Archiwum: Listopad 2016

5 MMŚ: BIAŁO-CZERWONI WRACAJĄ Z SANKT PETERSBURGA BEZ MEDALI

mms2016_3

Podobnie jak dwa lata temu z Sofii, bez medalu wrócą do Polski reprezentanci Polski, którzy startowali w 5. Młodzieżowych Mistrzostwach Świata w Sankt Petersburgu. Dzisiaj w pojedynkach ćwierćfinałowych wystąpiło dwóch Biało-Czerwonych – Eryk Apresyan (69 kg) i Kamil Offman (91 kg). Niestety obaj zeszli z ringu pokonani.

Eryk przegrał jednogłośnie na punkty (0-5) Ukraińcem Pavlo Gulą, zaś Kamil w takim samym stosunku uległ świetnemu Kubańczykowi Dainierowi Christianowi Pero Justizowi. Sędziowie byli dość surowi w oceni obu pojedynków. Pierwszy (Apresyana) punktowali trzy razy 29-26 i dwa razy 30-25, zaś drugi (Offmana) cztery razy 30-27 i 30-25.

Ogółem Polacy wygrali w Sankt Petersburgu 5 walk i tyle samo przegrali. Ostatnim – jak dotąd – naszym rodakiem, który stał na podium Młodzieżowych Mistrzostw Świata był Paweł Wierzbicki, który w 2012 roku w Erywanie wywalczył srebrny medal w wadze ciężkiej (91 kg).

10. ME: PRYMAT ROSJANEK I BUŁGAREK W SOFII. SYLWIA KUSIAK WICEMISTRZYNIĄ EUROPY

medal me2016

W Sofii zakończyły się dzisiaj 10. Mistrzostwa Europy Seniorek w Boksie. Turniej wieńczył najbardziej przez nas oczekiwany pojedynek, w którym Sylwia Kusiak (+81 kg) skrzyżowała rękawice z Zenfirą Magomedaliyevą. Wygrała jednogłośnie na punkty Rosjanka, była mistrzyni świata z Jeju City (2014).

Mistrzyniami Europy A.D. 2016 zostały (w kolejności wag): Sevda Asenova (Bułgaria, 49 kg), Elena Saveleva (Rosja, 51 kg), Stanimira Petrova (Bułgaria, 54 kg), Denitsa Eliseyeva (Bułgaria, 57 kg), Daria Abramova (Rosja, 60 kg), Alexandra Ordina (Rosja, 64 kg), Elena Vystropova (Azerbejdżan, 69 kg), Natasha Gale (Anglia, 75 kg), Elif Guneri (Turcja, 81 kg) i Zenfira Magomedaliyeva (Rosja, +81 kg).

Tak, więc najwięcej złotych medali zdobyły Rosjanki (4), wyprzedzając Bułgarki (3). Po jednym złotym medalu wywalczyły Azerka, Angielka i Turczynka. W klasyfikacji medalowej reprezentacja Polski z 1 srebrnym (Sylwia Kusiak) i dwoma brązowymi (Sandra Drabik i Kinga Siwa) krążkami wywalczyła 6. miejsce.

WYNIKI WALK FINAŁOWYCH [23 listopada 2016 roku - na pierwszym miejscu zwyciężczynie]

48 KG Sevda Asenova (Bułgaria) – Lise Sandebjer (Szwecja) 3-0
51 KG Elena Saveleva (Rosja) – Tatyana Kob (Ukraina) 3-0
54 KG Stanimira Petrova (Bułgaria) – Anna Alimardanova (Azerbejdżan) 3-0
57 KG Denitsa Eliseyeva (Bułgaria) – Sati Burcu (Turcja) 2-1
60 KG Daria Abramova (Rosja) – Mira Potkonen (Finlandia) 3-0
64 KG Alexandra Ordina (Rosja) – Rosie Eccles (Walia) 3-0
69 KG Elena Vystropova (Azerbejdżan) – Sema Caliskan (Turcja) 2-0
75 KG Natasha Gale (Anglia) – Maily Nicar (Francja) 3-0
81 KG Elif Guneri (Turcja) – Petra Szatmari (Węgry) 3-0
+81 KG Zenfira Magomedaliyeva (Rosja) – Sylwia Kusiak (Polska) 3-0

10. ME: SYLWIA KUSIAK POWALCZY O ZŁOTY MEDAL. BRĄZ DLA SANDRY DRABIK I KINGI SIWEJ

ME_sofia

Dramatyczny przebieg miały półfinałowe walki Polek podczas 10. Mistrzostw Europy Seniorek w Boksie. Z trójki podopiecznych trenerów Ludwika Buczyńskiego, Henryka Żołnowskiego i Marka Sobonia, którzy zastępują w Sofii chorego Pawła Pasiaka wygrała jedynie Sylwia Kusiak (+81 kg) i jutro stanie do walki finałowej z mistrzynią świata z 2014 roku, Rosjanka Zenfirą Magomedaliyevą. Z brązowymi krążkami do domu wrócą Sandra Drabik (51 kg) i Kinga Siwa (64 kg), które niejednogłośnie na punkty uległy swoim rywalkom.

Polki wystąpiły w II serii walk, którą zapoczątkowała rywalizacja Sandry z jedną z najbardziej doświadczonych zawodniczek wagi muszej w Europie, byłą mistrzynią Europy, Tetyaną Kob. Taktyka na walkę była prosta – prowadzić rozgrywkę lewym prostym, budować swoją przewagę akcjami w dystansie, schodzić Ukraince z linii ciosów oraz nie dać się sprowokować rywalce, która najlepiej czuję się w chaotycznym ataku w półdystansie i zwarciu. Niestety plan ten działał tylko przez 30 sekund pierwszego starcia, po czym się …rozsypał. Nasza zawodniczka zamiast rozsądnego boksu wdawała się w przepychanki i bezładną bijatykę z niższą rywalką. Dla Kob był to wymarzony scenariusz walki a dla naszej mistrzyni, wyglądającej dzisiaj na nieco rozkojarzoną, czy zdekoncentrowaną, niestety najgorsze rozwiązanie.

- Mogę mieć pretensje tylko do samej siebie. Taktycznie „poległam” – powiedziała zaraz po walce Sandra. – Nie umiem odpowiedzieć dlaczego tak się stało. Wiedziałam jak mam walczyć z Kob, ale tak …nie walczyłam – dodała Polka.

Po zakończeniu tego wyrównanego pojedynku z nieznaczną przewagą Tetyany Kob do góry powędrowała ręka Ukrainki, dla której punktowali sędziowie z Turcji (39-37) i Grecji (38-38 ze wskazaniem). Wygraną Sandry widziała z kolei sędzina z Irlandii (39-37).

Bardzo blisko zwycięstwa była Kinga, która naszym zdaniem była dzisiaj nieco lepszą w ringu od 20-letniej Walijki Rosie Eccles. Boks Polki był uporządkowany i skuteczny a jej ciosy proste trafiały dość bezkarnie rywalkę, która w miarę możliwości starała się odpowiadać ciosem na cios Kingi. Niestety po zakończeniu pojedynku okazało się, że sędziowie z Włoch i Czech punktowali dla Eccles (39-37) a Rosjanin uznał pojedynek za remisowy (38-38).

W ostatnim pojedynku półfinałów uśmiechnęło się wreszcie do Polek szczęście. Sylwia, po bardzo ciężkim i wyrównanym boju, pokonała niejednogłośnie na punkty (2-1) brązową medalistkę tegorocznych mistrzostw świata, Sennur Demir z Turcji. Gdyby ta walka zakończyła się werdyktem odwrotnym zapewne Polka nie miałaby do sędziów większych pretensji. Przeciwniczka była niewygodna, bo wyższa i cięższa od Sylwii oraz walcząca z odwrotnej pozycji. Po zakończeniu walki okazało się, że sędziowie z Ukrainy i Rosji widzieli przewagę Polki w 3 starciach (39-37), zaś Grek w takim samym stosunku widział zwycięstwo Turczynki.

WYNIKI WALK PÓŁFINAŁOWYCH [22 listopada 2016 roku - na pierwszym miejscu zwyciężczynie]

48 KG
Sevda Asenova (Bułgaria) – Ekaterina Pinigina (Rosja) 3-0
Lise Sandebjer (Szwecja) – Stephanie Silva (Włochy) 2-1

51 KG
Tatyana Kob (Ukraina) – Sandra Drabik (Polska) 2-1
Elena Saveleva (Rosja) – Lisa Whiteside (Anglia) 3-0

54 KG
Stanimira Petrova (Bułgaria) – Viktoria Kuleshova (Rosja) 3-0
Anna Alimardanova (Azerbejdżan) – Delphine Mancini (Francja) 3-0

57 KG
Denitsa Eliseyeva (Bułgaria) – Natalia Samokhina (Rosja) 2-1
Sati Burcu (Turcja) – Yulia Apanasovich (Białoruś) 3-0

60 KG
Daria Abramova (Rosja) – Esra Yildiz (Turcja) 3-0
Mira Potkonen (Finlandia) – Sandy Ryan (Anglia) 3-0

64 KG
Alexandra Ordina (Rosja) – Martina Schmoranzova (Czechy) 3-0
Rosie Eccles (Walia) – Kinga Siwa (Polska) 2-0

69 KG
Elena Vystropova (Azerbejdżan) – Saadat Abdulayeva (Rosja) 2-1
Sema Caliskan (Turcja) – Tatiana Petrovich (Ukraina) 3-0

75 KG
Natasha Gale (Anglia) – Lauren Price (Walia) 2-0
Maily Nicar (Francja) – Christine Desmond (Irlandia) 2-1

81 KG
Elif Guneri (Turcja) – Leila Dzhavadova (Azerbejdżan) 3-0
Petra Szatmari (Węgry) – Viktoria Kebikova (Białoruś) 3-0

+81 KG
Zenfira Magomedaliyeva (Rosja) – Aynur Rzayeva (Azerbejdżan) 3-0
Sylwia Kusiak (Polska) – Sennur Demir (Turcja) 2-1

5. MMŚ: ERYK APRESYAN DRUGIM POLAKIEM, KTÓRY W ST. PETERSBURGU POWALCZY O MEDAL

apresyan_matuszewski

Za nami już szósty dzień 5. Młodzieżowych Mistrzostw Świata, które rozgrywane są w Sankt Petersburgu. Stał on pod znakiem znakomitej postawy 17-letniego Eryka Apresyana (69 kg), który awansował do ćwierćfinału po pewnym zwycięstwie nad Duńczykiem Niki Moellerem Nielsenem. Sędziowie byli ponownie jednogłośni w ocenie jego walki punktując na korzyść Polaka cztery razy 29-28 i 30-27.

Tak, więc w pojedynkach o medale zobaczymy dwóch Biało-Czerwonych, bowiem wczoraj awans do ćwierćfinału zapewnił sobie Kamil Offman (91 kg). Eryk skrzyżuje rękawice z Ukraińcem Pavlo Gulą, który dzisiaj po dramatycznym pojedynku pokonał Azera Parviza Guliyeva, zaś Kamil stanie oko w oko z ubiegłorocznym mistrzem świata kadetów, Kubańczykiem Dainierem Christianem Pero Justizem.

5. MMŚ: KAMIL OFFMAN O KROK OD MEDALU. W ŚRODĘ POJEDYNEK Z KUBAŃSKIM MISTRZEM ŚWIATA

kamil_offman

W piątym dniu rozgrywanych w Sankt Petersburgu 5. Młodzieżowych Mistrzostw Świata Mężczyzn w Boksie wystąpiło dwóch reprezentantów Polski – Patryk Urbański (64 kg) i Kamil Offman (91 kg). Dla obu Biało-Czerwonych był to już drugi pojedynek w turnieju. W pierwszym przypadku jego stawką był awans do 1/8 finału, zaś w drugim do ćwierćfinału. Zwycięstwo odniósł niestety tylko młodzieżowy wicemistrz Europy z Anapy, Kamil Offman.

Wychowanek trenera Grzegorza Swadowskiego pokonał jednogłośnie na punkty (5-0) Litwina Robertasa Jokulysa i w środę, w pojedynku ćwierćfinałowym, a więc decydującym o awansie do strefy medalowej, skrzyżuje rękawice z ubiegłorocznym mistrzem świata kadetów, Kubańczykiem Dainierem Christianem Pero Justizem. Dodajmy, że dzisiejsze zwycięstwo Kamila zgodnie widzieli wszyscy sędziowie (trzy razy 29-28, 29-27 i 30-27).

Z kolei Patryk przegrał swój dzisiejszy pojedynek jednogłośnie na punkty (0-5) z Finem Rasmusem Bergmanem. W ocenie sędziów rywal Polaka wygrał każdą rundę (cztery razy 30-27 i 30-26) i awansował do 1/8 finału.

10. ME: ZAWODNICZKI Z 16 KRAJÓW Z MEDALAMI W SOFII. SYLWIA KUSIAK CHCE POPRAWIĆ ROTTERDAM

mme_sofia_kadra

Nasze trzy medalistki 10. Mistrzostw Europy Seniorek w Boksie mają dzisiaj dzień wolny. W turnieju pozostało już tylko 40 najlepszych zawodniczek z 16 krajów. Do półfinałów awansowało aż 8 Rosjanek, 5 Turczynek, 4 reprezentantki Azerbejdżanu, po 3 zawodniczki z Anglii, Bułgarii i Polski, po 2 z Białorusi, Francji, Ukrainy i Walii oraz po 1 z Czech, Finlandii, Irlandii, Szwecji, Węgier i Włoch.

Przypominamy, że jutro Sandra Drabik (51 kg) zmierzy się z 29-letnią Ukrainką Tetyaną Kob (olimpijka z Rio de Janeiro i mistrzyni Europy sprzed 7 lat), Kinga Siwa (64 kg) skrzyżuje rękawice z 20-letnią Walijką Rosie Eccles, dla której medal w Sofii jest życiowym sukcesem, zaś Sylwia Kusiak (+81 kg) stanie oko w oko z liczącą 34 lata Turczynką Sennur Demir, która w tym roku wywalczyła brązowy medal Mistrzostw Świata w Astanie.

Dla Sylwii będzie to pierwszy pojedynek podczas 10. Mistrzostw Europy, pojedynek na który czekała 5 lat od czasów niezwykle udanych dla niej Mistrzostw Europy w Rotterdamie (2011), gdzie wywalczyła srebrny medal.

- Od tygodnia jestem w Bułgarii, więc oswoiłam się z atmosfera Mistrzostw Europy. Bardzo zżyłam z koleżankami, od dawna nie było tak fantastycznej atmosfery. Kibicujemy sobie nawzajem – mówi Sylwia Kusiak, pięciokrotna medalistka (w tym złota) Mistrzostw Unii Europejskiej. – Na takich zawodach potrzeba wzajemnej pomocy i jedności wobec całej drużyny. Cieszę się bardzo, bo taką wspólnie z koleżankami stworzyliśmy, bez wyjątków. Wiadomo, podczas zawodów są wzloty i upadki i bardzo potrzebne jest poczucie, że ktoś obok mocno cię wspiera, a tu każda z nas właśnie to czyni. W tym miejscu chciałabym bardzo podziękować za to Sandrze, Kindze, Anecie i Eli.

Mistrzyni Polski wagi półciężkiej, która w Sofii wystąpi w wyższej kategorii wagowej nie ukrywa, że mimo świetnej atmosfery, jaka panuje w polskiej ekipie, odczuwa także pozytywne napięcie, związane z pojedynkiem z doświadczona Turczynką.

- Jeśli chodzi o mnie to już zaczynam czuć ogromną powagę sytuacji. Niewiele godzin dzieli mnie od  walki o srebrny medal. Jest trochę nerwów, ale to dobrze, bo tylko ignoranci lekceważą swoich przeciwników. Ja staram się zawsze profesjonalnie podchodzić do tego co kocham, czyli pięściarstwa. Ciężko trenuję właśnie dla takich chwil. Mogę zapewnić, że dam z siebie wszystko. Walka o medal nigdy nie jest łatwa, szczególnie na takich imprezach. Mimo to bardzo głęboko wierzę w to, że to złoty medal przywiozę do Polski – zakończyła Sylwia Kusiak.

A wracając do wywołanych wcześniej Mistrzostw Europy w Rotterdamie, to warto wspomnieć, że w pierwszym pojedynku zawodniczka ze Szczecina pokonała wówczas…Turczynkę Selmę Yagci, zawodniczkę wyżej wtedy cenioną na świecie niż dzisiaj Demir. Sylwia wygrała tamten bój bardzo pewnie 15-5, by w kolejnym pojedynku zwyciężyć 17-10 Ukrainkę Innę Shevchenko i w finale ulec 6-17 Rosjance Svetlanie Kosovej. Życzymy zatem częściowej powtórki z historii, jaką byłby awans do finału a w nim pokonania …Zenfiry Magomedaliyevej. Ale najpierw trzymajmy kciuki za półfinał.

[WYNIKI WALK ĆWIERĆFINAŁOWYCH - na pierwszym miejscu zwyciężczynie]

48 KG
Sevda Asenova (Bułgaria) – Lynsey Holdaway (Walia) 3-0
Ekaterina Pinigina (Rosja) – Demi Jade Resztan (Anglia) 3-0
Stephanie Silva (Włochy) – Virginia Barankai (Węgry) 3-0
Lise Sandebjer (Szwecja) – Svetlana Vasilevskaya (Ukraina) 3-0

51 KG
Sandra Drabik (Polska) – Katrin Noren (Szwecja) 3-0
Tatyana Kob (Ukraina) – Neriman Istik (Turcja) 3-0
Lisa Whiteside (Anglia) – Aikate Koutsogeorgopoulou (Grecja) 3-0
Elena Saveleva (Rosja) – Alicia Holzken (Holandia) 3-0

54 KG
Stanimira Petrova (Bułgaria) – Lacrimioara Perijoc (Rumunia) 3-0
Viktoria Kuleshova (Rosja) – Snezhana Kholodkova (Ukraina) 2-1
Delphine Mancini (Francja) – Marielle Hansen (Norwegia) 3-0
Anna Alimardanova (Azerbejdżan) – Helena Envall (Szwecja) 3-0

57 KG
Denitsa Eliseyeva (Bułgaria) – Valeria Eroshenko (Ukraina) 2-0
Natalia Samokhina (Rosja) – Moira McElligot (Irlandia) 3-0
Yulia Apanasovich (Białoruś) – Raven Chapman (Anglia) 3-0
Sati Burcu (Turcja) – Meskheti Gamzayeva (Azerbejdżan) 2-0

60 KG
Esra Yildiz (Turcja) – Yvonne B.Rasmussen (Dania) 2-0
Daria Abramova (Rosja) – Shauna Browne (Irlandia) 3-0
Sandy Ryan (Anglia) – Agnes Alexiusson (Szwecja) 2-1
Mira Potkonen (Finlandia) – Yulia Tsiplakova (Ukraina) 2-1

64 KG
Alexandra Ordina (Rosja) – Chantelle Cameron (Anglia) 3-0
Martina Schmoranzova (Czechy) – Jelena Janicijevic (Serbia) 3-0
Rosie Eccles (Walia) – Valentina Alberti (Włochy) 2-1
Kinga Siwa (Polska) – Gulsum Tatar (Turcja) 2-0

69 KG
Saadat Abdulayeva (Rosja) – Grainne Walsh (Irlandia) 2-0
Elena Vystropova (Azerbejdżan) – Assunta Canfora (Włochy) 2-1
Tatiana Petrovich (Ukraina) – Eszter Olah (Węgry) 3-0
Sema Caliskan (Turcja) – Elina Gustafsson (Finlandia) 2-1

75 KG
Natasha Gale (Anglia) – Timea Nagy (Węgry) 3-0
Lauren Price (Walia) – Elżbieta Wójcik (Polska) 3-0
Christine Desmond (Irlandia) – Oksana Trofimova (Rosja) 3-0
Maily Nicar (Francja) – Anamarija Marsic (Chorwacja) 3-0

81 KG
Leila Dzhavadova (Azerbejdżan) – Lucia Brkljaca (Chorwacja) 3-0
Viktoria Kebikova (Białoruś) – Lyubov Yusupova (Rosja) WO.
Petra Szatmari (Węgry) – Anastasia Chernokolenko (Ukraina) 2-0

+81 KG
Aynur Rzayeva (Azerbejdżan) – Irina Vinnik (Ukraina) TKO 4

ZESTAW PAR WALK PÓŁFINAŁOWYCH [22 listopada 2016 roku]

48 KG
Sevda Asenova (Bułgaria) – Ekaterina Pinigina (Rosja)
Stephanie Silva (Włochy) – Lise Sandebjer (Szwecja)

51 KG
Sandra Drabik (Polska) – Tatyana Kob (Ukraina)
Lisa Whiteside (Anglia) – Elena Saveleva (Rosja)

54 KG
Stanimira Petrova (Bułgaria) – Viktoria Kuleshova (Rosja)
Delphine Mancini (Francja) – Anna Alimardanova (Azerbejdżan)

57 KG
Denitsa Eliseyeva (Bułgaria) – Natalia Samokhina (Rosja)
Yulia Apanasovich (Białoruś) – Sati Burcu (Turcja)

60 KG
Esra Yildiz (Turcja) – Daria Abramova (Rosja)
Sandy Ryan (Anglia) – Mira Potkonen (Finlandia)

64 KG
Alexandra Ordina (Rosja) – Martina Schmoranzova (Czechy)
Rosie Eccles (Walia) – Kinga Siwa (Polska)

69 KG
Saadat Abdulayeva (Rosja) – Elena Vystropova (Azerbejdżan)
Tatiana Petrovich (Ukraina) – Sema Caliskan (Turcja)

75 KG
Natasha Gale (Anglia) – Lauren Price (Walia)
Christine Desmond (Irlandia) – Maily Nicar (Francja)

81 KG
Elif Guneri (Turcja) – Leila Dzhavadova (Azerbejdżan)
Viktoria Kebikova (Białoruś) – Petra Szatmari (Węgry)

+81 KG
Zenfira Magomedaliyeva (Rosja) – Aynur Rzayeva (Azerbejdżan)
Sylwia Kusiak (Polska) – Sennur Demir (Turcja)

5. MMŚ: PREMIEROWE ZWYCIĘSTWO ERYKA APRESYANA W SANKT PETERSBURGU

mms_20161

Ubiegłoroczny wicemistrz Europy juniorów i brązowy medalista Młodzieżowych Mistrzostw Świata juniorów, Eryk Apresyan (69 kg), pewnym zwycięstwem rozpoczął swój start w 5. Młodzieżowych Mistrzostwach Świata Mężczyzn w Boksie. Dzisiaj w Sankt Petersburgu bydgoszczanin pokonał jednogłośnie na punkty (5-0) Włocha Remo Salvatiego.

Eryk, zdaniem wszystkich sędziów wygrał każde ze starć. Arbitrzy z USA, Argentyny i Anglii dali mu zwycięstwo w stosunku 30-27 zaś sędziowie z Tajwanu i Azerbejdżanu nawet 30-26. Tak, więc Polak awansował do 1/8 finału, w którym stanie oko w oko z Duńczykiem Niki Moellerem Nielsenem, który dzisiaj po wyrównanym boju wygrał (3-2) z Australijczykiem Elie Awadem.

LESZEK PIOTROWSKI NOWYM PREZESEM POLSKIEGO ZWIĄZKU BOKSERSKIEGO

leszek_piotrowski

Leszek Piotrowski, były wieloletni trener Kadry Narodowej Kobiet w Boksie, został wybrany na stanowisko prezesa Polskiego Związku Bokserskiego. Wg. nieoficjalnych informacji zgromadził 45 głosów, wobec 7 swojego oponenta Wojciecha Nagórnego. Nowemu sternikowi PZB życzymy sukcesów na miarę osiągnięć trenerskich.

Nowy prezes (ur. 1 sierpnia 1955 roku w Świeciu) związany jest z boksem od 45 lat. Najpierw w latach 1971-1976 był czynnym zawodnikiem klubów Górnik Knurów i FAM Chełmno. W 1982 roku został instruktorem boksu, a w 1984 roku założył sekcję bokserską w klubie Wda Świecie, gdzie jego najbardziej znanymi wychowankami byli: Artur Bojanowski, Maciej Kamiński, Dawid Szmelter, Bogdan Słomiński, Tomasz Tretkowski, Oliwia Łuczak, Michalina Podlewska, Jagoda Karge a obecnie Jakub Słomiński.

W latach 1990-2001 był uczestnikiem szkolenia centralnego w grupach kadetów i juniorów. W 2001 roku został powołany na stanowisko trenera kadry narodowej kobiet, które piastował do 2012 roku. Jego podopieczne wywalczyły na międzynarodowych ringach aż 111 medali, w tym złote krążki Mistrzostw Świata, Europy, czy Unii Europejskiej. Dodajmy, że oprócz pracy trenera kadry, Leszek Piotrowski aktywnie działał także w strukturach AIBA, gdzie cieszył się znakomitą opinią zagranicznych działaczy pięściarskich.

10. ME: ELŻBIETA WÓJCIK NIE ZDOBĘDZIE MEDALU W SOFII

ela_sofia04

Po znakomitym wczorajszym dniu liczyliśmy, że do grona polskich medalistek 10. Mistrzostw Europy Seniorek w Boksie dołączy dzisiaj nasza najmłodsza zawodniczka, 20-letnia Elżbieta Wójcik (75 kg). Niestety dwukrotna mistrzyni Polski przegrała jednogłośnie na punkty (trzy razy 36-40) pojedynek ćwierćfinałowy z Lauren Price i to Walijka zmierzy się we wtorek walce o finał z Angielka Natashą Gale.

Mimo jednogłośnego werdyktu Polka miała w tym pojedynku swoje dobre momenty, wygrywając naszym zdaniem jedno (drugie) starcie. Rywalka, znana z żywiołowego i na wskroś ofensywnego stylu walki, zaskoczyła tym razem taktycznym spokojem i wyczekiwaniem na ataki reprezentantki Polski. Przez pierwsze dwa starcia nie zadawała zbyt wielu kombinacji ciosów, które są jej atutem ale bazując na dobrej pracy nóg kłuła naszą zawodniczkę pojedynczymi uderzeniami schodząc jej z linii ciosów. Ożywiła się w dwóch ostatnich rundach coraz częściej trafiając zmęczoną bieganiem za nią Elę. W przeciągu całego pojedynku Lauren była zawodniczką wszechstronniejszą, szybszą i dokładniejszą, świetnie wytrzymując kondycyjnie 8 minut walki.

Tak, więc bilans medalowy Polek w Sofii to 3 krążki, a więc o jeden więcej niż przed dwoma laty w Bukareszcie. Jakiego koloru będą to medale przekonamy się we wtorek. Przypominamy, że Sandra Drabik (51 kg) zmierzy się z Ukrainką Tetyaną Kob, Kinga Siwa (64 kg) skrzyżuje rękawice z Walijką Rosie Eccles, zaś Sylwia Kusiak (+81 kg) z Turczynką Sennur Demir.

5. MMŚ: DOBRY POCZĄTEK KAMILA OFFMANA. KOLUMBIJCZYK OBREGON POKONANY

offman_trenerzy

Młodzieżowy wicemistrz Europy z Anapy, Kamil Offman (91 kg) świetnie rozpoczął swój start w 5. Młodzieżowych Mistrzostwach Świata w Sankt Petersburgu. Młody wychowanek trenera Grzegorza Swadowskiego z BKS Orkan Gorzów Wielkopolski pokonał w 1/16 finału niejednogłośnie na punkty (4-1) Kolumbijczyka Johna Javiera Caicedo Obregona i w poniedziałek skrzyżuje rękawice z Litwinem Robertasem Jokulysem, który miał wolny los.

Kamil u każdego z czterech sędziów (z Egiptu, USA, Korei Południowej i Japonii), którzy widzieli jego zwycięstwo, wygrał 2 z 3 rund (29-28). W drugą stronę w takim samym stosunku zapunktował z kolei arbiter z Mołdawii.

Jutro czekają nas kolejne emocje, czyli pojedynek Eryka Apresyana (69 kg) z Włochem Remo Salvatim, którego stawka będzie awans do 1/8 finału tych znakomicie obsadzonych zawodów.

87. MP SENIORÓW: CIEKAWE ROZSTRZYGNIĘCIA W FINAŁACH. MAMY MŁODYCH MISTRZÓW POLSKI

kiwior_damian01

Niezwykle ciekawe rozstrzygnięcia przyniosły finały 87. Mistrzostw Polski Seniorów w Boksie. Najlepsi polscy pięściarze efektownie pożegnali się z Sokółką, dając miejscowym kibicom 10 pojedynków, z których cztery zakończyły się werdyktami niejednogłośnymi.

Mistrzami Polski Seniorów A.D. 2016 zostali (w kolejności wag): Jakub Słomiński (KS WDA Świecie, 49 kg, ur. 1996), Maciej Jóźwik (BKS Skorpion Szczecin, 52 kg, 1994), Adrian Kowal (BKS Olimp Lublin, 56 kg, 1996), Karol Łapawa (Sporty Walki Gostyń, 60 kg, 1997), Dawid Michelus (UKS Kontra Elbląg, 64 kg, 1993), Damian Kiwior (PTB Tiger Tarnów, 69 kg, 1993), Daniel Adamiec (KKS RUSHH Kielce, 75 kg, 1995), Arkadiusz Szwedowicz (BKS Skorpion Szczecin, 81 kg, 1994), Tomasz Bohdanowicz (BKS Orkan Gorzów Wielkopolski, 91 kg, 1994) i Paweł Wierzbicki (UKS Boxing Sokółka, +91 kg, 1994).

Jak widać mistrzowie kraju to zawodnicy młodzi i perspektywiczni. Najstarsi z nich (Michelus i Kiwior) mają zaledwie po 23 lata, zaś najmłodszy (Łapawa) tylko 19. Co ciekawe Michelus – mimo młodego wieku – już po raz szósty stanął na najwyższym stopniu podium Mistrzostw Polski Seniorów! Zrobił to w trzeciej kategorii wagowej (po 56 i 60 przyszła kolej na 64 kg).

Jedynemu zawodowcowi, który awansował do finału, Adamowi Balskiemu (91 kg), nie udało się w Sokółce zdobyć złotego medalu. Pokonał go po bardzo zaciętym boju Tomasz Bohdanowicz, który z turnieju na turniej robi coraz większe postępy.

WYNIKI WALK FINAŁOWYCH [19 listopada 2016 roku - na pierwszym miejscu zwycięzcy]

49 KG
Jakub Słomiński (KS WDA Świecie) – Dorian Mospinek (BKS Skorpion Szczecin) 5-0

52 KG
Maciej Jóźwik (BKS Skorpion Szczecin) – Kacper Harkawy (BKS Skorpion Szczecin) 5-0

56 KG
Adrian Kowal (BKS Olimp Lublin) – Jarosław Iwanow (TS Wisła Kraków) 5-0

60 KG
Karol Łapawa (Sporty Walki Gostyń) – Mateusz Ptasiński (BKB Magic Boxing Brzesko) 5-0

64 KG
Dawid Michelus (UKS Kontra Elbląg) – Łukasz Niemczyk (Champion Chojnów Powiat Legnicki) 5-0

69 KG
Damian Kiwior (PTB Tiger Tarnów) – Rafał Perczyński (Akademia Walki Warszawa) 3-2

75 KG
Daniel Adamiec (KKS RUSHH Kielce) – Bartosz Gołębiewski (KKS RUSHH Kielce) 4-1

81 KG
Arkadiusz Szwedowicz (BKS Skorpion Szczecin) – Mateusz Tryc (Fenix Fight Club Warszawa) 3-2

91 KG
Tomasz Bohdanowicz (BKS Orkan Gorzów Wielkopolski) – Adam Balski (DKB Dzierżoniów) 3-2

+91 KG
Paweł Wierzbicki (UKS Boxing Sokółka) – Mateusz Figiel (BKS Hetman Białystok) 5-0

10. ME: „POLSKI” DZIEŃ W SOFII. SANDRA DRABIK I KINGA SIWA KOLEJNYMI MEDALISTKAMI

sandra drabik_012

To był z pewnością „polski” dzień w Sofii. Sandra Drabik (51 kg) i Kinga Siwa (64 kg) awansowały do półfinałów 10. Mistrzostw Europy Seniorek w Boksie. Pierwsza z nich pokonała jednogłośnie na punkty Szwedkę Katrin Noren, zaś druga okazała się lepsza od Turczynki Gulsum Tatar.

Przewaga Sandry nad rywalka była widoczna od pierwszego do ostatniego starcia. Miała w tej walce inicjatywę, pokazała większe umiejętności techniczno-taktyczne. Sędziowie z Irlandii, Azerbejdżanu i Włoch zapisali na jej konto każdą z rund (3 razy po 40-36). Mimo iż Kinga wygrała niejednogłośnie na punkty (2-0), to również jej przewaga była bezsprzeczna. Sędziowie z Niemiec i Szwecji słusznie punktowali 39-37 dla gdańszczanki, podczas gdy arbiter z Rumunii widział w tej walce remis (38-38).

W pojedynkach o finał 10. Mistrzostw Europy Sandra Drabik zmierzy się z Ukrainką Tetyaną Kob, zaś Kinga Siwa skrzyżuje rękawice z Walijką Rosie Eccles, która dzisiaj niespodziewanie wypunktowała Włoszkę Valentinę Alberti. Obie walki odbędą się we wtorek (22 listopada), podobnie jak rywalizacja naszej trzeciej medalistki, Sylwii Kusiak (+81 kg) z Turczynką Sennur Demir.

5. MMŚ: TYLKO PATRYK URBAŃSKI WYGRYWA W SANKT PETERSBURGU

mms_20161

W drugim dniu 5. Młodzieżowych Mistrzostw Świata Mężczyzn w Boksie na ringu w Sankt Petersburgu wystąpiła trójka reprezentantów Polski: Damian Durkacz (60 kg), Patryk Urbański (64 kg) i Michał Soczyński (81 kg). Wygrał tylko drugi z nich, pokonując Czecha Petra Novaka i w 1/16 finału zaboksuje (21 listopada) z Finem Rasmusem Bergmanem, który miał wolny los.

Co ciekawe, każdy z walczących dzisiaj Polaków trafił na zawodnika leworęcznego. Na pochwałę zasługują wszyscy, w tym dwaj ambitni, choć pokonani Biało-Czerwoni, gdyż ich rywalami byli zawodnicy z najwyższej światowej półki, będący faworytami do medali. Michał przegrał z szybkim i zwinnym technikiem z Kuby, Osvary Davidem Morrellem, zaś Damian z dużo wyższym od siebie Irlandczykiem Patrickiem Donovanem, który podobnie jak Morrell przez większą część walki boksował bez gardy, bazując na refleksie.

10. ME: DRUGIE ZWYCIĘSTWO KINGI SIWEJ. NA DRODZE DO MEDALU LEGENDA TURECKIEGO BOKSU

kinga_sofia

Drugie zwycięstwo podczas 10. Mistrzostw Europy Kobiet w Boksie zanotowała na swoim koncie Kinga Siwa (64 kg). Dzisiaj gdańszczanka zamykała serię walk 1/8 finału rywalizując z wicemistrzynią Ukrainy Anną Lysenko. Mistrzyni Polski przeważała przez cały pojedynek, wygrywając wszystkie starcia, co znalazło odzwierciedlenie na kartach punktowych sędziów z Włoch i Niemiec (po 40-36). Szwed Anders Andersson widział przewagę Lysenko w jednej z rund, ale trzy zapisał na konto Polki (39-37).

Tak, więc Kinga w walce o medal skrzyżuje rękawice ze starą znajomą z Turcji, Gulsum Tatar, z którą wygrała dwa lata temu w Bukareszcie idąc pewnie po brązowy medal Mistrzostw Europy. W stolicy Bułgarii w zasięgu Biało-Czerwonej jest nawet złoty krążek i oby ważny krok w tym kierunku zrobiła jutro. Dodajmy, że 31-letnia Tatar to najbardziej utytułowana pięściarka w historii tureckiego boksu – dwukrotna mistrzyni świata (2008, 2010), trzykrotna mistrzyni Europy (2004, 2009, i 2011) oraz czterokrotna mistrzyni Unii Europejskiej (2006, 2007, 2008, 2010). Dzisiaj wygrała jednogłośnie na punkty z młodą Azerką Shahlą Alaverdiyevą.

87. MP SENIORÓW: WIERZBICKI Z HRYNIUKIEM ROZGRZALI KIBICÓW. ZNAMY FINALISTÓW

hryniuk_wierzbicki

W hali Zespołu Szkół w Sokółce trwa jeszcze owacja po półfinałowym zwycięstwie miejscowego idola, Pawła Wierzbickiego (UKS Boxing Sokółka, +91 kg) nad lokalnym rywalem, Rogerem Hryniukiem ((KS Cristal Pruszynka Białystok). Nikt nie oczekiwał, że obaj walczący pokażą jakiś specjalny kunszt techniczny, tylko „bokserską” wojnę od pierwszego do ostatniego gongu. Zarówno Paweł, jak i Roger nie zawiedli swoich kibiców, a ostatnie starcie, w którym ten drugi zaimponował finiszem na pewno na dłużej pozostanie w pamięci oglądających. Wygrał Wierzbicki i w finale zmierzy się z innym „superciężkim” z Podlasia, Mateuszem Figlem (BKS Hetman Białystok).

Obie serie półfinałów na ogół dostarczyły nam ciekawych wrażeń. Porażki (pytanie czy słuszne?) zanotowało dwóch zawodników broniących tytułów mistrzowskich – Tomasz Resól (BKS Skorpion Szczecin, 56 kg) i Mateusz Kostecki (WKS Desant Kraków, 69 kg).

Jutro czekają nas finały, w których dojdzie do kilku niezwykle interesujących rozstrzygnięć, jak choćby walki Adriana Kowala (BKS Olimp Lublin, 56 kg) z Jarosławem Iwanowem (TS Wisła Kraków), Dawida Michelusa (UKS Kontra Elbląg, 64 kg) z Łukaszem Niemczykiem (Champion Chojnów Powiat Legnicki), Damiana Kiwiora (PTB Tiger Tarnów, 69 kg) z Rafałem Perczyńskim (Akademia Walki Warszawa), Arkadiusza Szwedowicza (BKS Skorpion Szczecin, 81 kg) z Mateuszem Trycem (Fenix Fight Club Warszawa) i Adama Balskiego (DKB Dzierżoniów, 91 kg) z Tomaszem Bohdanowiczem (BKS Orkan Gorzów Wielkopolski).

Najmłodszym finalistami będą zaledwie 18-letni Kacper Harkawy (BKS Skorpion Szczecin, 52 kg) i o rok od niego starszy Karol Łapawa (Sporty Walki Gostyń). Również tylko 18 lat ma brązowy medalista Kordian Wyciszkiewicz (06 Kleofas Katowice, 60 kg), który po ładnym pojedynku przegrał dzisiaj z Mateuszem Ptasińskim (BKB Magic Boxing Brzesko).

WYNIKI WALK PÓŁFINAŁOWYCH [18 listopada 2016 roku - na pierwszym miejscu zwycięzcy]

49 KG
Jakub Słomiński (KS WDA Świecie) – Mariusz Koch (RKS Łódź) 5-0
Dorian Mospinek (BKS Skorpion Szczecin) – Przemysław Jańczuk (Akademia Walki Warszawa) 5-0

52 KG
Kacper Harkawy (BKS Skorpion Szczecin) – Karol Kirpsza (UKS Boxing Sokółka) TKO 3
Maciej Jóźwik (BKS Skorpion Szczecin) – Sebastian Węgłowski (BTS 1926 Broń Radom) 5-0

56 KG
Adrian Kowal (BKS Olimp Lublin) – Sebastian Gierada (KSZO Ostrowiec Świętokrzyski) WO.
Jarosław Iwanow (TS Wisła Kraków) – Tomasz Resól (BKS Skorpion Szczecin) 3-2

60 KG
Karol Łapawa (Sporty Walki Gostyń) – Jakub Kras (PTB Tiger Tarnów) 5-0
Mateusz Ptasiński (BKB Magic Boxing Brzesko) – Kordian Wyciszkiewicz (06 Kleofas Katowice) 5-0

64 KG
Dawid Michelus (UKS Kontra Elbląg) – Krystian Sielawa (BKS Hetman Białystok) 3-2
Łukasz Niemczyk (Champion Chojnów Powiat Legnicki) – Rafał Grabowski (RKB Boxing Radom) 5-0

69 KG
Damian Kiwior (PTB Tiger Tarnów) – Kamil Holka (BKS Orkan Gorzów Wielkopolski) 4-1
Rafał Perczyński (Akademia Walki Warszawa) – Mateusz Kostecki (WKS Desant Kraków) 3-2

75 KG
Bartosz Gołębiewski (KKS RUSHH Kielce) – Aleksander Smołka (UKS Śląsk Ruda Śląska) 5-0
Daniel Adamiec (KKS RUSHH Kielce) – Szymon Hamerski (CWZS Zawisza Bydgoszcz) 4-1

81 KG
Arkadiusz Szwedowicz (BKS Skorpion Szczecin) – Mateusz Goiński (Zagłębie Konin) 4-1
Mateusz Tryc (Fenix Fight Club Warszawa) – Jakub Kasprzak (Boks Poznań Team) 5-0

91 KG
Adam Balski (DKB Dzierżoniów) – Andrzej Szkuta (UKS Boxing Sokółka) WO.
Tomasz Bohdanowicz (BKS Orkan Gorzów Wielkopolski) – Bartłomiej Krasuski (BTS 1926 Broń Radom) 5-0

+91 KG
Mateusz Figiel (BKS Hetman Białystok) – Kamil Bodzioch (BKS Red Fighters Jalenia Góra) 5-0
Paweł Wierzbicki (UKS Boxing Sokółka) – Roger Hryniuk (KS Cristal Pruszynka Białystok) 5-0

87. MP SENIORÓW: TYLKO TRZY CZASÓWKI W ĆWIERĆFINAŁACH. ZNAMY MEDALISTÓW

michelus_dawid09

Rozgrywane po raz 87. w historii Mistrzostwa Polski Seniorów w Boksie weszły w fazę medalową. W Sokółce w dwóch seriach ćwierćfinałów odbyły się 33 pojedynki, z których tylko 3 zakończyły się przed czasem. Jednym z nich była rywalizacja zawodowca Adama Balskiego (91 kg) z dawno nie widzianym na ringach Patrykiem Rostkowskim zakończona zwycięstwem tego pierwszego w 2. starciu. Mieliśmy także niespodziankę sporego kalibru, bo tak należałoby nazwać porażkę mistrza Polski do lat 23, Łukasza Staniocha (81 kg) z młodym poznaniakiem Jakubem Kasprzakiem.

Przykład Kasprzaka oraz innego młodziana, Karola Łapawy (60 kg) pokazuje jak bezcennymi dla budowania doświadczenia i ringowej pewności siebie mają międzynarodowe starty. Obaj wymienieni stanowili bowiem trzon drużyny promowanej przez Fundacje Wielkopolski Boks w meczach międzypaństwowych z Ukrainą, Włochami i Norwegią.

WYNIKI WALK ĆWIERĆFINAŁOWYCH [17 listopada 2016 roku - na pierwszym miejscu zwycięzcy]

52 KG
Maciej Jóźwik (BKS Skorpion Szczecin) – Artur Jaroszewicz (FENIX Warszawa) 5-0

56 KG
Adrian Kowal (BKS Olimp Lublin) – Marcin Hejosz (KS Copacabana Konin) 5-0
Sebastian Gierada (KSZO Ostrowiec Świętokrzyski) – Marcin Kacprowicz (NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki) KO 3
Tomasz Resól (BKS Skorpion Szczecin) – Norbert Borzęcki (NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki) 5-0
Jarosław Iwanow (TS Wisła Kraków) – Denis Grzesiak (BKS Skorpion Szczecin) 5-0

60 KG
Karol Łapawa (Sporty Walki Gostyń) – Bolesław Guzek (UKS Morsy Dębica) 5-0
Jakub Kras (PTB Tiger Tarnów) – Kamil Wieczorek (KS PACO Lublin) 5-0
Kordian Wyciszkiewicz (06 Kleofas Katowice) – Tomasz Karyś (KKS RUSHH Kielce) 4-1
Mateusz Ptasiński (BKB Magic Boxing Brzesko) – Patryk Trochimiak (DOZB Wrocław) 3-2

64 KG
Dawid Michelus (UKS Kontra Elbląg) – Paweł Piotrowski (WKS Sokół Piła) 5-0
Krystian Sielawa (BKS Hetman Białystok) – Filip Wąchała (KS SAKO Gdańsk) 5-0
Łukasz Niemczyk (Champion Chojnów Powiat Legnicki) – Aleksander Jasiewicz (Shogun Mysłowice) 5-0
Rafał Grabowski (RKB Boxing Radom) – Jakub Dobrzyński (Legia Fight Club Warszawa) 5-0

69 KG
Damian Kiwior (PTB Tiger Tarnów) – Damian Falecki (KSZO Ostrowiec Świętokrzyski) 5-0
Kamil Holka (BKS Orkan Gorzów Wielkopolski) – Maksymilian Gibadło (GUKS Carbo Gliwice) 4-1
Mateusz Kostecki (WKS Desant Kraków) – Damian Cieślik (KB Sparta Kraśnik) 5-0
Rafał Perczyński (Akademia Walki Warszawa) – Mateusz Kłos (Boks Team Oława) 5-0

75 KG
Aleksander Smołka (UKS Śląsk Ruda Śląska) – Wiktor Szadkowski (KS PACO Lublin) 5-0
Bartosz Gołębiewski (KKS RUSHH Kielce) – Dariusz Wilk (RKS Łódź) 5-0
Szymon Hamerski (CWZS Zawisza Bydgoszcz) – Jakub Piejko (OZB Małopolska) 5-0
Daniel Adamiec (KKS RUSHH Kielce) – Naser Al Adnan (OZB Małopolska) 5-0

81 KG
Arkadiusz Szwedowicz (BKS Skorpion Szczecin) – Przemysław Kulig (KS Copacabana Konin) 5-0
Mateusz Goiński (Zagłębie Konin) – Sebastian Rembecki (KS Górnik Wieliczka) 5-0
Jakub Kasprzak (Boks Poznań Team) – Łukasz Stanioch (BKS Skorpion Szczecin) 4-1
Mateusz Tryc (Fenix Fight Club Warszawa) – Dominik Kaciupa (BKS Skorpion Szczecin) 5-0

91 KG
Adam Balski (DKB Dzierżoniów) – Patryk Rostkowski (BKS Hetman Białystok) KO 2
Andrzej Szkuta (UKS Boxing Sokółka) – Mateusz Kowalczyk (06 Kleofas Katowice) 5-0
Tomasz Bohdanowicz (BKS Orkan Gorzów Wielkopolski) – Damian Pasiek (UKS Śląsk Ruda Śląska) 5-0
Bartłomiej Krasuski (BTS 1926 Broń Radom) – Oskar Wierzejski (BKS Red Fighters Jalenia Góra) 5-0

+91 KG
Mateusz Figiel (BKS Hetman Białystok) – Łukasz Kawczak (KSW Tygrys Elbląg) TKO 2
Kamil Bodzioch (BKS Red Fighters Jalenia Góra) – Paweł Głąb (Nowohucki Klub Bokserski) 5-0
Paweł Wierzbicki (UKS Boxing Sokółka) – Adam Kulik (KS PACO Lublin) 5-0
Roger Hryniuk (KS Cristal Pruszynka Białystok) – Maciej Żurakowski (KB Legia Warszawa) 5-0

10. ME: ANETA RYGIELSKA I …YANA ALEXEYEVNA POZA TURNIEJEM

aneta_rygielska_2016

W Sofii trwają pojedynki eliminacyjne trzeciego dnia 10. Mistrzostw Europy Kobiet w Boksie. Pierwszego dnia cieszyliśmy się z wylosowanego przez Sylwię Kusiak (+81 kg) medalu, wczoraj z „profesorskiej” wygranej Kingi Siwej (64 kg) a dzisiaj liczyliśmy na dobre rozpoczęcie zawodów przez Anetę Rygielską (60 kg). Niestety mistrzyni Polski dała sobie narzucić chaotyczny styl walki Shauny Brown i to Irlandka zaboksuje w ćwierćfinale z Darią Abramovą z Rosji.

Wydawało się, że dobrze wyszkolona technicznie Polka wykorzysta zarówno swój zasięg ramion, jak i umiejętność bicia skutecznych ciosów prostych i szybko ostudzi ofensywne zapędy agresywnej i chaotycznej rywalki. Niestety dała się wciągnąć w wymianę ciosów w półdystansie, gdzie silniejsza fizycznie Browne powoli ale systematycznie budowała swoją przewagę. Na domiar złego Aneta w przepychankach z leworęczną rywalką niepotrzebnie traciła siły, co szczególnie widać było w dwóch ostatnich starciach. Po zakończeniu walki polski narożnik gratulował naszej zawodniczce, ale innego zdania byli sędziowie, którzy zgodnie punktowali wygraną Shauny Browne (sędziowie z Włoch i Czech po 40-36 i Bułgar 39-37).

Wcześniej na ringu w Sofii doszło do wielkiej niespodzianki, jaką była niejednogłośna (1-2) porażka Azerki Yany Alexeyevnej (60 kg) z Turczynką Esrą Yildiz. Biorąc pod uwagę dzisiejszy przeciętny (mimo wysokiego zwycięstwa nad zawodniczka gospodarzy) występ Rosjanki Darii Abramovej, tym bardziej żal porażki Anety z przeciętną, aczkolwiek bardzo ambitną rywalką.

5. MMŚ: ZMIENNE SZCZĘŚCIE POLAKÓW W LOSOWANIU. SOCZYŃSKI ZABOKSUJE Z KUBAŃCZYKIEM

mms_2016

Aż 351 zawodników z 62 krajów świata wystąpi w Sankt Petersburgu podczas 5. Młodzieżowych (Youth) Mistrzostw Świata. Dzisiaj Biało-Czerwoni poznali swoich pierwszych rywali. Najmniej szczęścia miał Michał Soczyński (81 kg), który 18 listopada w 1/16 finału skrzyżuje rękawice z Kubańczykiem Osvary Davidem Morrellem.

Tego samego dnia po raz pierwszy wyjdą na ring Damian Durkacz (60 kg, 39 zawodników) i Patryk Urbański (64 kg). Ich rywalami w 1/32 finału będą odpowiednio Irlandczyk Patrick Donovan (wicemistrz świata juniorów z 2015 r.) i Czech Petr Novak. Nazajutrz (19 listopada) w ringu zobaczymy Kamila Offmana (91 kg), który w 1/16 finału stanie oko w oko z Kolumbijczykiem Johnem Javierem Caicedo Obregonem. Ostatni z Polaków, Eryk Apresyan (69 kg) zaboksuje 20 listopada z Włochem Remo Salvatim. Stawką tego pojedynku będzie 1/8 finału.

Dla Polaków – o ile liczą na medale – zapowiada się długi i wyczerpujący turniej. W wadze do 64 kg wystąpi aż 44 zawodników, w 69 kg – 43, w 60 kg – 39, w 81 kg – 27 a w 91 kg – 22.

87. MP SENIORÓW: ZAWODOWCY NA OLIMPIJSKIM RINGU. BALSKI I BRZESKI PRZECHODZĄ DO HISTORII

adam balski

W Sokółce zakończył się drugi dzień zmagań 87. Mistrzostw Polski Seniorów w Boksie. W pojedynkach eliminacyjnych zaprezentowali się zawodnicy czterech najcięższych kategorii. Po raz pierwszy w ponad 90-letniej historii tego turnieju wystąpili bokserzy zawodowi. Boksowali ze zmiennym szczęściem. Adam Balski (91 kg – na zdjęciu) pokonał jednogłośnie na punkty Jana Sosnowskiego, ale Patryk Brzeski (+91 kg) po niejednogłośnym werdykcie (2-3) uległ Mateuszowi Figlowi.

Bodajże największymi niespodziankami były jednogłośne porażki Kasjusza Życińskiego (75 kg), całkiem niedawno boksującego w barwach „Husarii” z Dariuszem Wilkiem oraz Marcina Śnitko (+91 kg) z Kamilem Bodziochem.

WYNIKI WALK ELIMINACYJNYCH [16 listopada 2016 roku - na pierwszym miejscu zwycięzcy]

75 KG
Bartosz Gołębiewski (KKS RUSHH Kielce) – Mateusz Ziomek (RKB Wisłok Rzeszów) 5-0
Dariusz Wilk (RKS Łódź) – Kasjusz Życiński (KS SAKO Gdańsk) 5-0
Szymon Hamerski (CWZS Zawisza Bydgoszcz) – Marcin Gołębiewski (NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki) 5-0
Jakub Piejko (OZB Małopolska) – Radosław Chojnowski (OKB Odra Opole) 5-0
Daniel Adamiec (KKS RUSHH Kielce) – Bartosz Weigiel (OZB Małopolska) 5-0
Naser Al. Adnan (OZB Małopolska) – Filip Bątkowski (Legia Fight Club) 5-0

81 KG
Arkadiusz Szwedowicz (BKS Skorpion Szczecin) – Kamil Al-Temimi (KS SAKO Gdynia) TKO 3
Przemysław Kulig (Copacabana Konin) – Paweł Kamiński (UKS Gimnasion Boguchwała) 5-0
Mateusz Goiński (Zagłębie Konin) – Sylwester Bidziński (RKB Boxing Radom) 5-0
Sebastian Rembecki (KS Górnik Wieliczka) – Mateusz Pawłowski (Nowohucki Klub Bokserski) 5-0
Jakub Kasprzak (Boks Poznań Team) – Tomasz Czyczerski (OKB Odra Opole) 4-1
Łukasz Stanioch (BKS Skorpion Szczecin) – Tomasz Kosiba (OZB Małopolska) 5-0
Mateusz Tryc (FENIX Warszawa) – Martin Tomczyk (06 Kleofas Katowice) 5-0
Dominik Kaciupa (BKS Skorpion Szczecin) – Michał Kulas (KS SAKO Gdańsk) 5-0

91 KG
Adam Balski (DKB Dzierżoniów) – Jan Sosnowski (CWZS Zawisza Bydgoszcz) 5-0
Patryk Rostkowski (BKS Hetman Białystok) – Robert Lehmann (Zawodnik niezrzeszony) 5-0
Andrzej Szkuta (UKS Boxing Sokółka) – Radosław Kawczak (KSW Tygrys Elbląg) 3-2
Tomasz Bohdanowicz (BKS Orkan Gorzów Wielkopolski) – Mikołaj Sadurski (KS PACO Lublin) DQ
Damian Pasiek (UKS Śląsk Ruda Śląska) – Artur Sargsyan (Szamotuły Boxing Team) TKO 2
Oskar Wierzejski (BKS Red Fighters Jalenia Góra) – Damian Piasecki (Łódzka Akademia Sportu) 5-0
Bartłomiej Krasuski (BTS 1926  Broń Radom) – Piotr Snopkowski (TS Wisła Kraków) 5-0

+91 KG
Mateusz Figiel (BKS Hetman Białystok) – Patryk Brzeski (NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki) 3-2
Kamil Bodzioch (BKS Red Fighters Jalenia Góra) – Marcin Śnitko (KSW Tygrys Elbląg) 5-0
Paweł Głąb (Nowohucki Klub Bokserski) – Jacek Rup (KS Start Częstochowa) 5-0
Paweł Wierzbicki (UKS Boxing Sokółka) – Kacper Piegdoń (UKS Kontra Elbląg) TKO 2
Adam Kulik (KS PACO Lublin) – Przemysław Stępień (GUKS „CARBO” Gliwice) TKO 2
Roger Hryniuk (KS Cristal Pruszynka Białystok) – Konrad Kaszubski (Start Włocławek) 5-0
Maciej Żurakowski (KB Legia Warszawa) – Piotr Czacherski (Zawodnik niezrzeszony) 5-0

10. ME: BEZAPELACYJNE ZWYCIĘSTWO KINGI SIWEJ NAD ZAWODNICZKĄ GOSPODARZY

kingasiwa01

Kinga Siwa (64 kg) znakomicie rozpoczęła swój start w 10. Mistrzostwach Europy Seniorek w Boksie, które od wczoraj rozgrywane się w Sofii, pokonując jednogłośnie na punkty reprezentantkę gospodarzy, Ilyanę Galabovą. Gdańszczanka wygrała bezapelacyjnie wszystkie starcia co znalazło odzwierciedlenie na kartach punktowych. Sędzia z Anglii i sędzina z Irlandii punktowali 40-36, zaś ich ukraiński kolega nawet 40-33 na korzyść Kingi, która w kolejnej walce skrzyżuje rękawice z Ukrainką Anną Lysenko (miała wolny los).

Jutro również czekają nas spore emocje, bo w ringu wystąpi Aneta Rygielska (60 kg). Mistrzyni Polski w pojedynku 1/8 finału zmierzy się z Irlandką Shauną Brown, z którą w tym roku wygrała na turnieju Nations Cup w Serbii, dzisiejsza bohaterka naszej reprezentacji, Kinga Siwa.

Najciekawszym wydarzeniem środy była walka dwóch doświadczonych zawodniczek z najlżejszej kategorii wagowej (48 kg). Obrończyni tytułu, Steluta Duta z Rumunii, uległa jednogłośnie na punkty Bułgarce Sevdzie Asenovej. Ciekawą była także rywalizacja w tej samej wadze Szwedki Lise Sandebjoer z rutynowaną Meltem Akar z Turcji, zakończona zwycięstwem dwa do remisu tej pierwszej.

Wczoraj czekaliśmy na dwie rywalizacje. W wadze muszej (51 kg) Katrin Noren ze Szwecji pokonała Węgierkę Krisztinę Beri i 19 listopada stanie oko w oko z Sandrą Drabik w pojedynku o medal Mistrzostw Europy. Z kolei w wadze średniej (75 kg) ciemnoskóra Angielka Natasha Gale pokonała Szwedkę Love Holgersson i w ćwierćfinale zmierzy się z Węgierką Timeą Nagy. Zwyciężczyni tej rywalizacji może być półfinałową rywalką Elżbiety Wójcik, o ile pokona ona Lauren Price z Walii.

87. MP SENIORÓW: BEZ NIESPODZIANEK W DRUGIM DNIU. EKSPRESOWY MATEUSZ TRYC

mateusz_tryc_02

W Sokółce zakończył się drugi dzień zmagań 87. Mistrzostw Polski Seniorów w Boksie. W ringu, w dwóch seriach, odbyło się 20 pojedynków, z których aż 15 trwało przez pełen dystans. Rywalizowali zawodnicy wag z limitem 60, 64, 69 i 81 kg, w tym m.in. czołowi kadrowicze: Łukasz Niemczyk (64 kg), Damian Kiwior i Mateusz Kostecki (obaj 69 kg) oraz Mateusz Tryc i Łukasz Stanioch (obaj 81 kg). Obeszło się bez niespodzianek, jakkolwiek kibice zgromadzeni w hali sokólskiego ZS oglądali na ogół wyrównane rywalizacje.

Najefektowniejsze zwycięstwo dnia zanotował na swoim koncie Mateusz Tryc, który już w 1. starciu rozbił Karola Woronowicza z miejscowego UKS Boxing. Równie destrukcyjny boks zaprezentował Damian Kiwior, odprawiając do narożnika w 2. starciu innego młodego zawodnika z Sokółki, Patryka Bułatewicza.

WYNIKI WALK ELIMINACYJNYCH [15 listopada 2016 roku - na pierwszym miejscu zwycięzcy]

60 KG
Kordian Wyciszkiewicz (06 Kleofas Katowice) – Adam Grojec (KS Start Częstochowa) TKO 3
Mateusz Ptasiński (BKB Magic Boxing Brzesko) – Dominik Palak (KS SAKO Gdańsk) 5-0
Patryk Trochimiak (DOZB Wrocław) – Paweł Czajka (UKS Kontra Elbląg) TKO 3

64 KG
Łukasz Niemczyk (Champion Chojnów Powiat Legnicki) – Adrian Grzmil (RKB Boxing Radom) TKO 2
Aleksander Jasiewicz (Shogun Mysłowice) – Piotr Piejek (MLKS „Sparta” Złotów) 3-2
Rafał Grabowski (RKB Boxing Radom) – Tomasz Gryckiewicz (KS SAKO Gdańsk) 5-0
Jakub Dobrzyński (Legia Fight Club) – Kacper Siergiej (OSiR Suwałki) 5-0

69 KG
Damian Kiwior (PTB Tiger Tarnów) – Patryk Bułatewicz (UKS Boxing Sokółka) TKO 2
Damian Falecki (KSZO Ostrowiec Świętokrzyski) – Szymon Kamiński (OSiR Suwałki) 5-0
Kamil Holka (BKS Orkan Gorzów Wielkopolski) – Mariusz Ziętek (KS Ziętek Team Kalisz) 5-0
Maksymilian Gibadło (GUKS ‚CARBO’ Gliwice) – Karol Pawlina (BKS Olimp Lublin) 4-1
Mateusz Kostecki (WKS Desant Kraków) – Ireneusz Wojtasiński (UKS Adrenalina Boxing Club Wrocław) 5-0
Damian Cieślik (Sparta Kraśnik) – Filip Myśliwski (Legia Fight Club Warszawa) 5-0
Rafał Perczyński (Akademia Walki Warszawa) – Kamil Urbański (Klub Sportowy Gwardia Wrocław) 5-0
Mateusz Kłos (Boks Team Oława) – Tomasz Piotrowski (Golden Team Nowy Sącz) 5-0

81 KG
Łukasz Stanioch (BKS Skorpion Szczecin) – Paweł Cieciora (Szamotuły Boxing Team) 4-1
Mateusz Tryc (Fenix Warszawa) – Karol Woronowicz (UKS Boxing Sokółka) TKO 1
Martin Tomczyk (06 Kleofas Katowice) – Daniel Cieślik (Sparta Kraśnik) 4-1
Dominik Kaciupa (BKS Skorpion Szczecin) – Robert Różnowicz (BKS Olimp Lublin) 5-0
Michał Kulas (KS SAKO Gdańsk) – Klaudiusz Hejmej (OZB Małopolska) 4-1

10. ME: OBIECUJĄCE LOSOWANIE POLEK. SYLWIA KUSIAK NASZĄ PIERWSZĄ MEDALISTKĄ

logoSofia2016

W Sofii rozpoczęły się wielkie emocje związane z 10. Mistrzostwami Europy Seniorek w Boksie. O godz. 11.00 czasu miejscowego odbyło się losowanie, które Sylwii Kusiak (+81 kg), jednej z pięciu reprezentantek Polski, przyniosło co najmniej brązowy medal. Ogółem o medale mistrzostw Starego Kontynentu powalczy 129 zawodniczek. Najliczniej obsadzone są wagi z limitem 64 kg (18 pięściarek), 60 kg (17) oraz 48 kg i 54 kg (16). Najmniej, bo tylko 5 w ciężkiej (+81 kg) i 7 w półciężkiej (81 kg). Jak losowały podopieczne trenerów Ludwika Buczyńskiego, Henryka Żołnowskiego i Marka Sobonia?

Sandra Drabik (51 kg) jest rozstawiona z numerem 1 i po raz pierwszy wejdzie do ringu 19 listopada, by w walce ćwierćfinałowej rywalizować ze zwyciężczynią pojedynku Katrin Noren (Szwecja) z Krisztiną Beri (Węgry). Lepszą zawodniczką z tej pary jest Noren, ale pokonanie młodej Szwedki nie powinno sprawić Sandrze szczególnych kłopotów. W półfinale na Polkę czekać będzie zapewne Neriman Istik z Turcji lub Tetyana Kob z Ukrainy. Z pierwszą Sandra ma „na pieńku”, gdyż Turczynka pokonała ją w Samsunie, w turnieju kwalifikacyjnym do Igrzysk Olimpijskich. Jeśli zaboksuje w Sofii z rozmysłem i dyscypliną taktyczną, wykorzystując lewe proste, na które Istik w kwietniu nie umiała znaleźć recepty, powinna pewnie wygrać. Widzimy więc naszą mistrzynię w finale, w którym znajdzie się prawdopodobnie Rosjanka Elena Saveleva lub Angielka Lisa Whiteside. Każde inne rozwiązanie byłoby wielką niespodzianką.

Aneta Rygielska (60 kg) na ring w Sofii wejdzie 17 listopada, by w pojedynku 1/8 finału skrzyżować rękawice z Irlandką Shauną Brown, z którą w tym roku wygrała w Serbii Kinga Siwa. Rywalka jest nieobliczalna ale jak najbardziej w zasięgu mistrzyni Polski, która w pojedynku o medal ME najprawdopodobniej zaboksuje z silną fizycznie Rosjanką Darią Abramovą. Cztery lata temu Magdalena Wichrowska (Stelmach) pokonała Abramovą podczas Mistrzostw Świata koncertowo realizując założenia taktyczne i boksując konsekwentnie w dystansie. Lubiąca wymiany ciosów z bliska Rosjanka była bezradna wobec lewych prostych Polki i bezpiecznego dla niej dystansu. Czy Anetę stać na równie skuteczny boks? Miejmy nadzieję, że tak… A dalej? W półfinale widzimy Yanę Alexeyevną z Azerbejdżanu, rywalkę o co najmniej klasę lepszą od Rosjanki.

Kinga Siwa (64 kg) w ringu zamelduje się już jutro (16 listopada), by stanąć oko w oko z nieznaną bliżej Bułgarką Ilyaną Galabovą. W razie zwycięstwa, w które mocno wierzymy, rywalką Polki będzie wicemistrzyni Ukrainy Anna Lysenko. W ćwierćfinale Kinga trafić może prawdopodobnie na jedną z legend światowego boksu kobiet, Gulsum Tatar. Turczynka boksowała z Kingą dwa lata temu w Bukareszcie podczas ME, przegrywając na punkty. Od tamtego czasu nie jest na pewno zawodniczką lepszą (zmagała się m.in.  z kontuzjami). Z kolei Kinga w ciągu minionego okresu skutecznie rywalizowała z najlepszymi na świecie, więc …powinna awansować do półfinału. W pojedynku o finał przeciwniczką gdańszczanki może być silna fizycznie ale uboga technicznie Włoszka Valentina Alberti

Elżbieta Wójcik (75 kg) na pierwszy pojedynek zaczeka do 20 listopada, kiedy to w ćwierćfinale zaboksuje z niezwykle żywiołową i bojową Walijką Lauren Price. Przeciwniczka Polki nie ma wprawdzie na koncie wielkich sukcesów bokserskich (brąz Igrzysk Wspólnoty Brytyjskiej w 2014 roku) ale to była mistrzyni świata w kickboxingu i taekwondo. Co ciekawe także kapitan reprezentacji Walii w piłce nożnej. Jeśli Polka wygra, to w półfinale zmierzy się z Angielką Natashą Gale lub Szwedką Love Holgersson o ile zwyciężczyni z tej walki upora się z doświadczona Timeą Nagy z Węgier.

Sylwia Kusiak (+81 kg) szczęśliwie wylosowała półfinał, w którym 22 listopada zaboksuje z Turczynką Sennur Demir i będzie faworytką w tym pojedynku. W razie zwycięstwa czekać na nią będzie zapewne wysoka ale dość prymitywna i wolna Rosjanka Zenfira Magomedalieva. Wszystko jest zatem możliwe i Polka może sprawić w Sofii miłą niespodziankę stając na najwyższym stopniu podium.

87. MP SENIORÓW: W SOKÓŁCE ZABRZMIAŁ PIERWSZY GONG. SIEDMIU MISTRZÓW POLSKI BRONI TYTUŁÓW

jozwik_kostecki

130 z zapowiadanych 144 zawodników przyjechało do Sokółki, by rywalizować o medale 87. Mistrzostw Polski Seniorów w Boksie. Reprezentują oni 62 kluby i 15 Okręgowych Związków Bokserskich. Dzisiaj kibice zgromadzeni w Hali Sportowej przy Zespole Szkół (ul. Mickiewicza 11) zobaczyli pierwsze osiem pojedynków w najliczniej obsadzonej wadze turnieju (69 kg). Wśród walczących był m.in. jeden z siedmiu startujących na Podlasiu ubiegłorocznych mistrzów Polski, Mateusz Kostecki, który pewnie wypunktował Mieszko Ludwickiego.

Niewiele słabszą obsadę ma waga półciężka (81 kg), w której wystąpi 21 zawodników. 16 pięściarzy zaboksuje w wadze ciężkiej (91 kg), 15 w superciężkiej (+91 kg) i 14 w średniej (75 kg). W limicie 64 kg wystąpi 12 zawodników, w 60 kg – 11, w 56 kg – 8, w 52 kg – 5 i w 49 kg – 4. Z grona zaanonsowanych wcześniej zawodników zabrakło głównie mistrza Polski z 2015 roku, Dawida Jagodzińskiego (49 kg).

WYNIKI WALK ELIMINACYJNYCH [14 LISTOPADA 2016 ROKU, na pierwszym miejscu zwycięzcy]

69 KG
Mateusz Kostecki (WKS Desant Kraków) – Mieszko Ludwicki (KSW Róża Karlino) 5-0
Ireneusz Wojtasiński (UKS Adrenalina Boxing Club Wrocław) – Rafał Pląder (WKS Desant Kraków) 5-0
Damian Cieślik (Sparta Kraśnik) – Maksymilian Kramarz (BKS Orkan Gorzów Wielkopolski) 3-2
Filip Myśliwski (Legia Fight Club Warszawa) – Hubert Kaczmarek (06 Kleofas Katowice) 5-0
Rafał Perczyński (Akademia Walki Warszawa) – Piotr Osiecki (Klub Żoliborska Szkoła Boksu) 5-0
Kamil Urbański (Klub Sportowy Gwardia Wrocław) – Łukasz Zyguła (KS SAKO Gdańsk) 3-2
Mateusz Kłos (Boks Team Oława) – Dawid Stempniewski (KSW Tygrys Elbląg) 5-0
Tomasz Piotrowski (Golden Team Nowy Sącz) – Konrad Pipała ( 06 Kleofas Katowice) 5-0

10. ME: BEZ KILKU GWIAZD EUROPEJSKIEGO BOKSU W SOFII. SĄ REALNE SZANSE NA MEDALE

ME_sofia

Można się było tego spodziewać, że 10. Mistrzostwa Europy Kobiet w Boksie nie będą imprezą szczególnie mocno obsadzoną. Przyjazd do Sofii zapowiedziało 140 zawodniczek z 28 krajów. W tym roku najlepsze Europejki – oprócz startu na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro – miały dwa wyczerpujące turnieje. Najpierw w kwietniu w Samsunie, w trzech wagach olimpijskich, odbył się turniej kwalifikacyjny do IO, a następnie w maju Mistrzostwa Świata w Astanie (nota bene również będące kwalifikacjami do Rio). Tak, więc część gwiazd, jak m.in. Nicola Adams, Estelle Mosselly, Nouchka Fontijn, czy Katie Taylor nie zobaczymy już w tym roku na ringu olimpijskim (Adams i Taylor prawdopodobnie wrócą do niego – o ile pozwoli na to zdrowie – dopiero podczas turnieju przedolimpijskiego w Tokio), inne jak Anastasiya Belyakova leczą kontuzje.

Tak, więc dla naszej skromnej, bo pięcioosobowej drużyny rysuje się realna szansa na dobry, medalowy start (łącznie ze złotymi medalami), tym bardziej, że znamy składy najlepszych ekip i możemy sobie pozwolić na takie spekulacje. Najmocniejszymi rywalkami Sandry Drabik (51 kg) są Rosjanka Elena Saveleva i Angielka Lisa Whiteside, Kingi Siwej (64 kg) Włoszka Valentina Alberti, Rosjanka Alexandra Ordina i Angielka Chantelle Cameron, Elżbiety Wójcik Angielka Natasha Gale, Walijka Lauren Price, Francuzka Maily Nicar, Ukrainka Maria Borutsa, Szwedka Love Holgersson i – o ile przyleci do Sofii – Rosjanka Yaroslava Yakushina. Wracająca do na ringi ME Sylwia Kusiak (81 kg) rywalizować będzie z Węgierką Petrą Szatmari, Turczynką Elif Guneri, Rosjanką Lyubov Yusupovą (panieńskie nazwisko Pashina) i Ukrainką Anastasią Chernokolenko. Najtrudniejsze rywalki ma Aneta Rygielska, bo w Bułgarii zaboksują m.in. Finka Mira Potkonen, Angielka Sandy Ryan, Azerka Yana Alexeyevna, Ukrainka Yulia Tsiplakova, czy Rosjanka Daria Abramova.

To czysta spekulacja, bo nie znamy pełnych składów m.in. ekip z Niemiec, czy Turcji. Na szczegółowa analizę przyjdzie czas po losowaniu… Przypominamy, że dwa lata temu Polki wywalczyły w Bukareszcie dwa medale ME – srebro Ewelina Wicherska (54 kg) i brąz Kinga Siwa (64 kg) a rok później na Igrzyskach Europejskich w Baku trzy krążki – srebro Sandra Drabik (51 kg) oraz brązowe medale Aneta Rygielska (64 kg) i Lidia Fidura (75 kg).

SKŁADY NAJMOCNIEJSZYCH EUROPEJSKICH EKIP NA SOFIĘ

Anglia: Demie-Jade Resztan (48 kg), Lisa Whiteside (51 kg), Ramla Ali (54 kg), Raven Chapman (57 kg), Sandy Ryan (60 kg), Chantelle Cameron (64 kg) i Natasha Gale (75 kg).

Azerbejdżan: Aziza Abbasova (48 kg), Ashakhanum Agayeva (51 kg), Anna Alimardanova (54 kg), Yana Alexeyevna (60 kg), Mariam Jabrailova (64 kg), Elena Vystropova (69 kg), Leila Dzhavadova (+81 kg)

Bułgaria: Sevda Asenova (48 kg), Zlatislava Chukanova (51 kg), Stanimira Petrova (54 kg), Denitsa Eliseyeva (57 kg), Dafina Marinova (60 kg), Ilyana Galabova (64 kg).

Finlandia: Satu Lehtonen (49 kg), Mira Potkonen (60 kg), Anni Viantie (64 kg), Elina Gustafsson (69 kg)

Francja: Wassila Lkhadiri (51 kg), Delphine Mancini (54 kg) i Maily Nicar (75 kg)

Irlandia: Lauren Hogan (48 kg), Dervla Duffy (54 kg), Moira McElliggot (57 kg), Shauna O’Keeffe (60 kg), Kellie Harrington (64 kg), Grainne Walsh (69 kg) i Christina Desmond (75 kg)

Polska: Sandra Drabik (51 kg), Aneta Rygielska (60 kg), Kinga Siwa (64 kg), Elżbieta Wójcik (75 kg) i Sylwia Kusiak (81 kg).

Rosja: Ekaterina Pinigina (48 kg), Elena Saveleva (51 kg), Viktoria Gurkovich (54 kg), Natalia Samokhina (57 kg), Daria Abramova (60 kg), Alexandra Ordina (64 kg), Saadat Abdulaeva (69 kg), Oksana Trofimova lub Yaroslava Yakushina (75 kg), Lyubov Yusupova-Pashina (81 kg) i Zenfira Magamedaliyeva (+81 kg)

Szwecja: Lise Sandebjer (48 kg), Katrin Norén, (51 kg), Helena Envall (54 kg), Agnes Alexiusson (60 kg), Lina Skoghagen (64 kg) i Love Holgersson (75 kg)

Ukraina: Svetlana Vasilevskaya (48 kg), Tetyana Kob (51 kg), Snezhana Kholodkova (54 kg), Valeria Eroshenko (57 kg), Yulia Tsiplakova (60 kg), Ganna Lisenko (64 kg), Tetyana Petrovich (69 kg), Maria Borutsa (75 kg), Anastasia Chernokolenko (81 kg) i Irina Vinnik (+81 kg)

Węgry: Virginia Barankai (48 kg), Krisztina Beri (51 kg), Szabina Szűcs (54 kg), Kitti Nagy (57 kg), Kata Pribojszki (60 kg), Mercedesz Korcsmaros (64 kg), Eszter Oláh (69 kg), Timea Nagy (75 kg) i Petra Szatmari (81 kg)

Włochy: Stephanie Silva (48 kg), Roberta Mostarda (51 kg), Diletta Cipollone lub Arianna Delaurenti Giulia (54 kg), Marzia Davide (57 kg), Sara Corazza lub Carmela Donniacuo (60 kg), Valentina Alberti (64 kg), Monica Floridia lub Assunta Canfora (69 kg).

10. MEK: TYLKO 5 POLEK WYSTARTUJE W SOFII. KADRA BEZ TRENERA PAWŁA PASIAKA

kadra_schw

Tylko pięć reprezentantek Polski poleci do Sofii na 10. Mistrzostwach Europy Kobiet w Boksie. Biało-czerwonych barw bronić będą: Sandra Drabik (Soma Boxing Kielce, 51 kg), Aneta Rygielska (Pomorzanin Toruń, 60 kg), Kinga Siwa (SAKO Gdańsk, 64 kg), Elżbieta Wójcik (KSW Róża Karlino, 75 kg) i Sylwia Kusiak (Skorpion Szczecin, 81 kg). Niestety ze swoimi zawodniczkami do Bułgarii nie pojedzie kontuzjowany trener Paweł Pasiak.

- Jak widać na moim przykładzie kontuzje w sporcie zdarzają się nie tylko sportowcom ale i trenerom – powiedział szkoleniowiec polskiej reprezentacji. – Niestety podczas Turnieju im. Feliksa Stamma dopadł mnie pech. W wyniku tąpnięcia na śliskim ringu doznałem mechanicznego uszkodzenia tylnej części kolana oraz przyczepu tylnego uda. Co gorsze, prawdopodobnie doszło do rotacji dolnej części kręgosłupa w odcinku lędźwiowym i przesunięcia dysku. Problemy zdrowotne nasiliły się w minionym tygodniu podczas zgrupowania w Cetniewie gdzie miałem kłopoty z prowadzeniem zajęć. Mam za sobą pierwsze badania specjalistyczne i czekam na rezonans magnetyczny kręgosłupa.

Trener kadry startem w Sofii miał zakończyć trwający 4 lata kontrakt z PZB, w czasie którego największymi sukcesami jego podopiecznych były trzy medale Igrzysk Europejskich w Baku (2015) i dwa Mistrzostw Europy w Bukareszcie (2014).

- Chciałem umowę z PZB zakończyć w Sofii, ale niestety po wstępnych badaniach i opiniach lekarzy, zmuszony jestem zostać w kraju. Mój wyjazd w tym stanie byłby dla dziewczyn niepotrzebnym obciążeniem a dla mnie – po usłyszeniu lekarskiej diagnozy – wielkim ryzykiem z uwagi na konsekwencje nieleczonego urazu. W składzie ekipy na Sofie nie ma poza tym fizjoterapeuty, więc tym bardziej pozbawiony byłbym stałej opieki medycznej – zakończył trener Pasiak.

W związku z powyższym obowiązki pierwszego trenera objął Ludwik Buczyński (trener młodzieżowej kadry narodowej kobiet). W Bułgarii w dniach od 14 do 24 listopada wspierać go będą trenerzy Henryk Żołnowski oraz Marek Soboń (ten drugi pełni jednocześnie funkcję kierownika naszej ekipy).

ZAPRASZAMY DO POZNANIA NA GALĘ NIEPODLEGŁOŚCI „CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!”

galadywizjon

W najbliższą sobotę (12 listopada) o godz. 17.00 w Hali CityZen (Droga Dębińska 10c) odbędzie się Poznańska Gala Niepodległości ku czci Dywizjonu 302 pod nazwą „Cześć i Chwała Bohaterom!”. W jej ramach kibice zobaczą mecz bokserski, w którym zmierzą się ekipy Wielkopolski i Podlasia oraz pojedynki bokserskie (boks zawodowy i olimpijski), MMA, K1 i NO GI.

Organizator zawodów, Fundacja Wielkopolski Boks, zaprasza wszystkich zainteresowanych już jutro (11 listopada) na oficjalne ważenie zawodników, które odbędzie się godz. 17.00 w poznańskim Hotelu Sunny przy ul. Kowalewickiej 12 B.

87. MP SENIORÓW: ZGŁOSZONO 144 ZAWODNIKÓW. TURNIEJ BEZ OLIMPIJCZYKÓW

kiwior_damian01

W sobotę (5 listopada) upłynął termin zgłoszeń zawodników do 87. Mistrzostw Polski Seniorów, które w dniach od 14 do 19 listopada odbędą się w Sokółce. Wiele na to wskazuje, że na ringu w Hali Sportowej przy Zespole Szkół (ul. Mickiewicza 11) zobaczymy 144 zawodników, wśród których będą m.in. broniący tytułów wywalczonych w ub. roku w Szczecinie: Dawid Jagodziński (49 kg), Maciej Jóźwik (52 kg), Tomasz Resól (56 kg), Dawid Michelus (tym razem w limicie 64 kg), Damian Adamiec (teraz w 75 kg), Mateusz Kostecki (69 kg), Arkadiusz Szwedowicz (81 kg) i Paweł Wierzbicki (+91 kg).

Po raz pierwszy w historii w sięgającym swoją tradycją 1924 roku turnieju o tytuł mistrza Polski w boksie olimpijskim (dawniej nazywanym amatorskim) wystartują zawodowcy. Na liście startowej znajdujemy bowiem nazwiska Adama Balskiego (DKB Dzierżoniów, 91 kg, zawodowy rekord: 7-0, 6 KO), dawno nie oglądanego Patryka Brzeskiego (NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki, +91 kg, zawodowy rekord: 2-0, 0 KO) oraz Przemysława Gorgonia (Białostocki Klub Bokserski Boxing Production, 81 kg, zawodowy rekord: 1-0, 0 KO).

Kogo zabraknie? Przede wszystkim obu polskich olimpijczyków z Rio de Janeiro (2016), aktualnych wicemistrzów Europy z Samokova (2015)-  Tomasza Jabłońskiego (75 kg)  i Igora Jakubowskiego (91 kg) oraz brązowego medalisty Igrzysk Europejskich w Baku – Mateusza Polskiego (ostatnio 64 kg).

PROGRAM MISTRZOSTW POLSKI SENIORÓW W BOKSIE

14.11.2016 (poniedziałek)
do 14.00 przyjazd Ekip
14.00 – 16.00 – waga i badania
17.30 konferencja techniczna losowanie
19.00 I seria walk eliminacyjnych

15.11.2016 (wtorek)
7.00 – 8.00 waga i badanie lekarskie
11.00 – 15.00 — II seria walk eliminacyjnych
16.45- Uroczyste otwarcie
17.30 – 20.30 – III seria walk eliminacyjnych

16.11.2016 (środa)
7.00 – 8.00 waga i badanie lekarskie
11.00 – 14.00 — IV seria walk eliminacyjnych
17.00 – 20.00 – V seria walk eliminacyjnych

17.11.2016 (czwartek)
7.00 – 8.00 waga i badanie
11.00 – 14.00 – I seria walk ćwierćfinałowych
17.00 – 20.00 – II seria walk ćwierćfinałowych

18.11.2016 (piątek)
8.00 – 9.00 waga i badania
11.00-13.00 – I seria walk półfinałowych
17.00 –19.00- II seria walk półfinałowych

19.11.2016 (sobota)
9.00 – 10.00 waga i badania
18.00 – Uroczysta Gala Finałowa

LISTA ZGŁOSZONYCH ZAWODNIKÓW:

49 KG
Jańczuk Przemysław Akademia Walki Warszawa MAZOWIECKIE
Słomiński Jakub KS WDA Świecie KUJAWSKO – POMORSKIE
Jóźwiszyn Damian GUKS ,,CARBO” ŚLĄSKIE
Mospinek Dorian BKS Skorpion Szczecin ZACHODNIO – POMORSKIE
Jagodziński Dawid Bydgoskie Stowarzyszenie Boksu KUJAWSKO – POMORSKIE
Koch Mariusz RKS Łódź ŁÓDZKIE

52 KG
Kirpsza Karol UKS BOXING Sokółka PODLASKIE
Węgłowski Sebastian Klub B.T.S. 1926 BRON RADOM MAZOWIECKIE
Jaroszewicz Artur FENIX Warszawa MAZOWIECKIE
Jóźwik Maciej BKS Skorpion Szczecin ZACHODNIO – POMORSKIE
Harkawy Kacper BKS Skorpion Szczecin ZACHODNIO – POMORSKIE

56 KG
Kies Dawid Klub Sportowy 06 Kleofas Katowice ŚLĄSKIE
Kacprowicz Marcin NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki MAZOWIECKIE
Borzęcki Norbert NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki MAZOWIECKIE
Kowal Adrian OLIMP LUBLIN LUBELSKIE
Resól Tomasz BKS Skorpion Szczecin ZACHODNIO – POMORSKIE
Grzesiak Denis BKS Skorpion Szczecin ZACHODNIO – POMORSKIE
Iwanow Jarosław „Wisła” Kraków MAŁOPOLSKIE
Gierada Sebastian KS KSZO Ostrowiec Świętokrzyski ŚWIĘTOKRZYSKIE

60 KG
Czajka Paweł Klub Sportowy KONTRA Elbląg WARMIŃSKO-MAZURSKIE
Wyciszkiewicz Kordian Klub Sportowy 06 Kleofas Katowice ŚLĄSKIE
Wieczorek Kamil KS „Paco” Lublin LUBELSKIE
Tobiasz Mariusz NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki MAZOWIECKIE
Ptasiński Mateusz BKB MAGIC BOXING Brzesko MAŁOPOLSKIE
Kras Jakub P.T.B Tiger Tarnów MAŁOPOLSKIE
Trochimiak Patryk Zawodnik niezrzeszony brak danych
(brak danych o zawodniku) Klub Sportowy Rush Kielce ŚWIĘTOKRZYSKIE
Palak Dominik KS SAKO Gdańsk POMORSKIE
Łapawa Karol Klub Sportowy Sporty Walki Gostyń WIELKOPOLSKIE
Guzek Bolesław Morsy Dębica PODKARPACKIE
Grojec Adam KS Start Częstochowa ŚLĄSKIE
Kozłowski Dorian BKS Skorpion Szczecin ZACHODNIO – POMORSKIE

64 KG
Michelus Dawid Klub Sportowy KONTRA Elbląg WARMIŃSKO-MAZURSKIE
Żarnoch Paweł UKS CHAMPION Ostrołęka MAZOWIECKIE
Siergiej Kacper OSiR Suwałki PODLASKIE
Piotrowski Paweł WKS Sokół Piła WIELKOPOLSKIE
Grabowski Rafał Radomski Klub Bokserski BOXING RADOM MAZOWIECKIE
Grzmil Adrian Radomski Klub Bokserski BOXING RADOM MAZOWIECKIE
Sielawa Krystian Białostocki Klub Sportowy „HETMAN” PODLASKIE
Wąchała Filip KS SAKO Gdańsk POMORSKIE
Gryckiewicz Tomasz KS SAKO Gdańsk POMORSKIE
Niemczyk Łukasz KLUB BOKSERSKI CHAMPION CHOJNÓW DOLNOŚLĄSKIE
Dobrzyński Jakub Legia Fight Club MAZOWIECKIE
Piejek Piotr MLKS ,,Sparta” Złotów WIELKOPOLSKIE

69 KG
Pipała Konrad Klub Sportowy 06 Kleofas Katowice ŚLĄSKIE
Kamiński Szymon OSiR Suwałki PODLASKIE
Perczyński Rafał Akademia Walki Warszawa MAZOWIECKIE
Kostecki Mateusz WKS Desant Kraków MAŁOPOLSKIE
Pląder Rafał WKS Desant Kraków MAŁOPOLSKIE
Reszka Mateusz NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki MAZOWIECKIE
Stempniewski Dawid Tygrys Elbląg WARMIŃSKO-MAZURSKIE
Korgól Sebastian Szczeciński Klub Bokserski SPARTAKUS ZACHODNIO – POMORSKIE
Kiwior Damian P.T.B Tiger Tarnów MAŁOPOLSKIE
Urbański Kamil Klub Sportowy Gwardia Wrocław DOLNOŚLĄSKIE
Wojtasiński Ireneusz UKS Adrenalina Boxing Club Wrocław DOLNOŚLĄSKIE
(brak danych o zawodniku) Klub Sportowy Orkan Gorzów Wielkopolski LUBUSKIE
(brak danych o zawodniku) Klub Sportowy Orkan Gorzów Wielkopolski LUBUSKIE
Zyguła Łukasz KS SAKO Gdańsk POMORSKIE
Kramarz Maksymilian BKS ORKAN Gorzów LUBUSKIE
Holka Kamil BKS ORKAN Gorzów LUBUSKIE
Pawlina Karol OLIMP LUBLIN LUBELSKIE
Matera Oskar LKS Myszków ŚLĄSKIE
Gibadło Maksymilian GUKS ,,CARBO” ŚLĄSKIE
Osiecki Piotr Klub Żoliborska Szkoła Boksu MAZOWIECKIE
Ziętek Mariusz K.S. ZIĘTEK Team ŁÓDZKIE
Bułatewicz Patryk UKS BOXING Sokółka PODLASKIE
Falecki Damian KS KSZO Ostrowiec Świętokrzyski ŚWIĘTOKRZYSKIE

75 KG
Hamerski Szymon CWZS Zawisza Stowarzyszenie Boksu i Sztuk Walki KUJAWSKO – POMORSKIE
Ziemiek Kamil UKS CHAMPION Ostrołęka MAZOWIECKIE
Szadkowski Wiktor KS „Paco” Lublin LUBELSKIE
Pilc Daniel Białostocki Klub Bokserski Boxing Production PODLASKIE
Gołębiewski Marcin NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki MAZOWIECKIE
Chojnowski Radosław OKB Odra Opole OPOLSKIE
Rembecki Sebastian KS GÓRNIK WIELICZKA MAŁOPOLSKIE
Smolka Aleksander UKS ,,Śląsk” Ruda Śląska ŚLĄSKIE
(brak danych o zawodniku) Klub Sportowy Rush Kielce ŚWIĘTOKRZYSKIE
(brak danych o zawodniku) Klub Sportowy Rush Kielce ŚWIĘTOKRZYSKIE
Życiński Kasjusz KS SAKO Gdańsk POMORSKIE
Ziomek Mateusz Rzeszowski Klub Bokserski „Wisłok” Rzeszów POMORSKIE
Piejko Jakub Klub Sportowy Grappling Kraków MAŁOPOLSKIE
Al Naser Adnan Klub Sportowy Grappling Kraków MAŁOPOLSKIE
Weigiel Bartosz Klub Sportowy Grappling Kraków MAŁOPOLSKIE
Gibadło Stanisław GUKS ,,CARBO” ŚLĄSKIE
Listek Jonatan BKS Skorpion Szczecin ZACHODNIO – POMORSKIE
Bątkowski Filip Legia Fight Club MAZOWIECKIE
(brak danych o zawodniku) Olimp Szczecin ZACHODNIO – POMORSKIE
Wilk Dariusz RKS Łódź ŁÓDZKIE

81 KG
Staranowicz Piotr Klub Sportowy KONTRA Elbląg WARMIŃSKO-MAZURSKIE
Tomczyk Marcin Klub Sportowy 06 Kleofas Katowice ŚLĄSKIE
Borawski Krzysztof OSiR Suwałki PODLASKIE
Gorgoń Przemysław Białostocki Klub Bokserski Boxing Production PODLASKIE
Czyczerski Tomasz OKB Odra Opole OPOLSKIE
Bidziński Sylwester Radomski Klub Bokserski BOXING RADOM MAZOWIECKIE
Martys Jakub Klub B.T.S. 1926 BRON RADOM MAZOWIECKIE
Kasprzak Jakub Klub Sportowy Boks Poznań Team WIELKOPOLSKIE
Kulas Michał KS SAKO Gdańsk POMORSKIE
Al-Temimi Kamil KS SAKO Gdynia POMORSKIE
Różnowicz Robert OLIMP LUBLIN LUBELSKIE
Kosiba Tomasz Klub Sportowy Grappling Kraków MAŁOPOLSKIE
Hejmej Klaudiusz Klub Sportowy Grappling Kraków MAŁOPOLSKIE
Tryc Mateusz FENIX Warszawa MAZOWIECKIE
Szwedowicz Arkadiusz BKS Skorpion Szczecin ZACHODNIO – POMORSKIE
Stanioch Łukasz BKS Skorpion Szczecin ZACHODNIO – POMORSKIE
Kaciupa Dominik BKS Skorpion Szczecin ZACHODNIO – POMORSKIE
Pawłowski Mateusz Nowohucki Klub Bokserski MAŁOPOLSKIE
Woronowicz Karol UKS BOXING Sokółka PODLASKIE

91 KG
Lehmann Robert Zawodnik niezrzeszony brak danych
Kowalczyk Mateusz Klub Sportowy 06 Kleofas Katowice ŚLĄSKIE
Sosnowski Jan CWZS Zawisza Stowarzyszenie Boksu i Sztuk Walki KUJAWSKO – POMORSKIE
Sadurski Mikołaj KS „Paco” Lublin LUBELSKIE
Banach Łukasz OKB Odra Opole OPOLSKIE
Kawczak Radosław Tygrys Elbląg WARMIŃSKO-MAZURSKIE
Rostkowski Patryk Białostocki Klub Sportowy „HETMAN” PODLASKIE
Piasecki Damian Łódzka Akademia Sportu ŁÓDZKIE
Pasiek Damian UKS ,,Śląsk” Ruda Śląska ŚLĄSKIE
Lisek Witold UKS ,,Śląsk” Ruda Śląska ŚLĄSKIE
Ogłoza Krzysztof Klub B.T.S. 1926 BRON RADOM MAZOWIECKIE
Krasuski Bartłomiej Klub B.T.S. 1926 BRON RADOM MAZOWIECKIE
(brak danych o zawodniku) Klub Sportowy Orkan Gorzów Wielkopolski WIELKOPOLSKIE
Bohdanowicz Tomasz BKS ORKAN Gorzów WIELKOPOLSKIE
Seńko Dawid BKS Skorpion Szczecin ZACHODNIO – POMORSKIE
Bielski Oskar BKS Skorpion Szczecin ZACHODNIO – POMORSKIE
Balski Adam Klub Bokserski Dzierżoniów DOLNOŚLĄSKIE
(brak danych o zawodniku) Olimp Szczecin ZACHODNIO – POMORSKIE
Snopkowski Piotr „Wisła” Kraków MAŁOPOLSKIE
Szkuta Andrzej UKS BOXING Sokółka PODLASKIE
Wierzejski Oskar BKS Red Fighters Jelenia Góra DOLNOŚLĄSKIE

+91 KG
Piegdoń Kacper Klub Sportowy KONTRA Elbląg WARMIŃSKO-MAZURSKIE
Kulik Adam KS „Paco” Lublin LUBELSKIE
Brzeski Patryk NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki MAZOWIECKIE
Śnitko Marcin Tygrys Elbląg WARMIŃSKO-MAZURSKIE
Kawczak Łukasz Tygrys Elbląg WARMIŃSKO-MAZURSKIE
Figiel Mateusz Białostocki Klub Sportowy „HETMAN” PODLASKIE
Czacherski Piotr Zawodnik niezrzeszony brak danych
Wodecki Miłosz LKS Myszków ŚLĄSKIE
Stępień Przemysław GUKS ,,CARBO” ŚLĄSKIE
Rup Jacek KS Start Częstochowa ŚLĄSKIE
Hryniuk Roger KS Cristal Pruszynka PODLASKIE
Żurakowski Maciej Klub Bokserski „Legia” MAZOWIECKIE
Bodzioch Kamil BKS Red Fighters Jelenia Góra DOLNOŚLĄSKIE
(brak danych o zawodniku) Olimp Szczecin ZACHODNIO – POMORSKIE
Głąb Paweł Nowohucki Klub Bokserski MAŁOPOLSKIE
Wierzbicki Paweł UKS BOXING Sokółka PODLASKIE
Kołton Andrzej KS KSZO Ostrowiec Świętokrzyski ŚWIĘTOKRZYSKIE

OBSADA SĘDZIOWSKA

JURY:

Supervisor – Andrzej Filipek (Katowice)
Z-ca Supervisora – Stanisław Zadykowicz (Białystok)
Delegat Tech, ITO – Wojciech Nagórny (Poznań)
Z-ca Delegata Tech. ITO – Piotr Byrdy (Katowice)

RING I PUNKTY:

Ariel Środa (Kraków)
Waldemar Pawlak (Poznań)
Robert Dębicki (Lublin)
Kazimierz Tarajda (Elbląg)
Henryk Wilk (Katowice)
Artur Gołuch (Kielce)
Maciej Kamiński (Grudziądz)
Krzysztof Wójcik (Warszawa)
Sławomir Kozłowski (Szczecin)
Sambor Protaziuk (Wrocław)
Jerzy Jędruszko (Białystok)
Sławomir Milczarek (Łódź)

WYNIKI 25. TURNIEJU MIAST KOPERNIKAŃSKICH O PUCHAR POLSKI KADETEK I KADETÓW

youth01

W minioną niedzielę (6 listopada) w Grudziądzu zakończył się 25. Turniej Miast Kopernikańskich, będący zarazem zawodami o Puchar Polski Kadetek i Kadetów w boksie. Na ringu wystąpiło ogółem 128 zawodniczek i zawodników (42 kadetki z 27 klubów i 84 kadetów z 44 klubów), w tym medaliści i medalistki Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży oraz Mistrzostw Europy.

NAGRODY SPECJALNE (KADETKI):

Najlepsza kadetka: Sandra Bobowicz (Gwarek Łęczna)
Objawienie: Nikola Musiał (Energetyk Jaworzno)
Najlepsza zawodniczka K-P OZB: Klaudia Poliwczak (Start Grudziądz)
Najmłodsza finalistka: Wiktoria Rogalińska (Skorpion Szczecin)
Najładniejsza walka: Klaudia Poliwczak (Start Grudziądz) – Klaudia Pelińska (Kaczor Boks Team)

Najlepszy Klub: 1. BKS Skorpion Szczecin 2. BKS Hetman Białystok 3. MGKS Gwarek Łęczna
Najlepszy Okręgowy Związek Bokserski: 1. Zachodniopomorski OZB, 2. Dolnośląski OZB, 3.Lubelski OZB.

NAGRODY SPECJALNE (KADECI):

Najlepszy kadet: Kacper Niewiadomski (KS Raszyn)
Najlepszy zawodnik K-P OZB: Marcin Gołębiewski (KSW Włocławek)
Najmłodszy zawodnik: Karol Janiszewski (Tygrys Elbląg)
Objawienie: Karol Osipowicz (Nowi Polnica)
Najładniejsza walka: Arman Dobaghyan (Zawisza Bydgoszcz) – Ali Aliev (Włókiennik Łódź)

Najlepszy Klub: 1. WKB Champion Włocławek, 2. MUKS Widzew Łódź oraz KS Raszyn, 3. CWZS Zawisza Bydgoszcz
Najlepszy Okręgowy Związek Bokserski: 1. Kujawsko-Pomorski OZB, 2. Dolnośląski OZB, 3. Warszawsko–Mazowiecki OZB.

WYNIKI WALK FINAŁOWYCH [na pierwszym miejscu zwycięzcy]

KADETKI

48 KG Julia Wróbel (Nowi Polnica) – Paulina Gancarczyk (Garda Gierałtowice)   TKO 1
50 KG Sandra Bobowicz (Gwarek Łęczna) – Wiktoria Rogalińska (Skorpion Szczecin) 3-0
52 KG Roksana Wierzbicka (Hetman Białystok) – Paulina Radulska (Gwardia Szczytno) TKO 1
54 KG Daria Puszka (Berej Boxing Lublin) – Kinga Czerniawska (Olimp Szczecin) 3-0
57 KG Nikola Musiał (Energetyk Jaworzno) – Angelika Burban (Piękni i Zdrowi Dzierżoniów) 3-0
60 KG Patrycja Borys (Hetman Białystok)  – Sylwia Grygiel (Boxeo Dąbrowa Chełmińska) TKO 2
63 KG Klaudia Poliwczak (Start Grudziądz) – Patrycja Pelińska (Kaczor Boks Team) 2-1
66 KG Klaudia Potapo (Hetman Białystok) – Milena Karposka (Jaskinia Lwa) 2-1
70 KG Gabriela Ryłło (Za Bramą Kraśnik) – Kamila Goreńska (Ring Wolny Toruń) 3-0
80 KG Olga Rotman (Gwardia Wrocław)  – Ilona Durajczyk (Skorpion Szczecin) 3-0

KADECI

46 KG Eryk Ratajczak (Gwardia Wrocław) – Karol Janiszewski (Tygrys Elbląg) 3-0
48 KG Szymon Pawlik (Róża Karlino) – Gracjan Rzepa (PKB Polkowice) 3-0
50 KG Mateusz Wojtasiński (Adrenalina Wrocław) – Daniel Dołowy (Champion Nowy Dwór Maz.) 2-1
52 KG Piotr Kowalczyk (Włókiennik Łódź) – Fabian Branecki (Zawisza Bydgoszcz) 2-1
54 KG Arman Dobaghyan (Zawisza Bydgoszcz) – Ali Aliev (Włókiennik Łódź) 3-0
57 KG Karol Osipowicz (Nowi Polnica) – Damian Szczepański (Radomiak Radom) 3-0
60 KG Kacper Niewiadomski (KS Raszyn) – Wiktor Hładko (Champion Włocławek) 3-0
63 KG Wadim Kruszcz (Widzew Łódź) – Michał Jarliński (Champion Włocławek) 2-1
66 KG Remigiusz Skoczyński (Garda Gierałtowice) – Michał Wasyliszyn (Widzew Łódź) 2-1
70 KG Oskar Kapczyński (Red Fighters) – Kacper Jędrasik (Olimp Szczecin) WO.
75 KG Mateusz Szewczyk (KS Raszyn) – Denis Dworecki (Ring Białogard) KO 3
80 KG Damian Zawieruszyński (Astoria Bydgoszcz) – Maciej Suchwałko (OSiR Suwałki) TKO 1
+80 KG Adrian Stanulewicz (Bombardier Gdynia) – Marcin Gołębiewski (KSW Włocławek) 2-1

TROJE POLAKÓW ZWYCIĘŻYŁO W MIĘDZYNARODOWYM TURNIEJU W PONIEWIEŻU

wierzbicki_sepolno

W leżącym w północnej Litwie mieście Poniewież (Panevezys) w miniony weekend zakończył się Międzynarodowy Turniej Bokserski, którego patronem jest były mistrz Europy i dwukrotny olimpijczyk Vitalijus Karpaciauskas (doskonale znany także z naszych, ligowych ringów). Brało w nim udział 107 zawodniczek i zawodników z 10 krajów. Na najwyższym stopniu podium stanęło troje Polaków: szczecinianki Mirela Balcerzak (60 kg) i Hanna Solecka (69 kg) oraz Paweł Wierzbicki (+91 kg) z Sokółki.

Pierwsza z zawodniczek Skorpiona Szczecin pokonała jednogłośnie na punkty (3-0) pochodzącą z Wilna Annę Starovoitovą, zaś druga okazała się lepsza (2-0, czyli 2 do remisu) od reprezentującej Poniewież, Ruty Sukute. Cenne zwycięstwo zanotował podopieczny Tomasza Potapczyka z UKS Boxing Sokółka, zwyciężając niejednogłośnie na punkty (2-1) mistrza Litwy Mantasa Valaviciusa, który w ub. sezonie reprezentował barwy Hussars Poland w lidze WSB.

W finałach boksowało jeszcze trzech Polaków. Junior Robert Resól (52 kg) przegrał (0-3) z Litwinem Artursem Ivansovsem, senior Krzysztof Borawski (81 kg) w takim samym stosunku uległ Pauliusowi Zujevasowi, zaś inny senior, Andrzej Szkuta (91 kg) przegrał jednogłośnie na punkty (0-3) z Tadasem Tamasauskasem.

EWA BRODNICKA BRONI PASA EBU. TYLKO REMIS DARIUSZA SĘKA NA GALI W ŁOMIANKACH

lomianki_2016

Ewa Brodnicka (12-0, 2 KO) pokonała w Łomiankach, w walce wieczoru gali BudWeld Boxing Night Anitę Torti (10-6-1, 3 KO), broniąc tym samym po raz pierwszy tytuł mistrzyni Europy wagi lekkiej. Pierwsze minuty to równa walka prowadzona zrywami w dystansie. Nieznacznie aktywniejsza pozostawała jednak Polka, która starała się wywierać pressing na rywalce. Spięć było niby sporo, lecz obie dobrze pracowały w defensywie i w sumie mało było czystych ciosów. W piątej rundzie Ewa opanowała lekki chaos w poczynaniu obu pań i regularnie punktowała Torti swoim jabem. Nie był to oczywiście mocny cios, ale powtórzony kilkanaście razy sprawił, że Włoszka schodziła do narożnika z podpuchniętą lewą powieką. W siódmym starciu Torti reklamowała ataki Brodnickiej łokciem. W rewanżu poczęstowała ją w klinczu lekko z główki. Nie brakowało złej krwi, a przez te emocje brakowało też trochę czystych akcji. W dziewiątej odsłonie już nie tylko lewa powieka, ale również pod lewym okiem pretendentki pokazała się opuchlizna i ładna przecież Włoszka wyglądała coraz bardziej groteskowo. Ostatnie minuty to w wykonaniu niewątpliwie ambitnych pań więcej zapasów niż boksu. Po prostu obie za bardzo chciały. W tym chaosie dało się jednak dostrzec lepszą technikę Polki, która szczególnie lewym prostym zdobywała małe punkciki. I sędziowie to dostrzegli, punktując wysoko – 100:91, 99:91 i 99:91.

Po trudnej, ale ładnej walce Dariusz Sęk (26-2-2, 8 KO) tylko zremisował z twardym Mustafą Chadlioui (8-2-2, 6 KO). Chadlioui od początku ruszył pressingiem, ale wyższy i lepiej pracujący nogami Polak przepuszczał jego akcje, kontrując raz lewym sierpem. Darek dobrze rozpoczął drugą rundę, trafił kombinacją lewy-prawy, lecz za moment się zagapił i „zatańczył” po mocnym prawym Marokańczyka z hiszpańskim paszportem. To tylko dodało mu otuchy i do przerwy to on nacierał. – W ogóle mnie nie słuchasz. Tylko ciosy proste i więcej pracy nogami – mówił w narożniku Andrzej Gmitruk. Darek posłuchał, uspokoił sytuację w ringu i wydłużył dystans. Przeciwnik kilka razy machnął z całą siłą prawym sierpowym, lecz jego uderzenia mijały o centymetry głowę naszego rodaka. W czwartej odsłonie Chadlioui znów kilka razy przedarł się do półdystansu, a tam czuł się dużo lepiej od Darka. Na początku piątego starcia Marokańczyk trafił lewym sierpowym, kilkanaście sekund później poprawił drugą ręką, co trochę wytrąciło z równowagi podopiecznego Gmitruka. Sęk starał się wydłużać dystans, boksować zamiast się bić, jednak dużo niższy przeciwnik i tak jeszcze obniżał pozycję, sprawiając mu dodatkowe kłopoty. W samej końcówce szóstej rundy Darek trafił mocnym lewym sierpowym, choć na rywalu nie zrobiło to większego wrażenia. W siódmej rozgorzała niezła bitka na wyniszczenie. Obaj mieli swoje momenty i kryzysy. O wszystkim miały więc zadecydować ostatnie trzy minuty. Więcej sił zachował na szczęście Darek i to on zaakcentował lepiej walkę. Kończył pokrwawiony, z lekko podbitym okiem, ale miał więcej zdrowia na końcu. Wszyscy z napięciem czekali na werdykt. – Stałem k…a za bardzo na nogach – mówił zły na samego siebie Polak. Sędziowie mieli trudne zadanie. Ostatecznie punktowali niejednogłośnie – 78:76 Chadlioui, 79:76 Sęk i 77:77. Tak więc remis!

Marcin Siwy (16-0, 6 KO) zanotował największy sukces w zawodowej karierze, pokonując już wiekowego, ale mającego nadal mocne nazwisko Michaela Sprotta (42-27, 17 KO). Pięściarz z Częstochowy od razu ruszył do przodu i po lewym prostym szukał miejsca na mocniejszą prawą rękę. W pierwszej rundzie trafił lewym sierpowym na szczękę, lecz doświadczony Anglik szybko się do niego przykleił i oddalił zagrożenie. W drugiej rundzie nadal przeważał Marcin, choć Michael próbował coraz częściej odpowiadać po przyjęciu uderzenia na blok z kontry. W trzeciej tempo nieco spadło, jednak nieznacznie aktywniejszy pozostawał Siwy. Na początku czwartego starcia Polak po kilku chybionych prawych w końcu trafił lewym sierpowym. Ale Sprott, choć nie jest już tym zawodnikiem co kiedyś, boksuje mądrze i bez problemów klinczami opanował sytuację. Z drugiej strony musiał to poczuć, bo przez kolejną minutę koncentrował się wyłącznie na tym, by nic już nie przyjąć. W połowie piątej odsłony po prawym haku na korpus Siwego Brytyjczyk poleciał na matę ringu i był liczony do ośmiu, choć on sam pokazywał, że po prostu źle stał na nogach. W ostatnich trzech minutach Siwy próbował jeszcze podkręcić tempo i ostrzej finiszować, ale zabrakło mu już trochę kondycji i nie zrobił większej krzywdy rywalowi. Po ostatnim ringu sędziowie punktowali 59:54, 60:54 i 60:55 – wszyscy oczywiście na korzyść Marcina.

Pewne i łatwe zwycięstwo zanotował Michał Syrowatka (16-1, 5 KO), który zastopował sprowadzanego na ostatni moment w zastępstwie Norwina Galo (7-6, 5 KO). Polak rozpoczął od obijania tułowia rywala, by w pod koniec drugiej minuty strzelić długim prawym i naruszyć przeciwnika. Ten jednak przetrwał trudne chwile i doczekał zbawiennego gongu na przerwę. Rozluźniony i pewny swego Michał w drugiej odsłonie bawił się bezradnym rywalem, wydłużając swoje serie nawet do czterech-pięciu ciosów. Kolejne minuty to ruch jednostronny. Galo ograniczał się jedynie do szczelnej obrony i nie znaliśmy odpowiedzi tylko na jedno pytanie – czy walka zostanie rozegrana na pełnym dystansie? W końcówce piątego starcia Syrowatka podkręcił jeszcze tempo i pięściarz z Nikaragui schodził do narożnika bardzo zmęczony. Do ostatniej już nie wyszedł, pozostając na stołku.

Sasza Sidorenko (5-0) bez problemów ograła młodziutką Milenę Svonję (2-2) na punkty, dopisując piąte zwycięstwo do swojego zawodowego rekordu. Rywalka była dobrze wyszkolona, ale od początku uwidoczniła się przewaga w szybkości Saszy. Już w pierwszej rundzie dwa razy po prawym na dole złapała Serbkę lewym sierpowym. Ta próbowała potem sama zaatakować, ale gospodyni, bo przecież Sidorenko mieszka w Łomiankach, świetną pracą nóg oddalała od siebie jakiekolwiek zagrożenie. W czwartej rundzie miejscowa zawodniczka odpaliła jeszcze kilka razy prawy krzyżowy i jej przewaga nie podlegała dyskusji. W ostatnich czterech minutach sytuacja nie uległa zmianie i po ostatnim gongu wszyscy sędziowie typowali wygraną Sidorenko w stosunku 60:54.

Paweł Rumiński (2-0, 2 KO) znów to zrobił! Po wygranej pierwszą bombą w zawodowym debiucie, również drugą walkę rozstrzygnął pierwszym uderzeniem. Naprzeciw niego stanął słabiutki weteran Władimir Fecko (10-85-3, 1 KO). Paweł od razu po pierwszym gongu ruszył za rywalem, złapał go w narożniku, zmienił pozycję na mańkuta i huknął lewym sierpowym na szczękę. Po wszystkim. Co prawda Czech powstał na dziewięć, ale nie nadawał się do dalszego boksowania.

źródło: bokser.org

ELŻBIETA WÓJCIK NIE POJEDZIE NA ME DO SOFII? KLUB WNIOSKUJE O ZAWIESZENIE

ela_trener

Dwukrotna mistrzyni Polski seniorek (2015-2016) wagi średniej (75 kg), Elżbieta Wójcik, od lat uważana jest za największą nadzieję polskiego boksu olimpijskiego. W 2014 roku podopieczna trenera Tomasza Różańskiego dokonała niezwykłego wyczynu wygrywając w ciągu 12 miesięcy Młodzieżowe Mistrzostwa Świata, Europy i Igrzyska Olimpijskie. Niestety jej wejście do seniorskiego międzynarodowego boksu jest mniej spektakularne. Miały to odmienić zbliżające się Mistrzostwa Europy w Sofii, ale wiele wskazuje na to, że zawodniczka z Karlina tam nie pojedzie, gdyż jej klub wystąpił z wnioskiem do PZB o jej bezterminowe zawieszenie.

- To bardzo trudna, świadoma i nieodwołalna decyzja – mówi trener i zarazem wychowawca mistrzyni Polski, Tomasz Różański. – Medale, medalami ale w sporcie najważniejsza jest strona moralna i uczciwość. Ela, mimo wielu rozmów, które z nią prowadziłem zarówno ja, jak i jej utytułowani koledzy z klubu, Mateusz Polski, czy Radomir Obruśniak, opuściła się w treningach i nie realizuje planu szkoleniowego, który został ustalony przez trenera kadry narodowej, Pawła Pasiaka. Mówię o tym z wielkim żalem ale Ela po prostu nie zasługuje na to, by wystartować podczas Mistrzostw Europy w Sofii – zakończył trener i prezes KSW Róża Karlino.

Zdanie trenera klubowego podziela szkoleniowiec reprezentacji Polski, Paweł Pasiak, który w tym roku brał już pod uwagę start 20-letniej zawodniczki z Karlina podczas Mistrzostw Świata w Astanie (choć w wadze z limitem 81 kg).

- Decyzja trenera klubowego o zawieszeniu Eli jest dla mnie absolutnie zrozumiała – mówi trener Pasiak. – Mogę jedynie wyrazić swoje rozczarowanie faktem, że ta młoda zawodniczka nie wyciągnęła wniosków z poprzedniej lekcji, jaką było odsunięcie jej z tych samych powodów od kadry w 2015 roku i w konsekwencji przegranie walki o miejsce w kadrze w olimpijskiej wadze średniej z Lidia Fidurą – zakończył szkoleniowiec kadry narodowej seniorek.

Elżbieta Wójcik, która w tym roku stanęła na najwyższym stopniu podium Międzynarodowych Mistrzostw Śląska oraz MTB im. Feliksa Stamma, paradoksalnie wygrała wszystkie pojedynki z krajowymi oraz zagranicznymi rywalkami i wydawało się, że jest na dobrej drodze, by znów mówiło się o niej w kontekście naszej wielkiej nadziei olimpijskiej.

- Niestety Eli, na jej własne życzenie, oddalają się Igrzyska Olimpijskie w Tokio – dodał trener Różański. – Oczywiście nie stawiam na niej przysłowiowego krzyżyka ale musi zrozumieć, że właśnie zabrzmiał dla niej ostatni dzwonek. Nawet najwięksi pięściarze mieli przecież kłopoty wychowawcze i opuszczali się w treningach, jak np. Kubańczyk Robeisy Ramirez, który w 2012 roku zdobył olimpijskie złoto w Londynie a następnie został zawieszony przez rodzimą federację za …lenistwo i niesportowe prowadzenie się. W tamtym przypadku kara podziałała na niego zbawiennie, bo mimo, iż jako ostatni z Kubańczyków zakwalifikował się do Igrzysk w Rio, to zdobył tam złoty medal i został narodowym bohaterem. Może z Elą będzie podobnie i nałożona przeze mnie kara okaże się skutecznym lekarstwem na arogancję, brak zaangażowania w treningi i po prostu na brak profesjonalizmu – zakończył Tomasz Różański.

Dodajmy, że ostateczny skład kadry narodowej na Mistrzostwa Europy w Sofii poznamy w przyszłym tygodniu po sparingach, które odbędą się na zgrupowaniu szkoleniowym w Cetniewie. Jak poinformował trener Paweł Pasiak powołanych na nie zostało 16 zawodniczek.

WYNIKI MIĘDZYNARODOWE. KSW RÓŻA KARLINO NAJLEPSZYM KLUBEM CZTEROLECIA

full1

Wydział Sportowy Polskiego Związku Bokserskiego opracował niezwykle interesującą klasyfikację klubową, odzwierciadlającą wyniki sportowe (z lat 2012-2016) wszystkich międzynarodowych turniejów mistrzowskich (Igrzysk Olimpijskich, mistrzostw świata, Europy oraz Igrzysk Europejskich). W tym unikalnym rankingu 73 klubów bezkonkurencyjnym okazał się KSW Róża Karlino (1560 punktów), wyprzedzając UKS Boxing Team Chojnice (990) i BKS Skorpion Szczecin (960), MKSW Pomorzanin Toruń (700) i SKK Boxing Kielce (500).

Na tak wysoki wynik klubu z Karlina, prowadzonego przez trenera Tomasza Różańskiego, złożyły się punkty zdobyte przez zaledwie czwórkę pięściarzy, Elżbietę Wójcik (830), Paulinę Jakubczyk (430), Mateusza Polskiego (260) i Cezarego Chmielnickiego (40).

Prezentujemy pełne zestawienie: