Archiwum: Wrzesień 2017

POLSKA – UKRAINA 14-2. UKRAINKI TŁEM DLA POLEK W LUBACZOWIE

kadra_ukraina

W meczu międzypaństwowym reprezentantki Polski pokonały dzisiaj na ringu w Lubaczowie Ukrainki 14-2. Zwycięstwo oczywiście bardzo cieszy, choć należy podkreślić, że rywalki ze wschodu przyjechały w mocno rezerwowym składzie, w którym znalazły się tylko 3 tegoroczne mistrzynie kraju. Dla Biało-Czerwonych punktowały: Anna Góralska (54 kg), Sandra Kruk (57 kg), Kinga Szlachcic (57 kg), Aneta Rygielska (60 kg), Hanna Solecka (69 kg), Karolina Koszewska (75 kg) i Elżbieta Wójcik (75 kg).

Na tle eksperymentalnie zestawionej ekipy rywalek Polki zaprezentowały bardzo skuteczny i na ogół dojrzały boks, wygrywając zasłużenie 7 z 8 walk. Przegrała tylko Adriana Marczewska (48 kg), jakkolwiek pokonała ją Yulia Demyanenko, zawodniczka, która w swoim kraju od lat uchodzi za jeden z największych talentów i niemal pewnym wydaje się, że w przyszłym roku 19-letnia Ukrainka zastąpi w drużynie narodowej etatową dotąd kadrowiczkę, Natalię Knyaz.

Z Polek najefektowniejszy boks, który na pewno przypadł do gustu lubaczowskiej widowni, pokazały dzisiaj Sandra Kruk i Kinga Szlachcic (obie 57 kg), jakkolwiek rywalizowały z zawodniczkami słabszymi od nich o klasę. Bardzo mocne akcenty pokazała w ringu Elżbieta Wójcik (75 kg), która boksowała z Anastasią Chernokolenko, która dotąd występowała w wyższych kategoriach wagowych (ma w dorobku brązowy krążek wagi ciężkiej, zdobyty podczas Mistrzostw Świata z 2014 roku).

Z kolei techniczny boks Anety Rygielskiej (60 kg) i Karoliny Koszewskiej (75 kg) przyniósł im pewne zwycięstwa nad Anną Zhukovską (Aneta) i Tatianą Shevchenko (Karolina). Twarde ale zwycięskie przeprawy w ringu miały Anna Góralska (54 kg) i Hanna Solecka (69 kg), ale nie mogło być inaczej, gdyż obie rywalizowały z doświadczonymi rywalkami, Marianną Maksimov i Tatianą Ryzhenkovą.

Nawiązując jeszcze do składu Ukrainek, w jakim przyjechały do Polski, cieszy informacja o tym, że dojdzie do meczu rewanżowego na wyjeździe, w którym niemal na pewno w żołto-niebieskich barwach zobaczymy najlepsze pięściarki ukraińskie, jak choćby: Tatianę Kob (51 kg), Snezhanę Kholodkovą (54 kg), Valerię Eroshenko (57 kg), Marinę Malovaną (57 lub 60 kg), Yulię Tsiplakovą (60 kg), czy Marię Borutsę (75 kg). Wówczas przekonamy się o postępach i faktycznej wartości Biało-Czerwonych.

POLSKA – UKRAINA14-2 [Lubaczów, 29 września 2017 r. - na pierwszym miejscu zwyciężczynie]

48 KG: Yulia Demyanenko – Adriana Marczewska 3-0
54 KG: Anna Góralska – Marianna Maksimov 3-0
57 KG: Sandra Kruk – Olexandra Malovanets 3 RSC
57 KG: Kinga Szlachcic – Olexandra Fedis 3 AB
60 KG: Aneta Rygielska – Anna Zhukovska 3-0
69 KG: Hanna Solecka – Tatiana Rizhenkova 3-0
75 KG: Karolina Koszewska – Tatiana Shevchenko 3-0
75 KG: Elżbieta Wójcik – Anastasia Chernokolenko 3-0

[Fot. Facebook.com/SportAndMinds]

FREKWENCYJNA KLAPA 2. MISTRZOSTW POLSKI AZS W BOKSIE

rygielska_schwer

Katastrofalną frekwencję mają tegoroczne 2. Mistrzostwa Polski AZS w Boksie. Do Trzcianki przyjechało tylko 16 pięściarek i 27 pięściarzy, by rywalizować o …80 medali. Fatalna obsada zawodów jest trudna do zrozumienia, choćby w kontekście ubiegłorocznych liczb. W czerwcu 2016 roku w Katowicach w ringu oglądaliśmy bowiem 76 zawodniczek i zawodników z 45 polskich uczelni. W 2017 roku z powodu braku zgłoszeń nie zostaną wyłonieni mistrzynie i mistrzowie Polski w następujących kategoriach wagowych: 51 kg, 54 kg, +81 kg – kobiety i 49 kg, 52 kg, 64 kg – mężczyźni. Co zastanawiające w gronie 43 uczestników tegorocznych AMS tylko 5 to studenci Akademii Wychowania Fizycznego…

Na skromnej liście zgłoszonych do tegorocznych AMP widzimy m.in. nazwiska obecnych i byłych reprezentantów Polski, m.in.: Adriany Marczewskiej (Boksing Zielona Góra/Uniwersytet Zielonogórski 51 kg), Kingi Szlachcic (Boksing Zielona Góra/Uniwersytet Zielonogórski 57 kg), Anety Rygielskiej (Pomorzanin Toruń/UMK, 60 kg), Aleksandry Talagi (Kleofas Katowice/AWF Katowice, 64 kg), Natalii Hollińskiej (Skorpion Szczecin, Uniwersytet Szczeciński, 75 kg) i Sylwii Kusiak (Skorpion Szczecin, Uniwersytet Szczeciński, 81 kg) oraz Macieja Jóźwika (Skorpion Szczecin/Uniwersytet Szczeciński, 56 kg), Daniela Adamca (RUSHH Kielce/Wszechnica Świętokrzyska, 75 kg), Michała Soczyńskiego (PACO Lublin/AZS UMCS Lublin, 81 kg) i Jana Sosnowskiego (Zawisza Bydgoszcz/Bydgoska Wyższa Szkoła, 91 kg).

Wczoraj rozegrano pierwsze walki, w tym dwie finałowe pań w wagach 48 kg i 60 kg. Wygrały faworytki – Marczewska i Rygielska – pokonując bez trudu swoje rywalki przez poddanie.

WYNIKI PIERWSZEGO DNIA [28 września 2017 roku - na pierwszym miejscu zwycięzcy]

KOBIETY

48 KG Adriana Marczewska (Boksing Zielona Góra) – Weronika Lichaczewska (Skorpion Szczecin) AB 1
60 KG Aneta Rygielska (Pomorzanin Toruń) – Ewelina Dębkowska (Tiger Łomża) AB 2
64 KG Katarzyna Szarańska (Skorpion szczecin) – Paulina Leśniak (Boksing Zielona Góra) 3-0

MĘŻCZYŹNI

56 KG Kacper Harkary (Skorpion  Szczecin) – Dorian Mospinek (Skorpion Szczecin) 2-1
75 KG Dominik Kaciupa (Skorpion Szczecin) – Rafał Pląder (WKS Desant Kraków) 3-0
81 KG Michał Soczyński (PACO Lublin) – Tomasz Czyczerski (Odra Opole) 3-0
81 KG Jakub Kasprzak (BOKS Poznań) – Adrian Szykuć (Olimp Szczecin) AB 1
91 KG Witold Lisek (UKS Urania Ruda Śląska) – Łukasz Boczek (PACO Lublin) 3-0

BEZ MEDALI POLAKÓW NA 21. MISTRZOSTWACH EUROPY JUNIORÓW W ALBENIE

mej_2017

Bez medali wrócą do kraju z bułgarskiej Albeny nasi młodzi pięściarze, którzy brali udział w 21. Mistrzostwach Europy Juniorów (dawniej zwanych kadetami) w Boksie. Trzech ze startujących sześciu Biało-Czerwonych dotarło do ćwierćfinałów, ale zarówno Jakub Dziwina (46 kg), Paweł Brach (50 kg), jak i Damian Zawieruszyński (80 kg) przegrali z zawodnikami gospodarzy. Najbliższy wejścia do strefy medalowej był ten ostatni, który mimo iż przeważał i miał dwukrotnie liczonego rywala, Vasila Stefanova, zdaniem sędziów przegrał (1-3) z nim na punkty.

Wcześniej (w 1/8 finału) Zawieruszyński, reprezentujący barwy bydgoskiej Astorii, pokonał na punkty Czecha Matusa Kusniarika. Z kolei wspomniany Dziwina w 1/8 finału wygrał (3-0) ze Słowakiem Alexem Tancosem, by w ćwierćfinale przegrać (0-5) z Bułgarem Ergyunalem Sabri, zaś Brach po wygraniu w 1/8 finału z Czechem Dominikiem Stepankiem, w pojedynku o medal uległ (0-5) Bułgarowi Nikolayowi Atanasovowi.

Swoje pierwsze walki przegrali Maciej Basta (48 kg), Michał Jarliński (63 kg) i Oskar Kopera (+80 kg). Pierwszy nie sprostał (0-5) Węgrowi Richardowi Bernathowi, drugi uległ nieznacznie (2-3) Azerowi Salimowi Salimovowi, zaś trzeci przegrał jednogłośnie na punkty (0-5) z Rumunem Andrei Grigore.

WIELKIE EMOCJE I KREW NA RINGU W CHĘCINACH. POLACY LEPSI OD IRLANDCZYKÓW 14-8

Adrian Kowal_charkow

Czwarte w tym roku, kolejne zwycięstwo, w międzypaństwowym meczu, promowanym przez Polski Związek Bokserski jako Światowa Konfrontacja Boksu Olimpijskiego, odniosła reprezentacja Polski seniorów. Tym razem podopieczni trenerów Karola Chabrosa i Wojciecha Konczalskiego odesłali z kwitkiem ekipę Irlandii wygrywając 14-8. Punkty dla Biało-Czerwonych zdobyli: Jakub Słomiński (49 kg), Maciej Jóźwik (52 kg), Tomasz Resól (56 kg), Marek Pietruczuk (64 kg), Daniel Adamiec (75 kg), Arkadiusz Szwedowicz (81 kg) i Jan Sosnowski (91 kg).

Każda z dzisiejszych 10 meczowych rywalizacji miała swoją historię i dostarczyła kibicom sporo emocji. Były w nich mocne ciosy, ciekawe wymiany, techniczne akcje, kontuzje pięściarzy obu ekip oraz nokaut. Był też jeden niezrozumiały werdykt, odbierający zasłużone zwycięstwo Adrianowi Kowalowi (60 kg), który dał wespół z Gerardem McCaffery`m znakomity pojedynek. Zwycięstwo Polaków, jak zawsze bardzo cieszy, bo buduje ich pewność siebie i wzbogaca międzynarodowe doświadczenie. I co ważne sprawi, że następnym razem rywale, w uznaniu klasy Polaków, przyjadą na mecz z Biało-Czerwonymi w jeszcze silniejszym składzie, podnosząc naszym kadrowiczom poprzeczkę.

Podczas meczu mieliśmy także wzruszający moment, jakim było odśpiewanie gromkiego „Sto lat” wraz z życzeniami od kibiców i PZB dla obecnego na sali i obchodzącego dzisiaj 78. urodziny mistrza olimpijskiego z Tokio (1964), Mariana Kasprzyka, który pochodzi z leżącej niedaleko Chęcin wsi Kołomań.

Tymczasem czekamy na piąty i ostatni w tym roku mecz międzypaństwowy Polaków. Tym razem 27 października na ringu w Świeciu naprzeciwko Biało-Czerwonym staną Węgrzy.

POLSKA – IRLANDIA 14-8
WYNIKI POSZCZEGÓLNYCH WALK [na pierwszym miejscu zwycięzcy]

49 KG: Jakub Słomiński – Darryl Moran 2-1
52 KG Maciej Jóźwik – Thomas McCarthy 3-0
56 KG Tomasz Resól – Thomas Casey 3-0
60 KG Gerard McCaffery – Adrian Kowal 2-1
64 KG Marek Pietruczuk – Wayne Kelly 2 RSC.I (kontuzja)
69 KG Dean Walsh – Kamil Holka 2-1
75 KG Daniel Adamiec – John Joyce 2-1
75 KG Michael Nevin – Bartosz Gołębiewski 2-1
81 KG Arkadiusz Szwedowicz – Tony Brown 3-0
91 KG Jan Sosnowski – Ken Ogungbowa WO.
+91 KG Martin Keenan – Aleksander Stawirej 2 KO

W CHĘCINACH POLACY ZABOKSUJĄ DZISIAJ Z IRLANDZKIMI DUBLERAMI

pol_irl_2017

W mocno rezerwowym składzie przystąpią do dzisiejszego meczu międzypaństwowego z Polską, dumnie i zobowiązująco dla organizatorów określanego Światową Konfrontacją Boksu Olimpijskiego, reprezentanci Irlandii. Na ringu w podkieleckich Chęcinach (start o godz. 18.00) zobaczymy jedenastu zawodników z Zielone Wyspy, wśród których jest dwóch tegorocznych mistrzów kraju (Dean Walsh i Martin Keenan) i 5 wicemistrzów (Darryl Moran, Thomas McCarthy, Wayne Kelly, Tony Brown i Ken Ogunbowa).

W drużynie gospodarzy, prowadzonej przez trenera Karola Chabrosa, zabraknie kilku liderów naszej kadry, m.in.: odpoczywających po Mistrzostwach Świata – Mateusza Polskiego (64 kg), Damiana Kiwiora (69 kg) oraz leczącego kontuzjowaną rękę Igora Jakubowskiego (91 kg). Po dłuższej przerwie z orzełkiem na piersi zaboksuje Marek Pietruczuk (64 kg), który ma za sobą zwycięski zawodowy zawodowy debiut.

ZESTAW PAR MECZU POLSKA – IRLANDIA

49 KG: Jakub Słomiński – Darryl Moran
52 KG Maciej Jóźwik – Thomas McCarthy
56 KG Tomasz Resól – Thomas Casey
60 KG Adrian Kowal – Gerard McCaffery
64 KG Marek Pietruczuk – Wayne Kelly
69 KG Kamil Holka – Dean Walsh
75 KG Bartosz Gołębiewski – John Joyce
75 KG Daniel Adamiec – Michael Nevin
81 KG Arkadiusz Szwedowicz – Tony Brown
91 KG Jan Sosnowski – Ken Ogungbowa
+91 KG Aleksander Stawirej – Martin Keenan

PRZEZ MIĘDZYNARODOWE MISTRZOSTWA ŚLĄSKA NA MŁODZIEŻOWE MISTRZOSTWA ŚWIATA W INDIACH

patrycja borys_2016

Międzynarodowe Mistrzostwa Śląska Kobiet w Boksie to tradycyjnie nie tylko rywalizacja seniorek ale także odrębne turnieje dla grup wiekowych junior (dawniej kadetek) i youth (dawniej juniorek). W tym roku na ringu w Gliwicach zobaczyliśmy młode pięściarki z Anglii, Czech, Finlandii Łotwy, Niemiec, Polski, Słowacji, Szkocji, Węgier i Włoch. Wśród startujących nie zabrakło także reprezentantek Polski, które w tym roku czeka jeszcze start w Młodzieżowych Mistrzostwach Świata w Indiach.

Trenerzy kadry – Aleksander Maciejowski i Piotr Jankowski zapewne już wyciągają wnioski z turnieju. Faktem jest, że ogółem młodziutkie Polki wygrały w Gliwicach 13 walk międzypaństwowych. Ten bilans mógł być lepszy, bo liczyliśmy, że mistrzyni Europy wagi koguciej, Daria Puszka, walcząca tym razem w wyższym limicie awansuje co najmniej do finału a sędziowie wreszcie obiektywnym okiem spojrzą na rywalizację Natalii Barbusińskiej z Olivią Hussey z Anglii. Niestety w obu przypadkach musieliśmy się pogodzić z porażkami. Bilans mógł być też gorszy, bo czasem przy w miarę wyrównanych walkach do góry podnoszono ręce gospodyń.

WYNIKI WALK ĆWIERĆFINAŁOWYCH YOUTH [6 września 2017 r. - na pierwszym miejscu zwyciężczynie]

48 KG
Chayenne Blum (Niemcy) – Magdalena Kempa (Polska) 5-0
Diana Mitrjakina (Łotwa) – Karolina Pawlik (Polska) 5-0
Billie Denholm (Szkocja) – Julia Kiermasz (Polska) 5-0
Tatiana Pluta (Polska) – Patrycja Kowalczyk (Polska) 4-1

51 KG
Megan Gordon (Szkocja) – Emilia Kondakor (Węgry) 3-2
Angelika Krysztoforska (Polska) – Khongorzul Dolgirkhangai (Mongolia) 3-2
Chloe Watson (Anglia) – Mery Di Bari (Włochy) 5-0

54 KG
Biancamaria Tessari (Włochy) – Wiktoria Jaworska (Polska) 4-1

60 KG
Veronika Villasi (Węgry) – Anna Pierchała (Polska) 4-1
Weronika Balcer (Polska) – Angelika Burban (Polska) 3-2
Natalia Barbusińska (Polska) – Vivien Budai (Węgry) 5-0

75 KG
Natalia Marczykowska (Polska) – Natalia Gajewska (Polska) 5-0
Georgia O’Connor (Anglia) – Karolina Sokół (Polska) AB 2

WYNIKI WALK PÓŁFINAŁOWYCH YOUTH [7 września 2017 r. - na pierwszym miejscu zwyciężczynie]

48 KG
Diana Mitrjakina (Łotwa) – Paulina Pawlik (Polska) 5-0
Billie Denholm (Szkocja) – Tatiana Pluta (Polska) 5-0

51 KG
Megan Gordon (Szkocja) – Agata Konieczny (Polska) 4-1
Chloe Watson (Anglia) – Angelika Krysztoforska (Polska) 5-0

54 KG
Karina Lecko (Łotwa) – Anna Ghulyan (Polska) 5-0
Biancamaria Tessari (Włochy) – Maria Grabowska (Polska) 5-0

57 KG
Giordana Sorrentino (Włochy) – Daria Puszka (Polska) 4-1
Sian O’Toole (Anglia) – Beata Kałuża (Polska) 5-0

60 KG
Patrycja Borys (Polska) – Marlena Koczy (Polska) AB 1
Veronika Villasi (Węgry) – Weronika Balcer (Polska) 3-2

64 KG
Klaudia Budasz (Polska) – Vittoria De Carlo (Włochy) 3-2
Rebecca Nicolli (Włochy) – Klaudia Płaczek (Polska) AB 3

69 KG
Olivia Hussey (Anglia) – Klaudia Fitrzyk (Polska) RSC 1
Natalia Barbusińska (Polska) – Weronika Walczak (Polska) 5-0

75 KG
Gabriella Petrovics (Węgry) – Ewelina Mańka (Polska) 3-2
Natalia Marczykowska (Polska) – Georgia O’Connor (Anglia) 4-1

WYNIKI WALK FINAŁOWYCH YOUTH [8-9 września 2017 r. - na pierwszym miejscu zwyciężczynie]

48 KG Billie Denholm (Szkocja) – Diana Mitrjakina (Łotwa) 5-0
51 KG Chloe Watson (Anglia)- Megan Gordon (Szkocja) WO
54 KG Karina Lecko (Łotwa) – Biancamaria Tessari (Włochy) WO.
57 KG Sian O’Toole (Anglia) – Giordana Sorrentino (Włochy) 3-2
60 KG Patrycja Borys (Polska) – Veronika Villasi (Węgry) 5-0
64 KG Klaudia Budasz (Polska) – Rebecca Nicolli (Włochy) 3-2
69 KG Olivia Hussey (Anglia) – Natalia Barbusińska (Polska) 3-2
75 KG Natalia Marczykowska (Polska) – Gabriella Petrovics (Węgry) 4-1
81 KG Weronika Flaszak (Polska) – Aleksandra Jońca (Polska) 5-0
+81KG Adrienn Juhasz (Węgry – Weronika Stochniałek (Polska) 5-0

WYNIKI WALK 1/8 FINAŁU JUNIOR [6 września 2017 r. - na pierwszym miejscu zwyciężczynie]

57 KG
Jessica Żelazko (Polska) – Viktoria Matesz (Węgry) 4-1
Lina Holoch (Niemcy) – Aleksandra Trawczyńska (Polska) 5-0
Katia Marcenko (Łotwa) – Natalia Karkowska (Polska) 5-0
Jessica Triebelova (Słowacja) – Angelina Glebova (Rosja) WO.

WYNIKI WALK ĆWIERĆFINAŁOWYCH JUNIOR [6-7 września 2017 r. - na pierwszym miejscu zwyciężczynie]

48 KG
Chayenne Blum (Niemcy) – Magdalena Kempa (Polska) 5-0

50 KG
Karolina Delmaczynska (Niemcy) – Julia Kląskała (Polska) RSC 1

52 KG
Eliana Nebehi (Niemcy) – Karolina Ampulska (Polska) 5-0

54 KG
Bettina Kiss (Węgry) – Paulina Nóżka (Polska) RSC 1
Agata Pierepieńko (Polska) – Azimi Schabnam (Niemcy) 5-0
Esugen Oyuntsetseg (Mongolia) – Nicola Kaczmarek (Polska) AB 3
Lenka Bernardova (Czechy) – Nicole Czysta (Polska) 5-0

57 KG
Vilma Viitanen (Finlandia) – Natalia Dulian (Polska) RSC 1
Natalia Niedobylska (Polska) – Laura Nicol (Szkocja) 5-0
Jessica Żelazko (Polska) – Lina Holoch (Niemcy) 5-0
Jessica Triebelova (Słowacja) – Katia Marcenko (Łotwa) 3-1

60 KG
Luca Hamori (Węgry) – Klaudia Poliwczak (Polska) RSC 3
Burenchimeg Davaakhuu (Mongolia) – Patrycja Krawczyk (Polska) 4-1
Joulina Suhrow (Niemcy) – Magdalena Sochowicz (Polska) 5-0

WYNIKI WALK PÓŁFINAŁOWYCH JUNIOR [7-8 września 2017 r. - na pierwszym miejscu zwyciężczynie]

48 KG
Melissa Rempel (Niemcy) – Wiktoria Rogalińska (Polska) 5-0
Chayenne Blum (Niemcy) – Haylie Grover (Szkocja) 5-0

52 KG
Hanna Lakotar (Węgry) – Zuzanna Nowakowska (Polska) AB 1
Roksana Wierzbicka (Polska) – - Eliana Nebehi (Niemcy) 4-1

54 KG
Bettina Kiss (Węgry) – Agata Pierepieńko (Polska) RSC 1
Esugen Oyuntsetseg (Mongolia) – Lenka Bernardova (Czechy) 4-1

57 KG
Vilma Viitanen (Finlandia) – Natalia Niedobylska (Polska) RSC 2
Jessica Triebelova (Słowacja) – Jessica Żelazko (Polska) 5-0

60 KG
Luca Hamori (Węgry) – Łucja Machalica (Polska) 5-0
Joulina Suhrow (Niemcy) – Burenchimeg Davaakhuu (Mongolia) 5-0

66 KG
Klaudia Potapo (Polska) – Raschida Bouanane (Niemcy) 5-0

70 KG
Weronika Ciereszko (Polska) – Julia Jóźwiak (Polska) 5-0
Wiktoria Kluska (Polska) – Wiktoria Bartosiak (Polska) 3-2

75 KG
Aleksandra Łachacz (Polska) – Sandra Damazyn (Polska) 3-2

WYNIKI WALK FINAŁOWYCH JUNIOR [8-9 września 2017 r. - na pierwszym miejscu zwyciężczynie]

48 KG Melissa Rempel (Niemcy) – Chayenne Blum (Niemcy) 5-0
50 KG Oliwia Buchta (Polska) – Karolina Delmaczynska (Niemcy) 4-1
52 KG Hanna Lakotar (Węgry) – Roksana Wierzbicka (Polska) 4-1
54 KG Bettina Kiss (Węgry) – Esugen Oyuntsetseg (Mongolia) 4-1
57 KG Jessica Triebelova (Słowacja) – Vilma Viitanen (Finlandia) 4-1
60 KG Luca Hamori (Węgry) – Joulina Suhrow (Niemcy) 5-0
63 KG Paulina Bartosz (Polska) – Weronika Bartczak (Polska) 4-1
66 KG Aleksandra Brożek (Polska) – Klaudia Potapo (Polska) 5-0
70 KG Wiktoria Kluska (Polska) – Weronika Ciereszko (Polska) 5-0
75 KG Aleksandra Łachacz (Polska) – Martyna Busse (Polska) RSC 1
80 KG Daria Parada (Polska) – Martyna Jancelewicz (Polska) 5-0
+80KG Oliwia Toborek (Polska) – Natalia Żybura (Polska) AB 1

ZIMNOCH I SOSNOWSKI ZNOKAUTOWANI W RADOMIU. „KOSIARZ” ZDAŁ KOLEJNY TEST

zimnoch abell

Na pewno nie tak Krzysztof Zimnoch (22-2-1, 15 KO) wyobrażał sobie potyczkę z Joey’em Abellem (34-9, 32 KO). Polak od początku walki był w ringu mocno pogubiony i został brutalnie znokautowany już w trzeciej rundzie. Według wielu ekspertów kluczem do zwycięstwa Zimnocha miało być przetrwanie pierwszej części walki i uniknięcie potężnych ciosów Amerykanina. Czym później, tym miało być dla Krzyśka łatwiej. Niestety, Polak już w pierwszej rundzie dał się zaskoczyć kilkoma potężnymi, obszernymi sierpami, po których o mało nie wylądował na macie. Właściwie tylko gong sprawił, że walka nie zakończyła się dla naszego zawodnika już w inauguracyjnym starciu. W drugiej rundzie nadal to Abell dzielił i rządził między linami, zaś Krzysiek koncentrował się na defensywie, która niestety była dziurawa jak szwajcarski ser. Nieco lepiej zaczęła się dla Krzyśka runda trzecia – Polak w końcu uspokoił walkę, uderzał ciosami prostymi i wydawało się, że nieco odzyskał kontrolę nad ringowymi wydarzeniami. Niestety, na minutę przed gongiem Abell ponownie wstrząsnął Zimnochem potężnym prawym sierpowym i tym razem nie wypuścił już okazji z rąk – rzucił się szaleńczymi ciosami na półprzytomnego Polaka, brutalnie go nokautując. Co dalej? Wygląda na to, że z planowanej na grudzień walki z Arturem Szpilką nici…

To był najtrudniejszy test w całej zawodowej karierze Przemysława Runowskiego (16-0, 3 KO). „Kosiarz” był w sporych opałach, ale przetrwał kryzys i ostatecznie pokonał na punkty lepszego niż oczekiwano Twahę Kiduku (11-2, 7 KO). Pierwsza runda była jeszcze bardzo wyrównana, ale w drugiej doszło do niespodzianki – reprezentant Tanzanii trafił potężnym prawym sierpowym, dołożył kolejny sierp i Przemek osunął się na matę ringu. Polak wstał, ale przez chwilę był „podłączony”. W trzeciej rundzie Runowskiemu udało się jednak zmazać złe wrażenie z poprzedniego starcia – tym razem to on trafił kilkoma mocnymi uderzeniami, po których pod Kiduku ugięły się nogi. „Kosiarz” nieustannie atakował przez dwie kolejne minuty, lecz jego oponent imponował odpornością. Pierwsze rundy tego pojedynku były dla naszego pięściarza bardzo trudne, ale z czasem Runowski zaczął przejmować kontrolę nad walką. Co prawa Kiduku ciągle był groźny i szukał szczęścia szczególnie w mocnym prawym sierpowym, ale to Polak górował w ringu dobrą pracą na nogach i większymi umiejętnościami technicznymi. Ostatecznie po ośmiu rundach Przemek zasłużenie zwyciężył na kartach wszystkich sędziów – 77-74, 78-74, 77-74.

Wydawało się, że Sergiej Werwejko (7-1, 5 KO) został rzucony w Radomiu na zbyt głębokie wody, tymczasem Ukrainiec przez cztery rundy naprawdę dobrze radził sobie z rutynowanym Nagym Aguilerą (20-10, 14 KO), ostatecznie zwyciężając go przez techniczny nokaut w czwartej rundzie. Okoliczności samego przerwania pojedynku były jednak dość kontrowersyjne. Ukrainiec zaczął walkę bardzo dobrze. Spokojnie operował ciosami prostymi i co ciekawe sprawiał wrażenie szybszego od swojego rywala. W drugiej rundzie Sergiej uderzył oponenta trzykrotnie w tył głowy, co wyraźnie poirytowało Aguilerę, który w odpowiedzi ruszył do zdecydowanego ataku. Ofensywa „Dominikańskiego dynamitu” trwała jednak tylko chwilę, potem znowu to Ukrainiec był stroną nacierającą. I dodajmy, że ciosy Werwejki były mocne oraz bardzo często celne. Werwejko nawet przez chwilę pojedynku nie był zagrożony i pewnie wygrał pierwsze rundy, punktując nieco ospałego rywala. Pod koniec czwartego starcia doszło do małej kontrowersji – Sergiej ponownie uderzył swojego rywala w tył głowy, a Aguilera przyklęknął i głośno domagał się ukarania przeciwnika. Sędzia ringowy pozostał jednak niewzruszony na protesty pięściarza z Dominikany i kiedy ten przez dłuższy moment nie podnosił się z maty, ogłosił zwycięstwo przez techniczny nokaut zawodnika z Ługańska. Będzie się o tym dyskutować.

Mateusz Tryc (3-0, 3 KO) w trzecim zawodowym występie po raz trzeci zmierzył się z rodakiem – tym razem naprzeciw niego stanął Remigiusz Wóz (10-2, 5 KO). Choć łatwo nie było, to pięściarz z Wyszkowa dopisał do rekordu kolejne zwycięstwo. Mateusz rozpoczął intensywnie, stopując rywala dobrymi seriami i całkowicie kontrolując przebieg pierwszej rundy. W drugim starciu Tryc jeszcze mocniej docisnął pedał gazu, kilka razy ponowił ataki, co zaowocowało sporymi kłopotami Wóza. Remigiusz dzielnie przetrwał jednak napór rywala, a momentami nawet skutecznie kontrował. Przez cały okres pojedynku wyraźnie było widać, że obaj panowie zdecydowanie lepiej czują się w ataku, dlatego też pojedynek był ciekawy dla oka. Destrukcyjny styl walki obu pięściarzy spowodował, że w czwartej odsłonie Mateusz złapał kontuzję łuku brwiowego, zaś z nosa Remigiusza zaczęła płynąć krew. W piątym starciu Tryc wreszcie dopiął swego – trafił rywala mocnym ciosem na górę, poprawił na korpus i Wóz po raz pierwszy padł na matę. Potem były jeszcze dwa kolejne liczenia w tej samej rundzie i sędzia słusznie przerwał walkę. Występ Tryca na pewno na plus, choć defensywa wymaga poprawy.

Łukasz Różański (7-0, 6 KO) nie dość, że odniósł dzisiejszego wieczoru najważniejszą zawodową wiktorię, to jeszcze prawdopodobnie zakończył karierę byłego mistrza Europy Alberta Sosnowskiego (49-9-2, 30 KO). Wszystko trwało zaledwie dwie minuty. Różański od pierwszych sekund pojedynku rzucił się do nieco chaotycznych i szaleńczych ataków, na które „Dragon” kompletnie nie potrafił znaleźć odpowiedzi. Kwestią czasu było zatem to, który z potężnych ciosów Łukasza zakończy walkę. Już w drugiej minucie pojedynku Różański trafił jednym z szerokich uderzeń sierpowych, rzucając Sosnowskiego na deski. Sędzia policzył do dziesięciu, a Albert pozostał na macie. Tuż po walce były pretendent do tytułu mistrza świata wagi ciężkiej zadeklarował, że był to jego ostatni występ. I oby tak było, bo po prostu szkoda zdrowia.

źródło: bokser.org

ELŻBIETA WÓJCIK I LIDIA FIDURA WYGRYWAJĄ W 12. MIĘDZYNARODOWYCH MISTRZOSTWACH ŚLĄSKA

lidka_ela15

12. Międzynarodowe Mistrzostwa Śląska Kobiet przeszły do historii. W sobotę na ringu w Gliwicach odbyło się 9 z planowanych 10 walk finałowych seniorek, w których wystąpiły trzy Polki – kadrowiczki Kinga Szlachcic (57 kg) i Elżbieta Wójcik (75 kg) oraz boksująca w barwach klubowych GUKS Carbo Gliwice, Lidia Fidura (+81 kg). Wygrały Wójcik i Fidura, pokonując na punkty odpowiednio reprezentantkę Tajwanu Chen Nien-Chin (Elżbieta) i Rosjankę Elenę Kuzinę (Lidia). Dzielnie o zwycięstwo walczyła Kinga, ulegając po równej walce Huang Hsiao-Wen z Tajwanu.

Zawodniczki z dalekiego Tajwanu zrobiły w Gliwicach bardzo dobre wrażenie, wygrywając 3 z 4 walk finałowych. Największą niespodzianką finałów była wygrana szczupłej i wysokiej brązowej medalistki mistrzostw Rosji, Svetlany Soluyanovej nad mistrzynią świata wagi papierowej Nazym Kyzaybay z Kazachstanu. Rosjankę pamiętamy z Młodzieżowych Mistrzostw Europy we Władysławowie (2012), gdzie zdobyła złoto. Być może turniej w Gliwicach będzie przełomowym w jej karierze.

Turniej tradycyjnie był świetnie zorganizowany i obfitował w emocjonujące pojedynki. Jedynym zastrzeżeniem było rozstawienie zawodniczek w niektórych wagach, co sprawiło, że np. już w pierwszym dniu oglądaliśmy niezwykle ciekawą konfrontację wysoko notowanych w światowym rankingu niedawnych zwyciężczyń samej Katie Taylor – brązowej medalistki olimpijskiej Miry Potkonen z wicemistrzynią Igrzysk Europejskich, Yaną Alexeyevną. Szkoda, bo przez to musieliśmy oglądać w półfinale powtórkę z mistrzostw Szkocji a w finale jednostronny pojedynek niezagrożonej Potkonen. Podobnie było w wadze średniej, gdzie już w pierwszym dniu rywalizowały Finka Elina Gustafsson z Darigą Shakomovą z Kazachstanu oraz w koguciej, gdzie w drugim dniu mistrzyni świata Dina Zholaman musiała boksować z medalistką IE, Anną Alimardanovą.

Przy okazji finałów warto wspomnieć o 10. tytule Międzynarodowej Mistrzyni Śląska, jaki wywalczyła Lidia Fidura. Po cichu liczyliśmy, że jej występ w wadze ciężkiej podczas Mistrzostw Polski był jednorazowy i spowodowany był kilkumiesięcznym brakiem treningów. Minęło kilka miesięcy i nic się nie zmieniło, co mimo zwycięstwa Lidii nieco martwi, bo stac ją na to, by skutecznie rywalizować w wadze co najmniej …półciężkiej. Swoją drogą nie wiem czy ktokolwiek zwrócił uwagę na fakt, że Polka w półfinale wygrała z Lyazzat Kungenbayevą, która w światowym rankingu AIBA wagi ciężkiej zajmuje pierwsze miejsce!

WYNIKI WALK FINAŁOWYCH SENIOREK [9 września 2017 roku - na pierwszym miejscu zwyciężczynie]

48 KG Meng-Chieh Pin (Tajwan) – Steluta Duta (Rumunia) 4-1
51 KG Svetlana Soluyanova (Rosja) – Nazym Kyzaybay (Kazachstan) 5-0
54 KG Lin Yu-Ting (Tajwan) – Karina Tazabekova (Rosja) 5-0
57 kg Huang Hsiao-Wen (Tajwan) – Kinga Szlachcic (Polska) 4-1
60 KG Mira Potkonen (Finlandia) – Lynn Calder (Szkocja) 5-0
64 KG Madina Nurshaeva (Kazachstan) – Claudia Havranek (Anglia) WO.
69 KG Kaye Scott (Australia) – Elmira Azizova (Rosja) 4-1
75 KG Elżbieta Wójcik (Polska) – Chen Nien-Chin (Tajwan) 4-1
81 KG Sarah Scheurich (Niemcy) – Maria Urakova (Rosja) 3-2
+81 KG Lidia Fidura (Polska) – Elena Kuzina (Rosja) 5-0

TRZY POLKI AWANSOWAŁY DO FINAŁÓW 12. MIĘDZYNARODOWYCH MISTRZOSTW ŚLĄSKA SENIOREK

ela_podium

W Gliwicach zakończył się przedostatni dzień zmagań kobiet w 12. Międzynarodowych Mistrzostwach Śląska. W sobotę do walki o najwyższy stopień podium powalczą trzy Biało-Czerwone – kadrowiczki Kinga Szlachcic (57 kg) i Elżbieta Wójcik (75 kg) oraz boksująca poza reprezentacją Lidia Fidura (+81 kg). Pierwsza z nich pokonała (3-2) koleżankę z kadry, Sandrę Kruk, druga okazała się lepsza (4-1) od „starej” znajomej z czasów rywalizacji na młodzieżowych ringach, Australijki Caitlin Parker (na zdjęciu po lewej obok Eli), zaś trzecia wypunktowała (5-0) kazachską weterankę Lyazzat Kungenbayevą, byłą wicemistrzynię świata z Jeju (2014).

Dzielnie o finał boksowała Wiktoria Sądej (48 kg), która nigdy dotąd nie rywalizowała w ringu z tak doświadczoną i utytułowaną rywalką jak 35-letnia Rumunka Steluta Duta (trzykrotna wicemistrzyni świata i trzykrotna mistrzyni Europy). Porażka po ambitnej walce (0-5) powinna więc wpłynąć na nią mobilizująco. Wczorajsza wygrana po trudnym boju z Australijką Kristy Harris zostawiła ślad na dzisiejszej dyspozycji Anny Góralskiej (54 kg). Zawodniczka z Wałcza przegrała (1-4) z aktualną brązową medalistką mistrzostw Rosji Kariną Tazabekovą. Kolejne turniejowe zwycięstwo nad Polką zapisała na swoje konto wysoka Chinka z Tajwanu Huang Hsiao-Wen. Tym razem pokonała (4-1) Laurę Grzyb, która po przerwie wróciła do międzynarodowej rywalizacji. Trochę na swoje życzenie przegrała (1-4) Hanna Solecka (69 kg) zupełnie nie radząc sobie z ringowym chaosem tegorocznej brązowej medalistki mistrzostw Rosji, Elmiry Azizovej.

Jutro w finałach Kinga Szlachcic stanie oko w oko ze wspomnianą Huang Hsiao-Wen, Elżbieta Wójcik z inną zawodniczką z Tajwanu i kolejną znajomą z czasów młodzieżowych, olimpijką z Rio de Janeiro (2016), Chen Nien-Chin (na zdjęciu po prawej obok Eli), zaś Lidia Fidura zaboksuje z aktualną brązową medalistką mistrzostw Rosji, Eleną Kuziną.

WYNIKI WALK PÓŁFINAŁOWYCH [8 września 2017 roku - na pierwszym miejscu zwyciężczynie]

48 KG
Steluta Duta (Rumunia) – Wiktoria Sądej (Polska) 5-0
Meng-Chieh Pin (Tajwan) – Satu Lehtonen (Finlandia) 5-0

51 KG
Svetlana Soluyanova (Rosja) – Zhaina Shekerbekova (Kazachstan) 3-2
Nazym Kyzaybay (Kazachstan) – Nela Freiherova (Czechy) 5-0

54 KG
Lin Yu-Ting (Tajwan) – Anna Alimardanova (Azerbejdżan) 4-1
Karina Tazabekova (Rosja) – Anna Góralska (Polska) 4-1

57 kg
Huang Hsiao-Wen (Tajwan) – Laura Grzyb (Polska) 4-1
Kinga Szlachcic (Polska)Sandra Kruk (Polska) 3-2

60 KG
Lynn Calder (Szkocja) – Connie Ramsay (Szkocja) 5-0
Mira Potkonen (Finlandia) – Natalia Shadrina (Rosja) 3-2

64 KG
Claudia Havranek (Anglia) – Dilar Kisikyol (Niemcy) 5-0
Madina Nurshaeva (Kazachstan) – Alexandra Ordina (Rosja) 3-2

69 KG
Kaye Scott (Australia) – Anna Bilous (Polska) 5-0
Elmira Azizova (Rosja) – Hanna Solecka (Polska) 4-1

75 KG
Elżbieta Wójcik (Polska) – Caitlin Parker (Australia) 4-1
Chen Nien-Chin (Tajwan) – Elina Gustafsson (Finlandia) 4-1

81 KG
Sarah Scheurich (Niemcy) – Fariz Sholtay (Kazachstan) 3-2
Maria Urakova (Rosja) – Moldir Bazarbayeva (Kazachstan) 5-0

+81 KG
Lidia Fidura (Polska) – Lyazzat Kungenbayeva (Kazachstan) 5-0
Elena Kuzina (Rosja) – Karolina Bartnik (Polska) 1 ABD

ZNAKOMITA OBSADA 12. MIĘDZYNARODOWYCH MISTRZOSTW ŚLĄSKA. TRUDNY TEST DLA POLEK

gliwice_kadra

Po raz 12. w Gliwicach rozgrywane są Międzynarodowe Mistrzostwa Śląska Kobiet w Boksie, które dzięki staraniom prezesa miejscowego klubu GUKS Carbo, Henryka Wilka, są jednym z najlepiej obsadzonych turniejów na świecie. Tym razem na krajowym ringu możemy zobaczyć tak znakomite zawodniczki jak m.in. reprezentujące Kazachstan trzy aktualne mistrzynie świata – Nazym Kazibay (w turnieju wystartuje w wyższym limicie 51 kg), Dinę Zholaman (54 kg) i Valentinę Khalzova (69 kg) oraz ubiegłoroczne olimpijki Jaina Shekerbekovą (Kazachstan, 51 kg), Mirę Potkonen (Finlandia, 60 kg), Yanę Alexeyevną (Azerbejdżan, 60 kg), czy Chen Nien-Chin (Tajwan, 75 kg).

Pierwotnie przyjazd do Gliwic zgłosiło aż 316 zawodniczek z 26 państw, ale ostatecznie na Górny Śląsk nie dojechały ekipy z Indii, Kanady, Tajlandii i Ukrainy oraz kilka anonsowanych Rosjanek. Mimo to tegoroczny turniej jest doskonałą okazją dla naszych kadrowiczek oraz ich dublerek, by sprawdzić swoje umiejętności z zagranicznymi konkurentkami. Jak wyglądają pierwsze efekty tego swoistego poligonu szkoleniowego?

Wczoraj z grona naszych najlepszych zawodniczek wygrały: Milena Zglenicka (51 kg), Anna Góralska (54 kg), Sandra Kruk (57 kg) i Kinga Szlachcic (57 kg), zaś Aneta Rygielska (57 kg) otrzymała zwycięstwo walkowerem. Cieszą nas oczywiście te zwycięstwa, choć trudniej zrozumieć dlaczego w wadze piórkowej, która nie jest olimpijską, zgłoszono do zawodów ogółem aż 6 Biało-Czerwonych a w prestiżowej na świecie kategorii lekkiej już żadnej! Milena pokonała brązową medalistkę mistrzostw Anglii Jade Ashmore, Anna brązową medalistkę mistrzostw Kazachstanu Rano Parkhatovą, Sandra „odchudzoną” do wagi piórkowej brązową medalistkę Mistrzostw Świata wagi lekkopółśredniej (64 kg), Australijkę Skye Nicolson, zaś Kinga ubiegłoroczną mistrzynię Anglii Raven Chapman.

Dzisiaj w I serii walk ćwierćfinałowych międzynarodowe zwycięstwa odniosły: Laura Grzyb (57 kg), pokonując wracającą po kilku latach do boksu Rosjankę Viktorię Gurkovich (brązowa medalistka Mistrzostw Europy z 2011 roku), Sandra Kruk (57 kg) punktując Rumunkę Lacramioarę Perijoc oraz Elżbieta Wójcik (75 kg) zwyciężając aktualną mistrzynię Rosji wagi półciężkiej Lyubov Yusupovą (bardziej znaną pod panieńskim nazwiskiem Pashina). Z kolei w pojedynku rywalizujących od pewnego czasu w kadrze Kingi Szlachcic i Anety Rygielskiej (obie 57 kg), lepszą okazała się ta pierwsza.

W II serii ćwierćfinałów wystąpiły tylko trzy Polki i w komplecie awansowały do jutrzejszych półfinałów. Zapoczątkowała tę passę Wiktoria Sądej (48 kg) pokonując brązową medalistkę mistrzostw Niemiec Katharinę Mashkovą. Drugie zwycięstwo dołożyła Anna Góralska (54 kg) notując życiowy sukces triumfem nad świetną Australijką Kristy Harris, zaś trzecie odniosła Hanna Solecka (69 kg) zwyciężając debiutującą na międzynarodowym ringu Angielkę Omorah Taylor.

[Fot. Facebook.com/SportAndMinds]

WYNIKI WALK 1/8 FINAŁU [6 września 2017 roku - na pierwszym miejscu zwyciężczynie]

48 KG
Meng-Chieh Pin (Tajwan) – Adriana Marczewska (Polska) 5-0
Satu Lehtonen (Finlandia) – Jana Prokešova (Czechy) 5-0
Alena Artemova (Rosja) – Sonia Napieraj (Polska) 5-0

51 KG
Zhaina Shekerbekova (Kazachstan) – Krisztina Beri (Węgry) 5-0
Nela Freiherova (Czechy) – Bilgenur Aras (Niemcy) 2 RSC (kontuzja)
Milena Zglenicka (Polska) – Jade Ashmore (Anglia) 4-1
Katrin Noren (Szwecja) – Galina Chumgalakova (Rosja) WO.
Nazym Kazibay (Kazachstan) – Inna Luhchyk (Białoruś) 5-0

54 KG
Anna Alimardanova (Azerbejdżan) – Chloe Thomas (Walia) 5-0
Dina Zholaman (Kazachstan) – Barbara Grabowska (Polska) 5-0
Lin Yu-Ting (Tajwan) – Sara Svensson (Szwecja) 5-0
Veronica Losvik (Norwegia) - Ewa Białas (Polska) 3-2
Karina Tazabekova (Rosja) – Michalina Podlewska (Polska) 4-1
Claudia Nechita (Rumunia) – Stephanie Kernachan (Szkocja) 5-0
Anna Góralska (Polska) – Rano Parkhatova (Kazachstan) 3-0
Kristy Harris (Australia) – Dominique Goerlich (Niemcy) 4-1

57 KG
Viktoria Gurkovich (Rosja) – Kinga Mezovari (Węgry) 4-1
Ramona Graeff (Niemcy) – Monika Serafin (Polska) 4-1
Huang Hsiao-Wen (Tajwan) – Mirela Balcerzak (Polska) 5-0
Sandra Kruk (Polska) – Skye Nicolson (Australia) 5-0
Lacramioara Perijoc (Rumunia) – Nazim Ishanova (Kazachstan) 5-0
Kinga Szlachcic (Polska) – Raven Chapman (Anglia) 5-0
Aneta Rygielska (Polska) – Karina Khazhikhanova (Rosja) WO.

60 KG
Natalia Shadrina (Rosja) – Elaine Greenan (Szkocja) 5-0
Mira Potkonen (Finlandia) – Yana Alexeyeva  3-2
Rimma Volosenko (Kazachstan) – Cristina Cosma (Rumunia) RSC 2

64 KG
Madeleine Angelsen (Norwegia) – Klaudia Sołtys (Polska) 5-0

75 KG
Elina Gustafsson (Finlandia) – Dariga Shakimova (Kazachstan) 5-0

WYNIKI WALK ĆWIERĆFINAŁOWYCH [7 września 2017 roku - na pierwszym miejscu zwyciężczynie]

48 KG
Wiktoria Sądej (Polska) – Katharina Mashkov (Niemcy) 5-0
Steluta Duta (Rumunia) – Alua Balkibekova (Kazachstan) 5-0
Meng-Chieh Pin (Tajwan) – Emma Mc Culloch (Szkocja) 5-0
Satu Lehtonen (Finlandia) – Alena Artemova (Rosja) AB 3

51 KG
Svetlana Soluyanova (Rosja) – Petra Lastovkova (Czechy) 5-0
Zhaina Shekerbekova (Kazachstan) – Jaśmina Zapotoczna (Polska) 5-0
Nela Freiherova (Czechy) – Milena Zglenicka (Polska) 3-2
Nazym Kyzaybay (Kazachstan) – Katrin Noren (Szwecja) 5-0

54 KG
Anna Alimardanova (Azerbejdżan) – Dina Zholaman (Kazachstan) 4-1
Lin Yu-Ting (Tajwan) – Veronica Losvik (Norwegia) 5-0
Karina Tazabekova (Rosja) – Claudia Nechita (Rumunia) 3-1
Anna Góralska (Polska) – Kristy Harris (Australia) 4-1

57 kg
Laura Grzyb (Polska) – Viktoria Gurkovich (Rosja) 5-0
Huang Hsiao-Wen (Tajwan) – Ramona Graeff (Niemcy) 5-0
Sandra Kruk (Polska) – Lacramioara Perijoc (Rumunia) 3-2
Kinga Szlachcic (Polska)Aneta Rygielska (Polska) 4-1

60 KG
Connie Ramsay (Szkocja) – Anastasia Esman (Rosja) WO.
Lynn Calder (Szkocja) – Anja Stridman (Australia) 1 RSC (kontuzja)
Natalia Shadrina (Rosja) – Ala Yarshevich (Białoruś) 5-0
Mira Potkonen (Finlandia) – Rimma Volosenko (Kazachstan) 4-1

64 KG
Claudia Havranek (Anglia) – Katarzyna Antosiewicz (Polska) 4-1
Dilar Kisikyol (Niemcy) – Megan Reid (Szkocja) 3-2
Alexandra Ordina (Rosja) – Aleksandra Talaga (Polska) 5-0
Madina Nurshaeva (Kazachstan) – Madeleine Angelsen (Norwegia) 4-1

69 KG
Kaye Scott (Australia) – Gardner Moore (Szkocja) 5-0
Elmira Azizova (Rosja) – Valentina Khalzova (Kazachstan) 4-1
Hanna Solecka (Polska) – Omorah Taylor (Anglia) 5-0

75 KG
Elżbieta Wójcik (Polska) – Lyubov Yusupova (Rosja) 5-0
Caitlin Parker (Australia) – Petra Szatmari (Węgry) 4-1
Chen Nien-Chin (Tajwan) – Karolina Koszewska (Polska) 4-1
Elina Gustafsson (Finlandia) – Love Holgersson (Szwecja) WO.

81 KG
Moldir Bazarbayeva (Kazachstan) – Olga Moczała (Polska) 5-0

19. MŚ: W FINAŁACH KUBA VS RESZTA ŚWIATA 5-5. CZWARTE KOLEJNE ZŁOTO DLA DE LA CRUZA!

W Hamburgu dobiegły końca 19. Mistrzostw Świata Seniorów w Boksie, które pasjonowały kibiców od ponad tygodnia. W pojedynkach finałowych prym wiedli Kubańczycy, którzy w miejscowej Stadthalle wywalczyli aż 5 złotych i 2 srebrne medale. Po jednym tytule mistrzowskim przypadło w udziale Azerbejdżanowi, Francji, Kazachstanowi, Ukrainie i Uzbekistanowi.

Mistrzami świata A.D. 2017 zostali (w kolejności wag): Yoahnys Argilagos (Kuba, 49 kg), Yosvany Veitia (Kuba, 52 kg), Kairat Eraliyev (Kazachstan, 56 kg), Sofiane Oumiha (Francja, 60 kg), Andy Cruz (Kuba, 64 kg), Shakhram Giyasov (Uzbekistan, 69 kg), Olexandr Khiznyak (Ukraina, 75 kg), Julio Cesar de la Cruz (Kuba, 81 kg), Erislandy Savon (Kuba, 91 kg) i Magomedrasul Medzhidov (Azerbejdżan, +91 kg).

Na uwagę zasługuje czwarty, kolejny tytuł mistrzowski dla kapitana ekipy kubańskiej, Julio Cesara de la Cruza (na zdjęciu), który przywoził dotąd złote medale z Baku (2011), Ałmatów (2013) i Dohy (2015). Sztuka ta nie udała się innemu Kubańczykowi, Lazaro Alvarezowi, który dzisiaj nie sprostał Francuzowi Sofiane Oumiha. Podobnie jak on, trzy złote medale MŚ ma także w dorobku najstarszy mistrz świata z Hamburga, 31-letni Magomedrasul Medzhidov z Azerbejdżanu.

WYNIKI WALK FINAŁOWYCH [2 września 2017 r. - na pierwszym miejscu zwycięzcy]

49 KG Yoahnys Argilagos (Kuba) – Khasanbay Dusmatov (Uzbekistan) 3-2
52 KG Yosvany Veitia (Kuba) – Jasurbek Latipov (Uzbekistan) 5-0
56 KG Kairat Eraliyev (Kazachstan) – Duke Ragan (USA) 3-2
60 KG Sofiane Oumiha (Francja) – Lazaro Alvarez (Kuba) 5-0
64 KG Andy Cruz (Kuba) – Ikboljon Kholdarov (Uzbekistan) 5-0
69 KG Shakhram Giyasov (Uzbekistan) – Rosniel Iglesias (Kuba) 5-0
75 KG Olexandr Khizhnyak (Ukraina) – Abilkhan Amankul (Kazachstan) 5-0
81 KG Julio Cesar de la Cruz (Kuba) – Joe Ward (Irlandia) 5-0
91 KG Erislandy Savon (Kuba) – Evgeniy Tishchenko (Rosja) 3-2
+91KG Magomedrasul Medzhidov (Azerbejdżan) – Kamshybek Kunkabayev (Kazachstan) 4-1

19. MŚ. DOMINACJA KUBAŃCZYKÓW W HAMBURGU. DZISIAJ WALKI FINAŁOWE

Dzisiaj ostatni dzień niezwykle ciekawych 19.Mistrzostw Świata Seniorów w boksie. Na ringu w Hamburgu zobaczymy 10 walk, których stawką będzie dwuletni prymat na świecie. W piątek wieczorem poznaliśmy kolejnych 10 finalistów, wśród których było 4 Kubańczyków, 2 pięściarzy z Uzbekistanu oraz Azer, Francuz, Irlandczyk oraz Kazach. Ogółem w sobotę o złoto powalczy zatem aż 7 zawodników z Gorącej Wyspy, 4 z Uzbekistanu, 3 z Kazachstanu oraz po 1 z Azerbejdżanu, Francji, Irlandii, Rosji, Ukrainy i USA.

Półfinały potwierdziły, że Europa nie wykorzystała atutu swojego ringu, zdobywając tylko 5 miejsc (na 20 możliwych) w finałach. Dzięki znakomitej dyspozycji Kubańczyków Ameryka Północna ma 8 szans na złoto, zaś Azja 7. Stary kontynent traci więc powoli swoją pozycję. W 2015 r. w Dausze w finałach było 7 zawodników ze Starego Kontynentu, w 2013 r. w Ałmatach – 7, W 2011 r. w Baku – 11, w 2009 r. w Mediolanie – aż 13!

WYNIKI II SERII WALK PÓŁFINAŁOWYCH [1 września 2017 r. - na pierwszym miejscu zwycięzcy]

52 KG
Yosvany Veitia (Kuba, 1992) – Tamir Galanov (Rosja, 1989) 3-2
Jasurbek Latipov (Uzbekistan, 1991) – Kim In-Kyu (Korea Południowa, 1993) 5-0

60 KG
Lazaro Alvarez (Kuba, 1991) – Otar Eranosyan (Gruzja, 1993) 5-0
Sofiane Oumiha (Francja, 1994) – Dorjnyambuu Otgondalai (Mongolia, 1988) 5-0

69 KG
Shakhram Giyasov (Uzbekistan, 1993) – Abylaykhan Zhusupov (Kazachstan, 1997) 4-1
Rosniel Iglesias (Kuba, 1988) – Abbas Baraou (Niemcy, 1994) 4-1

81 KG
Julio Cesar de la Cruz (Kuba, 1989) – Carlos Mina (Ekwador, 1992) 5-0
Joe Ward (Irlandia, 1993) – Bektemir Melikuziyev (Uzbekistan, 1996) 3-2

+91 KG
Kamshybek Kunkabayev (Kazachstan, 1991) – Arsene Fokou (Kamerun, 1983) 5-0
Magomedrasul Medzhidov (Azerbejdżan, 1986) – Joseph Goodall (Australia, 1992) 4-1

ZESTAW PAR WALK FINAŁOWYCH [2 września 2017 r.]

49 KG Khasanbay Dusmatov (Uzbekistan) – Yoahnys Argilago (Kuba)
52 KG Yosvany Veitia (Kuba) – Jasurbek Latipov (Uzbekistan)
56 KG Kairat Eraliyev (Kazachstan) – Duke Ragan (USA)
60 KG Lazaro Alvarez (Kuba) – Sofiane Oumiha (Francja)
64 KG Ikboljon Kholdarov (Uzbekistan) – Andy Cruz (Kuba)
69 KG Shakhram Giyasov (Uzbekistan) – Rosniel Iglesias (Kuba)
75 KG Abilkhan Amankul (Kazachstan) – Olexandr Khizhnyak (Ukraina)
81 KG Julio Cesar de la Cruz (Kuba) – Joe Ward (Irlandia)
91 KG Evgeniy Tishchenko (Rosja) – Erislandy Savon (Kuba)
+91KG Kamshybek Kunkabayev (Kazachstan) – Magomedrasul Medzhidov (Azerbejdżan)

19. MŚ: ZNAMY PIERWSZYCH FINALISTÓW. TYLKO DWAJ Z DZIESIĘCIU TO EUROPEJCZYCY

To był doskonały wieczór z boksem olimpijskim. Wczoraj kibice zgromadzeni w hamburskiej Stadthalle byli świadkami pierwszej serii walk półfinałowych 19. Mistrzostw Świata i trzeba przyznać, że był to czas wypełniony po brzegi boksem z górnej półki. W gronie wyłonionych wczoraj 10 finalistów jest trzech zawodników z Kuby, po dwóch z Uzbekistanu i Kazachstanu oraz po jednym z Rosji, Ukrainy i USA.

Trwa zatem nie najlepsza passa Europejczyków, którzy z 11 szans na finał wykorzystali na razie tylko dwie ale dzisiaj ten bilans powinien zostać poprawiony, bo w ringu zobaczymy 6 pięściarzy ze Starego Kontynentu. Możliwe zatem, że Europa zbliży się do swojego wyniku z IO w Rio de Janeiro (2016), gdzie w finale wystąpiło 6 pięściarzy z tego kontynentu.

Turniej mistrzowski wykreował kilka nowych gwiazd boksu olimpijskiego. Półfinały potwierdziły, że 20-letni Kazach Abilkhan Amankul, czy 22-letni Kubańczyk Andy Cruz to potencjalni liderzy swoich kategorii na kolejne lata. Z trójki Amerykanów w finale zaboksuje 20-letni Duke Ragan, ale świetne wrażenie wywarli także o rok młodsi Freudin Rojas (64 kg) i Troy Isley (75 kg). Ciekawą młodą falę zawodników ma Uzbekistan. W finale zobaczymy liczącego 20 lat Ikboljona Kholdarova a o rok od niego młodszy Sanjar Tursunov (91 kg) zuchwale boksował z utytułowanym Evgeniyem Tishchenko.

WYNIKI I SERII WALK PÓŁFINAŁOWYCH [31 sierpnia 2017 r. - na pierwszym miejscu zwycięzcy]

49 KG
Yoahnys Argilago (Kuba, ur. 1997) – Erzhan Zhomart (Kazachstan, 1993) 5-0
Khasanbay Dusmatov (Uzbekistan, 1993) – Yubergen Martinez (Kolumbia, 1991) 5-0

56 KG
Kairat Eraliyev (Kazachstan, 1990) – Peter McGrail (Anglia, 1996) 5-0
Duke Ragan (USA, 1997) – Gaurav Bidhuri (Indie, 1993) 5-0

64 KG
Ikboljon Kholdarov (Uzbekistan, 1997) – Freudis Rojas (USA, 1998) 4-1
Andy Cruz (Kuba, 1995) – Hovhannes Bachkov (Armenia, 1992) 5-0

75 KG
Abilkhan Amankul (Kazachstan, 1997) – Kamran Shakhsuvarly (Azerbejdżan, 1992) 4-1
Olexandr Khizhnyak (Ukraina, 1995) – Troy Isley (USA, 1998) 4-1

91 KG
Evgeniy Tishchenko (Rosja, 1991) – Sanjar Tursunov (Uzbekistan, 1998) 5-0
Erislandy Savon (Kuba, 1990) – Vasiliy Levit (Kazachstan, 1988) 3-2

ZESTAW PAR WALK II SERII PÓŁFINAŁÓW [1 września 2017 r.]

52 KG
Yosvany Veitia (Kuba, 1992) – Tamir Galanov (Rosja, 1989)
Kim In-Kyu (Korea Południowa, 1993) – Jasurbek Latipov (Uzbekistan, 1991)

60 KG
Lazaro Alvarez (Kuba, 1991) – Otar Eranosyan (Gruzja, 1993)
Dorjnyambuu Otgondalai (Mongolia, 1988) – Sofiane Oumiha (Francja, 1994)

69 KG
Shakhram Giyasov (Uzbekistan, 1993) – Abylaykhan Zhusupov (Kazachstan, 1997)
Abbas Baraou (Niemcy, 1994) – Rosniel Iglesias (Kuba, 1988)

81 KG
Julio Cesar de la Cruz (Kuba, 1989) – Carlos Mina (Ekwador, 1992)
Joe Ward (Irlandia, 1993) – Bektemir Melikuziyev (Uzbekistan, 1996)

+91 KG
Kamshybek Konkabayev (Kazachstan, 1991) – Arsene Fokou (Kamerun, 1983)
Joseph Goodall (Australia, 1992) – Magomedrasul Medzhidov (Azerbejdżan, 1986)