego obowiązki tymczasowego prezydenta od października 2017 r., czyli od czasu zawieszenia dr Ching-Kuo Wu. Wspomniana decyzja zapadła podczas jednodniowego, Nadzwyczajnego Kongresu AIBA w Dubaju, w którym wzięło udział 250 przedstawicieli 109 federacji narodowych.

Były pięściarz i trener, Gafur-Arslanbek Akhmedovich Rahimov, 22 lipca skończy 67 lat. Jest cenionym i niezwykle wpływowym uzbeckim biznesmenem oraz działaczem sportowym. Od 1998 r. pełnił funkcję wiceprezesa AIBA. W 2001 r. i ponownie w 2005 r. został wybrany wiceprzewodniczącym Narodowego Komitetu Olimpijskiego Uzbekistanu.

Kongres zwołano w związku z postawionymi dr Wu zarzutami o niewłaściwe zarządzanie finansami, łamanie statutu i regulaminów AIBA oraz podejmowaniem kluczowych decyzji bez konsultacji z komitetem wykonawczym AIBA. W czasie spotkania m.in. głosowano nad wnioskiem o przyznanie dr Wu funkcji „honorowego prezydenta”, który to pomysł został odrzucony bezwzględną większością głosów. Nowy tymczasowy prezydent Rahimov zobowiązał się w najbliższym czasie przywrócić AIBA stabilność finansową i przejrzystość. Jednocześnie złożył zapewnienie o współpracy z Falcinellim, by kontynuować jego dotychczasowe prace reformatorskie i restrukturyzacyjne.

Podczas Kongresu wybrano także nowego dyrektora wykonawczego AIBA. Został nim Amerykanin dr Tom Virgets, pełniący dotąd funkcję przewodniczącego Komisji Dyscyplinarnej AIBA.

KANADYJCZYCY PONOWNIE POKONALI POLAKÓW W MONTREALU

wachala_2018

Niestety Biało-Czerwonym nie udał się rewanż za porażkę poniesioną w piątek w pierwszym meczu międzypaństwowym z reprezentantami Kanady. Dzisiaj w sali East Boxing Club w Montrealu Polacy ponownie zostali pokonani przez gospodarzy 10-2.

Jedyne punkty dla podopiecznych trenera Karola Chabrosa zdobył 19-letni Filip Wąchała (69 kg – na zdjęciu), który ponownie okazał się lepszy od swojego kanadyjskiego rówieśnika, Huntera Lee.

Mecz był dla Polaków dosłownym rewanżem za piątkową porażkę, gdyż w ringu zobaczyliśmy te same pary, które rywalizowały dwa dni temu. Tym razem gospodarze nie zdecydowali się jednak na pojedynki w wagach średniej (75 kg) i superciężkiej (+91 kg), więc w ringu nie zobaczyliśmy naszych faworytów – Bartosza Gołębiewskiego i Aleksandra Stawireja.

Dodajmy, że dzisiejszy mecz zakończył trwający od 10 stycznia pobyt Polaków za Oceanem, którego pierwszym etapem były wspólne treningi z reprezentacjami USA, Anglii i Nowej Zelandii w Denver.

[28 STYCZNIA 2018 R., MONTREAL]
KANADA vs POLSKA 10-2 [na pierwszym miejscu zwycięzcy]

52 KG Eder Clervoix – Jakub Słomiński 3-0
56 KG Eric Basran – Maciej Jóźwik 3-0
60 KG Luis Santana – Adrian Kowal 3-0
64 KG Wyatt Sanford – Karol Kowal 3-0
69 KG Filip Wąchała – Hunter Lee 3-0
81 KG Harley-David O’Reilly – Jakub Kasprzak 2-1

NIEZNACZNE ZWYCIĘSTWO KANADYJCZYKÓW W PIERWSZYM MECZU

stawirej_can

W pierwszym z planowanych dwóch meczów międzypaństwowych reprezentacja Kanady seniorów pokonała w sali East Boxing Club w Montrealu reprezentację Polski 10-6. Punkty dla Biało-Czerwonych zdobyli dwaj debiutanci Filip Wąchała (69 kg) i Jakub Kasprzak (81 kg) oraz Aleksander Stawirej (+91 kg). Ten ostatni jako jedyny rozstrzygnął swój pojedynek przed czasem, pokonując w 3. starciu przez RSC aktualnego mistrza Kanady, Alexisa Barriere.

Dodajmy, że trzy przegrane Polaków zakończyły się werdyktami niejednogłośnymi (1-2), co – przy kanadyjskiej odsadzie sędziów – może wskazywać na to, że ich pojedynki z gospodarzami były co najmniej bardzo wyrównane. Szczególnie cenne zwycięstwo zapisał na swoje konto Jakub Kasprzak, którego rywal, mistrz Kanady Harley-David O’Reilly, będzie obok Erica Basarana (56 kg) drugim i ostatnim uczestnikiem zbliżających się Igrzysk Wspólnoty Brytyjskiej w Gold Coast w koszulce z klonowym liściem.

Jutro w tym samym miejscu, co pierwszy mecz, odbędzie się spotkanie rewanżowe. Kto stanie naprzeciwko Polaków? Czy ten sam zespół, co w piątek? Czy też może inny? Nie wiemy.

[26 STYCZNIA 2018 R., MONTREAL]
KANADA vs POLSKA 10-6 [na pierwszym miejscu zwycięzcy]

52 KG Eder Clervoix – Jakub Słomiński 2-1
56 KG Eric Basran – Maciej Jóźwik 3-0
60 KG Luis Santana – Adrian Kowal 2-1
64 KG Wyatt Sanford – Karol Kowal 3-0
69 KG Filip Wąchała – Hunter Lee 2-1
75 KG Triston Brookes – Bartosz Gołębiewski 2-1
81 KG Jakub Kasprzak – Harley-David O’Reilly 3-0
+91KG Aleksander Stawirej – Alexis Barriere RSC 3

DZIŚ W MONTREALU PIERWSZY MECZ POLAKÓW Z KANADYJCZYKAMI

can_pol_2018

Dzisiaj w sali East Boxing Club w Montrealu odbędzie się pierwszy z dwóch meczów międzypaństwowych, w których naprzeciwko siebie staną reprezentanci Kanady i Polski. Ośmiu podopiecznych trenera Karola Chabrosa czeka trudne zadanie, gdyż w szranki z nimi stanie pierwszy garnitur kanadyjskich pięściarzy, którzy choć przechodzą poważny kryzys pokoleniowy, nadal uważani są za kandydatów do medali Mistrzostw Ameryki Północnej, czy Mistrzostw oraz Igrzysk Panamerykańskich.

W składzie gospodarzy zobaczymy aż sześciu ubiegłorocznych mistrzów kraju z Quebecu: Edera Clervoix (52 kg), Erica Basrana (56 kg), Joshuę Frazera (69 kg), Tristona Brookesa (75 kg), Harleya-Davida O’Reilly (81 kg) i Alexisa Barrière (+91 kg) oraz ćwierćfinalistę Młodzieżowych Mistrzostw Świata z Sankt Petersburga (2016), Luisa Santanę (60 kg). Z kolei w Biało-Czerwonych barwach zaprezentuje się trzech debiutantów w meczach międzypaństwowych: Karol Kowal (64 kg), Filip Wąchała (69 kg) i Jakub Kasprzak (81 kg).

Dodajmy, że dwa dni później, w niedzielę (28 stycznia) w tym samym miejscu (East Boxing Club) odbędzie się drugi mecz, który zakończy amerykański etap przygotowań reprezentacji Polski do sezonu.

KANADA vs POLSKA [zestaw par]

52 KG Eder Clervoix – Jakub Słomiński
56 KG Eric Basran – Maciej Jóźwik
60 KG Luis Santana – Adrian Kowal
64 KG Wyatt Sanford – Karol Kowal
69 KG Joshua Frazer – Filip Wąchała
75 KG Triston Brookes – Bartosz Gołębiewski
81 KG Harley-David O’Reilly – Jakub Kasprzak
+91KG Alexis Barrière – Aleksander Stawirej

Poster-EN-01

ADAM KOWNACKI CORAZ BLIŻEJ WALKI O MISTRZOSTWO ŚWIATA. KILADZE ZNOKAUTOWANY

- Powinienem go skończyć w okolicach szóstej-siódmej rundy – mówił kilka dni temu Adam Kownacki (17-0, 14 KO). I jak zapowiadał, tak zrobił. Niewygodny Iago Kiladze (26-2, 18 KO) poległ w szóstej odsłonie!

Zgodnie z oczekiwaniami Gruzin dużo poruszał się po ringu, uciekał od półdystansu i kontrował ciosami prostymi. Polak natomiast nieustannie na niego naciskał, tak jak obiecywał, od razu usiadł na rywala pressingiem, ale w pierwszych dwóch rundach nie mógł jeszcze złapać swojego rytmu i trudno mu było dobrać się do skóry przeciwnika. Dopiero w trzecim starciu uwidoczniła się przewaga polonijnego pięściarza. W czwartym wydawało się nawet, że koniec Kiladze jest bliski. Kownacki posłał go na deski, lecz nie dobił zranionej ofiary.

Piąta runda również należała do Polaka, choć sprytnie broniący się Gruzin, ciągle szukający gdzieś swojej szansy w mocnej kontrze, oddalił od siebie niebezpieczeństwo. Po przerwie Adam znów podkręcił tempo, zasypał zmęczonego coraz bardziej rywala seriami i dopiął swego. Strzelił mocnym prawym podbródkowym, poprawił natychmiast prawym sierpem i Kiladze po raz drugi padł na matę ringu. Tym razem był to już jego koniec.

Dodajmy, że już w pierwszej rundzie nasz „Babyface” nabawił się nieprzyjemnej kontuzji. Jeden z ciosów Gruzina złamał Adamowi nos. Mimo wszystko polonijny wojownik nie zdjął nogi z gazu, nieustannie nacierał, aż w końcu złamał rywala i wykończył go przed czasem. Brawo!

źródło: bokser.org

TOP 50 POLSKA (SENIORKI) – RANKING SERWISU „POLSKIBOKS.PL” ZA 2017 ROK

kadra_ukraina

Jak co roku o tej porze publikuję ranking najlepszych polskich pięściarek, występujących na ringach boksu olimpijskiego. W zestawieniu za rok 2017 znalazło się 50 zawodniczek, choć przez dłuższy czas zastanawiałem się czy nie ograniczyć go do 30, bo w kilku kategoriach wagowych próżno szukać zawodniczek prezentujących solidny krajowy poziom, do którego nasze panie przyzwyczaiły nas w ostatnich latach. Coraz mniejsza liczba walk, toczona przez zawodniczki na krajowych ringach coraz mocniej utrudnia budowanie tego i innych rankingów.

Z roku na rok coraz bardziej narzekam na frekwencję pięściarek, rywalizujących w Mistrzostwach Polski. Liczby minionego roku zdają się potwierdzać, że mamy do czynienia z nieprzypadkową „zapaścią”. W marcu do Grudziądza przyjechało 55 zawodniczek (rok temu było jeszcze gorzej, bo tylko 36!), by rywalizować o 40 medali seniorskich MP. W październiku do walki o prymat w kraju do lat 23 stanęło zaledwie 57 zawodniczek (rok temu 101), zaś wśród juniorek zaledwie 37 (w 2016 r. 103).

W tegorocznym TOP 50 na czele dziesięciu kategorii wagowych postawiłem dziewięć mistrzyń Polski seniorek: Adriannę Marczewską (48 kg), Laurę Grzyb (54 kg), Kingę Szlachcic (57 kg), Anetę Rygielską (60 kg), Kingę Siwą (64 kg), Hannę Solecką (69 kg), Elżbietę Wójcik (75 kg), Sylwię Kusiak (81 kg) i Lidię Fidurę (+81 kg). Jakkolwiek warto wspomnieć, że Kinga Szlachcic i Aneta Rygielska złoto zdobywały w wadze 60 kg (Szlachcic) i 57 kg (Rygielska).

A teraz kilka uwag, związanych z zestawieniem. Z uwagi na fakt, że wiele zawodniczek boksowało w dwóch limitach wagowych, w kilku sytuacjach miałem spory ból głowy, by je sklasyfikować. Szczególnie dotyczy to dwóch kategorii – piórkowej i lekkiej. Zastanawiałem się nad tym, czy nie lepiej byłoby więc stworzyć wspólny ranking dla obu tych wag, ale ostatecznie zwyciężyła tradycja.

Faktem jest, że w ostatnim czasie trener kadry narodowej, Marek Węgierski, sprawdził w limicie 57 kg aż sześć zawodniczek, w tym Laurę Grzyb, która zdobyła złoto MP wagi koguciej (i w tejże wadze lideruje w rankingu). Decyzja szkoleniowca nie dziwi, bo na krajowym ringu mamy co najmniej 4 równorzędne zawodniczki, które mogą występować w wadze piórkowej (Szlachcic, Sandra Kruk, Rygielska, Grzyb), z których każda może wygrać z każdą i zadaniem trenera jest znaleźć tę najlepszą. Do tego grona dołączy prawdopodobnie Anna Góralska, która niedawno w Serbii, podczas turnieju „Nation`s Cup”, zaboksowała właśnie w piórkowej oraz nadal uchodząca za wielki talent Paulina Jakubczyk.

Przyszły rok będzie więc zapewne stał pod znakiem wielkiej walki o miano nr 1 w kategorii piórkowej, która stała się olimpijską, bo jak na warunki, które stawia europejska czołówka innej olimpijskiej wagi, czyli lekkiej, nasze panie (może poza Kingą Szlachcic) wydają się zbyt słabe fizycznie. W tym momencie na krajowym ringu mamy co najmniej 4 zawodniczki w wadze piórkowej, z których każda może wygrać z każdą. Ciekawie będzie także w innej z nowych wag olimpijskich, czyli tej z limitem 69 kg, bo pod koniec roku zeszła do niej ze średniej Karolina Koszewska, pokonując w Kielcach podczas Memoriału Drogosza dotychczasową liderkę, Hannę Solecką.

W 2018 r. nasze zawodniczki powalczą także o schedę po Sandrze Drabik (51 kg) i Kindze Siwej (64 kg), które postanowiły definitywnie rozstać się z boksem olimpijskim. W każdym z tych przypadków zastąpienie dotychczasowych liderek będzie bardzo trudne i …oby w ogóle możliwe.

Kogo zbrakło w rankingu w porównaniu z zestawieniem za rok 2016? Największe straty to: Sandra Brodacka (Skorpion Szczecin, 51 kg), Martyna Letkiewicz (GUKS Carbo Gliwice, 60 kg), Beata Koroniecka (Hetman Białystok, 64 kg), Paulina Borysewicz (Gwardia Białystok, 69 kg) i Anna Dikta (LKS Orlęta Łuków, 75 kg).

TOP 50 POLSKA (SENIORKI) – RANKING SERWISU „POLSKIBOKS.PL” ZA 2017 ROK

48 KG: ADRIANNA MARCZEWSKA

1 Adrianna Marczewska (SKF Boksing Zielona Góra)
2 Wiktoria Sądej (Legia FC Warszawa)
3 Sonia Napieraj (CWKS Zawisza Bydgoszcz)
4 Małgorzata Bojarczuk (ASB Hetman Zamość)
5 Patrycja Gerka (KSW Tygrys Elbląg)

51 KG: SANDRA DRABIK

1 Sandra Drabik (Soma Boxing Kielce)
2 Angelika Grońska (06 Kleofas Katowice)
3 Milena Zglenicka (SKSW Pomorzanin Toruń)
4 Ewelina Wicherska (PKB Poznań)
5 Jaśmina Zapotoczna (Adrenalina Wrocław)

54 KG: LAURA GRZYB

1 Laura Grzyb (BKS Jastrzębie-Zdrój)
2 Anna Góralska (KS Korona Wałcz)
3 Barbara Grabowska (GUKS Carbo Gliwice)
4 Ewa Białas (Akademia Boksu Roberta Gortata Jaworzno)
5 Patrycja Joniec (06 Kleofas AZS AWF Katowice)

57 KG: ANETA RYGIELSKA

1 Aneta Rygielska (SKSW Pomorzanin Toruń)
2 Sandra Kruk (Niestowarzyszona)
3 Paulina Jakubczyk (KSW Róża Karlino)
4 Lidia Wojszkun (Copacabana Konin)
5 Sara Domagała (Skalnik Wisniówka)

60 KG: KINGA SZLACHCIC

1 Kinga Szlachcic (SKF Boksing Zielona Góra)
2 Mirela Balcerzak (BKS Skorpion Szczecin)
3 Monika Serafin (06 Kleofas Katowice)
4 Marta Jagiełło (Gwardia Szczytno)
5 Zuzanna Jankowiak (SW Gostyń)

64 KG: KINGA SIWA

1 Kinga Siwa (SAKO Gdańsk)
2 Aleksandra Talaga (06 Kleofas Katowice)
3 Katarzyna Szarańska (BKS Skorpion Szczecin)
4 Aleksandra Sadlak  (SW Piła)
5 Wiktoria Dombrowska (Gryf Wejherowo)

69 KG: HANNA SOLECKA

1 Hanna Solecka (BKS Skorpion Szczecin)
2 Larysa Sabiniarz (Boxing Team Chojnice)
3 Klaudia Sołtys (BKS Jastrzębie-Zdrój)
4 Natalia Kasprzycka (Gwardia Szczytno)
5 Patrycja Myszko (RUSHH Kielce)

75 KG: ELŻBIETA WÓJCIK

1 Elżbieta Wójcik (KSW Róża Karlino)
2 Karolina Koszewska (Legia FC Warszawa)
3 Natalia Hollińska (BKS Skorpion Szczecin)
4 Martyna Szyluk (KS Cristal Pruszynka Białystok)
5 Aleksandra Trojanowska (BKS Skorpion Szczecin)

81 KG: SYLWIA KUSIAK

1 Sylwia Kusiak (BKS Skorpion Szczecin)
2 Patrycja Kiwak (BKS Skorpion Szczecin)
3 Justyna Woźniak (Bombardier Gdynia)
3 Aleksandra Smuklerz (BKS Radomiak Radom)
5 Olga Moczała (BKS Skorpion Szczecin)

+81 KG: LIDIA FIDURA

1 Lidia Fidura (GUKS Carbo Gliwice
2 Paulina Laskowska (Obra Zbąszyń)
3 Katarzyna Wachulska (Bombardier Gdynia)
4 Agata Kaczmarska (BKS Radomiak Radom)
5 Gabriela Pawlicka (Astoria Bydgoszcz)

Opracował: Jarosław Drozd

[Fot. Facebook.com/SportAndMinds]

SZEŚĆ MEDALI MEDALI POLEK W 7. MTB „NATION`S CUP” W SERBII

sombor2018

W serbskim mieście Sombor, przez pięć dni (10-14 stycznia), odbywał się pierwszy w tym roku Międzynarodowy Turniej Bokserski kobiet, 7. Nation`s Cup, w którym rywalizowały zarówno seniorki (elite), jak i juniorki (youth) oraz kadetki (junior). W zawodach wystąpiło ponad 160 pięściarek z 3 kontynentów, w tym także zawodniczki trzech polskich klubów: Skorpiona Szczecin, Korony Wałcz i Pomorzanina Toruń.

W gronie juniorek na najwyższym stopniu podium stanęła Beata Kałuża (Skorpion, 54 kg), która w finale pokonała (5-0) inną Polkę, Dominikę Pogrzebską (Korona). W drodze do finału pierwsza z nich wygrała na punkty (4-1) z zawodniczką z Indii, Rajbalą, zaś druga wypunktowała (5-0) Węgierkę Hannę Lakotar, brązową medalistkę MEJ z Ordu (2016) oraz Sofii (2017). Srebrny medal przypadł w udziale Aleksandrze Jońcy (Skorpion, 81 kg), która stoczyła w Sombor jeden pojedynek, przegrywając (0-5) Hinduską Nandini.

Również jeden, ale zwycięski pojedynek stoczyła w turnieju kadetka Daria Parada (75 kg), która w tym sezonie boksuje w niższym niż przed rokiem limicie wagowym. W finale szczecinianka pokonała (5-0) Thokchom Sanamacha Chanu z Indii.

W gronie seniorek brązowe medale przypadły w udziale Milenie Zglenickiej (Pomorzanin, 51 kg) i Annie Góralskiej (Korona, 57 kg). Torunianka w drodze do strefy medalowej pokonała Serbkę Ruzę Zakić, przegrywając (2-3) w półfinale z reprezentującą Kazachstan Aidą Tuyakbai. Z kolei Anna walczyła w Serbii trzy razy. Najpierw wygrała przez poddanie w 2. rundzie z Holenderką Latishą Ouddouche, w ćwierćfinale uporała się (4-1) z Kazaszką Vladislavą Kukhtą, by w półfinale ulec (1-4) jej doświadczonej koleżance Nazim Ishanovej. Trzecia z naszych seniorek, Aneta Rygielska (60 kg) przegrała (1-4) w 1/8 finału z Rimmą Volosenko z Kazachstanu.

TOP 138 EUROPA (SENIORKI) – RANKING SERWISU POLSKIBOKS.PL ZA 2017 ROK

rank_europa2017b

Dzisiaj prezentuję drugie rankingowe podsumowanie 2017 roku, czyli autorski ranking najlepszych europejskich pięściarek, które rywalizowały w zawodach boksu olimpijskiego. W przeciwieństwie do mężczyzn, seniorki nie miały w ciągu minionych 12 miesięcy żadnej spektakularnej imprezy mistrzowskiej typu Mistrzostw Świata, czy Europy. Po 4 latach przerwy EUBC wróciło do koncepcji zorganizowania Mistrzostw Unii Europejskiej, które odbyły się w we włoskim mieście Cascia, jakkolwiek pamiętajmy, że z powodów formalnych w turnieju tym nie wystąpiły tak mocne europejskie reprezentacje jak Rosja, Ukraina, Azerbejdżan, Norwegia, czy robiąca stałe postępy Białoruś. W zestawieniu tradycyjnie uwzględniłem wyniki osiągane przez najlepsze seniorki w MUE, międzynarodowych turniejach z kalendarza AIBA i EUBC oraz w meczach międzypaństwowych.

Najlepszymi zawodniczkami minionego roku w Europie były (w kolejności wag): Sevda Asenova (Bułgaria, 48 kg), Elena Saveleva (Rosja, 51 kg), Michaela Walsh (Irlandia, 54 kg), Alessia Mesiano (Włochy, 57 kg), Mira Potkonen (Finlandia, 60 kg), Yvonne B. Rassmussen (Dania, 64 kg), Nadine Apetz (Niemcy, 69 kg), Nouchka Fontijn (Holandia, 75 kg), Elif Guneri (Turcja, 81 kg) i Sennur Demir (Turcja, +81 kg). Z tego grona 4 zawodniczki (Asenova, Mesiano, Fontijn i Guneri) utrzymały pozycje liderek z 2016 r.

W rankingu sklasyfikowałem 11 reprezentantek Polski (w ub. roku 9) w 8 kategoriach wagowych. Najwyższą lokatę zajęła wicemistrzyni Unii Europejskiej, Sylwia Kusiak (+81 kg), która jest 2. w wadze ciężkiej, wyprzedzając o jedno oczko Lidię Fidurę, która w finale Międzynarodowych Mistrzostw Śląska pokonała liderkę światowego rankingu AIBA, Lyazzat Kungenbayevą z Kazachstanu. Tradycyjnie dwie najcięższe kategorie wagowe są najsłabiej obsadzone, bo na Starym Kontynencie zaledwie kilka zawodniczek boksuje na międzynarodowym poziomie.

W wadze papierowej (49 kg) na 7. miejscu sklasyfikowałem Adrianę Marczewską, która zdobyła brązowy medal MUE, ale jeszcze sporo jej brakuje, by skutecznie rywalizować z najlepszymi w Europie. Dziewiątą lokatę w wadze muszej (51 kg) zajęła Sandra Drabik (51 kg), która niemal cały rok straciła lecząc kontuzję, pod koniec sezonu wygrywając dwie walki międzynarodowe. Anna Góralska (54 kg) także skuteczniej rywalizowała w drugiej połowie roku, czego świadectwem było choćby zwycięstwo nad doświadczoną Australijką Kristy Harris. Gdyby nie dwie porażki z Węgierką Szabiną Szucs, sklasyfikowałbym ją na pewno wyżej.

W wadze piórkowej (57 kg) wyżej oceniłem wyniki Kingi Szlachcic od dokonań Sandry Kruk, która wróciła do regularnego boksowania z zagranicznymi rywalkami. Obie zawodniczki zaboksowały w półfinale turnieju w Gliwicach i niejednogłośnie na punkty wygrała Kinga, stąd jej 8. lokata, wobec 9. miejsca Sandry. W tym limicie mamy najwyraźniej kłopoty bogactwa, bo trener Marek Węgierski próbował w nim także Anetę Rygielską, Paulinę Jakubczyk i Laurę Grzyb. Pierwszą z nich klasyfikuję na 11. miejscu w wadze lekkiej (60 kg), głównie za sprawą wygranej ze wschodzącą gwiazdą włoskiego boksu, Irmą Testą.

Dwie wygrane walki i srebrny medal MUE nie wystarczyły, by sklasyfikować Hannę Solecką (69 kg) wyżej niż na 6. miejscu. Szczecinianka w ub. roku była bardzo aktywna, wygrywając m.in. turniej w Argenteuil, ale też przegrała kilka walk z zawodniczkami, którym daleko do ścisłej europejskiej czołówki. W rankingu wagi średniej mamy dwie Polki – Elżbietę Wójcik i Karolinę Koszewską. Pierwsza z nich jest na 6. a druga na 7. miejscu. Karolina w przyszłym roku najpewniej będzie rywalizować w niższej kategorii, zaś Elżbieta postara się udowodnić, że stać ja na medale turniejów mistrzowskich, na które kibice czekają co najmniej od 2014 r.

Nie ma żadnej Polki w wagach z limitem 64 kg i 81 kg. W pierwszej mogłaby nią być Kinga Siwa, ale niestety po turnieju w Sofii jej reprezentacyjna kariera została zatrzymana. To wielka szkoda, bo przykłady choćby Sevdy Asenovej, Eleny Savelevej, Miry Potkonen, Yvonne B. Rassmussen, czy Sennur Demir pokazują, że można boksować na wysokim poziomie mając grubo ponad 35 lat.

TOP 138 EUROPA (SENIORKI) – RANKING SERWISU POLSKIBOKS.PL ZA 2017 ROK

48 KG
1 Sevda Asenova (Bułgaria)
2 Roberta Bonatti (Włochy)
3 Yulia Demyanenko (Ukraina)
4 Lynsey Holdaway (Walia)
5 Steluta Duta (Rumunia)
6 Ekaterina Pinigina (Rosja)
7 Adriana Marczewska (Polska)
8 Petra Lastovkova (Czechy)
9 Satu Lehtonen (Finlandia)
10 Kristina O`Hara (Irlandia)
11 Ayse Cagirir (Turcja)
12 Houria Djalout (Francja)
13 Yulia Chumgalakova (Rosja)
14 Sarah Bormann (Niemcy)
15 Stephanie Silva (Włochy)

51 KG
1 Elena Saveleva (Rosja)
2 Tatyana Kob (Ukraina)
3 Busenaz Cakiroglu (Turcja)
4 Gabriela Dimitrova (Bułgaria)
5 Svetlana Soluyanova (Rosja)
6 Lise Sandebjoer (Szwecja)
7 Yana Burim (Białoruś)
8 Vassila Lkhadiri (Francja)
9 Sandra Drabik (Polska)
10 Roberta Mostarda (Włochy)
11 Katrin Noren (Szwecja)
12 Lisa Whiteside (Anglia)
13 Anna Okhota (Ukraina)
14 Carla McNaul (Irlandia)
15 Veronica Losvik (Norwegia)

54 KG
1 Michaela Walsh (Irlandia)
2 Azize Nimani (Niemcy)
3 Anna Alimardanova (Azerbejdżan)
4 Helena Envall (Szwecja)
5 Delphine Mancini (Francja)
6 Sayana Sagatayeva (Rosja)
7 Snezhana Kholodkova (Ukraina)
8 Viktoria Kuleshova (Rosja)
9 Karina Tazabekova (Rosja)
10 Giulia De Laurenti (Włochy)
11 Szabina Szucs (Węgry)
12 Yulia Apanasovich (Białoruś)
13 Anna Góralska (Polska)
14 Zlatislava Chukanova (Bułgaria)
15 Sara Svensson (Szwecja)

57 KG
1 Alessia Mesiano (Włochy)
2 Ornella Wahner (Niemcy)
3 Stanimira Petrova (Bułgaria)
4 Tatiana Zrazhevskaya (Rosja)
5 Natalia Samokhina (Rosja)
6 Mona Mestiaen (Francja)
7 Sara Beram (Chorwacja)
8 Kinga Szlachcic (Polska)
9 Sandra Kruk (Polska)
10 Lacrimioara Perijoc (Rumunia)
11 Concetta Marchese (Włochy)
12 Dervla Duffy (Irlandia)
13 Karina Khadzhikhanova (Rosja)
14 Valeria Yaroshenko (Ukraina)
15 Sophia Smith (Szwecja)

60 KG
1 Mira Potkonen (Finlandia)
2 Kelly Harrington (Irlandia)
3 Anastasia Belyakova (Rosja)
4 Shona Whitwell (Anglia)
5 Denitsa Eliseyeva (Bułgaria)
6 Daria Abramova (Rosja)
7 Natalia Shadrina (Rosja)
8 Agnes Alexiusson (Szwecja
9 Yulia Tsiplakova (Ukraina)
10 Yana Alexeyevna (Azerbejdżan)
11 Aneta Rygielska (Polska)
12 Irma Testa (Włochy)
13 Amina Zidani (Francja)
14 Galina Bruyevich (Białoruś)
15 Anastasia Esman (Rosja)

64 KG
1 Yvonne B. Rassmussen (Dania)
2 Alexandra Ordina (Rosja)
3 Carmela Donniacuo (Włochy)
4 Milena Matovic (Serbia)
5 Stephanie Thour (Szwecja)
6 Elena Ustinova (Rosja)
7 Valentina Alberti (Włochy)
8 Lina Skoghagen (Szwecja)
9 Madeleine Angelsen (Norwegia)
10 Paige Murney (Anglia)
11 Joelle Seydou (Niemcy)
12 Djoana Nuamreue (Bułgaria)
13 Miriam Gutierrez (Hiszpania)
14 Alana Nihell (Anglia)
15 Jelena Janicijevic (Serbia)

69 KG
1 Nadine Apetz (Niemcy)
2 Grainne Walsh (Irlandia)
3 Sandy Ryan (Anglia)
4 Lauren Price (Walia)
5 Elmira Azizova (Rosja)
6 Hanna Solecka (Polska)
7 Monica Floridia (Włochy)
8 Sema Caliskan (Turcja)
9 Ditte Frostholm (Dania)
10 Anna Lysenko (Ukraina)
11 Maja Stojanovic (Serbia)
12 Malena Hede (Szwecja)
13 Marianne Ahlborg (Szwecja)
14 Kerry Davis (Anglia)
15 Shahla Allakhverdieva (Azerbejdżan)

75 KG
1 Nouchka Fontijn (Holandia)
2 Busenaz Surmeneli (Turcja)
3 Natasha Gale (Anglia)
4 Elina Gustafsson (Finlandia)
5 Assunta Canfora (Włochy)
6 Elżbieta Wójcik (Polska)
7 Karolina Koszewska (Polska)
8 Yaroslava Yakushina (Rosja)
9 Christine Desmond (Irlandia)
10 Darima Sandakova (Rosja)
11 Maily Nicar (Francja)
12 Petra Szatmari (Węgry)
13 Maria Borutsa (Ukraina)
14 Olena Gapeshina (Rosja)
15 Irina Schoenberger (Niemcy)

81 KG
1 Elif Guneri (Turcja)
2 Sarah Scheurich (Niemcy)
3 Lyubov Yusupova (Rosja)
4 Viktoria Kebikova (Białoruś)
5 Maria Urakova (Rosja)
6 Martina la Barbera (Włochy)
7 Tatiana Shevchenko (Ukraina)
8 Anna Gladkikh (Rosja)
9 Viktoria Krylova (Rosja)
10 Eleni Michelekaki (Grecja)

+81 KG
1 Sennur Demir (Turcja)
2 Sylwia Kusiak (Polska)
3 Lidia Fidura (Polska)
4 Irina Vinnik (Ukraina)
5 Anna Lisa Ghilardi (Włochy)
6 Maria Shishmareva (Rosja)
7 Elena Kuzina (Rosja)
8 Natalia Ledovskaya (Rosja)

DOTYCHCZASOWE ZWYCIĘŻCZYNIE NASZEGO RANKINGU (2013-2017)

48 KG
2013 Valeria Calabrese (Włochy)
2014 Steluta Duta (Rumunia)
2015 Ekaterina Pinigina (Rosja)
2016 Sevda Asenova (Bułgaria)
2017 Sevda Asenova (Bułgaria)

51 KG
2013 Nicola Adams (Anglia)
2014 Lisa Whiteside (Anglia)
2015 Nicola Adams (Anglia)
2016 Nicola Adams (Anglia)
2017 Elena Saveleva (Rosja)

54 KG
2013 Lisa Whiteside (Anglia)
2014 Stanimira Petrova (Bułgaria)
2015 Elena Saveleva (Rosja)
2016 Stanimira Petrova (Bułgaria)
2017 Michaela Walsh (Irlandia)

57 KG
2013 Marzia Davide (Włochy)
2014 Zinaida Dobrynina (Rosja)
2015 Zinaida Dobrynina (Rosja)
2016 Alessia Mesiano (Włochy)
2017 Alessia Mesiano (Włochy)

60 KG
2013 Katie Taylor (Irlandia)
2014 Katie Taylor (Irlandia)
2015 Katie Taylor (Irlandia)
2016 Estelle Mosselly (Francja)
2017 Mira Potkonen (Finlandia)

64 KG
2013 Bianka Nagy (Węgry)
2014 Anastasia Belyakova (Rosja)
2015 Anastasia Belyakova (Rosja)
2016 Alexandra Ordina (Rosja)
2017 Yvonne B. Rassmussen (Dania)

69 KG
2013 Erika Guerrier (Francja)
2014 Saadat Abdulayeva (Rosja)
2015 Lauren Price (Walia)
2016 Elena Vystropova (Azerbejdżan)
2017 Nadine Apetz (Niemcy)

75 KG
2013 Savannah Marshall (Anglia)
2014 Nouchka Fontijn (Holandia)
2015 Nouchka Fontijn (Holandia)
2016 Nouchka Fontijn (Holandia)
2017 Nouchka Fontijn (Holandia)

81 KG
2013 Maria Kovacs (Węgry)
2014 Liliya Durnyeva (Ukraina)
2015 vacat
2016 Elif Guneri (Turcja)
2017 Elif Guneri (Turcja)

+81KG
2013 Emine Bozduman (Turcja)
2014 Zenfira Magamedaliyeva (Rosja)
2015 vacat
2016 Zenfira Magomedaliyeva (Rosja)
2017 Sennur Demir (Turcja)

Opracował: Jarosław Drozd

TOP 150 EUROPA (SENIORZY) – RANKING „POLSKIBOKS.PL” ZA 2017 ROK

rank_europa2017a

Tradycji musi stać się zadość, stąd po raz kolejny publikuję mój coroczny ranking najlepszych europejskich pięściarzy, którzy występowali na olimpijskim ringu. Rok 2017 obfitował w bokserskie wydarzenia, z których najważniejszymi były Mistrzostwa Świata w Hamburgu, Mistrzostwa Europy w Charkowie i Mistrzostwa Europy do lat 22 w Braili. W każdej z tych imprez startowali Biało-Czerwoni, którym udało się wywalczyć jeden brązowy medal. Dokonał tego na Ukrainie Mateusz Polski (64 kg), bezsprzecznie nasz najlepszy pięściarz minionego roku.

Oprócz wspomnianych trzech turniejów mistrzowskich zestawiając ranking uwzględniłem oczywiście wyniki międzynarodowych turniejów, w których występowali Europejczycy, a także meczów międzypaństwowych, choć – zgodnie z tradycją – nie brałem pod uwagę wyników poszczególnych mistrzostw krajowych, koncentrując się na potyczkach międzynarodowych. Podobnie jak poprzednich latach nie uwzględniam także wyników osiąganych przez zawodników w rozgrywkach zawodowej ligi World Series of Boxing, gdzie pojedynki toczą się na dłuższym dystansie czasowym.

Najlepszymi zawodnikami 2017 roku w Europie byli (w kolejności wag): Vasiliy Egorov (Rosja, 49 kg), Daniel Asenov (Bułgaria, 52 kg), Peter McGrail (Anglia, 56 kg), Sofiane Oumiha (Francja, 60 kg), Hovhannes Bachkov (Armenia, 64 kg), Abbas Baraou (Niemcy, 69 kg), Olexandr Khiznyak (Ukraina, 75 kg), Joe Ward (Irlandia, 81 kg), Evgeniy Tishchenko (Rosja, 91 kg) i Magomedrasul Medzhidov (Azerbejdżan, +91 kg). Co ciekawe tylko dwóch z nich (Oumiha, Tishchenko) obroniło pozycję liderów z ub. roku.

W gronie najlepszych 150 zawodników Europy klasyfikuję 5 Polaków. Najwyższe lokaty zajmują uczestnicy ME oraz MŚ, Mateusz Polski (3. miejsce w kategorii z limitem 64 kg) oraz Damian Kiwior (6. miejsce w wadze do 69 kg). Pierwszemu z nich dobrze zrobiło przejście do wyższej wagi, stąd skok o 10 oczek z 13. miejsca, które zajął w 2016 r. w wadze lekkiej. Mateusz odniósł co najmniej dwa spektakularne zwycięstwa pokonując liderów ubiegłorocznego rankingu – Lorenzo Sotomayora (Azerbejdżan) oraz tegorocznego – Hovhannesa Bachkova (Armenia). Mimo straconego przez kontuzję sezonu, na 9. miejscu umieściłem Igora Jakubowskiego (91 kg), który przed rokiem był 6. w wadze ciężkiej. Ostatnimi Polakami w zestawieniu są robiący stałe postępy Jakub Słomiński (15. miejsce w wadze do 49 kg) oraz Adrian Kowal (15. miejsce w limicie 60 kg).

Oczywiście Biało-Czerwonych stać zarówno na wyższe lokaty, jak i na szerszą obecność w rankingu. Jakub Słomiński (49 kg) pokonał dwukrotnie (na polskim ringu) brązowego medalistę ME i uczestnika MŚ, Evgeniya Karmilchyka (Białoruś), ale swojego wielkiego potencjału nie potwierdził jeszcze w najważniejszych startach. Arkadiusz Szwedowicz (81 kg) pokonał brązowego medalistę ME do lat 22, Białorusina Gleba Sinkevicha i Szweda Denisa Kauffera, którzy jednak lepiej od niego radzili sobie podczas prestiżowych turniejów. Podobnie rzecz miała się z Bartoszem Gołębiowskim (75 kg), który wygrał w meczu międzypaństwowym z Niemcem Silvio Schierle, ale też przegrywał z zawodnikami słabszymi od niego.

W ciągu 2017 r. swoje dobre i słabsze momenty w rywalizacji międzynarodowej mieli także: Maciej Jóźwik (52 kg), Jarosław Iwanow (56 kg), Tomasz Resól (56 kg), Kamil Holka (69 kg), niedoceniani komandosi Mateusz Kostecki (69 kg) i Stanisław Gibadło (75 kg), Daniel Adamiec (75 kg), Kamil Goiński (81 kg), Michał Soczyński (81 i 91 kg) oraz Aleksander Stawirej (+91 kg). Każdego z nich stać na to, by za rok zanotować progres, który wprowadzi ich do rankingowych „15″. I niechby tak się stało…

TOP 150 EUROPA (SENIORZY) – RANKING SERWISU POLSKIBOKS.PL ZA 2017 ROK

49 KG
1 Vasiliy Egorov (Rosja)
2 Galal Yafai (Anglia)
3 Harvey Horn (Anglia)
4 Samuel Carmona (Hiszpania)
5 Evgeniy Karmilchyk (Białoruś)
6 Billal Bennama (Francja)
7 Artur Hovhannisyan (Armenia)
8 Gabor Virban (Węgry)
9 Tinko Banabakov (Bułgaria)
10 Nazar Kurotchin (Ukraina)
11 Aqeel Ahmed (Szkocja)
12 Federico Serra (Włochy)
13 Muhammet Unlu (Turcja)
14 Nodari Darbaidze (Gruzja)
15 Jakub Słomiński (Polska)

52 KG
1 Daniel Asenov (Bułgaria)
2 Tamir Galanov (Rosja)
3 Niall Farrell (Anglia)
4 Dmitro Zamotayev (Ukraina)
5 Brendan Irvine (Irlandia)
6 Gabriel Escobar (Hiszpania)
7 Manuel Cappai (Włochy)
8 Tarik Ibrahim (Niemcy)
9 Istvan Szaka (Węgry)
10 Ovik Ogannisyan (Rosja)
11 David Alaberdian (Izrael)
12 Elvin Mamishzade (Azerbejdżan)
13 Will Cawley (Anglia)
14 Cristian Zara (Włochy)
15 Danil Platanovschi (Mołdawia)

56 KG
1 Peter McGrail (Anglia)
2 Mykola Butsenko (Ukraina)
3 Robert Jitaru (Rumunia)
4 Ihsan Alagas (Turcja)
5 Omar El Hag (Niemcy)
6 Jose Quiles (Hiszpania)
7 Kurt Walker (Irlandia)
8 Viliam Tanko (Słowacja)
9 Raffaele Di Serio (Włochy)
10 Stefan Ivanov (Bułgaria)
11 Dmitriy Asanov (Białoruś)
12 Veaceslav Gojan (Mołdawia)
13 Jordan Rodriguez (Francja)
14 Lee McGregor (Szkocja)
15 Tayfur Aliyev (Azerbejdżan)

60 KG
1 Sofiane Oumiha (Francja)
2 Yuriy Shestak (Ukraina)
3 Otar Eranosyan (Gruzja)
4 Callum French (Anglia)
5 Gabil Mamedov (Rosja)
6 Pavlo Ishchenko (Izrael)
7 Murat Yildirim (Niemcy)
8 Enrico La Cruz (Holandia)
9 Cavid Chelebiyev (Azerbejdżan)
10 Shamil Askerov (Rosja)
11 Konstantin Bogomazov (Rosja)
12 Vazgen Safaryants (Białoruś)
13 Yaroslav Khartsiz (Ukraina)
14 Aslan Khatajev (Finlandia)
15 Adrian Kowal (Polska)

64 KG
1 Hovhannes Bachkov (Armenia)
2 Luke McCormack (Anglia)
3 Mateusz Polski (Polska)
4 Evaldas Petrauskas (Litwa)
5 Sean McComb (Irlandia)
6 Lorenzo Sotomayor (Azerbejdżan)
7 Vitaliy Dunaytsev (Rosja)
8 Dmitri Galagot (Mołdawia)
9 Wahid Hambli (Francja)
10 Wladislaw Baryshnik (Niemcy)
11 Paolo Di Lernia (Włochy)
12 Lasha Guruli (Gruzja)
13 Richard Kovacs (Węgry)
14 Hadi Srour (Norwegia)
15 Airin Ismetov (Bułgaria)

69 KG
1 Abbas Baraou (Niemcy)
2 Pat McCormack (Anglia)
3 Vasili Belous (Mołdawia)
4 Evgen Barabanov (Ukraina)
5 Vincenzo Mangiacapre (Włochy)
6 Damian Kiwior (Polska)
7 Parviz Bagirov (Azerbejdżan)
8 Sergey Sobylinskiy (Rosja)
9 Yaroslav Samofalov (Ukraina)
10 Eskerkhan Madiyev (Gruzja)
11 Pavel Kostromin (Białoruś)
12 Vladislav Savostyanov (Rosja)
13 Alexandros Tsanikidis (Grecja)
14 Vladimir Margaryan (Armenia)
15 Simeon Chamov (Bułgaria)

75 KG
1 Olexandr Khiznyak (Ukraina)
2 Kamran Shakhsuvarly (Azerbejdżan)
3 Salvatore Cavallaro (Włochy)
4 Zoltan Harcsa (Węgry)
5 Petr Khamukov (Rosja)
6 Max van der Pas (Holandia)
7 Viktor Deshkevich (Białoruś)
8 Valeriy Kharlamov (Ukraina)
9 Silvio Schierle (Niemcy)
10 Birol Aygun (Turcja)
11 Benjamin Whittaker (Anglia)
12 Andrej Csemez (Słowacja)
13 Emmett Brennan (Irlandia)
14 Armen Darchinyan (Armenia)
15 Dmitriy Nesterov (Rosja)

81 KG
1 Joe Ward (Irlandia)
2 Muslim Gadzhimagomedov (Rosja)
3 Valentino Manfredonia (Włochy)
4 Damir Plantic (Chorwacja)
5 Sean Lazzerini (Szkocja)
6 Georgiy Kushitashvili (Rosja)
7 Thomas Whittaker Hart (Anglia)
8 Andrei Aradoaie (Rumunia)
9 Iago Kiziria (Gruzja)
10 Denis Kauffer (Szwecja)
11 Peter Mullenberg (Holandia)
12 Mikhail Dauhaliavets (Białoruś)
13 Ibragim Bazuev (Niemcy)
14 Volodimir Skripka (Ukraina)
15 Gleb Sinkevich (Białoruś)

91 KG
1 Evgeniy Tishchenko (Rosja)
2 Chevon Clarke (Anglia)
3 Paul Omba Biongolo (Francja)
4 Roy Korving (Holandia)
5 Ramazan Muslimov (Ukraina)
6 Narek Manasyan (Armenia)
7 Scott Forrest (Szkocja)
8 Toni Filipi (Chorwacja)
9 Igor Jakubowski (Polska)
10 Teymur Mammadov (Azerbejdżan)
11 Adam Hamori (Węgry)
12 Abdulkadir Abdullayev (Azerbejdżan)
13 Kristian Dimitrov (Bułgaria)
14 Darren O’Neill (Irlandia)
15 Vasiliy Zveryan (Rosja)

+91 KG
1 Magomedrasul Medzhidov (Azerbejdżan)
2 Viktor Vikhrist (Ukraina)
3 Frazer Clarke (Anglia)
4 Maxim Babanin (Rosja)
5 Djamili Dine Aboudou (Francja)
6 Mihai Nistor (Rumunia)
7 Petar Belberov (Bułgaria)
8 Aleksei Zavatin (Mołdawia)
9 Kem Ljungquist (Dania)
10 Peter Kadiru (Niemcy)
11 Aleksandar Mraovic (Austria)
12 Alexandr Kaleyev (Białoruś)
13 Guido Vianello (Włochy)
14 Sergey Egorov (Rosja)
15 Dean Gardiner (Irlandia)

DOTYCHCZASOWI ZWYCIĘZCY NASZEGO RANKINGU (2013-2017)

49 KG
2013 David Ayrapetyan (Rosja)
2014 Georgi Andonov (Bułgaria)
2015 Vasiliy Egorov (Rosja)
2016 Galal Yafai (Anglia)
2017 Vasiliy Egorov (Rosja)

52 KG
2013 Misha Aloyan (Rosja)
2014 Alexander Riscan (Mołdawia)
2015 Elvin Mamishzade (Azerbejdżan)
2016 Elvin Mamishzade (Azerbejdżan)
2017 Daniel Asenov (Bułgaria)

56 KG
2013 Javid Chelebiyev (Azerbejdżan)
2014 Veaceslav Gojan (Mołdawia)
2015 Michael Conlon (Irlandia)
2016 Vladimir Nikitin (Rosja)
2017 Peter McGrail (Anglia)

60 KG
2013 Pavlo Ischenko (Ukraina)
2014 David Oliver Joyce (Irlandia)
2015 Albert Selimov (Azerbejdżan)
2016 Sofiane Oumiha (Francja)
2017 Sofiane Oumiha (Francja)

64 KG
2013 Armen Zakaryan (Rosja)
2014 Vincenzo Mangiacapre (Włochy)
2015 Vitaliy Dunaytsev (Rosja)
2016 Lorenzo Sotomayor (Azerbejdżan)
2017 Hovhannes Bachkov (Armenia)

69 KG
2013 Alexandr Besputin (Rosja)
2014 Simeon Chamov (Bułgaria)
2015 Parviz Bagirov (Azerbejdżan)
2016 Souleymane Cissokho (Francja)
2017 Abbas Baraou (Niemcy)

75 KG
2013 Jason Quigley (Irlandia)
2014 Christian M’Billi Assomo (Francja)
2015 Michael O’Reilly (Irlandia)
2016 Kamran Shakhsuvarly (Azerbejdżan)
2017 Olexandr Khizhnyak (Ukraina)

81 KG
2013 Nikita Ivanov (Rosja)
2014 Joe Ward (Irlandia)
2015 Joe Ward (Irlandia)
2016 Joshua Buatsi (Anglia)
2017 Joe Ward (Irlandia)

91 KG
2013 Clemente Russo (Włochy)
2014 Igor Jakubowski (Polska)
2015 Evgeniy Tishchenko (Rosja)
2016 Evgeniy Tishchenko (Rosja)
2017 Evgeniy Tishchenko (Rosja)

+91KG
2013 Magomedrasul Medzhidov (Azerbejdżan)
2014 Fraser Clarke (Anglia)
2015 Tony Yoka (Francja)
2016 Tony Yoka (Francja)
2017 Magomedrasul Medzhidov (Azerbejdżan)

Opracował: Jarosław Drozd

DAMIAN KIWIOR CZEKA NA ZAWODOWY DEBIUT NA WYSPACH BRYTYJSKICH

kiwior_wsb

Ubiegły sezon był bardzo udany dla Damiana Kiwiora (69 kg). Pięściarz Tigera Tarnów zdobył złoty medal seniorskich Mistrzostw Polski w Człopie oraz dzielnie rywalizował w Mistrzostwach Europy w Charkowie oraz Mistrzostwach Świata w Hamburgu, za co awansował do rankingu światowego AIBA. Niestety podczas światowego czempionatu doznał kontuzji, która do końca roku zatrzymała jego bokserskie starty. Dla kibiców Damiana mamy dobrą wiadomość – w lutym lub w marcu znów pojawi się między linami ringu, ale już jako zawodowiec.

- Mieszkam i trenuję na Wyspach Brytyjskich, w Wolverhampton. W moim gymie pracuje dziesięciu trenerów ale głównym szkoleniowcem, który odpowiada za moje przygotowania jest Paul Mann. Przychodzę na salę 2-3 razy dziennie. Mam za sobą już ok. 10 sparringów, w tym m.in. z Rosjaninem Davidem Avanesyanem, który całkiem niedawno pokonał Shane`a Mosleya i stoczył świetny, choć przegrany pojedynek z Lamontem Patersonem. Pierwszy sparring przeboksowałem ostrożnie, ale już w drugim daliśmy 6 rund ringowej wojny. Z formą jest coraz lepiej, biorąc pod uwagę, że miałem dwumiesięczną przerwę spowodowaną przez kontuzję – zapewnia Damian.

Tak, więc z kadrą narodową żegna się kolejny czołowy  i nadal perspektywiczny pięściarz. Będziemy z uwagą śledzić jego profesjonalne pojedynki, mając nadzieję, że niebawem znów zaboksuje w Polsce.

- Po Mistrzostwach Europy w Charkowie totalnie straciłem wiarę w uczciwe werdykty [Damian przegrał tam w ćwierćfinale po bardzo dyskusyjnej decyzji sędziów z Mołdawianinem Vassilim Belousem - przyp. JD], że nie wspomnę już o kwalifikacjach do Igrzysk Olimpijskch w Rio de Janeiro. Teraz, po ciężkich sparingach z czołowym zawodnikiem świata, znów uwierzyłem w siebie – zakończył pięściarz pochodzący z Tarnowa.