Archiwum: Grudzień 2017

INDYWIDUALNE WYRÓŻNIENIA SERWISU POLSKIBOKS.PL ZA 2017 ROK – MĘŻCZYŹNI

rank2017PL

Wczoraj przedstawiłem nazwiska zawodniczek, wyróżnionych przez serwis PolskiBoks.pl za sportowe wyniki osiągnięte w 2017 roku. Czas więc, by przejść do wyróżnień dla czterech najlepszych polskich pięściarzy, występujących na ringach boksu olimpijskiego w ub. roku. W tym roku nie miałem większych trudności by z miejsca wskazać na 3 z 4 nazwisk. Dopiero ostatnia kategoria kazała dokonać wnikliwszej analizy kandydatów.

Nie ma żadnej wątpliwości, że laureatem w kategorii NAJLEPSZY SENIOR (Elite) powinien zostać Mateusz Polski (KSW Róża Karlino, 64 kg). Każdy kibic boksu w Polsce wie, że to właśnie Mateusz przejął od Tomasza Jabłońskiego oraz Igora Jakubowskiego pałeczkę lidera kadry narodowej, czego potwierdzeniem był brązowy medal Mistrzostw Europy w Charkowie oraz zwycięstwa w międzynarodowych turniejach w Usti nad Łabą, Warszawie i Kielcach. W ciągu mijającego roku pokonał zawodników światowej klasy jak np.: Lorenzo Sotomayor, czy Hovhannes Bachkov i zawsze stawał na wysokości zadania. Z niepokojem ale i optymizmem czekamy na jego powrót do zdrowia po fatalnej kontuzji ręki, której nabawił się w ostatnim swoim tegorocznym starcie. Na ciepłe słowa zasłużył również Damian Kiwior (Tiger Tarnów, 69 kg), ćwierćfinalista ME i uczestnik MŚ, który jest drugim i niestety ostatnim Polakiem w światowym rankingu AIBA. Niepokoi prawdopodobne odejście z boksu olimpijskiego wspomnianych Jabłońskiego oraz Jakubowskiego, którzy należeli do ścisłej europejskiej czołówki. Obaj zamiast z rywalami, walczą z komplikacjami zdrowotnymi i jeśli jeszcze zobaczymy ich w ringu, to zapewne w rywalizacji profesjonałów.

Wyróżnienie dla NAJLEPSZEGO JUNIORA (youth) w tym roku wędruje do Damiana Durkacza (Spartan Knurów, 60 kg), jedynego polskiego medalisty Młodzieżowych Mistrzostw Europy. W trakcie sezonu dobre momenty mieli także Eryk Apresyan (Zawisza Bydgoszcz, 69 kg) oraz Oskar Safarian (MOSM Bytom, +91 kg). Pierwszy z nich wygrał na Ukrainie ceniony Turniej Braci Klitschko, zaś drugi wygrał dwie walki podczas prestiżowego turnieju Brandenburg Cup we Frankfurcie nad Odrą, kończąc zawody na drugim miejscu. Szkoda, że obaj nieco zawiedli podczas MME…

Niestety żaden z Polskich kadetów nie wrócił z Albeny z medalem Mistrzostw Europy. Z trójki ćwierćfinalistów najbliższy tego był nasz tegoroczny laureat w kategorii NAJLEPSZY KADET (junior), czyli Damian Zawieruszyński (Astoria Bydgoszcz, 80 kg), który w pojedynku o medal z zawodnikiem gospodarzy został przez sędziów niesłusznie pozbawiony zwycięstwa. Co istotne zawodnik z Bydgoszczy przez cały sezon prezentował wysoka formę, czego potwierdzeniem były m.in. jego triumfy w Mistrzostwach Polski, Pucharze Polski oraz w grudniowym turnieju o Złotą Rękawicę Wisły w Krakowie.

Czwarte wyróżnienie, za NAJLEPSZY DEBIUT SENIORSKI, otrzymał brązowy medalista Mistrzostw Polski seniorów, Michał Soczyński (Paco Lublin, 81-91 kg), który w mijającym roku przede wszystkim udanie rywalizował na międzynarodowym ringu. Szczególnie dobrze zaprezentował się podczas Memoriału im. Viktora Usova w Grodnie, gdzie dotarł do finału wagi półciężkiej, w którym po wyrównanym boju uległ doskonałemu Włochowi, Valentino Manfredonii. Pod koniec roku zadebiutował w limicie wagi ciężkiej, wygrywając w Kielcach pojedynek z tegorocznym mistrzem Białorusi, Vladislavem Smyaglikovem. Doceniam sportowy postęp Karola Kowala (Skorpion Szczecin, 64 kg), który podobnie jak Michał zdobył brąz seniorskich MP, ale też stanął na najwyższym stopniu podium MP do lat 23 oraz zbierał pierwsze doświadczenie w niemieckiej 1. Bundeslidze. Nie rywalizował tam jednak z zawodnikami tej klasy, z którymi w mijającym roku walczył Michał Soczyński.

DOTYCHCZASOWE ROCZNE WYRÓŻNIENIA SERWISU POLSKIBOKS.PL

NAJLEPSZY SENIOR
2017 Mateusz Polski
2016 Igor Jakubowski
2015 Tomasz Jabłoński

NAJLEPSZY JUNIOR
2017 Damian Durkacz
2016 Kamil Offman
2015 Kamil Mroczkowski

NAJLEPSZY KADET
2017 Damian Zawieruszyński
2016 Mateusz Szewczyk
2015 Eryk Apresyan

NAJLEPSZY DEBIUT SENIORSKI
2017 Michał Soczyński
2016 Karol Łapawa
2015 Adrian Kowal

Opracował: Jarosław Drozd

INDYWIDUALNE WYRÓŻNIENIA SERWISU POLSKIBOKS.PL ZA 2017 ROK – KOBIETY

rankPL2017

Tradycją serwisu PolskiBoks.pl są podsumowania kończącego się roku. Oprócz rankingów (Polska i Europa kobiet i mężczyzn) od 2014 roku dokonuję także indywidualnych wyróżnień w 8 kategoriach: najlepsi seniorka i senior, juniorka i junior, kadetka i kadet oraz najlepsze debiuty seniorskie kobiet i mężczyzn. Dzisiaj prezentuję najlepsze – moim zdaniem – polskie zawodniczki 2017 roku.

W kategorii NAJLEPSZA SENIORKA (Elite), najwyżej oceniłem sportowe wyniki osiągnięte w 2017 roku przez Elżbietę Wójcik (KSW Róża Karlino, 75 kg), która wprawdzie nie wywalczyła medalu podczas Mistrzostw Unii Europejskiej w Cascia ale przez cały rok z grona polskich kadrowiczek prezentowała najrówniejszą formę, pokonując kilka solidnych rywalek z kraju i zagranicy (m.in. mistrzynię Europy Natashę Gale, Karolinę Koszewską, Caitlin Parker, Chen Nien-Chin, czy Assuntę Canforę). Doceniam srebrne medale MUE, wywalczone we Włoszech przez Hannę Solecką (Skorpion Szczecin, 69 kg) i Sylwię Kusiak (Skorpion Szczecin, +81 kg), ale to za mało, by wyróżnić obie zawodniczki nagrodą roczną. Pierwsza walczyła nierówno, przegrywając ogółem 6 walk z zagranicznymi rywalkami oraz z Elżbietą Wójcik oraz Karoliną Koszewską. Z kolei druga miała tych międzynarodowych bojów niewiele, stąd taki, a nie inny wybór. Bezsprzecznie niezły sezon mają za sobą: Kinga Szlachcic (Boksing Zielona Góra, 57-60 kg), Sandra Kruk (Niestowarzyszona, 57 kg) i Karolina Koszewska (FC Legia Warszawa, 69-75 kg), a pod koniec roku zauważalny był wzrost formy Anny Góralskiej (Korona Wałcz, 54 kg) i Anety Rygielskiej (Pomorzanin Toruń, 57-60 kg). Żal, że w kolejnych latach w gronie laureatek nie zobaczymy Sandry Drabik (Soma Boxing Kielce, 51 kg), która w grudniu niespodziewanie postanowiła zakończyć bokserski rozdział swojej kariery.

Wyróżnienie dla NAJLEPSZEJ JUNIORKI (youth) należy się bezsprzecznie Młodzieżowej Mistrzyni Europy z Sofii, 17-letniej Darii Puszce (Berej Boxing Lublin, 54 kg), która przed rokiem otrzymała wyróżnienie dla najlepszej polskiej kadetki. Daria w świetnym stylu wygrała w stolicy Bułgarii 4 walki z wymagającymi rywalkami, zdobywając prymat na Starym Kontynencie. Szkoda, że nie potwierdziła swojej klasy podczas Młodzieżowych Mistrzostw Świata w Guwahati, gdzie dwa razy wychodziła zwycięsko ze swoich bojów, ulegając ostatecznie w ćwierćfinale Japonce Senie Irie. Bardzo udany sezon mają za sobą Natalia Marczykowska (Boxing Radom, 75 kg) i Natalia Barbusińska (Spartakus Szczecin, 69 kg). Pierwsza z nich stanęła dwukrotnie na podium najważniejszych turniejów 2017 roku (MME i MMŚ), pokonując m.in. w Indiach cenioną na świecie Ukrainkę Karolinę Makhno, zaś druga będąc w doskonałej formie w Sofii, niezasłużenie przegrała finał MME z Angielką Olivią Hussey. Czwarty i piąty medal dla Polski na MME w Sofii zdobyły Patrycja Borys (Hetman Białystok, 60-64 kg) i Ewelina Mańka (Berej Boxing Lublin, 81 kg). Zawodniczka z Podlasia przywozi brązowe medale z każdego swojego startu w ME i nie inaczej było tym razem w Sofii. Z kolei Ewelina tym razem rywalizowała z rywalkami cięższymi i starszymi od niej. Za rok wolelibyśmy oglądać na podium raczej w niższym limicie wagowym.

Wielki problem miałem z wyborem zwyciężczyni w kategorii NAJLEPSZA KADETKA (junior). Kandydatki były dwie: Roksana Wierzbicka (Hetman Białystok, 52 kg) i Weronika Pawlak (Gryf Wejherowo, 54 kg). Niestety żadna z nich nie wywalczyła medalu podczas Mistrzostw Europy w Sofii, gdzie Biało-Czerwone wygrały tylko jeden pojedynek (Pawlak). Ostatecznie postanowiłem wyróżnić Roksanę, która w pojedynku ćwierćfinałowym po wyrównanym boju uległa niejednogłośnie na punkty (2-3) późniejszej mistrzyni Europy, Angielce Jessice Williams, zawodniczce lepszej niż Węgierka Bettina Kiss, która w tej samej fazie turnieju wygrała z Weroniką. Dodam, że Wierzbicka zdobyła także srebrny medal Międzynarodowych Mistrzostw Śląska, na których nie wystąpiła Pawlak. Gratuluję brązowego medalu Mistrzostw Europy oraz zwycięstwa na turnieju w Gliwicach Darii Paradzie (Skorpion Szczecin, +80 kg), wierząc, że niebawem pójdzie w ślady swoich utytułowanych klubowych koleżanek Sylwii Kusiak i Patrycji Kiwak, ale pamiętam także, że w Sofii nie wygrała walki.

Niestety, podobnie jak przed rokiem, nie zdecydowałem się wyróżnić żadnej zawodniczki w kategorii NAJLEPSZY DEBIUT SENIORSKI. W kadrze narodowej, ani choćby w ścisłej czołówce krajowej seniorek, nie pojawiła się bowiem żadna pięściarka urodzona w 1998 roku.

DOTYCHCZASOWE ROCZNE WYRÓŻNIENIA SERWISU POLSKIBOKS.PL

NAJLEPSZA SENIORKA
2017 Elżbieta Wójcik
2016 Sandra Drabik
2015 Sandra Drabik
2014 Ewelina Wicherska

NAJLEPSZA JUNIORKA
2017 Daria Puszka
2016 Patrycja Kiwak
2015 Larysa Sabiniarz
2014 Elżbieta Wójcik

NAJLEPSZA KADETKA
2017 Roksana Wierzbicka
2016 Daria Puszka
2015 Patrycja Borys
2014 Adrianna Jędrzejczyk

NAJLEPSZY DEBIUT SENIORSKI
2017 vacat
2016 vacat
2015 Elżbieta Wójcik
2014 Aneta Rygielska

Opracował: Jarosław Drozd

WIELKI CIOS DLA POLSKIEGO BOKSU OLIMPIJSKIEGO. SANDRA DRABIK ŻEGNA SIĘ Z PIĘŚCIARSKIM RINGIEM

sandra drabik_012

Jeśli jest jeszcze ktoś, kto nie docenił sportowych sukcesów Sandry Drabik (51 kg), zapewne zrobi to w ciągu najbliższych miesięcy, bo jej brak w reprezentacji Polski na najważniejszych turniejach mistrzowskich zapewne będzie bardzo odczuwalny. Zawodniczka z Kielc wczoraj zapowiedziała definitywne zakończenie pięściarskiej przygody i powrót do „korzeni”, czyli startów w kick-boxingu oraz K1. To wielki cios dla kibiców boksu olimpijskiego w Polsce, którzy liczyli na start naszej zawodniczki podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio (2020).

Przygoda Sandry z boksem trwała od 2009 r., kiedy to została wicemistrzynią Polski i zadebiutowała w kadrze narodowej podczas Mistrzostw Europy w Nikołajewie. Jej największymi sukcesami były srebrne medale Igrzysk Europejskich w Baku (2015), gdzie w finale wagi muszej przegrała z podwójną mistrzynią olimpijską, Nicolą Adams, oraz Mistrzostw Europy w Rotterdamie (2011), na których dopiero w pojedynku o złoto w wadze do 54 kg uległa Elenie Savelevej. Zawodniczka z Kielc w swoim dorobku ma także brązowy medal ME w Sofii (2016) oraz srebro i brąz Mistrzostw Unii Europejskiej w Katowicach (2011) i Keszthely (2013).

Najlepsza w ostatnich dwóch latach polska zawodniczka (bez podziału na kategorie wagowe) to dwukrotna mistrzyni Polski w boksie (2013, 2016) oraz czterokrotna wicemistrzyni kraju (2009, 2011-2012, 2017). Dwa razy stanęła na najwyższym stopniu podium MTB im. Feliksa Stamma (2015-2016) oraz Memoriału Leszka Drogosza (2014, 2017). Niedawny start w kieleckich zawodach zamyka jej piękną bokserską karierę.

Nie mam najmniejszej wątpliwości, że z boksu odchodzi sportowiec wyjątkowy i mimo wielkiego doświadczenia nadal perspektywiczny. Jestem przekonany, że sportowiec niedoceniany, choć od lat znajdujący się w absolutnej światowej czołówce. Pamiętamy wynikającą z organizacyjnych zaniedbań (a nie ringowej dyspozycji) dyskwalifikację Sandry podczas Mistrzostw Świata w Jeju City (2014), czy jej perypetie związane z późniejszym powrotem do rywalizacji na najwyższym poziomie, jak również jej samotną (znów bez wsparcia PZB) walkę o powrót do pełnej sprawności po skomplikowanej kontuzji ręki, jakiej nabawiła się podczas skandalicznych, poza ringowych wydarzeń w kuluarach tegorocznych Mistrzostw Polski w Grudziądzu. Na decyzję o odejściu z boksu wpływ miało zresztą więcej czynników.

Dziękując za wielkie sportowe emocje, jakich dostarczyła kibicom, pokonując m.in. Elenę Savelevą, Sayanę Sagatayevą, Christinę Cruz, Tatyanę Kob, Mandy Bujold czy Marlen Esparza, trzymam kciuki za jej starty w starej-nowej dyscyplinie sportu. Powodzenia Sandra!

WŁADYSŁAWOWO W MAJU 2018 ROKU ARENĄ 11. MISTRZOSTW EUROPY SENIOREK?

Boks Kobiet 01

Pięć lat temu, w listopadzie 2012 roku nadmorskie Władysławowo, a właściwie jego część, na którym znajduje się kolebka polskiego boksu olimpijskiego, czyli COS OPO „Cetniewo”, gościła najlepsze młodzieżowe pięściarki Europy przy okazji organizacji 4. Mistrzostw Europy. Wiele na to wskazuje, że już za pół roku, w dniach od 10 do 19 maja 2018 roku odbędzie się tam jeszcze większa impreza mistrzowska, 11. Mistrzostwa Europy Seniorek w Boksie.

Stosowna informacja nie ukazała się jeszcze w formie oficjalnego komunikatu na stronie EUBC ani PZB ale w kalendarzu imprez na 2018 rok, opublikowanym na witrynie europejskiej federacji już pojawił się stosowny wpis informujący o przyznaniu Polsce organizacji mistrzostw Starego Kontynentu. Dodajmy, że byłby to drugi w historii turniej o ME rozgrywany nad Wisłą. Pierwszy miał miejsce w dniach od 4 do 10 września 2006 roku w Warszawie i przyniósł Biało-Czerwonym 7 medali, w tym złoty Beaty Małek (80 kg).

Nadal czekamy na oficjalne informacje dotyczące ostatecznych terminów i gospodarzy mistrzostw świata. Seniorki rywalizować mają w New Delhi (Indie) w listopadzie 2018 r., zaś seniorzy we wrześniu (brak gospodarza). Młodzież (kobiety) w październiku lub listopadzie ale nie wiadomo na jakim kontynencie. Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie odbędą się w Buenos Aires (Argentyna) w dniach od 1 do 12 października 2018 r.

HARMONOGRAM EUROPEJSKICH IMPREZ MISTRZOWSKICH W 2018 ROKU

24.03-02.04 – Mistrzostwa Europy do lat 22 mężczyzn (Targu Jiu, Rumunia)
17.04-26.04 – Młodzieżowe Mistrzostwa Europy Kobiet i Mężczyzn (Roseto degli Abruzzi, Włochy)
10.05-19.05 – Mistrzostwa Europy Seniorek (Władysławowo, Polska)

7 POLSKICH ZWYCIĘSTW W FINAŁACH 5. MEMORIAŁU LESZKA DROGOSZA W KIELCACH

drogoszmemorial01

Od czwartku do niedzieli w Kielcach odbywał się 5. Memoriał Leszka Drogosza, w którym wystąpiły zawodniczki i zawodnicy z Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Holandii, Irlandii, Litwy, Ukrainy i Polski. Wśród mężczyzn rywalizacja odbywała się w 10 kategoriach wagowych, zaś panie boksowały w 4 z 5 wag olimpijskich (w kategorii średniej zgłoszono tylko Elżbietę Wójcik). W dzisiejszych finałach najlepiej zaprezentowali się Biało-Czerwoni zwyciężając w 7 z 14 pojedynków.

Uwagę zwraca występ w nowej wadze Karoliny Koszewskiej, która przez większość sezonu rywalizowała w limicie 75 kg. Tym razem była zawodowa mistrzyni świata udanie zaboksowała w nowej wadze olimpijskiej (69 kg), pokonując na punkty wicemistrzynię Unii Europejskiej, Hannę Solecką. Warto przypomnieć, że zanim Karolina przeszła na zawodowstwo występowała w limicie 70 kg i jest to jej naturalna kategoria wagowa.

Z grona reprezentantów Polski najbardziej „napracował się” Mateusz Polski (64 kg), który wygrał w Kielcach trzy walki, w tym w półfinale wypunktował brązowego medalistę Mistrzostw Europy z Samokova (2015) oraz ubiegłorocznego olimpijczyka, Arama Avagyana z Armenii, który w krótkim czasie prze szedł z limitu 56 do 64 kg.

WYNIKI WALK FINAŁOWYCH [na pierwszym miejscu zwycięzcy]

KOBIETY

51 KG Sandra Drabik (Polska) – Anush Grigorian (Armenia) 2-1
57 KG Sandra Kruk (Polska)Paulina Jakubczyk (Polska) 3-0
60 KG Yana Alekseyevna (Azerbejdżan) – Aneta Rygielska (Polska) 3–0
69 KG Karolina Koszewska (Polska)Hanna Solecka (Polska) 3-0

MĘŻCZYŹNI

49 KG Jakub Słomiński (Polska) – Evgeniy Karmilchyk (Białoruś) 3-0
52 KG Koryun Soghomonyan (Armenia) – Dorian Mospinek (Polska) 3-0
56 KG Jarosław Iwanow (Polska)Maciej Jóźwik (Polska) 3-0
60 KG Enrico La Cruz (Holandia) – Francis Cleary (Irlandia ) 3-0
64 KG Mateusz Polski (Polska)Karol Łapawa (Polska) 3-0
69 KG Gor Eritsyan (Armenia ) – Mikołaj Tobera (Polska) 2-1
75 KG Max van der Pas (Holandia) – Rafał Perczyński (Polska) 2-1
81 KG Łukasz Stanioich (Polska)Jakub Kasprzak (Polska) 3-0
91 KG Narek Manasyan (Armenia) – Aleksander Celejewski (Polska) WO.
+91KG Dmitri Doronin (Białoruś) – Mateusz Figiel (Polska) 2-1