Archiwum: Luty 2017

DRAMATYCZNA WOJNA UGONOHA Z BREAZEALE`EM DLA AMERYKANINA

izu01

Kapitalne widowisko stworzyli wspólnie Izu Ugonoh (17-1, 14 KO) i Dominic Breazeale (18-1, 16 KO). Obaj padali na deski, wstawali, ripostowali jeszcze mocniej, a nokaut wisiał w powietrzu od pierwszej do ostatniej sekundy. Niestety dla nas ostatecznie to ręka Amerykanina powędrowała w górę.

Dominic zgodnie z oczekiwaniami rozpoczął walkę pressingiem, ale Izu dobrą pracą nóg unikał półdystansu. Sam szukał mocnych ciosów na korpus, którymi otworzył sobie drogę do dwóch mocnych prawych na górę. Breazeale znany jest jednak z twardej głowy i przyjął to bez większych szkód. Od początku drugiej rundy czarnoskóry Polak każdą akcję zaczynał i kończył ciosami na korpus. Bił bardzo mocno i twardogłowy Amerykanin cierpiał bardziej po takich akcjach, niż po uderzeniach na szczękę. Niedawny pretendent do pasa IBF wagi ciężkiej na tym odcinku był bezradny na tle dużo szybszego i bardziej mobilnego Ugonoha.

Izu trzecie starcie zaczął potężnym prawym sierpowym. Szybko doskoczył, by dokończył dzieła zniszczenia, ale nadział się na kontrę i to on wylądował na deskach. Przez moment był nad przepaścią, jednak będąc w odwrocie odpowiedział jeszcze jednym prawym sierpem, stopując atak przeciwnika. Przez dwie kolejne minuty między linami toczyła się straszliwa wojna na wyniszczenie. Mocniej bił Breazeale, ale częściej i celniej Ugonoh. Po gongu na przerwę Amerykanin schodził do narożnika z mocno spuchniętym lewym okiem.

Początek czwartej odsłony nieznacznie na korzyść rywala, jednak Izu nagle podkręcił tempo, zaczął regularnie karcić oponenta swoim prawym sierpem i tym razem to olimpijczyk z Londynu wylądował na deskach. Tuż przed gongiem Ugonoh trafił jeszcze jednym bardzo mocnym prawym, lecz Breazeale’a wyratował gong. To był decydujący moment…

Breazeale rzucił wszystko na jedną kartę w rundzie piątej. Przeprowadził ostateczny szturm i niestety dla nas – skuteczny szturm. Złapał Izu przy linach dwoma obszernymi prawymi sierpami, wysyłając naszego rodaka na deski. Po liczeniu do ośmiu Dominic poprawił dla odmiany lewym sierpowym, wyrzucając Izu poza liny. Sędzia nawet nie liczył. Ugonoh przegrał, ale być może stoczył walkę roku 2017. Oglądało się to świetnie i na pewno otrzyma jeszcze swoją szansę.

źródło: bokser.org

SYLWIA KUSIAK KONSEKWENTNIE REALIZUJE SWÓJ CEL. CENNY REMIS Z BIAŁORUSINKĄ

sylwia kusiak_sandra drabik

To była jedyna walka w formule boksu olimpijskiego, jaka odbyła się podczas wczorajszej gali boksu zawodowego w Szczecinie. Aktualna wicemistrzyni Europy wagi ciężkiej (+81 kg), Sylwia Kusiak, znana z występów w barwach miejscowego Skorpiona, stanęła oko w oko z doświadczoną Białorusinką Viktorią Kebikovą. Pojedynek zakończył się remisem, ale nie werdykt był w nim najważniejszy, tylko fakt, że pochodząca z Koszalina zawodniczka konsekwentnie realizuje swój cel, jakim jest zejście do wagi olimpijskiej, której limit wyznacza 75 kg.

Dodajmy, że w ostatnich dniach przed galą zmieniono Sylwi rywalkę, gdyż anonsowana początkowo mistrzyni Czech wagi średniej, Katarina Csicsaiova zrezygnowała z walki. Zamiast niej w Szczecinie pojawiła się dużo bardziej wymagająca Białorusinka, która w listopadzie ub.r. wywalczyła w Sofii brązowy medal Mistrzostw Europy wagi półciężkiej (81 kg). Kebikova od lat stawia wysoko poprzeczkę swoim rywalkom, o czym polscy kibicem mogli choćby przekonać się podczas Memoriału Feliksa Stamma w Warszawie, na którym pojawiła się w 2013 roku, wygrywając dwie walki. Co ciekawe pod koniec 2016 roku wygrała 18. Memoriał Umakhanova w Makhachkale, gdzie trudno jest wygrywać z Rosjankami.

Kibice boksu w Polsce powinni więc się cieszyć, że do walki o numer 1 w kraju w wadze olimpijskiej włącza się kolejna zawodniczka. Na turniejach w Debreczynie i Sofii wystąpiła Elżbieta Wójcik, ale podczas Mistrzostw Polski będzie musiała zmierzyć się właśnie z Sylwią Kusiak, czy wracającą do boksu olimpijskiego Karoliną Łukasik.

UDANY REWANŻ KRZYSZTOFA ZIMNOCHA Z MIKE`EM MOLLO NA GALI W SZCZECINIE

zimnoch_mollo

W pojedynku wieczoru gali w Szczecinie Krzysztof Zimnoch (21-1-1, 14 KO) zmierzył się w rewanżowym boju z Mike’em Mollo (21-7-1, 13 KO). Pięściarz z Białegostoku zaboksował mądrze i zwyciężył Amerykanina, udanie rewanżując się za bolesną porażkę sprzed roku. Polski bokser miał nawet rywala na deskach i przez większość walki obijał „Bezlitosnego”.

Pierwsza runda była niespodziewanie spokojna, Amerykanin kilka razy zadał kilka ciosów po komendzie sędziego ringowego, który jednak radził sobie dobrze w ringu, była dyscyplina. Zimnoch był spokojny, chodził na boki w pełni skoncentrowany. Pod koniec drugiej rundy Krzysztof zaczął boksować już na pressingu i w pewnym momencie wystrzelił mocny lewy sierpowy kontrujący, po którym Mollo padł na deski. Zabrzmiał gong, a „Bezlitosny” miał problem z powrotem do narożnika. W trzeciej odsłonie Zimnoch od początku ruszył na rywala, obijał gradem ciosów i wydawało się, że Mollo nie wróci do gry, już w tej rundzie pięściarz z Białegostoku powinien zakończyć walkę przed czasem, ale nie ponowił później ataków. Kolejna runda była spokojniejsza w wykonaniu Zimnocha i jednocześnie spowodowało to, że w pewnym momencie oddał inicjatywę Mollo, który śmielej zaatakował i walczył na pressingu. Podopieczny Richarda Williamsa niepotrzebnie cofał się, dając miejsce to rozpoczęcia ofensywy „Bezlitosnego”. Zimnoch bił jednak dużo prostych ciosów, kończył akcje prawym sierpowym, próbował atakować na dół. Piąta i szósta runda to stopniowe rozmontowywanie Mollo pod każdym względem, ale brakowało dobicia rywala. W ostatniej, wspomnianej szóstej odsłonie Zimnoch jednak ponawiał ataki i było bardzo blisko końca. Kapitalnie wchodził mocny prawy sierpowy Krzysztofa. Idąc do narożnika przed siódmą rundą Mollo złapał się za lewy bark i wyraźnie odczuwał ból. Narożnik Amerykanina widząc jak ich zawodnik zmaga się ze swoim urazem zdecydował się poddać go.

Po dobrym występie w starciu z Patrykiem Szymańskim, Jose Antonio Villalobos (9-4-2, 5 KO) miał sprawdzić niepokonanego Kamila Szeremetę (15-0, 2 KO). Pięściarz Białegostoku nie dał jednak żadnych szans na rozwinięcie skrzydeł Argentyńczykowi i spisał się zdecydowanie lepiej od swojego rodaka. Korespondencyjną walkę Szymańskiego z Szeremetą wygrał ten drugi. Na początku walki Szeremeta podkręcał tempo, stawiał swoje warunki i boksował pod swoje dyktando, próbując również bić się na dystans. Dało się odczuć dużą przewagę polskiego pięściarza, jednak w pewnych momentach wciąż brakowało mocniejszego uderzenia, wbicia szpilki w ofensywie. Widać było, że Szeremeta szuka nokautu na Argentyńczyku, ale Villalobos wytrzymał do końca pojedynku. Po ośmiu rundach sędziowie byli jednomyślni (79:73, 79:73, 78:74) i wszyscy trzej wypunktowali na korzyść Kamila Szeremety, który dopisał do swojego rekordu kolejne zwycięstwo.

Michał Syrowatka (17-1, 6 KO) zwyciężył przed czasem w siódmej rundzie twardego Elmo Trayę (11-3, 8 KO). Nie zabrakło nokdaunów, ciekawych wymian, obaj panowie dali bardzo dobry boks, ale to pięściarz z Ełku ostatecznie zakończył efektownie cały pojedynek. Jak na ten moment, trwająca impreza zdecydowanie na plus. Pojedynek świetnie rozpoczął Polak, który w pierwszej rundzie zaatakował pięściarza z Filipin, kładąc go na deski po lewym sierpowym. Syrowatka nie dokończył jednak dzieła zniszczenia, Traya wyszedł z opresji i w drugiej odsłonie przeszedł do ofensywy, zaczął odważniej boksować i kilka razy mocniej uderzył polskiego boksera. W kolejnych rundach pięściarz z Ełku zdecydował się jednak na jeszcze bardziej ofensywny boks, ale boksował zdeycydowanie mądrzej od byłego przeciwnika Przemka Runowskiego. W trzeciej ponownie Traya zaliczył deski, a w kolejnych nie miał argumentów, by zagrozić Syrowatce. W siódmej rundzie Polak poczuł, że jest odpowiedni moment na przyspieszenie i sprowadzenie rywala do ostrej defensywy, Syrowatka zasypał gradem ciosów Trayę, sędzia widząc słaniającego się na nogach Filipińczyka zdecydował przerwać walkę, narożnik Trayi rzucił również na ring ręcznik.

Żadnych szans nie dał Artemowi Redko (21-6-3, 12 KO) polski półciężki Paweł Stępień (6-0, 5 KO), który zdemolował doświadczonego Ukraińca już w pierwszej rundzie. Wydawało się przed walką, że Polak poboksuje kilka rund ze swoim rywalem, jednak skończyło się bardzo szybko i efektownie. Już po kilkudziesięciu sekundach od momentu pierwszego gongu uderzenia Stępnia położyły na deski Redkę, który nie miał żadnych argumentów, by wyjść z opresji, a już co dopiero postawić warunki utalentowanemu pięściarzowi znad Wisły. Polak zaatakował jeszcze śmielej i zasypał ciosami Ukraińca, po czym sędzia słusznie przerwał pojedynek.

Tomasz Król (4-1-1, 1 KO) pokonał przed kilkoma minutami niejednogłośnie na punkty Kamila Młodzińskiego (8-1-2, 5 KO). Obaj panowie nie szczędzili sobie mocnych uderzeń, bardzo groźnie skracając też dystans, przez co nie obyło się bez ostrzeżeń sędziego ringowego. Młodziński rozpoczął dobrze, ale z rundy na rundę rozkręcał się Król. Pierwszy nie miał pomysłu na ten pojedynek, chciał za wszelką cenę wchodzić w półdystans i szukać ciosów, ale rywal skutecznie uciekał, choć tak jak wspomnieliśmy już nie zabrakło ostrzeżeń. W piątej odsłonie panowie zderzyli się głowami i pękł prawy łuk brwiowy Króla, a Młodzński dostał ostrzeżenie, za to w szóstej role się odwróciły za cios po komendzie „ringowego”. Po sześciu rundach sędziowie nie byli jednomyślni (58:56, 58:56, 55:58), ręce w geście zwycięstwa podniósł Tomasz Król. Dla Młodzińskiego była to pierwsza porażka w swojej zawodowej karierze.

źródło: bokser.org

zimnoch_mollo17

POLKI TAKŻE BEZ ZWYCIĘSTWA W SOFII. PORAŻKI SIWEJ I WÓJCIK W ĆWIERĆFINAŁACH

Wicemistrzyni olimpijska z Rio de Janeiro, niespełna 30-letnia Holenderka Nouchka Fontijn (na zdjęciu), to bezsprzecznie najlepsza zawodniczka w Europie, która boksuje w limicie olimpijskiej wagi średniej (75 kg). Nie zmienia tego faktu także dość zaskakująca jej porażka w Samsunie w turnieju kwalifikacyjnym do Rio, gdzie uległa Christinie Desmond. Z tą samą Irlandką na młodzieżowych ringach wygrywała swego czasu Elżbieta Wójcik, która wczoraj w Sofii, w ćwierćfinale 68. MTB „Strandja” stanęła oko w oko z wysoką (182 cm) Fontijn. Niestety nasza nadzieja na międzynarodowe sukcesy przegrała po twardej walce jednogłośnie na punkty (0-5).

Oceniający ten pojedynek sędziowie ze Szwecji, Czech, Ukrainy i Białorusi byli zgodni, że Holenderka wygrała dwa z trzech starć (punktowali po 29-28), zaś punktowy z Grecji dał Fontijn wszystkie rundy (30-26). Tak, więc w półfinale to Holenderka stanie oko w oko z aktualną mistrzynią Europy (ale na pewno nie najlepszą Europejkę w minionym roku w tej wadze), Angielką Natasha Gale, z którą w Debreczynie wygrała Elżbieta Wójcik.

Niestety do strefy medalowej nie awansowała także Kinga Siwa (64 kg), przegrywając niejednogłośnie na punkty (2-3) z nieobliczalną Hiszpanką Miriam Gutierrez, która od lat ze zmiennym szczęściem boksuje w wagach od 64 do 75 kg. Dwa starcia dla Kingi zapisali sędziowie z Bułgarii i Węgier (po 29-28), ale trzej pozostali punktowali w drugą stronę (28-29) i to Hiszpanka powalczy o finał z zupełnie nieznaną w Europie Amerykanką Stacią Suttles.

MATEUSZ FIGIEL BEZ MEDALU W SOFII. POLACY WRACAJĄ NA TARCZY

Strandja_17

Nie ma już polskich pięściarzy w 68. Międzynarodowym Turnieju Bokserskim „Strandja” w Sofii. Ostatni z Biało-Czerwonych, Mateusz Figiel (+91 kg), przegrał wczoraj w ćwierćfinale po zaciętym pojedynku niejednogłośnie na punkty (2-3) z doświadczonym Ekwadorczykiem Julio Castillo. Tak, więc nasi wracają z Bułgarii z bilansem pięciu porażek (bez zwycięstwa).

Wracając do walki naszego „superciężkiego”, jego zwycięstwo w dwóch starciach widzieli sędziowie ze Szwecji i Węgier (obaj po 29-28 dla Mateusza), ale już Bułgar i Rumun punktowali wszystkie rundy (30-27) dla Castillo! Niestety ten piąty, czyli  Anglik także opowiedział się za olimpijczykiem w Rio (29-28) i Polak nie awansował do strefy medalowej, gdzie zmierzyłby się z Rosjaninem Ivanem Veryasovem.

PORAŻKA ANETY RYGIELSKIEJ W SOFII. JUTRO O MEDALE WALCZĄ KINGA SIWA I ELŻBIETA WÓJCIK

Niespełna 27-letnia Amerykanka Mikaela Mayer (60 kg – na zdjęciu) to od lat jedna z najpopularniejszych zawodniczek, jakie boksują za Oceanem. Po zdystansowaniu Queen Underwood stała się cztery lata temu numerem 1 w swoim kraju i w dobrym stylu wywalczyła kwalifikację do Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro, gdzie przegrała pojedynek o medal z Rosjanką Anastasiyą Belyakovą. Na konferencji prasowej po tamtej walce zapowiedziała, że zrobi wszystko, by w 2020 roku w Tokio ponownie stanąć przed olimpijską szansą i wywalczyć upragniony medal. Pierwszym poważnym krokiem w tym celu jest start w Sofii w 68. MTB „Strandja”, gdzie w inauguracyjnym pojedynku przyszło jej walczyć z Anetą Rygielską.

Wysoka (175 cm), atletycznie zbudowana zawodniczka z Kalifornii wygrała z naszą mistrzynią wszystkie starcia, co znalazło swoje odzwierciedlenie na kartach punktowych (cztery razy 30-26 i raz 30-27 dla Mayer). Tym samym to Amerykanka stanie jutro do walki ćwierćfinałowej ze Szwedką Agnes Alexiusson, która dzisiaj jednogłośnie na punkty wygrała z inną młodą gwiazdą europejskiego boksu, Włoszką Irmą Testą.

Także jutro zobaczymy w ringu dwie pozostałe podopieczne trenera Marka Węgierskiego. Kinga Siwa (64 kg) zaboksuje z Hiszpanką Miriam Gutierrez, zaś Elżbieta Wójcik (75 kg) skrzyżuje rękawice z wicemistrzynią olimpijską z Rio de Janeiro (2016) i bezsprzecznie najlepszą zawodniczką Europy, Nouchką Fontijn z Holandii.

NADAL BEZ ZWYCIĘSTWA W SOFII. IWANOW I OBRUŚNIAK ODPADLI W ELIMINACJACH

Strandja_15

Nadal bez zwycięstwa pozostają nasi pięściarze, którzy trzeci dzień rywalizują w 68. MTB „Strandja” w Sofii. Dzisiaj w ringowe szranki stanęli dwaj podopieczni trenera Karola ChabrosaJarosław Iwanow (56 kg) oraz Radomir Obruśniak (60 kg). Niestety obaj przegrali swoje pojedynki jednogłośnie na punkty.

Pierwszy nie sprostał aktualnemu mistrzowi Indii Mohamedowi Hussamuddinowi, zaś drugi przegrał z aktualnym mistrzem Rosji Gabilem Mamedovem, z którym dość szczęśliwie wygrał przed rokiem w meczu ligi WSB Dawid Michelus. W pojedynku Iwanowa sędziowie punktowali trzy razy 29-28 oraz 29-27 i 29-26 dla Hindusa. W przypadku walki Obruśniaka punktacja była surowsza – dwa razy 30-26 i 30-25, 29-28 oraz 30-27 dla Rosjanina.

Tak, więc w turnieju pozostał nam jedynie „superciężki” Mateusz Figiel (+91 kg), który jutro stanie do walki ćwierćfinałowej z doświadczonym Ekwadorczykiem Julio Castillo, którego pamiętamy z Baku, z finału turnieju kwalifikacyjnego do Igrzysk Olimpijskich, gdzie przegrał z Igorem Jakubowskim.

EKIPA WIELKOPOLSKI POKONAŁA GOŚCI Z FRANKFURTU NA GALI POZNAŃ FIGHT NIGHT

poznan_nightfight_17

Bokserskimi akcentami Gali Poznań Fight Night, która odbyła się w minioną sobotę (18 lutego) był mecz międzypaństwowy w boksie olimpijskim ekip Wielkopolski i Deutschland Boxclub Frankfurt oraz trzy zawodowe pojedynki, w których wystąpili Aleksander Strecki, Mariusz Biskupski oraz Damian Wrzesiński.

Miejscowi pięściarze pokonali gości z Niemiec 10-4, na co złożyły się zwycięstwa Mikołaja Mańki (Polonia Leszno 1912, 60 kg), Patryka Cichego (Boks Poznań Team, 69 kg), Mikołaja Tobery (Sporty Walki Piła, 69 kg), Jakuba Kasprzaka (Boks Poznań Team, 81 kg) i Kacpra Nowickiego (Szamotuły Boxing Team, 91 kg). Najlepszym zawodnikiem meczu został Cichy, który pokonał przed czasem Armena Abramyana.

WIELKOPOLSKA – DEUTSCHLAND BOXCLUB FRANKFURT 10-4
[na pierwszej miejscu zwycięzcy]

60 KG: Mikołaj Mańka – Dawid Szymiczek 3-0
64 KG: Firras El Ammar – Szymon Łukaszewski 2-1
64 KG: Emil Neb – Krystian Kocłajda 2-1
69 KG: Patryk Cichy – Armen Abramyan RSC 2
69 KG: Mikołaj Tobera – Richard Meinecke 3-0
81 KG: Jakub Kasprzak – Abraham Voskanyan AB 3
91 KG: Kacper Nowicki – Walter Till 3-0

WALKI ZAWODOWE
[na pierwszej miejscu zwycięzcy]

72,5 KG: Aleksander Strecki (Boks Poznań Profi Team) – Sandro Jajanidze (Gruzja) 3-0
69,8 KG: Mariusz Biskupski (Silesia Boxing) – Andrey Hramyka (Białoruś) 3-0
61,2 KG: Damian Wrzesiński (Tymex Boxing Promotion) – Alexandr Abramienka (Białoruś) KO 7

ŁUKASZ NIEMCZYK NIE SPROSTAŁ MISTRZOWI INDII. JUTRO WALCZY TROJE POLAKÓW

niemczyk

Dzisiaj na ringu w Sofii podczas walk eliminacyjnych 68. MTB „Strandja” (Strandżaty) wystąpił tylko jeden reprezentant Polski, Łukasz Niemczyk (64 kg). Nasz młody pięściarz niestety uległ jednogłośnie na punkty (0-5) mistrzowi Indii z 2016 roku, Mayengbamowi Thomashmetei.

Sędziowie z Francji, Izraela i Węgier widzieli przewagę doświadczonego Hindusa (m.in. reprezentanta swojego kraju na Światowe Mistrzostwa Wojskowe – CISM w 2015 roku) w 2 z 3 rund (trzy razy 29-28). Z kolei ich koledzy z Bułgarii i Szwecji punktowali każde starcie (30-27) dla Thomashmetei.

Jutro na ringu w Sofii wystąpi troje Biało-Czerwonych: Jarosław Iwanow (56 kg) zmierzy się z innym aktualnym mistrzem Indii Mohamedem Hussamuddinem, Radomir Obruśniak (60 kg) ze znanym z ringów ligi WSB mistrzem Rosji Gabilem Mamedovem, zaś Aneta Rygielska (60 kg) z ćwierćfinalistką Igrzysk Olimpijskich w Rio, Amerykanką Mikaelą Mayer.

Jako ciekawostkę dodajmy, że pierwsza edycja Turnieju im. Strandżata (Strandja) odbyła się 26 marca 1950 roku w Sofii, co czyni go jednym z najstarszych turniejów bokserskich na świecie. W 1964 roku po raz pierwszy w historii odbył się on w międzynarodowej obsadzie (oprócz gospodarzy wystąpili Węgrzy i Rumuni). Najwięcej turniejowych zwycięstw odnieśli oczywiście Bułgarzy. Dwukrotny wicemistrz Europy Chacho Andreykovski wygrywał tam czterokrotnie (1974, 1976, 1978, 1979), podobnie jak mistrz olimpijski, mistrz świata i dwukrotny mistrz Europy (1993, 1996) Daniel Petrov (wygrał w Sofii w latach: 1994, 1997, 1998 i 1999) . Trzy laury Turnieju im. Strandżata wywalczył trzykrotny mistrz świata i Europy, ostatni zwycięzca Floyda Mayweathera Jr., Serafim Todorov (1989, 1993 i 1996).

WYMAGAJĄCE RYWALKI POLEK W PIERWSZYCH WALKACH 68. MTB „STRANDJA” W SOFII

kadra_schw

Rozgrywany po raz 68. w historii, Międzynarodowy Turniej Bokserski „Strandja”, od kilku lat odbywa się także w kobiecej obsadzie. Podobnie jak wśród panów wyróżnia się świetną konkurencją, goszcząc najlepsze zawodniczki występujące na ringach boksu olimpijskiego. Tak jest i w tym – poolimpijskim – roku, w którym panie nie mają żadnej wielkiej imprezy mistrzowskiej.

Trener naszej kadry, Marek Węgierski, zapewne liczył się z tym, że Polki mogą w Sofii trafić na rywalki z najwyższej światowej półki i …tak się właśnie stanie. W ćwierćfinale wagi średniej (75 kg) Elżbieta Wójcik skrzyżuje rękawice z wicemistrzynią olimpijską z Rio de Janeiro (2016) i bezsprzecznie najlepszą zawodniczką Europy, Nouchką Fontijn z Holandii. W 1/8 finału wagi lekkiej (60 kg) Aneta Rygielska stanie oko w oko z mocno bijąca Amerykanką Mikaelą Mayer, która w Rio dotarła do ćwierćfinału. Teoretycznie nieco słabszą rywalkę ma Kinga Siwa (64 kg), która w 1/8 finału zaboksuje z Hiszpanką Miriam Gutierrez.

W SOFII ROZPOCZĄŁ SIĘ 68. MTB „STRANDJA”. DANIEL ADAMIEC WYELIMINOWANY

strandja15

W Sofii rozpoczął się dzisiaj tradycyjny 68. Międzynarodowy Turniej Bokserski „Strandja”, uważany za najstarszy w Europie. Ostatecznie do stolicy Bułgarii dotarło 172 zawodników z 33 państw, w tym pięcioosobowa reprezentacja Polski pod wodzą trenera Karola Chabrosa. Dzisiaj w ringu wystąpił jeden z Biało-Czerwonych, Daniel Adamiec (69 kg), ulegając niestety w 1/16 finału niejednogłośnie na punkty (1-4) Włochowi Giovanni Sarchioto.

Rywal Daniela, ubiegłoroczny mistrz Włoch wagi średniej (75 kg), zdaniem sędziów punktowych z Węgier, Holandii i Rumunii wygrał 2 starcia (trzy razy 29-28), według arbitra z Francji był lepszy od Polaka w każdej z trzech rund (30-27). Z kolei przewagę Adamca w dwóch starciach dostrzegł sędzia z Niemiec punktując na jego korzyść 29-28.

Jak losowali pozostali nasi zawodnicy? Jarosław Iwanow (56 kg) zmierzy się z aktualnym mistrzem Indii Mohamedem Hussamuddinem, Radomir Obruśniak (60 kg) ze znanym z ringów ligi WSB mistrzem Rosji Gabilem Mamedovem, Łukasz Niemczyk (64 kg) z mistrzem Indii Mayengbamem Thomashmetei zaś Mateusz Figiel (+91 kg) z doświadczonym Ekwadorczykiem Julio Castillo, którego pamiętamy z Baku, z finału turnieju kwalifikacyjnego do Igrzysk Olimpijskich w Rio, gdzie przegrał z Igorem Jakubowskim.

OŚMIOOSOBOWA EKIPA BIAŁO-CZERWONYCH WYSTĄPI NA TURNIEJU „STRANDJA” W SOFII

Strandja_17

Ponad 280 pięściarzy (210 mężczyzn w 10 kategoriach wagowych i 72 kobiet w 5 wagach) z 35 krajów weźmie udział w 68. edycji Międzynarodowego Turnieju Bokserskiego „Strandja”, który odbędzie się w dniach od 21 do 26 lutego w Sofii. W stolicy Bułgarii zobaczymy także ośmioosobową reprezentację Polski kobiet i mężczyzn.

Trener Marek Węgierski zabrał ze sobą Anetę Rygielską (Pomorzanin Toruń, 60 kg) i Elżbietę Wójcik (KSW Róża Karlino, 75 kg), które wystąpiły niedawno na turnieju w Debreczynie oraz Kingę Siwą (SAKO Gdańsk, 64 kg).

Z kolei wybrańcami trenera Karola Chabrosa są: Jarosław Iwanow (Wisła Kraków, 56 kg), Radomir Obruśniak (KSW Róża Karlino, 60 kg), Łukasz Niemczyk (Champion Chojnów Powiat Legnicki, 64 kg), Daniel Adamiec (RUSHH Kielce, 69 kg) oraz Mateusz Figiel (Hetman Białystok, +91 kg).

TRZY POLSKIE ZWYCIĘSTWA W NIEMIECKIEJ 1. BUNDESLIDZE

wierzbicki_sepolno

W miniony weekend odbyły się kolejne mecze niemieckiej 1. Bundesligi, w której boksują nasi pięściarze. Tym razem zwycięstwa zapisali na swoje konto Tomasz Resól (60 kg), Andrzej Szkuta (91 kg) oraz Paweł Wierzbicki (+91 kg).

Aż pięciu naszych rodaków wystąpiło w Dorf Mecklenburg, w meczu BT Hanse Wismar z UBV Schwedt. Wygrali gospodarze 13-11, w czym swój udział miał wspomniany Szkuta, pokonując (3-0) Mahmouta Kakeha. Dla gości punktował Resól, będąc lepszym (3-0) od Surika Jangojana. Niestety przegrali swoje walki Karol Kowal (64 kg) i Łukasz Stanioch (81 kg – obaj reprezentujący ekipę ze Schwedt) oraz Roger Hryniuk (+91 kg z Wismaru). Pierwszy uległ (1-2) Stewardowi Nasratowi, drugi (1-2) Razmikowi Harutyanowi, zaś trzeci (0-3) Erikowi Brechlinowi.

Z kolei w Hannowerze w ringu pojawili się Wierzbicki i Arkadiusz Szwedowicz (81 kg). Ich drużyna, BSK Hannover-Seelze, wygrała 13-11 z liderem grupy południowej, Nordhäuser SV. Dla gospodarzy punktował „Wierzba”, pokonując (3-0) Romana Gorsta, zaś Szwedowicz uległ (0-3) znakomitemu Holendrowi, Peterowi Mullenbergowi.

SREBRO POLKI W DEBRECZYNIE. ELŻBIETA WÓJCIK ULEGŁA MEDALISTCE OLIMPIJSKIEJ

ela_sofia04

Najlepsza młodzieżowa zawodniczka świata z 2014 roku, Elżbieta Wójcik (75 kg), przegrała dzisiaj w finale 61. Memoriału im. Istvana Bocskaia w Debreczynie z Chinką Li Qian, będąc dla brązowej medalistki ostatnich Igrzysk Olimpijskich niewygodną rywalką. To był zacięty i twardy pojedynek, w którym o zwycięstwie 27-letniej Azjatki (mającej korzenie mongolskie) zadecydowało głównie doświadczenie.

Dodajmy, że Chinki, z którymi przegrały trzy nasze zawodniczki, wygrały klasyfikację drużynową z dorobkiem 2 złotych (Li Qian oraz Yin Junhua) i srebrnego medalu (Yuan Chang). Trzecie złoto przypadło w udziale Rosjance Elenie Savelevej (51 kg).

NIE MA POLSKIEGO TRIUMFU W DEBRECZYNIE. IGOR JAKUBOWSKI PRZEGRAŁ W FINALE

jakubowski_05

Bardzo liczyliśmy na to, że lider naszej kadry narodowej, Igor Jakubowski (91 kg), po raz trzeci pokona swojego rywala i przywiezie z Debreczyna puchar oraz złoty medal 61. Memoriału im. Istvana Bocskaia. Niestety wicemistrz Europy z Samokova (2015) po dyskusyjnym werdykcie uległ dzisiaj na punkty niespełna 21-letniemu byłemu młodzieżowemu mistrzowi świata i Europy, Chorwatowi Toniemu Filipi.

Trudno jednak mówić o porażce naszego mistrza, bo de facto na korzyść jego rywala lub bardziej na remis można było zapisać tylko 1. starcie. Wpływ na to mogła mieć bowiem akcja, która miała miejsce 35 sekund przed zakończeniem rundy, kiedy Igor po przestrzeleniu prawego sierpa nadział się na kontrę rywala, po której przyklęknął, a sędzia liczył go do „8″. Dodajmy, że do czasu tej niefortunnej akcji Polak wyraźnie kontrolował pojedynek, mając przewagę od pierwszego gongu nad rywalem.

W 2. i 3. starciu Jakubowski ruszył do ataku, by nadrobić stracony przez knockdown punkt i miał optycznie przewagę nad młodym rywalem, który jednak wyraźnie uaktywnił się od czasu wspomnianego liczenia. Niestety – zdaniem sędziów – w przekroju całego pojedynku lepszym był Filipi, dla którego zwycięstwo nad Polakiem jest bodajże najcenniejszym w krótkiej seniorskiej karierze.

IGOR JAKUBOWSKI ZNAKOMICIE WYWIĄZUJE SIĘ Z ROLI FAWORYTA. DZISIAJ FINAŁ

jakubowski_03

Najlepszy polski pięściarz minionego sezonu, wicemistrz Europy oraz olimpijczyk z Rio de Janeiro, Igor Jakubowski (91 kg) świetnie wywiązuje się z roli faworyta 61. Memoriału im. Istvana Bocskaia. Wczoraj na ringu w Debreczynie zawodnik z Konina pokonał na punkty (3-0) młodego Węgra Adama Hamori i w finale stanie do walki z niespełna 21-letnim Chorwatem Tonim Filipi.

Przewaga naszego zawodnika była wyraźna i nieco dziwi werdykt dwóch sędziów punktowych, którzy uznali ten bój za remisowy, tym bardziej, że rywal był liczony. Dodajmy, że Hamori, to jeden z najbardziej utalentowanych pięściarzy z Węgier (młodzieżowy wicemistrz Europy wagi półciężkiej z Dublina). Finałowy przeciwnik Igora także odnosił – jak dotąd – sukcesy tylko na młodzieżowych ringach – był m.in. wicemistrzem świata wagi ciężkiej z Sofii (2014) oraz wicemistrzem Europy z Zagrzebia (2014). Podczas ubiegłorocznych mistrzostw swojego kraju zdobył jednak tylko brązowy medal.

WYNIK WALKI

91 KG Igor Jakubowski – Adam Hamori (Węgry) 3-0 (28-27, 29-27, 29-27, 29-27, 28-28, 28-28)

ELŻBIETA WÓJCIK POKONAŁA MISTRZYNIĘ EUROPY. DZIELNA POSTAWA ANETY RYGIELSKIEJ

ela_werdykt

Bardzo dobrze zaprezentowały się podopieczne trenera Marka Węgierskiego w półfinałach 61. Memoriału im. Istvana Bocskaia w Debreczynie. Elżbieta Wójcik (75 kg) pokonała niejednogłośnie na punkty (4-1) ubiegłoroczną mistrzynię Europy, Natashę Gale z Anglii, zaś Aneta Rygielska (60 kg) po bardzo wyrównanym boju przegrała (0-5) z wicemistrzynią olimpijską z Rio de Janeiro, Yin Junhua z Chin.

- Cieszę się, że mogłam spotkać się tutaj z wicemistrzynią olimpijską – powiedziała wczoraj Aneta Rygielska. – To była zupełnie inna walka niż ćwierćfinałowa. Szkotka była chaotyczna więc musiałam kontrolować pojedynek i uważać kiedy moja rywalka wpadała z seriami. Natomiast w półfinale z Chinką było odwrotnie. Dobrze mi się boksowało, a sama walka była techniczna, z dobrze ułożoną mańkutką. Z jednej i drugiej walki wyciągnę wnioski po powrocie do domu – zakończyła zawodniczka z Torunia.

Dzisiaj w finale rywalką Elżbiety Wójcik będzie brązowa medalistka olimpijska z Rio de Janeiro, Chinka Li Qian, która w półfinale zdominowała młodą Rosjankę Darimę Sandakovą, z którą Polka rywalizowała w czasie kariery w boksie młodzieżowym.

WYNIKI WALK

60 KG Aneta Rygielska – Yin Junhua (Chiny) 0-5 (27-30, 28-29, 28-29, 28-29, 27-29)
75 KG Elżbieta Wójcik – Natasha Gale (Anglia) 4-1 (30-27, 30-27, 29-28, 29-28, 28-29)

ZMIENNE SZCZĘŚCIE POLEK W ĆWIERĆFINAŁACH MEMORIAŁU BOCSKAIA

rygielska_schwer

Ze zmiennym szczęściem zaboksowały wczoraj w ćwierćfinałach 61. Memoriału im. Istvana Bocskaia reprezentantki Polski. Sandra Drabik (51 kg) przegrała niejednogłośnie na punkty (1-4) ze wschodzącą gwiazdą boksu olimpijskiego (byłą młodzieżową mistrzynią świata) leworęczną Chinką Yuan Chang, zaś Aneta Rygielska (60 kg) w takim samy stosunku wygrała ze Szkotką Lynn Calder.

- Sędziowie słusznie punktowali, bo Chinka była po prostu lepsza – powiedziała po swojej walce Sandra Drabik. – Jeszcze nie jestem w formie startowej, co było widać w ringu – spóźniałam się, byłam za wolna. Na pewno podczas następnego turnieju w Sofii będzie dużo lepiej – zapewniła wicemistrzyni Igrzysk Europejskich z Baku oraz aktualna brązowa medalistka Mistrzostw Europy.

Dzisiaj w półfinałach zobaczymy nasze dwie byłe młodzieżowe mistrzynie świata. Aneta Rygielska stanie oko w oko z wicemistrzynią olimpijską z Rio de Janeiro (2016), Chinką Yin Junhua, zaś Elżbieta Wójcik (75 kg) skrzyżuje rękawice z ubiegłoroczną mistrzynią Europy, ciemnoskórą Natashą Gale z Anglii.

WYNIKI POSZCZEGÓLNYCH WALK

51 KG Sandra Drabik – Yuan Chang (Chiny) 1-4 (30-27, 27-30, 27-30, 28-29, 28-29)
60 KG Aneta Rygielska – Lynn Calder (Szkocja) 4-1 (30-27, 30-27, 28-29, 29-28, 29-28)

TYLKO IGOR JAKUBOWSKI Z MEDALEM MEMORIAŁU IM. ISTVANA BOCSKAIA

jakubowski_04

We wczorajszych walkach ćwierćfinałowych mężczyzn 61. Memoriału im. Istvana Bocskaia w Debreczynie wystąpiło sześciu reprezentantów Polski. Do strefy medalowej awansował jednak jedynie wicemistrz Europy (2015) i olimpijczyk z Rio de Janeiro (2016), Igor Jakubowski (91 kg), który pokonał niejednogłośnie na punkty (4-1) Chorwata Lukę Pratijacica i dzisiaj w półfinale stanie oko w oko z Węgrem Adamem Hamorim.

Pięciu pozostałych kolegów „Cygana” przegrało swoje walk. Jakub Słomiński (49 kg) uległ aktualnemu mistrzowi Gruzji Nadari Darbaidze, Adrian Kowal (56 kg) mistrzowi Słowacji (wagi do 52 kg) Viliamowi Tanko, Karol Łapawa (60 kg) przegrał z czempionem Anglii z 2015 roku Luke`em McCormack`em, Mateusz Polski (64 kg) nie sprostał byłemu wicemistrzowi Europy (2013) Mołdawianinowi Dmitri Galagotowi, zaś Kamil Bodzioch (+91 kg) ubiegłorocznemu mistrzowi Białorusi Alexandrowi Kaleyevowi.

WYNIKI POSZCZEGÓLNYCH WALK

49 KG Jakub Słomiński – Nadari Darbaidze (Gruzja) 0-5 (26-30, 26-30, 26-30, 26-30, 27-29)
56 KG Adrian Kowal – Viliam Tanko (Słowacja) 0-5 (27-30, 27-30, 27-30, 27-30, 28-29)
60 KG Karol Łapawa – Luke McCormack (Anglia) RSC 1
64 KG Mateusz Polski – Dimitri Galagot (Mołdawia) 0-5 (27-30, 27-30, 27-30, 28-29, 28-29)
91 KG Igor Jakubowski – Luka Pratijacic (Chorwacja) 4-1 (30-27, 29-28, 29-28, 29-28, 28-29)
+91 KG Kamil Bodzioch – Alexandr Kaleyev (Białoruś) 0-5 (27-30, 27-30, 27-30, 27-30, 28-29)

ROZPOCZĄŁ SIĘ 7. SEZON LIGI WSB. ZWYCIĘSTWA FAWORYTÓW ORAZ DEBIUTANTA

wsb1

W miniony weekend ruszył 7. sezon ligi World Series of Boxing, w której tym razem nie zobaczymy ekipy Hussars Poland. W związku z tym, że liczba występujących w lidze zespołów skurczyła się z 12 do 16, przebudowano strukturę rozgrywek. W pierwszej fazie ekipy rywalizują w 3 „kontynentalnych” grupach (po 4 teamy w każdej).

Za nami pierwsza kolejka meczów w grupach A i C, której najważniejszym wydarzeniami były wyjazdowa wygrana kolumbijskich debiutantów z Argentyńczykami oraz zwycięstwo ekipy chińskiej nad Uzbekami. Tradycyjnie mocni Kubańczycy pozbawili złudzeń Wenezuelczyków, zaś Kazachowie odnieśli cenne zwycięstwo w Moskwie nad tamtejszymi „Patriotami”.

Dziś i jutro zobaczymy w akcji ekipy z grupy B („europejskiej”). W czwartek w Rzymie Italia Thunder zmierzy się z wicemistrzami ligi z ubiegłego sezonu, czyli British Lionhearts, zaś w piątek w Fesie marokański team Atlas Lions podejmie France Fighting Roosters.

GRUPA A „AMERYKAŃSKA”

Cuba Domadores – Caciques de Venezuela 5-0
[3 lutego 2017 roku, Hawana, Kuba]

49 KG Yoahnys Argilago (Domadores) – Jefferson Blanco (Caciques) 3-0
56 KG Javier Ibanez (Domadores) – Jhonny Blanco (Caciques) 3-0
64 KG Andy Cruz (Domadores) – Joelvis Hernandez (Caciques) 3-0
75 KG Arlen Lopez (Domadores) – Kleiber Gonzalez (Caciques) 3-0
91 KG Erislandy Savon (Domadores) – Ronald Gonzalez (Caciques) RSC 1

Argentina Condors – Colombia Heroicos 1-4
[3 lutego 2017 roku, Buenos Aires, Argentyna]

49 KG Yubergen Martinez (Heroicos) – Leandro Blanc (Condors) 2-1
56 KG John Martinez (Heroicos) – Elias Gonzalez (Condors) 2-1
64 KG Ronan Sanchez (Condors) – Jose Tordecilla (Heroicos) 3-0
75 KG Jorge Luis Vivas (Heroicos) – Joaquin Lingua (Condors) 3-0
91 KG Deivis Julio (Heroicos) – Franco Coceres (Condors) 3-0

GRUPA C „AZJATYCKA”

Patriot Boxing Team – Astana Arlans 2-3
[4 lutego 2017 roku, Moskwa, Rosja]

49 KG Bator Sagaluyev (Patriot BT) – Temirtas Zhusupov (Arlans) 2-1
56 KG Ilyas Suleymanov (Arlans) – Artem Khotenov (Patriot BT) 3-0
64 KG Radmir Abdurakhmanov (Patriot BT) – Dilmurat Mizhitov (Arlans) 2-1
75 KG Abilkhan Amankul (Arlans) – Radzhab Radzhabov (Patriot BT) 2-1
91 KG Anton Pinchuk (Arlans) – Ilya Kvasnikov (Patriot BT) 3-0

China Dragons – Uzbek Tigers 3-2
[4 lutego 2017 roku, Sanya, Chiny]

49 KG Mironshokh Ibragimov (Tigers) – Huang Xin (Dragons) 3-0
56 KG Abdulkay Sharakhmatov (Tigers) – Wang Long (Dragons) 3-0
64 KG Hu Qianxun (Dragons) – Elnur Abdurakhimov (Tigers) WO.
75 KG Zhao Minggang (Dragons) – Ulugbek Khakberdiyev (Tigers) RSCI 4
91 KG Guo Jin (Dragons) – Bobur Yuldashev (Tigers) 2-1

POLACY W ŚWIATOWYCH RANKINGACH ZAWODOWCÓW – STYCZEŃ/LUTY 2017

Cztery najważniejsze federacje boksu zawodowego opublikowały swoje najnowsze rankingi, w których odnajdujemy sporo polskich nazwisk. Ogółem prawa pretendenta posiada 10 naszych pięściarzy. Byłoby ich o dwóch więcej gdyby nie ponad roczna przerwa w startach Artura Szpilki oraz dopingowa wpadka Andrzeja Wawrzyka.

Najwięcej polskich nazwisk (12) tradycyjnie znajdujemy zestawieniu federacji WBC, która co miesiąc klasyfikuje po 40 zawodników w każdej z kategorii wagowych, ale nazwiska naszych zawodowców znajdziemy również w zestawieniach WBA (2), WBO (7) oraz IBF (5).

wbc_beltFEDERACJA WBC

CIĘŻKA
9 Mariusz Wach (32-2, 17 KO)
27 Adam Kownacki (15-0, 12 KO)
34 Izu Ugonoh (17-0, 14 KO)

JUNIOR CIĘŻKA
4 Krzysztof Włodarczyk (52-3-1, 37 KO)
7 Krzysztof Głowacki (26-1, 16 KO)
10 Mateusz Masternak (37-4, 26 KO)
17 Michał Cieślak (15-0, 11 KO)

PÓŁCIĘŻKA
9 Andrzej Fonfara (28-4, 16 KO)

ŚREDNIA
6 Maciej Sulęcki (23-0, 8 KO)
23 Kamil Szeremeta (14-0, 2 KO)

JUNIOR ŚREDNIA
39 Łukasz Maciec (23-3-1, 5 KO)

PIÓRKOWA
31 Kamil Łaszczyk (23-0, 8 KO)

WBO belt 01FEDERACJA WBO

CIĘŻKA
10 Izu Ugonoh (17-0, 14 KO)

JUNIOR CIĘŻKA
4 Krzysztof Głowacki (26-1, 16 KO)
6 Krzysztof Włodarczyk (52-3-1, 37 KO)
13 Michał Cieślak (15-0, 11 KO)

ŚREDNIA
7 Maciej Sulęcki (23-0, 8 KO)
13 Kamil Szeremeta (14-0, 2 KO)

PIÓRKOWA
3 Kamil Łaszczyk (23-0, 8 KO)

IBF beltFEDERACJA IBF

CIĘŻKA
9 Izu Ugonoh (17-0, 14 KO)

JUNIOR CIĘŻKA
4 Krzysztof Włodarczyk (52-3-1, 37 KO)
6 Mateusz Masternak (37-4, 26 KO)
8 Krzysztof Głowacki (26-1, 16 KO)

ŚREDNIA
11 Maciej Sulęcki (23-0, 8 KO)

wbabeltFEDERACJA WBA

JUNIOR CIĘŻKA
4 Mateusz Masternak (37-4, 26 KO)
8 Krzysztof Włodarczyk (52-3-1, 37 KO)

TYLKO MATEUSZ POLSKI ZWYCIĘSKI W PIERWSZYM DNIU MEMORIAŁU BOCSKAIA

polski01

Pięciu reprezentantów Polski wystąpiło dzisiaj w pojedynkach 1/8 finału 61. Memoriału im. Istvana Bocskaia w Debreczynie. Najlepiej z nich zaprezentował się Mateusz Polski (64 kg), pokonując jednogłośnie na punkty (5-0) Erika Agateljana (aktualny mistrz Czech) i w ćwierćfinale zaboksuje z rutynowanym Mołdawianinem Dimitri Galagotem (wicemistrz Europy z 2013 roku).

Gorzej poszło jego czterem kolegom, którzy pożegnali się z turniejem. Warto jednak zaznaczyć, że każdy z nich miał wartościowego rywala. Maciej Jóźwik (52 kg) przegrał z aktualnym brązowym medalistą mistrzostw Kazachstanu Azatem Makhmetovem, Kamil Holka (69 kg) z mistrzem Węgier Andrasem Vadaszem, Bartosz Gołębiewski (75 kg) z ubiegłorocznym brązowym medalista mistrzostw Rosji Andreyem Kovalchukiem, zaś Mateusz Goiński (81 kg) z mistrzem Rosji sprzed dwóch lat, Georgiyem Kushitashvilim.

WYNIKI POSZCZEGÓLNYCH WALK

52 KG Maciej Jóźwik – Azat Makhmetov (Kazachstan) 0-5 (27-30, 27-30, 27-30, 27-30, 27-30)
64 KG Mateusz Polski – Erik Agateljan (Czechy) 5-0 (30-27, 30-27, 30-27, 30-27 i 29-28)
69 KG Kamil Holka – Andras Vadasz (Węgry) 0-5 (27-30, 27-30, 27-30, 28-29, 28-29)
75 KG Bartosz Gołębiewski – Andrey Kovalchuk (Rosja) 0-5 (28-29, 27-30, 27-30, 27-30, 27-30)
81 KG Mateusz Goiński – Georgiy Kushitashvili (Rosja) 0-5 (27-29, 27-30, 27-30, 27-30, 27-30)

19 ZAWODNICZEK ZABOKSUJE W DEBRECZYNIE. ELŻBIETA WÓJCIK WYLOSOWAŁA PÓŁFINAŁ

ela_sofia04

Ostatecznie 19 zawodniczek stanie w ringowe szranki 61. Memoriału im. Istvana Bocskaia w Debreczynie. Dzisiaj przed południem reprezentantki Polski oraz ich trener Marek Węgierski poznali swoje rywalki. Elżbieta Wójcik (75 kg) wylosowała półfinał, zaś Sandra Drabik (51 kg) i Aneta Rygielska (60 kg) pierwsze walki stoczą w ćwierćfinałach. Oto jak wygląda turniejowa droga Polek.

Sandra Drabik (51 kg, 6 zawodniczek) w ćwierćfinale zaboksuje z Chinką Yuan Chang i jeśli z nią wygra, to w półfinale stanie oko w oko z Białorusinką Yaną Burym lub Angielką Lisą Whiteside.

Aneta Rygielska (60 kg, 7 zawodniczek) w ćwierćfinale skrzyżuje rękawice ze Szkotką Lynn Calder. W razie zwycięstwa w pojedynku o finał powalczy z Chinką Yin Junhua lub co mało prawdopodobne z Węgierką Renatą Rakoczi.

Elżbieta Wójcik (75 kg, 6 zawodniczek) w półfinale zaboksuje z mistrzynią Europy Natashą Gale (Anglia). Jeżeli z nią wygra, to w finale stanie do walki z Chinką Li Qian lub Rosjanką Darimą Sandakovą.  Oczywiście jeśli wspomniane faworytki wygrają z Viktorią Kebikavą (Białoruś) oraz młodziutką Szimonettą Pallas (Węgry)

W DEBRECZYNIE BIAŁO-CZERWONI POZNALI SWOICH RYWALI

mateusz_polski1

Reprezentanci Polski startujący w 61. Memoriale Istvana Bocskaia poznali swoich rywali. W Debreczynie o godz. 11.00 odbyła się bowiem waga i losowanie tego prestiżowego międzynarodowego turnieju, w którym wystąpi ogółem 126 zawodników z 22 państw. Na kogo trafili podopieczni trenera Karola Chabrosa?

Jakub Słomiński (49 kg, 9 zawodników) w ćwierćfinale zmierzy się z Gruzinem Nadari Darbaidze i w razie zwycięstwa trafi w półfinale na zwycięzcę pojedynku Gabor Virban (Węgry) – Francesco D’Alessandro (Włochy)

Maciej Jóźwik (52 kg, 14 zawodników) w 1/8 finału skrzyżuje rękawice z Kazachem Azatem Makhmetovem. Jeśli pokona pierwsza przeszkodę, to w ćwierćfinale zaboksuje z Anglikiem Williamem Cavleyem lub Włochem Cristianem Zarą.

Adrian Kowal (56 kg, 11 zawodników) w ćwierćfinale trafił na Słowaka Viliama Tanko. W razie awansu do półfinału zaboksuje Włochem z Raffaelle Di Serio lub Turkiem Ali Ishanem Alagasem.

Karol Łapawa (60 kg, 10 zawodników) w ćwierćfinale zmierzy się z Anglikiem Luke`em McCormack`em. Gdyby wygrał ten pojedynek, to w półfinale spróbowałby swoich sił w starciu z Gruzinem Giorgiem Gogashvilim lub Rosjaninem Konstantinem Bogomazovem.

Mateusz Polski (64 kg, 14 zawodników) w 1/8 finału stanie oko w oko z Czechem Erikiem Agateljanem. Jeśli go pokona, to w walce o półfinał zmierzy się z Walijczykiem Sean`em Spence`em lub Mołdawianinem Dmitri Galagotem.

Kamil Holka (69 kg, 16 zawodników) w 1/8 finału zaboksuje z doświadczonym Węgrem Andrasem Vadaszem. W razie zwycięstwa trafi w ćwierćfinale na Kazacha Ilyę Ochkina (KAZ) lub Besarta Kurhasku z Kosowa.

Bartosz Gołębiewski (75 kg, 16 zawodników) w 1/8 finału stanie w ringu naprzeciwko Rosjanina Andreya Kovalchuka. Jeżeli wygra, to w ćwierćfinale zaboksuje z Węgrem Barnabasem Hegyi lub Ukraińcem Andriyem Tereherią.

Mateusz Goiński (81 kg, 14 zawodników) w 1/8 finału będzie boksował z Rosjaninem Georgiyem Kushitashvilim. W razie zwycięstwa trafi w ćwierćfinale na Niemca Alberta Rennerta lub Chińczyka Huanga Jabina.

Igor Jakubowski (91 kg, 11 zawodników) w ćwierćfinale zmierzy się z Chorwatem Luką Pratijacicem. W razie zwycięstwa stanie oko w oko z Węgrem Adamem Hamori lub Chińczykiem Yu Fengkai.

Kamil Bodzioch (+91 kg, 13 zawodników) w ćwierćfinale skrzyżuje rękawice z Białorusinem Alexandrem Kaleyevem. W półfinale czekać na będzie Ukrainiec Viktor Vykhryst (UKR), Węgier Gabor Toth lub Kazach Nurlan Saparbay.

DEBIUT PAŃ W DEBRECZYNIE. MOCNE SKŁADY CHINEK, ANGIELEK I …POLEK

sandra drabik_012

Po raz pierwszy od 60 lat, od kiedy organizowany jest Memoriał im. Istvana Bocskaia, wystąpią w nim kobiety. Nie znaczy to, że Węgrzy nie mają pod tym względem dobrych tradycji, gdyż przed laty najlepsze zawodniczki świata boksowały w „Witch Cup”, który rozgrywany był w miastach Szeged i Pecs. Tym razem w Debreczynie zobaczymy jednak tylko 24 zawodniczki (po 8 w każdej z wag olimpijskich, czyli w limitach 51, 60 i 75 kg).

Jako, że gospodarze zastrzegli sobie miejsce dla 6 swoich pięściarek, do Debreczyna przyjechało 18 zawodniczek zagranicznych, w tym 3 Polki, prowadzone przez nowego trenera kadry narodowej, Marka Węgierskiego. Nasz szkoleniowiec zabrał na Węgry: Sandrę Drabik (Soma Boxing Kielce, 51 kg), Anetę Rygielską (Pomorzanin Toruń, 60 kg) oraz Elżbietę Wójcik (KSW Róża Karlino, 75 kg).

Nasze zawodniczki czeka niezwykle interesujący i niełatwy sprawdzian, gdyż do turnieju zgłosiły się także m.in. Chinki (z medalistkami olimpijskimi) oraz Angielki (z trzema medalistami ostatnich Mistrzostw Europy w Sofii).

W barwach Chin zobaczymy: Yuan Chang (51 kg) – młodzieżową mistrzynię olimpijską (2014), młodzieżową mistrzynię świata (2015), mistrzynię świata juniorek (2013); Yin Junhua (60 kg)- srebrną medalistkę olimpijską z Rio (2016), mistrzynię Azji (2014), brązową medalistkę Mistrzostw Świata (2014) oraz Li Qian (75 kg) – brązową medalistkę olimpijską z Rio (2016).

Z kolei w drużynie angielskiej znalazły się: Lisa Whiteside (51 kg) – brązowa medalistka Mistrzostw Świata (2016); Sandy Ryan (60 kg) – brązowa medalistka Mistrzostw Europy (2016) oraz Natasha Gale (75 kg) – mistrzyni Europy (2016).

AŻ 170 ZAWODNIKÓW Z 24 KRAJÓW WYSTĄPI W DEBRECZYNIE. POLACY W PEŁNYM SKŁADZIE!

jakubowski_win_doha

170 zawodników z 24 krajów wystartuje jutro w Debreczynie w 61. Memoriale Istvana Bocskaia. Będzie to pierwszy w tym roku prestiżowy, międzynarodowy turniej bokserski, w którym od lat rywalizują najlepsi pięściarze świata. Oprócz Węgrów, prowadzonych przez byłą gwiazdę boksu olimpijskiego i zawodowego, Karoly Balzsaya, których wystąpi 23, najliczniejsze ekipy wystawili Ukraińcy i Polacy (zaprezentują się w pełnych 10-osobowych składach).

Nowy trener kadry narodowej seniorów, Karol Chabros, zabrał na Węgry następujących zawodników: Jakuba Słomińskiego (Wda Świecie, 49 kg), Macieja Jóźwika (BKS Skorpion Szczecin, 52 kg), Adriana Kowala (BKS Olimp  Lublin, 56 kg), Karola Łapawę (SW Gostyń, 60 kg), Mateusza Polskiego (KSW Róża Karlino, 64 kg), Kamila Holkę (BKS Orkan Gorzów Wielkopolski, 69 kg), Bartosza Gołębiewskiego (RUSHH Kielce, 75 kg), Mateusza Goińskiego (KS Zagłębie Konin, 81 kg), Igora Jakubowskiego (KS Zagłębie Konin, 91 kg) i Kamila Bodziocha (Red Fighters Jelenia Góra, +91 kg).

Oprócz ekip Węgier, Ukrainy i Polski w ringu wystąpią m.in. pięściarze z Anglii, Armenii, Belgii, Białorusi, Chin, Chorwacji, Cypru, Czech, Gruzji, Holandii, Izraela, Kazachstanu, Kosowa, Mołdawii, Niemiec, Rosji, Słowacji, Słowenii, Szkocji, Turcji i Walii. Co ciekawe wśród największych gwiazd zawodów na wczorajszej konferencji prasowej zaprezentowano m.in. nazwisko naszego wicemistrza Europy Igora Jakubowskiego. Z powodu kontuzji łokcia nie wystąpi niestety najlepszy aktualnie pięściarz węgierski, Zoltan Harcsa (75 kg).

Najciekawsi uczestnicy 61. Memoriału Istvana Bocskaia:

49 KG
Lu Bin (Chiny) zawodowy mistrz świata APB (2015), olimpijczyk z Rio (2016), Młodzieżowy Mistrz Świata (2012)
Harvey Horn (Anglia) wicemistrz Europy (2015)

52 KG
Hu Jianguo (Chiny) brązowy medalista olimpijski (2016) i brązowy medalista Mistrzostw Świata (2015)

56 KG
Zhang Jiawei (Chiny) zawodowy mistrz świata APB (2015), srebrny medalista Igrzysk Azjatyckich (2010, 2014), olimpijczyk z Rio (2016)
Veaceslav Gojan (Mołdawia) mistrz Europy (2011), brązowy medalista olimpijski (2008)
Jack Bateson (Anglia) brązowy medalista Mistrzostw Europy (2013)

60  KG
Calum French (Anglia) niepokonany w 2016 roku (zwycięzca m.in. turniejów Tammer i Chemie Halle)
Konstantin Bogomazov (Rosja) uczestnik ligi WSB, srebrny medalista Mistrzostw Rosji (2016)
Miklos Varga (Węgry) brązowy medalista Mistrzostw Europy (2008, 2013)

64 KG
Dalton Smith (Anglia) finalista ligi WSB (2016)
Bekdaulet Ibragimov (Kazachstan) mistrz Kazachstanu (2016)
Dmitri Galagot (Mołdawia) wicemistrz Europy (2013)

69 KG
Liu Wei (Chiny) – brązowy medalista Mistrzostw Świata (2015), olimpijczyk z Rio (2016)
Onur Sipal (Turcja) zawodowy mistrz świata APB (2015), olimpijczyk z Rio (2016)
Zdeněk Chládek (Czechy) olimpijczyk z Londynu (2012)
Balázs Bacskai (Węgry) mistrz Europy (2010)

75 KG
Yinhang Wen (Chiny) młodzieżowy mistrz Azji (2010)
Radzsab Radzsabov (Rosja) złoty medalista Światowych Igrzysk Wojskowych (2015)
Yerik Alzsanov (Kazachstan) uczestniki ligi WSB, zwycięzca turnieju China Open (2016)

81 KG
Thomas Whittaker-Hart (Anglia) finalista ligi WSB (2016)
Georgi Kusitasvili (Rosja) mistrz Rosji (2015)

91 KG
Siergiej Novikov (Białoruś) brązowy medalista Mistrzostw Europy (2013)
Yu Fengkai (Chiny) olimpijczyk z Rio (2016)
Igor Jakubowski (Polska) wicemistrz Europy (2015), olimpijczyk z Rio (2016)
Scott Forrest (Szkocja) młodzieżowy wicemistrz świata (2012)
Islam Tekejev (Rosja) brązowy medalista Mistrzostw Rosji (2016)

+91 KG
Magomed Omarov (Rosja) mistrz Europy (2011), olimpijczyk z Londynu (2012)
Giorgi Chigladze (Gruzja) młodzieżowy wicemistrz świata (2016)

Opracował: Jarosław Drozd

ZMIENNE SZCZĘŚCIE POLAKÓW W 1. BUNDESLIDZE. BOKSOWAŁO ICH AŻ 7!

jozwik

Ze zmiennym szczęściem boksowali wczoraj Polacy w niemieckiej 1. Bundeslidze. Zwycięstwa odnieśli Maciej Jóźwik (56 kg) i Karol Kowal (64 kg), zaś z ringu pokonani schodzili Tomasz Resól (60 kg), Arkadiusz Szwedowicz (81 kg), Andrzej Szkuta (91 kg), Paweł Wierzbicki (+91 kg) oraz Roger Hryniuk (+91 kg).

Najwięcej – bo aż pięciu – „naszych” wystąpiło w Schwedt, w meczu miejscowego klubu UBV 1848 z BT Hanse Wismar. Wygrali gospodarze 14-9, dla których punktowali Jóźwik (pokonał Davida Khachatryana) i Kowal (wygrał z Stewardem Nasratem). Przegrali Resól (wypunktowany przez wicemistrza Niemiec sprzed 2 lat, Oleksandra Vasilenko) oraz reprezentujący zespół gości Szkuta (z Mahmoudem Kakehem) i Hryniuk (z weteranem Erikiem Brechlinem).

Z kolei w Nordhausen wystąpili Szwedowicz i Wierzbicki. Ich klub BSK Hannover-Seelze uległ niestety 9-15 z Nordhäuser SV, a obaj Polacy przegrali swoje walki jednogłośnie na punkty – pierwszy z doskonałym Holendrem Peterem Mullenbergiem, zaś drugi z tegorocznym mistrzem Niemiec, Maxem Kellerem.

HANNA SOLECKA PRZEGRAŁA W FINALE. POŻYTECZNY WYJAZD DO BORAS

hanna_solecka_15

Na drugim stopniu podium stanęła dzisiaj w Boras Hanna Solecka (69 kg), która jako jedyna z Polek awansowała do finału 8. MTB „Golden Girl”. Pochodząca z Koszalina zawodniczka, trenująca od lat w Skorpionie Szczecin, przegrała dzisiaj jednogłośnie na punkty (0-5) z mistrzynią Szwecji z 2015 roku, Maleną Haede.

Przypominamy, że w ćwierćfinałach z zawodami pożegnały się juniorka Dominika Pogrzebska (54 kg) i seniorka Mirela Balcerzak (57 kg). Ich rywalki nie odegrały w Boras głównych ról. Courtney Scott, z którą przegrała zawodniczka z Wałcza, uległa w finale z Irlandką Mary Kate Nevin, zaś zwyciężczyni Mireli, Raven Chapman, w półfinale nie sprostała Szwedce Helenie Envall.

- Mirela boksersko na pewno nie była słabsza od Angielki – komentował start szczecinianki trener Łukasz Butryński. – Brytyjka wykazywał się jednak większą agresją i chyba to zadecydowało o jej wygranej, bo na pewno w liczbie celnych ciosów nie była skuteczniejsza. Z kolei Dominika przestała pierwsza rundę. Angielka była sprytna, cwana i pewna siebie. Ale gdy moja zawodniczka zaczęła agresywniej boksować, to losy walki zaczęły się odwracać – zakończył młody szkoleniowiec z Wałcza.

Pomimo porażek Polki wykorzystały wyjazd do Szwecji na treningi i sparingi z zagranicznymi rywalkami, które licznie przyjechały do Boras.

- Bardzo lubię takie wyjazdy – kontynuuje trener Butryński. – Mimo przegranych pierwszych walk to kształcący turniej. Dzisiaj moja młodziutka zawodniczka odbyła 6 rund sparingów z Węgierkami i Kanadyjką. Wierzę, że będzie to procentować w przyszłości. Nikt w Polsce nie boksuje tak, jak ta młoda Angielka. Z kolei Kanadyjka też była silna, a Węgierki agresywne. Szkoda tylko że tak mało Polaków wybiera tę drogę rozwoju poprzez zagraniczne starty – dodał Łukasz Butryński.

HANNA SOLECKA AWANSOWAŁA DO FINAŁU 8. MTB „GOLDEN GIRL” W BORAS

solecka_astana

Aktualna mistrzyni Polski wagi z limitem 69 kg, Hanna Solecka, awansowała do finału 8. MTB „Golden Girl”, który od wczoraj odbywa się w Boras. 22-letnia pięściarka, na co dzień reprezentująca barwy Skorpiona Szczecin, pokonała niejednogłośnie na punkty (3-1) Szwedkę Mariannę Ahlborg.

Mimo tego dość dziwnego z uwagi na przebieg walki werdyktu, Polka wygrała wszystkie trzy rundy, mając jedynie niewielką zadyszkę w ostatnim starciu. Jutro w walce finałowej Hanna skrzyżuje rękawice z inną zawodniczką gospodarzy, 31-letnią Maleną Haede, która w 2015 roku zdobyła złoty medal Mistrzostw Szwecji.

Największą niespodzianką dzisiejszych półfinałów była niejednogłośna porażka mistrzyni Europy z Sofii, Rosjanki Alexandry Ordiny (64 kg) ze wschodzącą gwiazdą szwedzkiego boksu, Stephanie Thour. Gdyby jednak wspomniany pojedynek odbył się na neutralnym ringu najpewniej wygrałaby go 30-letnia Ordina.

DWIE PORAŻKI POLEK W SZWECJI. HANNA SOLECKA POWALCZY O FINAŁ

balcerzak_mirela

Ostatecznie 254 z anonsowanych 281 zawodniczek pojawiło się na wadze 8. MTB „Golden Girl” w szwedzkim mieście Boras. Wczoraj odbyły się walki ćwierćfinałowe, w których wystąpiły dwie reprezentantki Polski. Juniorka Dominika Pogrzebska (54 kg) oraz seniorka Mirela Balcerzak (57 kg). Niestety obie przegrały swoje walki i w dzisiejszych półfinałach zobaczymy tylko Hannę Solecką (69 kg).

Obie Biało-Czerwone przegrały jednogłośnie na punkty (0-5) z Angielkami – Dominika z Courtney Scott, zaś Mirela z 23-letnią Raven Chapman (aktualna mistrzyni Anglii). Hannę, która miała wolny los, czeka dziś pojedynek z liczącą 25 lat Marianne Ahlborg, której największym sukcesem było zdobycie w 2015 roku brązowego medalu Mistrzostw Szwecji.

TRZY POLKI WYSTARTUJĄ W 8. MTB „GOLDEN GIRL” W SZWEDZKIM BORAS

W dniach od 3 do 5 lutego w szwedzkim mieście Boras odbędzie się 8. Międzynarodowy Turniej Bokserski „Golden Girl”, w którym wystąpi aż 281 zawodniczek w kategoriach wiekowych od młodziczek do seniorek. Do Skandynawii wybierają się także trzy Polki – Dominika Pogrzebska (Korona Wałcz, junior, 54 kg), Mirela Balcerzak (Skorpion Szczecin, elite, 57 kg) i Hanna Solecka (Skorpion Szczecin, elite, 69 kg).

Organizatorzy spodziewają się przyjazdu ekip z Anglii, Armenii, Czarnogóry, Danii,  Finlandii, Francji, Holandii, Irlandii, Kanady, Kazachstanu, Niemiec, Norwegii, Rosji, Słowacji, Szkocji, Węgier i Włoch. Wśród anonsowanych uczestniczek są m.in. Angielka Lisa Whiteside (51 kg), boksująca także na zawodowych ringach Rosjanka Tatyana Zrazhevskaya (57 kg), Szwedka Agnes Alexiusson (60 kg), aktualna mistrzyni Europy Alexandra Ordina (64 kg) z Rosji, czy brązowa medalistka Mistrzostw Świata, Finka Elina Gustafsson (69 kg).

DROGA NA MISTRZOSTWA ŚWIATA W HAMBURGU PROWADZI PRZEZ CHARKÓW

logo_ms_2017

Kadrę narodową mężczyzn czekają w tym roku dwie wielkie imprezy mistrzowskie. Sezon zwieńczyć mają 19. Mistrzostw Świata w Hamburgu, które odbędą się w dniach od 25 sierpnia do 3 września 2017 roku, ale by tam pojechać należy wywalczyć sobie wcześniej miejsce co najmniej w ćwierćfinale 42. Mistrzostw Europy (kwalifikacje zdobędzie 80 zawodników – po 8 w każdej z kategorii wagowych).

Kilka dni temu Europejska Konfederacja Boksu (EUBC) podjęła ostateczna decyzję, że czempionat Starego Kontynentu odbędzie się w dniach od 14 do 25 czerwca w Charkowie na Ukrainie.

Ogółem w Mistrzostwach Świata wystąpi 280 zawodników. Oprócz wspomnianych 80 Europejczyków zobaczymy tam 60 zawodników z obu Ameryk, 60 z Azji, 40 z Afryki, 20 z Australii i Oceanii, 10 Niemców (gospodarz imprezy) oraz 10 pięściarzy z „dzikimi kartami” (po 1 w każdej wadze).

DOBRY BILANS POLAKÓW W NIEMIECKIEJ 1. BUNDESLIDZE

Od 10 grudnia 2016 roku trwa kolejny sezon niemieckiej 1. Bundesligi, w której występują m.in. nasi pięściarze. „Polskimi” klubami są UBV 48 Schwedt i BSK Hannover-Seelze. W barwach pierwszego z nich boksują szczecinianie: Tomasz Resól (56 kg), Karol Kowal (64 kg), Łukasz Stanioch (81 kg) i Dawid Seńko (91 kg). Z kolei dwaj mistrzowie Polski – Arkadiusz Szwedowicz (81 kg) i Paweł Wierzbicki (+91 kg) boksują dla ekipy Hannover-Seelze.

Jak dotąd Biało-Czerwoni radzą sobie całkiem dobrze, wygrywając 4 z 7 pojedynków. Dwukrotnie wygrywał Resól a po jednej wygranej zapisali na swoje konto Stanioch i Szwedowicz.  Wiele wskazuje na to, że w najbliższy weekend na niemieckich ringach zadebiutuje kolejny Polak, Andrzej Szkuta (91 kg), który związał się umową z ekipą Boxteam Hanse Wismar.

WYNIKI POLAKÓW W 1. BUNDESLIDZE W SEZONIE 2016/2017

UBV Schwedt
Tomasz Resól (56 kg) pokonał 3-0 Younesa Zaara (mistrz Niemiec do lat 21) oraz 2-1 Alena Rahimica (wicemistrz Niemiec do lat 21)
Karol Kowal (64 kg) przegrał 0-3 z Andranikiem Vaskanyanem
Łukasz Stanioch (81 kg) pokonał 3-0 Ammara Abduljabbara (brązowy medalista Mistrzostw Niemiec)
Dawid Seńko (91 kg) przegrał przez TKO w 1. starciu z Maxem Degenhardtem (brązowy medalista Mistrzostw Niemiec)

BSK Seelze
Arkadiusz Szwedowicz (81 kg) pokonał 3-0 Maxa Meiera (brązowy medalista Mistrzostw Niemiec do lat 21)
Paweł Wierzbicki (+91 kg) przegrał 1-2 z Nico Malsamem