Archiwum: Lipiec 2015

PIĘĆ KATEGORII WAGOWYCH KOBIET W 2020 ROKU PODCZAS IO W TOKIO

tokyo2020-olympics

Międzynarodowe Stowarzyszenie Boksu Olimpijskiego (AIBA) po raz kolejny powróciło do tematu zwiększenia ilości kategorii wagowych, w jakich kobiety mogą rywalizować podczas Igrzysk Olimpijskich. Po zakończeniu 1. Igrzysk Europejskich w Baku, szef AIBA, dr Ching-Kuo Wu poinformował, że prawdopodobieństwo usankcjonowania przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) kolejnych dwóch kategorii jest bardzo wielkie.

- Wprowadzenie boksu kobiet do programu Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku okazało się wielkim sukcesem. Na fali tamtych wydarzeń chcieliśmy – o ile będą ku temu sprzyjające warunki – zwiększyć liczbę kategorii już w 2016 roku w Rio de Janeiro, ale faktycznie liczyliśmy się, że nastąpi to dopiero w 2020 roku w Tokio – powiedział dr Wu, pełniący także funkcję członka Komitetu Wykonawczego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Przypominamy, że w Londynie panie rywalizowały w trzech limitach: 48-51 kg, 57-60 kg i 69-75 kg. AIBA zaproponowała, by W Tokio rywalizacja odbyła się w pięciu wagach: 48-51 kg, 51-54 kg, 57-60 kg, 60-64 kg, 69-75 kg, a więc w tych samych, w jakich niedawno w Baku rywalizowano w 1. Igrzyskach Europejskich.

- Wydarzenia bokserskie, których byliśmy świadkami podczas Igrzysk Europejskich w Baku, odbyły się właśnie w formule tych pięciu kategorii wagowych i jesteśmy przekonani, że jest to idealny wzór dla Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Przedstawiliśmy już taką propozycję MKOl, ale ostateczna decyzja ostanie podjęta po zakończeniu Igrzysk w Rio de Janeiro – dodał szef AIBA.

1. IE: POLKI WYSOKO W KLASYFIKACJI MEDALOWEJ. TAYLOR NA KRAWĘDZI PORAŻKI

Trzy medale, w tym jeden srebrny Sandry Drabik (51 kg) i dwa brązowe krążki Anety Rygielskiej (64 kg) i Lidii Fidury (75 kg), to okazały bilans reprezentacji Polski seniorek, która rywalizowała w 1. Igrzyskach Europejskich w Baku. Wspomniany wynik (5. miejsce w klasyfikacji medalowej) byłby zapewne lepszy, gdyby szczęśliwiej losowała Ewelina Wicherska (54 kg). Poznanianka już w ćwierćfinale musiała stanąć oko w oko z wicemistrzynią świata i mistrzynią Europy, Marzią Davide i mimo wysokiej formy musiała się pożegnać z marzeniami o medalu.

Do historii kobiecego boksu olimpijskiego w stolicy Baku wpisały się pierwsze złote medalistki IE: Nicola Adams (Wielka Brytania, 51 kg), Elena Saveleva (Rosja, 54 kg), Katie Taylor (Irlandia, 60 kg), Anastasiya Belyakova (Rosja, 64 kg) i Nouchka Fontijn (Holandia, 75 kg). Zwycięstwo żadnej z wymienionych nie było zaskakujące, ale już styl, w jakim niektóre rywalizowały – tak.

Szczególnie dotyczy to wielkiej Taylor, która dawno nie była w takich opałach jak w półfinałowej walce z ulubienicą gospodarzy, Yaną Alexeevną. Na dobrą sprawę na konto wspaniałej mistrzyni z Zielonej Wyspy można było zapisać tylko ostatnie starcie, gdyż wcześniej nerwowa i niedokładna Taylor wyglądała blado przy zdeterminowanej Ukraince z azerskim paszportem. Werdykt dający zwycięstwo Irlandce (przez wskazanie, przy remisach na kartach punktowych trzech sędziów) wywołał burzę gwizdów i konsternację. Co ciekawe niniejszej opinii zaprzecza decyzja AIBA, która uznała wczoraj Katie …najlepszą zawodniczką czerwca (sic!).

Po raz kolejny klasyfikacje medalowa wygrały Rosjanki, jakkolwiek jakość ekipy Wiktora Lisicyna z roku na rok nieco słabnie. Co godne uwagi w Baku Rosjanki przegrały trzy walki, w tym dwie z Polkami! Podopieczne trenerów Pawła Pasiaka i Tomasza Potapczyka zaliczyły kolejne (po Mistrzostwach Europy w Bukareszcie i Mistrzostwach Świata w Jeju City) dobre zawody, w których ponownie nie zawiodła żadna z kadrowiczek.

Co ważne, w ciągu ostatnich dwóch lat (2014-2015) pięć reprezentantek Polski wywalczyło medale na europejskiej imprezie mistrzowskiej (W Bukareszcie srebro wywalczyła Ewelina Wicherska, zaś brąz Kinga Siwa). Ta ostatnia prawdopodobnie dotarłaby w Baku do finału, bo jest zawodniczką lepszą od Włoszki Valentiny Alberti, z którą nie poradziła sobie tym razem Aneta Rygielska.

WYNIKI WALK PÓŁFINAŁOWYCH [na pierwszym miejscu zwyciężczynie]

51 KG
Nicola Adams (Wielka Brytania) – Elif Nur Coskun (Turcja) 3-0
Sandra Drabik (Polska) – Sayana Sagatayeva (Rosja) 3-0

54 KG
Elena Saveleva (Rosja) – Anna Alimardanova (Azerbejdżan) 3-0
Marzia Davide (Włochy) – Azize Nimani (Niemcy) 2-1

60 KG
Estelle Mosselly (Francja) – Tasheena Bugar (Niemcy) 3-0
Katie Taylor (Irlandia) – Yana Alexeevna (Azerbejdżan) 2-1

64 KG
Valentina Alberti (Włochy) – Aneta Rygielska (Polska) 3-0
Anastasia Belyakova (Rosja) – Sandy Ryan (Wielka Brytania) 3-0

75 KG
Nouchka Fontijn (Holandia) – Sarah Scheurich (Niemcy) 3-0
Anna Laurell (Szwecja) – Lidia Fidura (Polska) 2-1

WYNIKI WALK FINAŁOWYCH [na pierwszym miejscu zwyciężczynie]

51 KG
Nicola Adams (Wielka Brytania) – Sandra Drabik (Polska) 2-0

54 KG
Elena Saveleva (Rosja) – Marzia Davide (Włochy) 3-0

60 KG
Katie Taylor (Irlandia) – Estelle Mosselly (Francja) 3-0

64 KG
Anastasia Belyakova (Rosja) – Valentina Alberti (Włochy) 3-0

75 KG
Nouchka Fontijn (Holandia) – Anna Laurell (Szwecja) 3-0