Archiwum: Styczeń 2017

AIBA POPRAWIA SWÓJ RANKING NAJLEPSZYCH PIĘŚCIAREK ŚWIATA. 7 POLEK W ZESTAWIENIU

kadra_baku_lineup

Międzynarodowe Stowarzyszenie Boksu Amatorskiego (AIBA) szybko uzupełniło ranking najlepszych zawodniczek boksu olimpijskiego na świecie. Nieco ponad tydzień po publikacji grudniowego rankingu, na stronie światowej centrali pojawiło się styczniowe zestawienie, w którym uwzględniono wyniki listopadowych Mistrzostw Europy w Sofii.

Ogółem w rankingu znajduje się siedem Polek: Sandra Drabik (6. miejsce w wadze z limitem 51 kg, 1300 punktów), Ewelina Wicherska (28. miejsce w 54 kg, 175 punktów), Aneta Rygielska (4. miejsce w 57 kg, 762, 5 punktów), Kinga Siwa (12. miejsce w 64 kg, 300 punktów), Lidia Fidura (15. miejsce w 75 kg, 350 punktów), Elżbieta Wójcik (37. miejsce w 75 kg, 140 punktów) oraz Sylwia Kusiak (10. miejsce w +81 kg, 200 punktów).

Gdy weźmiemy pod uwagę tylko Europejki, to Drabik i Rygielska zajmują 3. lokatę. W pierwszej „10″ Starego Kontynentu są także Kusiak (5), Fidura (7) i Siwa (8).

CZTERY ZWYCIĘSTWA POLAKÓW W CZESKIEJ EXTRALIDZE

wierzbicki_pawel

Dwaj mistrzowie Polski – Daniel Adamiec (75 kg) i Paweł Wierzbicki (+91 kg) – wygrali swoje pojedynki w 6. kolejce spotkań czeskiej Extraligi bokserskiej. Obaj reprezentowali barwy klubu SBC Ostrava w wygranym 10-6 wyjazdowym meczu z BC DTJ Prostejov. Daniel pokonał jednogłośnie na punkty wicemistrza Czech Miroslava Junę, zaś Paweł rozbił przez TKO w 2. starciu Michala Zezulkę.

Punkty dla drużyny Armex Decin w wygranym 10-6 meczu z Fit Gym+SKP Sever Usti nad Łabą wywalczyli także Oskar Wierzejski (91 kg) oraz Kamil Bodzioch (+91 kg). Co ciekawe obaj wygrali walkowerem, gdyż w drużynie gospodarzy zabrakło pięściarzy w dwóch najcięższych wagach.

Dodajmy, że drużyna Adamca i Wierzbickiego z 11 punktami na koncie wyraźnie prowadzi w rozgrywkach, wyprzedzając BC Bratislava-Ruzinov (8 punktów) i wspomniany zespół z Prostejova (7 punktów). Czwarte miejsce zajmuje drugi „polski” zespół, Armex Decin (3 punkty).

KAROLINA ŁUKASIK-KOSZEWSKA WRACA NA OLIMPIJSKIE RINGI. CELEM IGRZYSKA W TOKIO

To może być jeden z najbardziej spektakularnych powrotów na ring w historii polskiego boksu kobiet. Po 12 latach przerwy do rywalizacji o awans do olimpijskiej kadry narodowej zamierza włączyć się Karolina Łukasik-Koszewska. Mistrzyni Europy w boksie olimpijskim z Tonsbergu (2005), wicemistrzyni z Pecsu (2003) i brązowa medalistka europejskiego czempionatu z Riccione (2004) oraz zawodowa mistrzyni świata WIBF z lat 2007-2008 przebywa aktualnie jako trenerka-asystentka i sparingpartnerka kadrowiczek na zgrupowaniu szkoleniowym w COS-OPO „Cetniewo” we Władysławowie.

- Karolina pomaga nam w pracy na zgrupowaniu jako trenerka i springpartnerka – mówi trener kadry narodowej seniorek Marek Węgierski. – Wiem, że planuje powrót na ring podczas marcowych Mistrzostw Polski i dopiero na podstawie tamtego startu będę mógł właściwie ocenić jej dyspozycję. Znamy się jeszcze z czasów kiedy boksowała w kadrze trenera Leszka Piotrowskiego, więc wiem na co ją stać. Jednocześnie czekam na oficjalną zgodę od AIBA na jej ponowne starty na ringach boksu olimpijskiego. Myślę, że to kwestia kilku dni – zakończył szkoleniowiec polskiej reprezentacji

Powrót Karoliny do boksu nie dla wszystkich jest wielkim zaskoczeniem. Była zawodowa mistrzyni świata na co dzień pilnie trenuje pod okiem Zbigniewa Raubo w Legii FC Warszawa. W 2015 r. (po siedmiu latach przerwy) stoczyła dwie zawodowe walki, pracowała także jako trenerka, m.in. w występującej w lidze WSB ekipie Hussars Poland. Ma za sobą także udział (w charakterze trenera-asystenta) w zgrupowaniu kadry narodowej w Zakopanem.

- Decyzja o powrocie do boksu Karoliny wcale mnie nie zaskoczyła – mówi niedawny trener reprezentacji Polski seniorek, Paweł Pasiak, który zaprosił ją do współpracy w sierpniu 2014 roku. – Pamiętam jak jakiś czas temu mówiłem Jej, że powinna wrócić do boksu, a przynajmniej do zawodowego. Moje prywatne zdanie jest takie, że jest to świadoma, doświadczona i inteligentna zawodniczka. Myślę że pomimo swojego wieku [35 lat - przyp. JD] jest w stanie wzmocnić reprezentację jako zawodniczka, sparingpartnerka, czy trenerka. W jakiej wadze będzie boksować zależy oczywiście od rywalizacji w drużynie i od decyzji trenera Marka Węgierskiego. Moim zdaniem są dwie opcje: 69 i 75 kg. Na ile znam Karolinę, jeżeli decyduje się na powrót na olimpijskie ringi, to zapewne będzie to waga 75 kg.
karo_kadra2
Furtka do powrotu Karoliny do boksu olimpijskiego otworzyła się z dniem, w którym Międzynarodowe Stowarzyszenie Boksu Amatorskiego (AIBA) dopuściło zawodowców do rywalizacji na ringach boksu olimpijskiego. Dzięki temu zaistniała niezwykle ciekawa, w kontekście rozwoju boksu kobiet, koncepcja by najlepsze zawodniczki rywalizowały na tych dwóch płaszczyznach. Pokłosiem tego były już zawodowe debiuty m.in. Claressy Shields, czy Katie Taylor, które nadal mają aspiracje by wygrywać także najważniejsze turnieje mistrzowskie w boksie olimpijskim.

Karolinę czeka niezwykle ambitne i trudne wyzwanie, gdyż olimpijskie aspiracje w wadze średniej (75 kg) ma w tej chwili w kraju co najmniej pięć zawodniczek: Elżbieta Wójcik, Hanna Solecka, Natalia Hollińska, Sylwia Kusiak i nie trenująca aktualnie Lidia Fidura. Zanosi się na to, że aktualny trener kadry narodowej, Marek Węgierski, mieć będzie istne kłopoty bogactwa.

- Dzięki powrotowi Karoliny wzmocni się rywalizacją w drużynie i może ten przykład zachęci inne starsze dziewczyny do powrotu między liny – kontynuuje trener Pasiak, który z kadrą narodową pracował w latach 2013-2016. – Na pewno skomplikuje to trochę sytuację w wadze średniej, do której akces zgłosiła ostatnio także Sylwia Kusiak. Jest tam także nieprzewidywalna i naturalna chyba w tej chwili następczyni Lidii Fidury – Ela Wójcik. O przejściu kategorię wyżej wspominała Hanna Solecka, być może też skusiłaby się na walki w tym limicie Natalia Hollińska. Jak znam charakter Lidki Fidury, to jak tylko poukłada swoje prywatne sprawy, zgłosi się do rywalizacji o Tokio. Nie wierzę, że zawiesi rękawice na kołku. Jest młoda i ma największe możliwości, by wypracować w krótkim czasie wysokie parametry fizyczne do rywalizacji w tej wadze i w tym składzie na świecie.Jej organizm posiada bardzo dobre możliwości regeneracyjne, ma także jeszcze potężne rezerwy. Lidce brakowało szczęścia i czasami wzrostu ale nie zapominajmy że największe ringowe wojny – jak np. walki z Claressa Shields, czy Yaroslavą Yakushiną – były dla niej czymś normalnym.
karo_kadra1
Przypominamy, że Karolina Łukasik-Koszewska reprezentowała Biało-Czerwone barwy w latach 2002-2005. Oprócz wspomnianych na wstępie medali wygrała także międzynarodowe turnieje w Stambule (2003 i 2005), Debreczynie (2003) i Pecsu (2005). Wygrywała z czołowymi wówczas zawodniczkami świata, m.in. Turczynką Nurcan Carkci, Kanadyjką Ariane Fortin (nadal ma olimpijskie aspiracje), czy Rosjanką Olgą Slavinskają. Zapytana przez mnie kilka lat temu o różnice poziomów boksu olimpijskiego i zawodowego kobiet, niespodziewanie wyżej postawiła „amatorskie” medale mistrzowskie niż zawodowe pasy.

- Jeżeli mówimy o zawodowej walce 6-rundowej różni się ona tempem, które na profesjonalnym ringu będzie mniejsze. Więcej jest chodzenia niż skakania i mamy polowanie na jeden silniejszy, celniejszy cios – mówiła wówczas Karolina. – Nie ma oczywiście kasków, a rękawice są twardsze. Mimo to uważam, że trudniej jest zdobyć tytuł mistrzyni świata, czy Europy w boksie olimpijskim, niż zawodowy pas w boksie zawodowym. Tam może boksować niemal każda zawodniczka, która ma sponsora albo promotora, który zechce w nią inwestować. A żeby choćby zakwalifikować się na Mistrzostwa Europy, czy dostać się do finału, trzeba prezentować najwyższy poziom sportowy – zakończyła była zawodowa mistrzyni świata.

- Karolinę, jeśli chce być numerem 1 w Polsce, czeka wiele pracy – zauważa trener Paweł Pasiak. – Jej atutami są odwrotna pozycja, wyszkolenie techniczne, doświadczenie i wzrost [184 cm - przyp. JD]. Musi się tylko wzmocnić fizycznie i szukać konfrontacji aby na nowo oswoić się z ringiem. Przy silnych, ambitnych i młodych zawodniczkach musi spodziewać się, że niewiele z nich pozwoli jej na dominację czysto techniczną. Większość będzie szukała rozwiązań siłowych i ofensywnych. Musi także odejść od „trenerki”, aby innych nawyków nie przenosić do ringu. Są to tylko moje prywatne spekulacje i przypuszczenia. Całej kadrze, jak i nowemu trenerowi życzę samych sukcesów. Zawsze będę za nich trzymał kciuki – zakończył Paweł Pasiak.

Opracował: Jarosław Drozd

TOP 140 EUROPA (SENIORKI) – RANKING SERWISU POLSKIBOKS.PL ZA 2016 ROK

europa_women_2016

Prezentuję ostatnie z podsumowań minionego roku, czyli autorski ranking najlepszych europejskich pięściarek, które rywalizowały w zawodach boksu olimpijskiego w 2016 roku. W zestawieniu tradycyjnie uwzględniłem wyniki osiągane przez najlepsze seniorki w turniejach mistrzowskich (Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro i Mistrzostwa Świata w Astanie), przedolimpijskim turnieju kwalifikacyjnym w Samsunie, międzynarodowych turniejach z kalendarza AIBA i EUBC oraz w meczach międzypaństwowych.

Najlepszymi zawodniczkami minionego roku w Europie były (w kolejności wag): Sevda Asenova (Bułgaria), Nicola Adams (Anglia), Stanimira Petrova (Bułgaria), Alessia Mesiano (Włochy), Estelle Mosselly (Francja), Alexandra Ordina (Rosja), Elena Vystropova (Azerbejdżan), Nouchka Fontijn (Holandia), Elif Guneri (Turcja) i Zenfira Magomedaliyeva (Rosja). Tak, więc swój prymat z 2015 roku utrzymały tylko dwie zawodniczki (Adams i Fontijn).

W rankingu sklasyfikowałem 9 reprezentantek Polski (w ub. roku 7) w 6 kategoriach wagowych. Najwyższą lokatę zajęła wicemistrzyni Europy, Sylwia Kusiak (+81 kg), która jest 3. w wadze ciężkiej. Długo zastanawiałem się czy nie powinienem postawić ją oczko wyżej ale Turczynka Sennur Demir, z którą Polka nieznacznie wygrała w Sofii jest także brązowa medalistką Mistrzostw Świata i była w ub. roku aktywniejsza od Sylwii, która wróciła do międzynarodowej rywalizacji po dłuższej przerwie dopiero w II połowie roku.

Piąte lokaty zajmują Sandra Drabik (51 kg), Aneta Rygielska (57 kg) i Kinga Siwa (64 kg). Każdą z nich stać by w nowym sezonie poprawić swoje notowania. Zarówno Aneta, jak i Kinga częściej boksowały w olimpijskiej wadze lekkiej (60 kg), ale bardziej wartościowe wyniki międzynarodowe osiągały w limitach 57 kg i 64 kg.

W wadze średniej (75 kg) w pierwszej „15″ widzę aż trzy Polki – Lidię Fidurę (9 miejsce), Elżbietę Wójcik (13 miejsce) i Natalię Hollińską (14 miejsce). Do Lidii należała pierwsza połowa roku, zaś do jej młodszych koleżanek drugie półrocze. Dwie ostatnie Polki w rankingu to Hanna Solecka (11. miejsce w 69 kg) i Sandra Kruk (13. miejsce w 57 kg). Pierwsza z nich była bardzo aktywna w ciągu 2016 roku, co w perspektywie nowego sezonu powinno skutkować coraz lepszymi startami. Z kolei Sandrze tychże międzynarodowych prób potrzeba jak żadnej innej zawodniczce z czołówki.

TOP 140 EUROPA (SENIORKI) – RANKING SERWISU POLSKIBOKS.PL ZA 2016 ROK

48 KG
1 Sevda Asenova (Bułgaria)
2 Lise Sandebjoer (Szwecja)
3 Ekaterina Pinigina (Rosja)
4 Stephanie Silva (Włochy)
5 Steluta Duta (Rumunia)
6 Valeria Calabrese (Włochy)
7 Natalia Knyaz (Ukraina)
8 Lynsey Holdaway (Walia)
9 Sarah Bormann (Niemcy)
10 Demi Jade Resztan (Anglia)
11 Satu Lehtonen (Finlandia)
12 Svetlana Vasilevskaya (Ukraina)
13 Gayane Panyan (Rosja)
14 Virginia Barankai (Węgry)
15 Lauren Hogan (Irlandia)

51 KG
1 Nicola Adams (Anglia)
2 Sarah Ourahmoune (Francja)
3 Elena Saveleva (Rosja)
4 Tatyana Kob (Ukraina)
5 Sandra Drabik (Polska)
6 Azize Nimani (Niemcy)
7 Alicia Holzken (Holandia)
8 Anush Grigoryan (Armenia)
9 Marzia Davide (Włochy)
10 Neriman Istik (Turcja)
11 Ceire Smith (Irlandia)
12 Zoya Isayeva (Rosja)
13 Elif Nur Coskun (Turcja)
14 Lacrimioara Perijoc (Rumunia)
15 Galina Chumgalakova (Rosja)

54 KG
1 Stanimira Petrova (Bułgaria)
2 Stoyka Petrova (Bułgaria)
3 Anna Alimardanova (Azerbejdżan)
4 Viktoria Kuleshova (Rosja)
5 Delphine Mancini (Francja)
6 Tatiana Zrazhevskaya (Rosja)
7 Sayana Sagatayeva (Rosja)
8 Marielle Hansen (Norwegia)
9 Lisa Whiteside (Anglia)
10 Diletta Cipollone (Włochy)
11 Ornella Wahner (Niemcy)
12 Galina Bruyevich (Białoruś)
13 Gabriela Dimitrova (Bułgaria)
14 Helena Envall (Szwecja)
15 Snezhana Kholodkova (Ukraina)

57 KG
1 Alessia Mesiano (Włochy)
2 Denitsa Eliseyeva (Bułgaria)
3 Sati Burcsu (Turcja)
4 Natalia Samokhina (Rosja)
5 Aneta Rygielska (Polska)
6 Meshketi Gamzayeva (Azerbejdżan)
7 Nomin Deutsch (Niemcy)
8 Marina Malovana (Ukraina)
9 Moira McElligot (Irlandia)
10 Yulia Apanasovich (Białoruś)
11 Valeria Eroshenko (Ukraina)
12 Raven Chapman (Anglia)
13 Sandra Kruk (Polska)
14 Sofia Nabet (Francja)
15 Emilie Jespersen (Dania)

60 KG
1 Estelle Mosselly (Francja)
2 Anastasiya Belyakova (Rosja)
3 Daria Abramova (Rosja)
4 Mira Potkonen (Finlandia)
5 Katie Taylor (Irlandia)
6 Yana Alexeyevna (Azerbejdżan)
7 Agnes Alexiusson (Szwecja)
8 Irma Testa (Włochy)
9 Chantelle Cameron (Anglia)
10 Yulia Tsiplakova (Ukraina)
11 Svetlana Kamenova (Bułgaria)
12 Esra Yildiz (Turcja)
13 Gulsum Tatar (Turcja)
14 Sandra Brugger (Szwajcaria)
15 Yvonne B. Rassmussen (Dania)

64 KG
1 Alexandra Ordina (Rosja)
2 Kelly Harrington (Irlandia)
3 Rosie Eccles (Walia)
4 Sandy Ryan (Anglia)
5 Kinga Siwa (Polska)
6 Valentina Alberti (Włochy)
7 Gamze Basar (Turcja)
8 Anna Lysenko (Ukraina)
9 Cindy Rogge (Niemcy)
10 Milena Matovic (Serbia)
11 Martina Schmoranzova (Czechy)
12 Miriam Gutierrez (Hiszpania)
13 Ditte Frostholm (Dania)
14 Anni Viantie (Finlandia)
15 Myriam Sidibe (Francja)

69 KG
1 Elena Vystropova (Azerbejdżan)
2 Sema Caliskan (Turcja)
3 Nadine Apetz (Niemcy)
4 Elina Gustafsson (Finalndia)
5 Saadat Abdulaeva (Rosja)
6 Grainne Walsh (Irlandia)
7 Maria Badulina-Bova (Ukraina)
8 Miriam Jabrailova (Azerbejdżan)
9 Gulten Turker (Turcja)
10 Darima Sandakova (Rosja)
11 Hanna Solecka (Polska)
12 Carmela Donniacuo (Włochy)
13 Irina Schoenberger (Niemcy)
14 Daria Semashko (Rosja)
15 Shahla Allakhverdieva (Azerbejdżan)

75 KG
1 Nouchka Fontijn (Holandia)
2 Yaroslava Yakushina (Rosja)
3 Natasha Gale (Anglia)
4 Savannah Marshall (Anglia)
5 Anna Laurell (Szwecja)
6 Lauren Price (Walia)
7 Maily Nicar (Francka)
8 Erika Guerrier (Francja)
9 Lidia Fidura (Polska)
10 Sarah Scheurich (Niemcy)
11 Christine Desmond (Irlandia)
12 Maria Borutsa (Ukraina)
13 Elżbieta Wójcik (Polska)
14 Natalia Hollińska (Polska)
15 Love Holgersson (Szwecja)

81 KG
1 Elif Guneri (Turcja)
2 Petra Szatmari (Węgry)
3 Maria Kovacs (Węgry)
4 Leila Dzhavadova (Azerbejdżan)
5 Viktoria Kebikova (Białoruś)
6 Lyubov Pashina-Yusupova (Rosja)
7 Flavia Severin (Włochy)
8 Anastasia Chernokolenko (Ukraina)
9 Alina Gadzhieva (Azerbejdżan)
10 Lucia Brkljaca (Chorwacja)

+81 KG
1 Zenfira Magomedaliyeva (Rosja)
2 Sennur Demir (Turcja)
3 Sylwia Kusiak (Polska)
4 Aynur Rzayeva (Azerbejdżan)
5 Irina Vinnik (Ukraina)
6 Luminita Turcin (Rumunia)
7 Elizaveta Sayushkina (Ukraina)
8 Iveta Lesinskyte (Litwa)
9 Agnes Marko (Węgry)
10 Viktoria Yordanova (Bułgaria)

Opracował: Jarosław Drozd

PILNE. ZAKAZ UŻYWANIA KASKÓW WE WSZYSTKICH KATEGORIACH WIEKOWYCH?

Znaczne zaniepokojenie, szczególnie wśród rodziców młodych dziewcząt, wywoła zapewne wiadomość, że Międzynarodowe Stowarzyszenie Boksu Amatorskiego (AIBA) postanowiło począwszy od 1 stycznia 2018 r. wyeliminować użycie kasków we WSZYSTKICH kategoriach (tak jest, nie tylko w grupach seniorskich, lecz również juniorów, kadetów i młodzików!). Co więcej, o ile nam wiadomo, AIBA zamierza w nadchodzącym roku zorganizować kilka pokazowych walk (klasy Exhibition) w przygotowaniu na ten zakaz, który wejdzie w życie już za 11 miesięcy i dotyczyć będzie zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Co ciekawe AIBA nie odpowiedziało na wnioski zainteresowanych tą sprawą dziennikarzy, w tym m.in. współpracującego z irlandzką federacją Michaela O`Neilla, który chciał poznać szczegóły programu testów prowadzonych w tej sprawie przez światową centralę. Ani AIBA, ani Konfederacja Boksu Europejskiego (EUBC) nie wydały oświadczenia dla mediów w tej sprawie, więc na chwilę obecną tysiące bokserów na całym świecie nie wiedzą nawet o tej zmianie! Jeszcze większa jest liczba rodziców nieświadomych tego, co przyniesie przyszłość.

Komunikaty prasowe AIBA często warto studiować pod kątem tego, co POMIJAJĄ, niż ich zawartości, ale sam fakt, że po spotkaniu Komitetu Zarządzającego w grudniu 2016 r. nie wydano takiego komunikatu, wzbudził w kilku krajach zaniepokojenie. Takie spotkania zapowiadają z reguły poważne zmiany w boksie, tym razem jednak panowała głucha cisza, aż do noworocznego wystąpienia prezesa AIBA dr Ching Kuo Wu do wiernych działaczy z 9 stycznia 2017 r., a i wtedy nie wspomniał on o zakazie używania kasków.
kask1
Jednak 19 strona nowo poprawionego (19 grudnia 2016 r.) regulaminu AOB mówi:
„REGUŁA 21: KASKI
21.1. W walkach mężczyzn AOB kategorii Elite zakazuje się użycia kasków na wszystkich poziomach: Krajowym, Kontynentalnym i Międzynarodowym. W zawodach innych kategorii użycie kasków wciąż jest obowiązkowe. AIBA zastrzega sobie jednak prawo przeprowadzania zawodów dla mężczyzn poza kategorią Elite bez kasków, w ramach przygotowania kompletnego zakazu kasków we wszystkich kategoriach od 1 stycznia 2018 roku.”

AIBA wprowadziło więc te zmiany „chyłkiem”, niewątpliwie z nadzieją, że nikt ich nie zauważy w sezonie świąteczno-noworocznym. I mieli rację! Ekipa prasowa i zarząd AIBA mogły spokojnie świętować, media nie zadawały im kłopotliwych pytań.

Powtarzamy: chętnie usłyszymy od AIBA jakie badania przeprowadzono, kto i kiedy je przeprowadził, a ich rezultaty opublikujemy bez żadnych dziennikarskich ingerencji. Michael O`Neill skontaktował się z kilkoma federacjami krajowymi z Europy, Azji, obu Ameryk i tylko jedna z tych, do których się zwrócił, w ogóle wiedziała o zmianach zaakceptowanych przez Komitet Zarządzający AIBA. Czyżby nie powiadomili oni o tym federacji zawczasu? Czy może czekają, aż wszyscy przeczytają te 44 strony?

Ba, „dobrze poinformowane źródła” z otoczenia AIBA wyraziły zaskoczenie tymi zmianami, bo o ile dobrze rozumiemy, żadna z komisji AIBA nie popierała zakazu kasków dla nikogo poza mężczyznami. Ze źródeł amerykańskich wiemy też, że znaczna liczba rodziców nie poparłaby tych zmian, GDYBY je z nimi skonsultowano.

Owszem, AIBA informowało wcześniej komisje o chęci wprowadzenia zmian dla kobiet i dzieci, o ile jednak wiemy, komisje te, w skład których wchodzą doświadczeni działacze ze wszystkich kontynentów, stanowczo nie poparły idei zdjęcia kasków kobietom, młodzieży i dzieciom. Stąd nawet w komisjach z wielkim zaskoczeniem przyjęto fakt szybkiego wprowadzenia tych zmian poprawką w regulaminie, bez publicznego zawiadomienia komunikatem prasowym. Czyżby to dlatego, że AIBA już przyrzekło MKOl „zdjęcie kasków”, że postanowiło brnąć naprzód nie patrząc na nic? Obietnica została złożona jeszcze przed igrzyskami w Rio de Janeiro.
kask2
Członkowie komisji są zgodni, że sport ucierpi, jeśli ludzie będą oglądać kobiety i dzieci z ciężkimi rozcięciami, zalane krwią, czasem nawet nokauty. Nawet dla bokserów z grupy Elite to nieciekawa perspektywa, ale skoro (przynajmniej dotychczas) informacje są tak skąpe, jest ryzyko, że może to uprzedzić do boksu rodziców dziewcząt, w tym najmłodszych juniorek (dzieci) i nastolatek, co w konsekwencji skłoni te dzieci do uprawiania innych dyscyplin i na zawsze zamknie przed nimi pięściarską karierę.

AIBA właśnie potwierdziło, że „w serbskim mieście Vrbas dobiegł końca pierwszy tegoroczny międzynarodowy turniej bokserski kobiet, wprowadzający istotną zmianę formatu boksu kobiet. Po powszechnym uznaniu zmiany wprowadzonej na spotkaniu Komitetu Zarządzającego w grudniu 2016 r., walki kobiet będą teraz odbywać się w tym samym formacie, co męskie (3 rundy po 3 minuty) i pięściarki dobrze to zniosły.”

Jednak są kraje, w tym Szwecja, które nie wdrożyły jeszcze nowych zasad, bo zgodnie z prawem krajowym musi je zatwierdzić tamtejsze ministerstwo sportu. O ile wiemy, podobne przepisy obowiązują w wielu krajach.

W Kanadzie Philip Dickinson i Philip Rempel opublikowali właśnie badania nt.: „Zakaz kasków a bezpieczeństwo w boksie amatorskim. Opinia społeczności bokserskiej Kanady”. Ich ustalenia są następujące: W sumie 71,5% kanadyjskich respondentów uważa, że kaski powinny być obowiązkowe we wszystkich kategoriach. Tylko 5,8% zgadza się z zakazem kasków, zapowiadanym na rok 2018. Porównując te dane z reprezentatywną próbką członków organizacji bokserskich w Kanadzie, uzyskujemy podobne proporcje: 68,2% popiera obligatoryjność kasków, a tylko 4,95% zgadza się na ich zakazanie. Rodzice bokserów niemal jednogłośnie występują przeciwko zakazowi kasków, twierdząc, że w takiej sytuacji zmienią dyscyplinę. Także tylko 1,7% kobiet uważa, że powinno się zakazać kasków.”

Wnioski: Kanadyjska społeczność pięściarska w znacznej większości nie zgadza się ze zmianami regulaminu wprowadzonymi przez AIBA. Wyniki te wskazują na zagrożenie dla długoterminowego bytu tego sportu, skoro ignoruje się podstawowe kwestie bezpieczeństwa.

Kluczowe punkty:
- Większość kanadyjskiej społeczności bokserskiej popiera obowiązek używania kasków w boksie amatorskim.
- Rodzice bokserów, kobiety, działacze i lekarze sportowi niemal jednogłośnie protestują przeciwko zakazowi kasków.
- Czynni bokserzy chętniej godzą się na warunkową rezygnację z kasków, niż inne grupy badanych, ale stanowczo są przeciwni zakazowi ich używania.

Opracowanie: Michael O’Neill, Tomasz S. Gałązka, Jarosław Drozd

TOP 150 EUROPA (SENIORZY) – RANKING „POLSKIBOKS.PL” ZA 2016 ROK

mensranking2016

Tradycyjnie publikuję ranking najlepszych europejskich pięściarzy, którzy występowali na olimpijskim ringu w 2016 roku. Minione 12 miesięcy stało pod znakiem niezwykle interesującej rywalizacji w wielu międzynarodowych turniejach bokserskich, z których najważniejszym były oczywiście Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro. Oprócz nich uwzględniłem oczywiście wyniki międzynarodowych turniejów i meczów międzypaństwowych ale – zgodnie z tradycją – nie brałem pod uwagę poszczególnych mistrzostw krajowych.

Najlepszymi zawodnikami 2016 roku w Europie byli (w kolejności wag): Galal Yafai (Anglia), Elvin Mamishzade (Azerbejdżan), Vladimir Nikitin (Rosja), Sofiane Oumiha (Francja), Lorenzo Sotomayor (Azerbejdżan), Souleymane Cissokho (Francja), Kamran Shakhsuvarly (Azerbejdżan), Joshua Buatsi (Anglia), Evgeniy Tishchenko (Rosja) i Tony Yoka (Francja). Ze wspomnianego grona trzech zawodników (Mamishzade, Tishchenko, Yoka) obroniło pozycję lidera z ub. roku.

W zestawieniu próżno szukać Mishy Aloyana (Rosja, 52 kg) oraz Michaela O’Reilly (Irlandia, 75 kg), którzy zostali przyłapani na stosowaniu środków dopingujących oraz zdyskwalifikowani przez AIBA.

W gronie najlepszych 150 zawodników Europy klasyfikuję 7 Polaków. Najwyższe lokaty zajmują olimpijczycy z Rio de Janeiro – Igor Jakubowski (6. miejsce w 91 kg) oraz Tomasz Jabłoński (8. miejsce w 75 kg). Doceniam także progres umiejętności i dobry występ Adriana Kowala (12. lokata w 56 kg) w przedolimpijskim turnieju kwalifikacyjnym w Samsunie, czy błyskotliwe zwycięstwo Mateusza Polskiego (13. miejsce w 60 kg) nad byłym mistrzem świata Domenico Valentino.

Oprócz nich w pierwszych „15″ znalazło się jeszcze trzech Biało-Czerwonych – Dawid Jagodziński (13. miejsce w 49 kg), Maciej Jóźwik (15. lokata w 52 kg) i Mateusz Tryc (14. miejsce w 81 kg).

Podobnie jak poprzednich rankingach nie uwzględniam wyników osiąganych przez zawodników w rozgrywkach zawodowej ligi World Series of Boxing ani w formule AIBA Pro Boxing, które mają swoje oficjalne rankingi. Nie jest poza tym zasadnym krzyżować wyników pojedynków trzyrundowych (boks olimpijski), pięciorundowych (WSB) i sześcio-, czy dziesięciorundowych (APB). Po raz pierwszy w historii sklasyfikowałem także boksera zawodowego, Włocha Carmine Tommasone (60 kg).

TOP 150 EUROPA (SENIORZY) – RANKING SERWISU POLSKIBOKS.PL ZA 2016 ROK

49 KG
1 Galal Yafai (Anglia)
2 Samuel Carmona (Hiszpania)
3 Paddy Barnes (Irlandia)
4 Vasiliy Egorov (Rosja)
5 Artur Hovhannisyan (Armenia)
6 Manuel Cappai (Włochy)
7 Rufat Huseynov (Azerbejdżan)
8 Dmitro Zamotayev (Ukraina)
9 Billal Bennama (Francja)
10 Christos Cherakis (Niemcy)
11 Tinko Banabakov (Bułgaria)
12 Danil Platanovschi (Mołdawia)
13 Hamza Kartal (Turcja)
14 Dawid Jagodziński (Polska)
15 Enver Amis (Rumunia)

52 KG
1 Elvin Mamishzade (Azerbejdżan)
2 Brendan Irvine (Irlandia)
3 Daniel Asenov (Bułgaria)
4 Elie Konki (Francja)
5 Muhammad Ali (Anglia)
6 Narek Abgaryan (Armenia)
7 Vincenzo Picardi (Włochy)
8 Selcuk Eker (Turcja)
9 Hamza Touba (Niemcy)
10 Igor Sopinskiy (Ukraina)
11 Gabriel Escobar (Hiszpania)
12 Avtandil Chubabria (Gruzja)
13 Nandor Csoka (Węgry)
14 Alexander Riscan (Mołdawia)
15 Maciej Jóźwik (Polska)

56 KG
1 Vladimir Nikitin (Rosja)
2 Michael Conlan (Irlandia)
3 Cavid Chelebiyev (Azerbejdżan)
4 Mykola Butsenko (Ukraina)
5 Dmitriy Asanov (Białoruś)
6 Aram Avagyan (Armenia)
7 Tayfur Aliyev (Azerbejdżan)
8 Qais Ashfaq (Anglia)
9 Veaceslav Gojan (Mołdawia)
10 Edgar Walth (Niemcy)
11 Stefan Ivanov (Bułgaria)
12 Adrian Kowal (Polska)
13 Bakhtovar Nazirov (Rosja)
14 Vladislav Vyetoshkin (Ukraina)
15 Fredrik Jensen (Dania)

60 KG
1 Sofiane Oumiha (Francja)
2 Albert Selimov (Azerbejdżan)
3 Joseph Cordina (Walia)
4 Enrico Le Cruz (Holandia)
5 David Oliver Joyce (Irlandia)
6 Carmine Tommasone (Włochy)
7 Luke McCormack (Anglia)
8 Volkan Gokcek (Turcja)
9 Vazgen Safaryants (Białoruś)
10 Dorin Bucsa (Mołdawia)
11 Edgaras Skurdelis (Litwa)
12 Adlan Abdurashidov (Rosja)
13 Mateusz Polski (Polska)
14 Domenico Valentino (Włochy)
15 Otar Eranosyan (Gruzja)

64 KG
1 Lorenzo Sotomayor (Azerbejdżan)
2 Vitaliy Dunaytsev (Rosja)
3 Artem Harutyunyan (Niemcy)
4 Batuhan Gozgec (Turcja)
5 Pat McCormack (Anglia)
6 Hassan Amzile (Francja)
7 Evaldas Petrauskas (Litwa)
8 Hovhannes Bachkov (Armenia)
9 Volodymyr Matviychuk (Ukraina)
10 Airin Ismetov (Bułgaria)
11 Dean Walsh (Irlandia)
12 Armen Zakaryan (Rosja)
13 Dmitri Galagot (Mołdawia)
14 Mark Kontrecz (Węgry)
15 Alexandros Tsanikidis (Grecja)

69 KG
1 Souleymane Cissokho (Francja)
2 Stephen Donnelly (Irlandia)
3 Eimantas Stanionis (Litwa)
4 Parviz Bagirov (Azerbejdżan)
5 Joshua Kelly (Anglia)
6 Cyrus Pattinson (Anglia)
7 Vincenzo Mangiacapre (Włochy)
8 Vladimir Margaryan (Armenia)
9 Balazs Bacskai (Węgry)
10 Simeon Chamov (Bułgaria)
11 Youba Ndiaye Sissokho (Hiszpania)
12 Arayk Marutjan (Niemcy)
13 Andrey Zamkovoy (Rosja)
14 Vasili Belous (Mołdawia)
15 Pavel Kostromin (Białoruś)

75 KG
1 Kamran Shakhsuvarly (Azerbejdżan)
2 Christian M’Billi Assomo (Francja)
3 Artem Chebotarev (Rosja)
4 Zoltan Harcsa (Węgry)
5 Onder Sipal (Turcja)
6 Dmitro Mitrofanov (Ukraina)
7 Anthony Fowler (Anglia)
8 Tomasz Jabłoński (Polska)
9 Dennis Radovan (Niemcy)
10 Salvatore Cavallaro (Włochy)
11 Xhek Paskali (Niemcy)
12 Ilari Kujala (Finlandia)
13 Vitaliy Bondarenko (Białoruś)
14 Max van der Pas (Holandia)
15 Alexandr Agafonov (Rosja)

81 KG
1 Joshua Buatsi (Anglia)
2 Mathieu Bauderlique (Francja)
3 Teymur Mammadov (Azerbejdżan)
4 Joe Ward (Irlandia)
5 Peter Mullenberg (Holandia)
6 Nadir Mehmet Unal (Turcja)
7 Sergej Michel (Niemcy)
8 Hrvoje Sep (Chorwacja)
9 Mikhail Dauhaliavets (Białoruś)
10 Petr Khamukov (Rosja)
11 Olexandr Khizhnyak (Ukraina)
12 Valentino Manfredonia (Włochy)
13 Denis Solonenko (Ukraina)
14 Mateusz Tryc (Polska)
15 Matus Strnisko (Słowacja)

91 KG
1 Evgeniy Tishchenko (Rosja)
2 Lawrence Okolie (Anglia)
3 Abdulkadir Abdullayev (Azerbejdżan)
4 Clemente Russo (Włochy)
5 Paul Omba Biongolo (Francja)
6 Igor Jakubowski (Polska)
7 Gevorg Manukyan (Ukraina)
8 Darren O’Neill (Irlandia)
9 Gergo Savoly (Węgry)
10 Roy Korving (Holandia)
11 David Graf (Niemcy)
12 Seyda Keser (Turcja)
13 Tomi Honka (Finlandia)
14 Kristian Dimitrov (Bułgaria)
15 Sadam Magomedov (Rosja)

+91 KG
1 Tony Yoka (Francja)
2 Joseph Joyce (Anglia)
3 Filip Hrgovic (Chorwacja)
4 Magomedrasul Medzhidov (Azerbejdżan)
5 Ali Eren Demirezen (Turcja)
6 Mihai Nistor (Rumunia)
7 Petar Belberov (Bułgaria)
8 Guido Vianello (Włochy)
9 Fraser Clarke (Anglia)
10 Istvan Bernath (Węgry)
11 Dean Gardiner (Irlandia)
12 Rostislav Arkhipenko (Ukraina)
13 Mikheil Bakhtidze (Gruzja)
14 Maxim Babanin (Rosja)
15 Andrey Afonin (Rosja)

Opracował: Jarosław Drozd

CZTERY POLKI W RANKINGU AIBA. ME W SOFII TURNIEJEM „DRUGORZĘDNYM”?

ewlina_baku

Międzynarodowe Stowarzyszenie Boksu Amatorskiego (AIBA) nareszcie zaktualizowało swój ranking najlepszych zawodniczek boksu olimpijskiego na świecie. Jak się jednak okazuje nie jest to jednak zestawienie …doskonałe, bo jego twórcy nie uwzględnili wyników listopadowych Mistrzostw Europy w Sofii, przez co próżno szukać w nim naszych dwóch medalistek – srebrnej Sylwii Kusiak (+81 kg) oraz brązowej Kingi Siwej (64 kg).

W porównaniu z poprzednią edycją, zamiast siedmiu Polek jest ich tylko czwórka, z których najwięcej punktów (1000) uzbierała Sandra Drabik (51 kg). Dzięki temu kielczanka jest siódma na świecie i trzecia w Europie (za Nicolą Adams i Sarą Ourahmoune).

Wyższą lokatę od Sandry zajmuje Aneta Rygielska (762,5 punktów), trzecia w wadze piórkowej (57 kg), w której zaboksowała podczas Mistrzostw Świata w Astanie. Więcej punktów od niej ma tylko jedna Europejka, Włoszka Alessia Mesiano.

Na piętnastym miejscu w olimpijskiej wadze średniej (75 kg) z dorobkiem 350 punktów znalazła się Lidia Fidura (jest siódma w Europie), zaś dwudziestą czwartą lokatę w wadze koguciej (54 kg) zajmuje Ewelina Wicherska (jedenasta w Europie), która ma na swoim koncie 175 punktów za ćwierćfinał Igrzysk Europejskich z 2015 roku.

Ze zdziwieniem odkryliśmy, że z rankingu AIBA zniknęło nazwisko Kingi Siwej, której wyzerowano konto punktowe za ćwierćfinał poprzednich Mistrzostw Świata w Jeju City (2014) wadze lekkiej (60 kg) ale jednocześnie nie dodano punktów za półfinał Mistrzostw Europy w Sofii w wadze z limitem 64 kg. Podobnie sytuacja wygląda z wicemistrzynią Starego Kontynentu, Sylwią Kusiak. O jej sukcesie z Sofii także w siedzibie AIBA „zapomniano”.

Wszystko wskazuje jednak na to, że dla AIBA jedyną europejską imprezą punktowaną były Igrzyska Europejskie z Baku (2015), mimo iż rozgrywano je w zaledwie 5 kategoriach wagowych. Dlatego turniej w Sofii w sposób krzywdzący dla wszystkich jego medalistek (nie tylko polek) okazał się być „drugorzędnym”.

W SERBII ZAKOŃCZYŁ SIĘ 6. NATIONS CUP – PIERWSZY TEGOROCZNY MTB KOBIET

nationscup17

W serbskim mieście Vrbas zakończył się pierwszy w tym roku Międzynarodowy Turniej Bokserski, czyli szósta w historii odsłona Nations Cup, w którym boksowały kobiety w trzech grupach wiekowych (junior, youth i elite). Na Bałkany tradycyjnie przyjechały mocne ekipy z 24 krajów, w tym m.in. z Kazachstanu, Rosji, Ukrainy, Chin i Szwecji. Nie zabrakło także reprezentantek Polski, z których najlepiej zaprezentowała się Paulina Nowak (youth, 48 kg).

Młoda pięściarka klubu Adrenalina Wrocław dotarła do półfinału, wygrywając jako jedyna z Polek walkę. W ćwierćfinale niejednogłośnie na punkty (3-2) okazała się lepsza od zawodniczki gospodarzy Any Bosnjak, lecz w półfinale również niejednogłośnie (1-4) została uznana za przegraną w walce z reprezentującą Kazachstan Aizhan Madibek.

Jedyną Polką w finałach była wychowanka klubu 06 Kleofas Katowice, Aleksandra Brożek (junior, 66 kg), która od razu stanęła do rywalizacji o złoty medal, ulegając (0-5) Zhamilyi Bolat z Kazachstanu.

Wśród seniorek dzielnie walczyły dwie starsze koleżanki klubowe Aleksandry – Monika Serafin (57 kg) i Aleksandra Talaga (64 kg). Pierwsza z nich uległa (1-4) Tamarze Radunovic z Czarnogóry, zaś druga w takim samym stosunku została uznana za pokonaną w walce z Kazaszką Aliyą Abdraimovą.

Niewiele do zwycięstwa zabrakło Dominice Pogrzebskiej (junior, 52 kg), która na co dzień reprezentuje barwy Korony Wałcz. Polka w walce półfinałowej przegrała stosunkiem głosów 2-3 z Aray Esbergenovą z Kazachstanu.

nations_cup17

ZMARŁ MISTRZ OLIMPIJSKI I MISTRZ EUROPY JAN SZCZEPAŃSKI

szczepanski

Z wielkim smutkiem informujemy, że w minioną niedzielę (15 stycznia) po długiej chorobie zmarł mistrz olimpijski wagi lekkiej (60 kg) z Monachium (1972), mistrz Europy wagi lekkiej z Madrytu (1971), sześciokrotny mistrz Polski wagi lekkiej, Jan Szczepański. Miał 77 lat.

Urodził się 20 listopada 1939 roku w Małeczu k. Tomaszowa Mazowieckiego. Był absolwentem Technikum Mechanicznego w Zduńskiej Woli, starszym chorążym WP. Boks zaczął uprawiać we Włókniarzu Zduńska Wola (1955), by kontynuować karierę w Pilicy Tomaszów Mazowiecki (1956-1959). Z warszawską Legią związany był w latach 1960-1975, jakkolwiek w okresie 1963-68 nie startował ze względów zdrowotnych.

Największe sukcesy odniósł po ponad pięcioletniej przerwie w startach. Oprócz wspomnianych złotych medali Igrzysk Olimpijskich w Monachium (1972) oraz Mistrzostw Europy w Madrycie (1971) oraz sześciu indywidualnych tytułów mistrzowskich, wywalczył także z Legią sześć złotych medali Drużynowych Mistrzostw Polski.

W czasie kariery stoczył 290 walk, z których 251 wygrał, 15 zremisował oraz 24 przegrał. Piętnaście razy bronił Biało-Czerwonych barw w meczach międzypaństwowych (bilans: 8-7), a w samej lidze stoczył 100 pojedynków (bilans: 86-6-8)

Po zakończeniu kariery zawodniczej został trenerem boksu w Polonii Warszawa i KSZO Ostrowiec. Występował również w filmie Marka Piwowskiego „Przepraszam czy tu biją”.

TOP 95 POLSKA (SENIORZY) – RANKING SERWISU „POLSKIBOKS.PL” ZA 2016 ROK

top95_2016

Kolej na coroczny ranking najlepszych polskich pięściarzy TOP 95 POLSKA (SENIORZY-ELITE), którzy w 2016 roku startowali w zawodach boksu olimpijskiego. Wśród liderów mojego zestawienia znajduje się 7 mistrzów Polski seniorów z Sokółki oraz 6 złotych medalistów mistrzostw kraju do lat 23. Liderami swoich kategorii zostali także nasi dwaj olimpijczycy – Tomasz Jabłoński (75 kg) oraz Igor Jakubowski (91 kg) – mimo iż w ub. roku zabrakło ich w rywalizacji krajowej, a od sierpnia leczyli swoje kontuzje i mniejsze urazy.

W pięciu kategoriach wagowych wyłonienie liderów nie budziło najmniejszych wątpliwości, gdyż zarówno Jakub Słomiński (49 kg), jak i Maciej Jóźwik (52 kg), Adrian Kowal (56 kg), Damian Kiwior (69 kg) oraz Paweł Wierzbicki (+91 kg) wywalczyli dublety, czyli złote medale obu turniejów (Człopa i Sokółka) o Mistrzostwo Polski.

Największy dylemat, związany z wyłonieniem lidera miałem w wadze z limitem 64 kg, w której do zwycięstwa aspirowało trzech kadrowiczów: Dawid Michelus, Mateusz Polski i Łukasz Niemczyk. O tym, że na pierwszym miejscu postawiłem Dawida zadecydowało zdobycie przez elblążanina złotego medalu Mistrzostw Polski seniorów. Mateusz (złoty medalista z Człopy) niestety w Sokółce nie zaboksował, przez co znalazł się pozycję niżej. Doceniam poziom Łukasza i jego zwycięstwo nad Dawidem, odniesione w Człopie, ale pamiętam też o jego finałowej porażce z Mateuszem oraz udanym rewanżu Michelusa w finale seniorskich Mistrzostw Polski.

W wadze lekkiej (60 kg) liderem jest mistrz Polski do lat 23, Radomir Obruśniak, który w Człopie wygrał z późniejszym złotym medalista z Sokółki, Karolem Łapawą. Gdyby zawodnik z Karlina pojechał do Sokółki być może stanąłby w finale do niezwykle ciekawie się zapowiadającej walki rewanżowej z Karolem, który został przeze mnie wyróżniony za Najlepszy Debiut Seniorski ub. roku.

Tradycyjnie wyrównana jest czołówka wagi półciężkiej (81 kg). W tym roku na jej czele znalazł się Mistrz Polski seniorów, Arkadiusz Szwedowicz – zarazem wicemistrz kraju do lat 23 – wyprzedzając Mateusz Tryca, któremu tak niewiele zabrakło, by awansować do Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro. Cieszy poziom jak prezentują Mateusz Goiński, Łukasz Stanioch i najmłodszy z nich Jakub Kasprzak, bo ich rywalizacja daje gwarancję wyłonienia pełnowartościowego reprezentanta Polski na najważniejsze zawody 2017 roku.

TOP 95 POLSKA (SENIORZY) – RANKING SERWISU „POLSKIBOKS.PL” ZA 2016 ROK

49 KG: JAKUB SŁOMIŃSKI

1 Jakub Słomiński (Wda Świecie)
2 Dawid Jagodziński (Astoria Bydgoszcz)
3 Dorian Mospinek (BKS Skorpion szczecin)
4 Mariusz Koch (RKS Łódź)
5 Damian Jóźwiszyn (GUKS carbo Gliwice)
6 Jakub Zając (Boxing Team Wałcz)
7 Karol Świderski (RUSHH Kielce)
8 Sebastian Walas (Boxing Team Wałcz)

52 KG: MACIEJ JÓŹWIK

1 Maciej Jóźwik (BKS Skorpion Szczecin)
2 Kacper Harkawy (BKS Skorpion Szczecin)
3 Sebastian Węgłowski (Broń Radom)
4 Sebastian Bartnik (Czarni Słupsk)
5 Karol Kirpsza (UKS Boxing Sokółka)
6 Artur Jaroszewicz (Fenix Warszawa)
7 Krzysztof Rydyński (BKS Olimp Szczecin)

56 KG: ADRIAN KOWAL

1 Adrian Kowal (BKS Olimp Lublin)
2 Jarosław Iwanow (Wisła Kraków)
3 Tomasz Resól (BKS Skorpion Szczecin)
4 Sebastian Gierada (KSZO Ostrowiec Św.)
5 Grzegorz Brynda (UKS Kontra Elbląg)
6 Marcin Hejosz (Copacabana Konin)
7 Denis Grzesiak (BKS Skorpion Szczecin)
8 Norbert Borzęcki (NOSiR Nowy Dwór Maz.)
9 Sebastian Murias (UKS Gimnasion Boguchwała)
10 Marcin Kacprowicz (NOSiR Nowy Dwór Maz.)

60 KG: RADOMIR OBRUŚNIAK

1 Radomir Obruśniak (KSW Róża Karlino)
2 Karol Łapawa (Sporty Walki Gostyń)
3 Mateusz Ptasiński (Magic Boxing Brzesko)
4 Tomasz Smerdel (BKS Olimp Lublin)
5 Andrzej Wasilewski (UKS Kontra Elbląg)
6 Kordian Wyciszkiewicz (06 Kleofas Katowice)
7 Tomasz Karyś (RUSHH Kielce)
8 Jakub Kras (PTB Tiger Tarnów)
9 Patryk Trochimiak (DOZB Wrocław)
10 Bolesław Guzek (UKS Morsy Dębica)

64 KG: DAWID MICHELUS

1 Dawid Michelus (UKS Kontra Elbląg)
2 Mateusz Polski (KSW Róża Karlino)
3 Łukasz Niemczyk (Champion Chojnów)
4 Sebastian Konsek (RMKS Rybnik)
5 Rafał Grabowski (RKB Boxing Radom)
6 Krystian Sielawa (Hetman Białystok)
7 Filip Wąchała (SAKO Gdańsk)
8 Paweł Piotrowski (Sokół Piła)
9 Aleksander Jasiewicz (Shogun Mysłowice)
10 Jakub Dobrzyński (Legia FC Warszawa)

69 KG: DAMIAN KWIOR

1 Damian Kiwior (Tiger Tarnów)
2 Rafał Perczyński (Akademia Walki Warszawa)
3 Mateusz Kostecki (WKS Desant Kraków)
4 Kamil Holka (BKS Orkan Gorzów Wlkp.)
5 Maksymilian Gibadło (GUKS Carbo Gliwice)
6 Damian Falecki (KSZO Ostrowiec Św.)
7 Damian Cieślik (Sparta Kraśnik)
8 Mateusz Kłos (Boks Team Oława)
9 Ireneusz Wojtasiński (UKS Adrenalina Wrocław)
10 Kamil Urbański (Gwardia Wrocław)

75 KG: TOMASZ JABŁOŃSKI

1 Tomasz Jabłoński (SAKO Gdańsk)
2 Daniel Adamiec (RUSHH Kielce)
3 Szymon Hamerski (Zawisza Bydgoszcz)
4 Bartosz Gołębiewski (RUSHH Kielce)
5 Stanisław Gibadło (GUKS Carbo Gliwice)
6 Dariusz Wilk (RKS Łódź)
7 Kamil Ziemek (UKS Champion Ostrołęka)
8 Rafał Pląder (WKS Desant Kraków)
9 Aleksander Smołka (UKS Śląsk Ruda Śląska)
10 Filip Ptasiński (Magic Boxing Brzesko)

81 KG: ARKADIUSZ SZWEDOWICZ

1 Arkadiusz Szwedowicz (Skorpion Szczecin)
2 Mateusz Tryc (Hetman Białystok)
3 Mateusz Goiński (Zagłębie Konin)
4 Łukasz Stanioch (Skorpion Szczecin)
5 Jakub Kasprzak (Boks Poznań)
6 Przemysław Kulig (Copacabana Konin)
7 Konrad Kozłowski (FC Koszalin)
8 Sebastian Rembecki (Górnik Wieliczka)
9 Adam Pawłowski (Uniwersytet Opolski)
10 Dominik Kaciupa (BKS Skorpion Szczecin)

91 KG: IGOR JAKUBOWSKI

1 Igor Jakubowski (Zagłębie Konin)
2 Tomasz Bohdanowicz (BKS Orkan Gorzów Wlkp.)
3 Adam Balski (DKB Dzierżoniów)
4 Jan Sosnowski (Astoria Bydgoszcz)
5 Bartłomiej Krasuski (Broń Radom)
6 Andrzej Szkuta (UKS Boxing Sokółka)
7 Mateusz Kowalczyk (06 Kleofas Katowice)
8 Krzysztof Twardowski (Golden Team Nowy Sącz)
9 Damian Pasiek (UKS Śląsk Ruda Śląska)
10 Mateusz Cielepała (Bombardier Wrocław)

+91 KG: PAWEŁ WIERZBICKI

1 Paweł Wierzbicki (UKS Boxing Sokółka)
2 Mateusz Figiel (Hetman Białystok)
3 Roger Hryniuk (Cristal Białystok)
4 Kamil Mroczkowski (Champion Chojnów)
5 Kamil Bodzioch (BKS Red Fighters Jelenia Góra)
6 Patryk Brzeski (NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki)
7 Marcin Śnitko (Tygrys Elbląg)
8 Miłosz Wodecki (LKS Myszków)
9 Maciej Żurakowski (Legia FC Warszawa)
10 Artur Bulik (Legenda Jarosław)

Opracował: Jarosław Drozd

TOP 50 POLSKA (SENIORKI) – RANKING SERWISU „POLSKIBOKS.PL” ZA 2016 ROK

rank_kob_2016

Prezentuję coroczny ranking najlepszych polskich pięściarek, występujących na ringach boksu olimpijskiego w 2016 roku. W zestawieniu znalazło się wprawdzie 50 zawodniczek (w ub. roku 45), jakkolwiek ich poziom był mocno zróżnicowany. Oprócz pięściarek prezentujących klasę międzynarodową znalazło się tam wiele zawodniczek, które dopiero aspirują do boksowania na solidnym poziomie krajowym i w rankingu pojawiły się niejako na kredyt. 

Niestety nie napawała optymizmem frekwencja podczas najważniejszych krajowych zawodów, czyli 16. Mistrzostw Polski Seniorek, gdzie w ringu zobaczyliśmy tylko 36 zawodniczek! Na szczęście dużo lepiej było podczas 5. Młodzieżowych Mistrzostw Polski (do lat 23), na których wystąpiło 101 zawodniczek oraz 15. Mistrzostwa Polski Juniorek (103 zawodniczek). Ile z tych ostatnich zasili w 2017 roku szeregi najlepszych polskich seniorek? Doświadczenie z lat ubiegłych pokazuje, że należy być powściągliwym w oczekiwaniach.

Dla najlepszych polskich seniorek najważniejszą międzynarodową imprezą roku miały być Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro, ale niestety żadnej z podopiecznych trenera kadry, Pawła Pasiaka, nie udało się pójść śladem naszej jedynej – jak dotąd – olimpijki, Karoliny Michalczuk. Szanse na to były dwie: turniej kwalifikacyjny w Samsunie oraz Mistrzostwa Świata w Astanie. W pierwszym przypadku najbliżej sukcesu była Kinga Siwa (60 kg), zaś w drugim Sandra Drabik (51 kg), o czym szczegółowo pisałem, komentując jedne i drugie zawody. Rok 2016 zwieńczyły Mistrzostwa Europy w Sofii, skąd nasze Panie przywiozły trzy medale: srebrny Sylwii Kusiak (+81 kg) oraz brązowe wspomnianych Sandry Drabik (51 kg) i Kingi Siwej (64 kg).

W tegorocznym TOP 50 na czele dziesięciu kategorii wagowych postawiłem osiem mistrzyń Polski seniorek: Sandrę Drabik (51 kg), Laurę Grzyb (54 kg), Sandrę Kruk (57 kg), Kingę Siwą (64 kg), Hannę Solecką (69 kg), Elżbietę Wójcik (75 kg), Sylwię Kusiak (81 kg) i Paulinę Laskowską (+81 kg). Pozostałe dwie wyróżnione zawodniczki to Angelika Grońska (48 kg) i Aneta Rygielska (60 kg), które w terminie Mistrzostw Polski rywalizowały w Akademickich Mistrzostwach Świata.

A teraz kilka uwag, związanych z zestawieniem. Kinga Siwa w trakcie minionego sezonu zasłużyła na zwycięstwo w wagach do 60 i 64 kg ale w związku z tym, że w limicie 64 kg zdobyła tytuł mistrzyni Polski oraz brązowy medal Mistrzostw Europy, zwolniła „jedynkę” w lekkiej Anecie Rygielskiej. W tej kategorii mamy więc trzy młode i perspektywiczne zawodniczki, które zapewne będą rywalizowały o prymat w kadrze w 2017 roku. Oprócz Anety są to Paulina Jakubczyk oraz Kinga Szlachcic.

Również trzy zawodniczki o wielkim potencjale sklasyfikowałem w wadze średniej. Elżbieta Wójcik zdobyła tytuły mistrzyni Polski seniorek i do lat 23 oraz wygrała w Międzynarodowych Mistrzostwach Polski, dystansując w skali roku Lidię Fidurę, która nie boksowała od czasu Mistrzostw Świata w Astanie. Na trzecim miejscu znalazła się Natalia Hollińska, która sprawiła bardzo miłą niespodziankę zdobyciem srebrnego medalu Akademickich Mistrzostw Świata. Gratulując szczeciniance sukcesu, myślę jednak, że jej naturalną wagą jest 69 lub nawet 64 kg.

Sandra Drabik w kraju miała tylko jedną solidną rywalkę w osobie czyniącej systematyczne postępy Milenie Zglenickiej. Wielka szkoda, że kontuzja wykluczyła Ewelinę Wicherską, która szykowała się do powrotu do nie tylko krajowej rywalizacji. Ciekawie zapowiada się dalsza rywalizacja Laury Grzyb z Anna Góralską. Zawodniczka z Wałcza pokonała Laurę w finale Mistrzostw Polski do lat 23 ale nie wystąpiła w Mistrzostwach Polskich Seniorek, na których po złoto sięgnęła zawodniczka BKS Jastrzębie. Najlepsze zawodniczki wagi papierowej, czyli Angelika Grońska i Adrianna Marczewska zaboksowały w ub. roku w wadze …muszej. Było to w finale Akademickich Mistrzostw Polski, które stanowiły przepustkę do Akademickich Mistrzostw Świata. lepsza okazała się Ślązaczka i to ona reprezentowała w Tajlandii biało-czerwone barwy, nie stając w związku z tym do rywalizacji o Mistrzostwo Polski Seniorek.

Kogo zbrakło w rankingu w porównaniu z zestawieniem za rok 2015? Największe straty to: Patrycja Bednarek (PKB Polkowice, 48 kg), Ewelina Wicherska (PKB Poznań, 51-54 kg), Katarzyna Brodacka (BKS Skorpion Szczecin, 54 kg), Karolina Graczyk (Copacabana Konin, 60 kg), Sylwia Maksym (BKS Skorpion Szczecin, 60-64 kg), Agnieszka Matusiak (Adrenalina Wrocław, 64 kg), Justyna Walaś (TSB Tarnów, 64 kg), Justyna Sroczyńska (Energetyk Lubin, 69 kg), Magdalena Czajkowska (KKS Sporty Walki Poznań, 75 kg), Karolina Koszela (Stella Gniezno, 81 kg), Anna Słowik (Garda Karczew, +81 kg) i Joanna Zabrocka (Nowi Polnica, +81 kg)

TOP 50 POLSKA (SENIORKI) – RANKING SERWISU „POLSKIBOKS.PL” ZA 2016 ROK

48 KG: ANGELIKA GROŃSKA

1 Angelika Grońska (06 Kleofas Katowice)
2 Adrianna Marczewska (SKF Boksing Zielona Góra)
3 Wiktoria Sądej (Legia FC Warszawa)
4 Agnieszka Ceglewska (Zagłębie Konin)
4 Anna Zygmunt (Pomorzanin Toruń)

51 KG: SANDRA DRABIK

1 Sandra Drabik (Soma Boxing Kielce)
2 Milena Zglenicka (Pomorzanin Toruń)
3 Sandra Brodacka (Skorpion Szczecin)
4 Natalia Snadna (Bombardier Gdynia)
5 Olimpia Kotlarek (Olimp Szczecin)

54 KG: LAURA GRZYB

1 Laura Grzyb (BKS Jastrzębie-Zdrój)
2 Anna Góralska (Korona Wałcz)
3 Ewa Białas (Victoria Jaworzno)
4 Karolina Miętka (Kontra Elbląg)
5 Paulina Biernat (Legia FC Warszawa)

57 KG: SANDRA KRUK

1 Sandra Kruk (Niestowarzyszona)
2 Barbara Grabowska (Wisła Kraków)
3 Mirela Balcerzak (Skorpion Szczecin)
4 Monika Serafin (06 Kleofas Katowice)
5 Paulina Gut (Czarni Słupsk)

60 KG: ANETA RYGIELSKA

1 Aneta Rygielska (Pomorzanin Toruń)
2 Paulina Jakubczyk (KSW Róża Karlino)
3 Kinga Szlachcic (SKF Boksing Zielona Góra)
4 Martyna Letkiewicz (GUKS Carbo Gliwice)
5 Agnieszka Bukłaho (Hetman Białystok)

64 KG: KINGA SIWA

1 Kinga Siwa (SAKO Gdańsk)
2 Beata Koroniecka (Hetman Białystok)
3 Aleksandra Talaga (06 Kleofas Katowice)
4 Klaudia Sołtys (BKS Jastrzębie-Zdrój)
5 Wiktoria Dombrowska (Gryf Wejherowo)

69 KG: HANNA SOLECKA

1 Hanna Solecka (Skorpion Szczecin)
2 Larysa Sabiniarz (Boxing Team Chojnice)
3 Paulina Borysewicz (Gwardia Białystok)
4 Katarzyna Szarańska (Skorpion Szczecin)
5 Natalia Kasprzycka (Gwardia Szczytno)

75 KG: ELŻBIETA WÓJCIK

1 Elżbieta Wójcik (KSW Róża Karlino)
2 Lidia Fidura (GUKS Carbo Gliwice)
3 Natalia Hollińska (Skorpion Szczecin)
4 Anna Dikta (LKS Orlęta Łuków)
5 Karolina Twardy (Zawisza Bydgoszcz)

81 KG: SYLWIA KUSIAK

1 Sylwia Kusiak (Skorpion Szczecin)
2 Katarzyna Wachulska (Bombardier Gdynia)
3 Patrycja Kiwak (Skorpion Szczecin)
4 Justyna Woźniak (Bombardier Gdynia)
5 Kamila Wach (RUSHH Kielce)

+81 KG: PAULINA LASKOWSKA

1 Paulina Laskowska (Obra Zbąszyń)
2 Ewa Moniak (Radomiak Radom)
3 Gabriela Pawlicka (BSB Astoria Bydgoszcz)
4 Anita Raczyńska (Skorpion Szczecin)
4 Antonina Lemańska (Wda Świecie)

Opracował: Jarosław Drozd

POZNALIŚMY NAZWISKA NOWYCH TRENERÓW KADR MŁODZIEŻOWYCH

kasiaczuba1

W grudniu informowaliśmy o nominacjach na funkcje trenerów kadr narodowych seniorek (Marek Węgierski) i seniorów (Karol Chabros). Wczoraj oficjalnie przedstawiono nazwiska szkoleniowców kadr młodzieżowych. Są nimi: Katarzyna Czuba-Wrońska i Aleksander Maciejowski (kadra młodzieżowa kobiet) oraz Jarosław Przygoda (kadra młodzieżowa mężczyzn).

W przypadku kadry kobiet dokonano podziału na grupę juniorską (junior) i młodzieżową (youth). Pierwsza poprowadzi była reprezentantka Polski w kick-boxingu i boksie, założycielka i trenerka klubu Adrenalina Wrocław, Katarzyna Czuba-Wrońska, zaś drugą były medalista młodzieżowych Mistrzostw Polski w barwach Metalu Tarnów, założyciel i trener Tarnowskiej Szkółki Bokserskiej, Aleksander Maciejowski.

walasZ kolei Jarosław Przygoda, na co dzień związany z klubem Garda Chojna, będzie pełnić funkcję Koordynatora ds. Szkolenia Młodzieżowej Kadry Narodowej Mężczyzn.