Archiwum: Lipiec 2015

TOMASZ POTAPCZYK BLOGUJE Z ASYŻU: „ZACZYNAM UKŁADAĆ KADRĘ W JEDNĄ CAŁOŚĆ”

Potapczyk_Tomasz

Minęło kilka dni wspólnego zgrupowania zawodniczek Młodzieżowej Kadry Narodowej Kobiet w Boksie, trenującej wspólnie z reprezentantkami Włoch. Doświadczenie zebrane w przeciągu tylko kilku dni, zarówno moje jako trenera oraz moich podopiecznych, z pewnością przyniosą zamierzone efekty.

Tak naprawdę dopiero po półrocznej pracy w kadrze zaczynam składać wszystko w jedna całość. Dziewczyn, które odnosiły wysokie wyniki jeszcze rok temu już nie ma w Kadrze młodzieżowej. Ukończyły etap „młodzieżówki” i przeszły szczebelek wyżej lub zakończyły przygodę z boksem. Niektóre dziewczęta, które z kategorii Junior przeszły do kategorii Youth „zderzyły” się z rzeczywistością. Jest to ogromna przepaść pod każdym względem, zarówno pod względem przygotowania fizycznego, o technicznej stronie nie wspominając, poprzez psychiczne i mentalne aspekty sportowe związane z naszą dyscypliną.

Zaczynam dostrzegać pewne drobne ale bardzo ważne rzeczy, które wcześniej uciekały mojej uwadze. Z całą pewnością ilość dziewcząt powołanych na to zgrupowanie powinna być nieco większa. Tak właśnie miało być ale z przyczyn niezależnych ode mnie i od Polskiego Związku Bokserskiego tak się nie stało. Tylko nie zawsze ilość idzie w jakość. Braki dokumentów u zawodniczek (paszport, dowód, a nawet czasami legitymacja szkolna), następnie okres wakacyjny „teraz nie mogę, bo mam kolonie”, ”boli mnie paluszek” itp. zaważyły w dużej mierze o ilości powołanych zawodniczek. Są jeszcze inne „śmieszne” wymówki o których nie należy pisać publicznie…

Powołując nowe „kandydatki” do Kadry Narodowej nie sugeruję się jedynie zdobyciem przez nich złotego medalu. Jest wiele innych czynników, które decydują o tym czy dana pięściarka znajdzie miejsce do reprezentowania naszego kraju na najważniejszych imprezach pięściarskich w Europie i na świecie. To, że jest najlepsza w kraju nie oznacza, że będzie najlepsza na świecie. Technikę szkoli się przez cały okres trwającej kariery sportowca, natomiast charakter i serce do walki należy już w sobie posiadać.
kadra asyz 2015
Moja rola jako szkoleniowca naszej Kadry jest w pewien sposób bardzo niewdzięczna, ale zapewniam również, że jest i bardzo ciężka. Są również i przyjemne tego strony. Nie sposób wszystkich zadowolić, nie sposób wszystkim zapewnić tego czego by chcieli. Wszystkie niepowodzenia, jakiekolwiek porażki i złe decyzje biorę oczywiście na swoje barki. Na szczęście mam w swoim sztabie szkoleniowym takich ludzi, którzy bez względu na wynik zawsze stoją po mojej stronie. Marcin Gruchała, Paweł Pasiak, Aleksander Maciejowski, Mariusz Kuc, Adrian Brudnicki, do niedawna jeszcze Ola Zienowicz – na nich zawsze mogę liczyć. Natomiast Ludwik Buczyński, Stanisław Łakomiec, Zdzisław Nowak  oraz nasz sternik Polskiego Związku Bokserskiego, Zbigniew Górski, to ludzie, którzy swoim doświadczeniem zawsze służą pomocą. Tu zapewniam wszystkich niedowiarków, że Prezes  jest z nami czy jest dobrze, czy jest źle. Możemy mieć czasami inne zdanie ale kompromis osiągamy zawsze.

Wspólnych zajęć i konfrontacji z jedną z najlepszych drużyn nie tylko Europy ale i świata nie zastąpi w Polsce żaden turniej i żadne inne zgrupowanie. Pierwsze dwa dni konfrontacji to z pewnością lekcja pokory dla niektórych naszych zawodniczek i pokaz tego jaką drogę należy pokonać wchodząc na „szczyt”. „Wstrząśnięcie” niektórymi z naszych zawodniczek i „obudzenie ich z letniego snu” przyniosło natychmiastowe efekty. To nie jest wycieczka jak niektórzy uważają. Tu jest wykonywana nie ciężka ale mordercza i katorżnicza praca. Wielu by się zdziwiło jak trenujemy wspólnie z kadra Włoch. Nie ma chwili zwątpienia i niezdecydowania. Każda okazana słabość w czasie zajęć jest szybko karcona przez rywalki.

Czekaja nasz jeszcze dwa test mecze, które zostaną rozegrane 31 lipca i 2 sierpnia. Będzie to ostatni sprawdzian przed wyjazdem naszych kadrowiczek na Młodzieżowe Mistrzostwa Europy. Chcę aby każda z naszych dziewczyn wykorzystała ten czas i stoczyła pojedynek z wymagającą rywalką. Wynik pełni tu rolę drugorzędną, chociaż wiem ze każdy kibic pragnie zwycięstwa i zawsze liczy na wygraną. Ja się koncentruje już na ME, które zostaną rozegrane 15 sierpnia na Węgrzech.

Pozdrawiam Wszystkich Kibiców i Sympatyków Boksu.

Tomasz Potapczyk

BIAŁO-CZERWONE WYJECHAŁY DO WŁOCH NA ZGRUPOWANIE I DWA TEST-MECZE

taipei_losowanie

Czternaście reprezentantek Polski z grup młodzieżowej (Youth) i juniorskiej (Junior) wyjechało do Asyżu na zgrupowanie szkoleniowe, w trakcie którego dwukrotnie (1 i 2 sierpnia) zmierzą się z reprezentantkami Włoch. Biorąc pod uwagę klasę rywalek, będzie to doskonały sprawdzian przed Młodzieżowymi Mistrzostwami Europy, które rozpoczną się w dniach 15-23 sierpnia w węgierskim Keszthely.

Trenerzy kadry, Tomasz Potapczyk (koordynator) i Marcin Gruchała (asystent), będą pracować z następującymi zawodniczkami: Youth – Patrycja Komudzińska (MOSM Tychy, 48 kg), Agata Kawecka (FC Koszalin, 51 kg), Ewa Białas (Energetyk Jaworzno, 54 kg), Ewa Gibka (Boxing Team Chojnice, 57 kg), Adrianna Jędrzejczyk (RUSHH Kielce, 60 kg), Weronika Zakrzewska (Boxing Team Chojnice, 64 kg), Aneta Gojko (Boxing Sokółka, 69 kg), Patrycja Mrozińska (Wda Świecie, 75 kg) i Patrycja Kiwak (Skorpion Szczecin, 81 kg); Junior: Paulina Nowak (Adrenalina Wrocław, 46 kg), Róża Asanowicz (Boxing Sokółka, 48 kg), Natalia Narloch (Boxing Team Chojnice, 52 kg), Patrycja Borys (Hetman Białystok, 57 kg) i Natalia Barbusińska (Spartakus Szczecin, 66 kg).

BEZ ZWYCIĘSTWA POLAKÓW W PUCHARZE CHEMII W HALLE

jagodzinski15

Dawid Jagodziński (49 kg) podzielił los pozostałych czterech reprezentantów Polski i przegrał swój pierwszy pojedynek podczas 42. Międzynarodowego Turnieju Bokserskiego o Puchar Chemii w Halle. Mistrz Polski wagi papierowej uległ jednogłośnie na punkty znakomitemu Uzbekowi Hasanbayowi Dusmatovowi, który w tym sezonie w barwach Ukraine Otamans dzielnie rywalizował o olimpijska nominację w lidze WSB.

Przypominamy, że podopiecznych trenerów Zbigniewa Raubo i Jerzego Baranieckiego czeka teraz start w Mistrzostwach Europy w Sofii, które rozpoczynają się już 6 sierpnia.

TRZY PORAŻKI POLAKÓW W HALLE. DAWID JAGODZIŃSKI WALCZY O FINAŁ

tryc03

Nie mamy dobrych wiadomości z niemieckiego Halle, gdzie trwa 42. Międzynarodowy Turniej Bokserski o Puchar Chemii (Chemiepokal). Wczoraj w ringu wystąpiło trzech reprezentantów Polski – Daniel Adamiec (64 kg), Przemysław Zyśk (69 kg) i Mateusz Tryc (81 kg – na zdjęciu), którzy niestety musieli uznać wyższość swoich rywali, przygrywając swoje walki jednogłośnie na punkty.

Adamiec przegrał z Duńczykiem Enockiem Mwandila Poulsenem, Zyśk z Ukraińcem Ihorem Nesterovem, zaś Tryc ze Szwajcarem Uke Smajili. W turnieju pozostał zatem tylko Dawid Jagodziński (49 kg), który wylosował półfinał i dzisiaj zmierzy się w nim z doskonale znanym z ringów ligi WSB Uzbekiem Hasanboyem Dusmatovem.

PIĘCIU POLAKÓW WALCZY W HALLE. KRZYWDZĄCY WERDYKT W WALCE JABŁOŃSKIEGO

pantera01

Niemieckie miasto Halle, niegdyś jeden z najważniejszych ośrodków bokserskich NRD, tradycyjnie (od 1970 roku) organizuje Międzynarodowy Turniej Bokserski o Puchar Chemii (Chemiepolkal, Chemistry Cup). W tym roku po raz 42 przyjechali tam zawodnicy z 15 państw, w tym pięcioosobowa reprezentacja Polski, prowadzona przez trenera Zbigniewa Raubo.

Niestety wczoraj, w pierwszym dniu zawodów, wyeliminowany został Tomasz Jabłoński (75 kg), który po skandalicznym – zdaniem naszej ekipy – werdykcie uległ (0-3) Austriakowi ormiańskiego pochodzenia, Howigowi Grigorianowi. Wszyscy sędziowie (Czech, Niemiec i Węgierka) punktowali zgodnie po 29-28 dla Grigoriana, który w ćwierćfinale zmierzy się z Koreańczykiem Lee Dong Yunem.

Dzisiaj w ringu wystąpi trzech Biało-Czerwonych. Daniel Adamiec (64 kg) skrzyżuje rękawice z Duńczykiem Enockiem Mwandila Poulsenem, Przemysław Zyśk (69 kg) zmierzy się z Ukraińcem Ihorem Nesterovem, zaś Mateusz Tryc (81 kg) stanie oko w oko ze Szwajcarem Uke Smajili. W czwartek po raz pierwszy wystąpi Dawid Jagodziński (49 kg), który wylosował półfinał i zmierzy się w nim ze zwycięzcą walki Kim Won Ho (Korea Południowa) – Hasanboy Dusmatov (Uzbekistan).

halle2015

DWA MEDALE POLAKÓW W SUBOTICY. KAMIL MROCZKOWSKI PRZEGRAŁ W FINALE

anapa

Niewiele brakowało, a Kamil Mroczkowski (+91 kg) wygrałby 34. edycję Międzynarodowego Młodzieżowego Turnieju Bokserskiego ” Golden Glove of Vojvodina”. W finałowym pojedynku nasz młody pięściarz uległ niejednogłośnie na punkty (1-2) Alexandrowi Mraovicowi. Zwycięstwo naszego zawodnika w stosunku 29-28 widział sędzia punktowy z Kazachstanu, lecz niestety pozostali dwaj w takim samym stosunku opowiedzieli się za Austriakiem.

Tak, więc podopieczni trenera Marcina Stankiewicza wracają do kraju z dwoma medalami – srebrem Mroczkowskiego i brązem Aleksandra Celejewskiego (91 kg), co jest dobrym prognostykiem przed jesiennymi Młodzieżowymi Mistrzostwami Europy w Kołobrzegu.

WERONIKA ZAKRZEWSKA TRIUMFUJE W SERBII. ZŁOTO I CZTERY SREBRA DLA POLEK

subotica_panie

Wczoraj w Suboticy zakończył się 4. Międzynarodowy Młodzieżowy Turniej Bokserski „Golden Glove of Vojvodina”. W finałach wystąpiło pięć reprezentantek Polski, z których zwycięsko wyszła ubiegłoroczna Mistrzyni Europy Juniorek (dawniej zwanych kadetkami), Weronika Zakrzewska (64 kg). Wychowanka trenera Marcina Gruchały, dla której był to pierwszy turniejowy pojedynek, pokonała jednogłośnie na punkty (trzy razy po 40-36) Węgierkę Tünde Kiss. Pięściarka z Chojnic przy okazji otrzymała także nagrodę indywidualną dla najlepszej zagranicznej zawodniczki.

O zwycięstwo dzielnie walczyły także pozostałe nasze zawodniczki. Ewa Białas (54 kg), która rywalizując z Młodzieżową Mistrzynią Europy z Asyżu (2014), Ukrainką Valeriyą Manchak (najlepszą zawodniczką zawodów) zdaniem jednego z sędziów zremisowała 38-38. Niestety pozostali dwaj arbitrzy punktowali 40-36 i 39-37 dla rywalki. Również stosunkiem głosów 0-2 (dwa razy 36-40 i przy remisie 38-38) finał z Ormianką Ani Hovsepian przegrała Adrianna Jędrzejczyk (60 kg). Węgierka Marietta Kiss (57 kg) pokonała 3-0 (dwa razy 40-36 i 39-37) Ewę Gibką, zaś reprezentantka Kazachstanu Aida Ondash (81 kg) w takim samym stosunku wypunktowała Patrycję Kiwak (81 kg).

KAMIL MROCZKOWSKI AWANSOWAŁ DO FINAŁU TURNIEJU W SUBOTICY

mroczkowski

Kamil Mroczkowski (+91 kg) awansował do finału Międzynarodowego Młodzieżowego Turnieju Bokserskiego „Golden Glove of Vojvodina”, który rozgrywany jest w serbskim mieście Subotica. Po wczorajszej wygranej ćwierćfinałowej przez dyskwalifikację w 3. starciu ze Szkotem Mitchellem Bartonen, dzisiaj Kamil wypunktował jednogłośnie (trzy razy 30-27) Łotysza Evandersa Servutsa. W finale przeciwnikiem pięściarza z Chojnowa będzie brązowy medalista Młodzieżowych Mistrzostw Europy w Zagrzebiu (2014), Austriak Alexandar Mraovic.

Niestety w finale nie zaboksuje Aleksander Celejewski (91 kg), który dzisiaj został pokonany na punkty (dwa razy 30-27 i 29-28) przez brązowego medalistę Młodzieżowych Mistrzostw Świata z Sofii (2014), Ukraińca Roberta Martona i będzie się musiał zadowolić brązowy medalem.

ALEKSANDER CELEJEWSKI AWANSOWAŁ DO PÓŁFINAŁU MTB O „ZŁOTĄ RĘKAWICĘ VOJVODINY”

celejewski

Podczas ubiegłorocznej edycji Międzynarodowego Turnieju Bokserskiego „Golden Glove of Vojvodina” Aleksander Celejewski (91 kg) wygrał dwa pojedynki, dochodząc do finału, w którym uległ minimalnie na punkty młodzieżowemu wicemistrzowi świata, Chorwatowi Toniemu Filippi, tocząc z nim bardzo zaciętą walkę. Radomianin jest na dobrej drodze, by co najmniej powtórzyć ten sukces, gdyż dzisiaj w Suboticy pokonał pewnie na punkty 3-0 (trzy razy 30-27) Węgra Karoly Berki i awansował do półfinału.

Bez medalu wrócą z Serbii dwaj inni Polacy – Kordian Wyciszkiewicz (60 kg) i Konrad Kozłowski (75 kg), którzy przegrali dzisiaj walki ćwierćfinałowe. Pierwszy z nich uległ przez TKO w 3. starciu z Kazachowi Xasenowi Azizbekovowi, zaś drugi na skutek kontuzji (TKO-I) poległ w 2. starciu z Francuzem Louisem Toutin.

W SERBSKIEJ SUBOTICY TRZY PÓŁFINAŁOWE ZWYCIĘSTWA POLEK I PIĘĆ FINAŁOWYCH SZANS

vojvodina_panie

Pięć młodzieżowych reprezentantek Polski stanie w niedzielę przed szansą wygrania Międzynarodowego Turnieju Bokserskiego „Golden Glove of Vojvodina”. Dzisiaj w pojedynkach półfinałowych wystąpiły cztery Biało-Czerwone i tylko jedna z nich pożegnała się z turniejem.

Po raz drugi w Suboticy swoje walki wygrały Ewa Białas (54 kg) i Ewa Gibka (57 kg). Zawodniczka z Jaworzna jednogłośnie na punkty (trzy raz po 40-36) pokonała Chorwatkę Dajane Vidović, zaś pięściarka z Chojnic poradziła sobie 3-0 (40-36, 40-36 i 40-34) z Węgierką Anną Ocsko. Trzecie zwycięstwo dla Polski wywalczyła w Serbii ubiegłoroczna Mistrzyni Europy juniorek (dawniej zwanych kadetkami), Adrianna Jędrzejczyk (60 kg), pokonując także 3-0 (40-36, 39-37 i 40-35) Norweżkę Madelaine Angelsen.

Niestety z rywalizacji odpadła Patrycja Komudzińska (48 kg), która nie sprostała Arailym Mayassar z Kazachstanu. Sędziowie byli zgodni, że zwyciężczynią była Azjatka (wszyscy punktowali 40-36 dla Mayassar).

Tak, więc w niedzielnych finałach zobaczymy w ringu pięć naszych zawodniczek. Ewa Białas stanie oko w oko z Młodzieżową Mistrzynią Europy z Asyżu, Ukrainką Valeriyą Manchak, Ewa Gibka z Węgierką Mariettą Kiss, Weronika Zakrzewska (64 kg) z Węgierką Tünde Kiss, Adrianna Jędrzejczyk z Ormianką Ani Hovsepian oraz Patrycja Kiwak (81 kg) z Aidą Ondash z Kazachstanu.

SZEŚĆ MEDALI MŁODYCH POLEK W SERBII, ALE TURNIEJ DOPIERO SIĘ ROZPOCZYNA…

subotica_panie

W pierwszym dniu Międzynarodowego Turnieju Bokserskiego „Golden Glove of Vojvodina” zawodniczki młodzieżowej kadry narodowej zaboksowały ze zmiennym szczęściem. Na ringu w serbskim mieście Subotica wystąpiły cztery Polki, z których dwie – Ewa Białas (54 kg) i Ewa Gibka (57 kg), wygrały swoje walki i awansowały do półfinałów.

Ewa Białas (54 kg) pokonała 3-0 (40-35, 40-35, 39-36) Balnur Kaldarbek z Kazachstanu, zaś Ewa Gibka (57 kg) wygrała 3-0 (przez wskazanie trzech sędziów punktujących remis 38-38) z Leonie Roy z Kanady. Swoje pojedynki przegrały niestety Patrycja Mrozińska (75 kg) i Aneta Gojko (75 kg). Pierwsza z nich uległa 1-2 (39-37, 37-39 i 37-39) Kanadyjce Taylor Ross, a druga uległa przez TKO w 1. starciu Węgierce Fanni Szokol.

W półfinałach wystąpią cztery podopieczne Tomasza Potapczyka: Patrycja Komudzińska (48 kg) skrzyżuje rękawice z Arailym Mayassar z Kazachstanu, Ewa Białas (54 kg) z Serbką Dajaną Vidovic, Ewa Gibka (57 kg) z Węgierką Anną Ocsko oraz Adrianna Jędrzejczyk (60 kg) z Norweżką Madeleine Angelsen.

Z uwagi na fakt, że w wadze z limitem 64 kg zgłoszono do turnieju tylko dwie zawodniczki od finału start w Serbii rozpocznie Weronika Zakrzewska (64 kg), która zmierzy się z Węgierką Tünde Kiss. Również bez walki w finale znalazła się Patrycja Kiwak (81 kg), której rywalką w pojedynku o zwycięstwo w turnieju będzie Aida Ondash z Kazachstanu lub Węgierka Szimonetta Pallas.

CZTERECH POLAKÓW W ĆWIERĆFINAŁACH. „CZASÓWKI” KOZŁOWSKIEGO I MROCZKOWSKIEGO

mroczkowski

33. Międzynarodowy Młodzieżowy Turniej Bokserski „Golden Glove of Vojvodina”, to zawody o ustalonej, wysokiej randze, czego potwierdzeniem jest tegoroczna obsada. W ubiegłym roku podopieczni trenera Marcina Stankiewicza wywalczyli w serbskiej Suboticy 4 medale, w tym jeden srebrny Aleksandra Celejewskiego (91 kg), który podczas tegorocznej edycji ma szansę poprawić tamten wynik.

Pierwsze turniejowe pojedynki Polaków każą nam jednak ostrożnie pisać o ich medalowych szansach. Biało-czerwoni rozpoczęli zawody od trzech porażek. Pierwszego dnia Karola Wardę (49 kg) pokonał Kazach Rustam Khamidov 3-0 (30-27, 30-27 i 30-26), Dawida Miziołka (52 kg) inny zawodnik z Kazachstanu, Aidos Arapov 3-0 (30-27, 30-27 i 30-26), zaś Sebastiana Gieradę (56 kg) Chorwat Filip Poturovic 2-1 (nie znamy dokładnej punktacji sędziów).

Tę zła passę przełamali w czwartek Konrad Kozłowski (75 kg) i Kamil Mroczkowski (+91 kg – na zdjęciu), stopując w 2. starciu przez TKO odpowiednio Serba Stepana Lekica (Konrad) i Amerykanina Devona Younga (Kamil). Niestety śladem zawodników z Koszalina i Chojnowa nie poszli Krystian Romel (64 kg), który zdaniem dwóch z trzech sędziów, przegrał 1-2 (29-28, 27-30 i 28-29) z Francuzem Nurali Erdoganem, Jakub Kasprzak (81 kg) pokonany 3-0 (30-27, 30-27 i 28-28) przez Kazacha Bekzada Nurdauletova oraz Michał Soczyński (81 kg), którego zwyciężył 2-0 (29-28, 29-28 i 28-28) Serb Aleksandar Markovic.

W ćwierćfinale zaboksuje więc czterech reprezentantów Polski. Konrad Wyciszkiewicz (60 kg) skrzyżuje rękawice z Kazachem Xasenem Azizbekovem, Konrad Kozłowski (75 kg) z Francuzem Louisem Toutin (mistrz Europy kadetów z 2013 roku), Aleksander Celejewski (91 kg) z Węgrem Karoly Berkim oraz Kamil Mroczkowski (+91 kg) ze Szkotem Mitchellem Bartonem.

TOP 50 EUROPA (SENIORKI) – NASZ RANKING ZA I PÓŁROCZE 2015 ROKU

images

Prezentujemy nasz redakcyjny ranking najlepszych europejskich pięściarek za I półrocze 2015 roku. W porównaniu z poprzednimi zestawieniami serwisu PolskiBoks.pl, aktualny ogranicza się do 5 kategorii wagowych (51 kg, 54 kg, 60 kg, 64 kg i 75 kg), z uwagi na fakt, że tylko w tych dywizjach rywalizowano o medale podczas 1. Igrzysk Europejskich w Baku oraz o zwycięstwa w ważnych europejskich międzynarodowych turniejach (np. Strandja, czy BoxAm).

Podstawą klasyfikacji były oczywiście wyniki uzyskane w najważniejszej imprezie, jaką były 1. IE w Baku. Oprócz tego z uwagą przestudiowaliśmy wszystkie wyniki międzynarodowych turniejów i meczów międzypaństwowych. Niektóre z medali wywalczonych w Baku nie przekonały nas do tego, by zawodniczki klasyfikować na wysokim miejscu. Przykładem jest Francuzka Estelle Mossely (60 kg), która wywalczyła srebro IE, ale w naszym rankingu wyprzedziły ją doskonała Yana Alexeevna z Azerbejdżanu (nastraszyła Katie Taylor w półfinale) oraz Mira Potkonen z Finlandii (wygrała pewnie z Mossely w Sofii). Inna wicemistrzyni IE, Valentina Alberti (64 kg) z Włoch przegrała z kolei w Cartagenie z Sandy Ryan i to Angielka jest na miejscu numer 2.

W zestawieniu znalazło się ostatecznie 5 reprezentantek Polski (w 4 kategoriach wagowych). Najwyżej sklasyfikowaliśmy srebrna medalistkę IE, Sandrę Drabik, która jest druga w wadze muszej (51 kg). Trzecia w limicie wagi średniej (75 kg) jest Lidia Fidura, zaś czwarta w wadze do 64 kg Aneta Rygielska. W tym samym limicie, na miejscu numer 8 znalazła się Kinga Siwa, która – w przeciwieństwie do swoich czterech koleżanek – nie mogła stanąć w szranki IE w Baku, co miało wpływ na ostateczną lokatę, gdyż w naszym rankingu nie oceniamy poziomu zawodniczek, tylko osiągane przez nie wyniki. Również na ósmym miejscu sklasyfikowaliśmy Ewelinę Wicherską (54 kg), której po prostu zabrakło międzynarodowych zwycięstw do tego, by znaleźć się kilka oczek wyżej.

Przed nami wydarzenia II półrocza 2015 roku, z których najważniejszymi będą – o ile dopiszą zagraniczni goście – Międzynarodowy Turniej im. Feliksa Stamma w Warszawie oraz Międzynarodowe Mistrzostw Śląska w Gliwicach.

TOP 50 EUROPA (SENIORKI) – NASZ RANKING ZA I PÓŁROCZE 2015 ROKU

51 KG
1 Nicola Adams (Anglia)
2 Sandra Drabik (Polska)
3 Sayana Sagatayeva (Rosja)
4 Elif Nur Coskun (Turcja)
5 Stoyka Petrova (Bułgaria)
6 Ornella Wahner (Niemcy)
7 Sarah Ourahmoune (Francja)
8 Terry Gordini (Włochy)
9 Yana Burim (Białoruś)
10 Ceire Smith (Irlandia)

54 KG
1 Elena Saveleva (Rosja)
2 Marzia Davide (Włochy)
3 Anna Alimardanova (Azerbejdżan)
4 Azize Nimani (Niemcy)
5 Stanimira Petrova (Bułgaria)
6 Ayse Tas (Turcja)
7 Viktoria Kuleshova (Rosja)
8 Ewelina Wicherska (Polska)
9 Delphine Mancini (Francja)
10 Gabriela Dimitrova (Bułgaria)

60 KG
1 Katie Taylor (Irlandia)
2 Yana Alexeyevna (Azerbejdżan)
3 Mira Potkonen (Finlandia)
4 Estelle Mosselly (Francja)
5 Tasheena Bugar (Niemcy)
6 Svetlana Kamenova (Bułgaria)
7 Jennifer Miranda (Hiszpania)
8 Chantelle Cameron (Anglia)
9 Zinaida Dobrynina (Rosja)
10 Ida Lundblad (Szwecja)

64 KG
1 Anastasia Belyakova (Rosja)
2 Sandy Ryan (Anglia)
3 Valentina Alberti (Włochy)
4 Aneta Rygielska (Polska)
5 Daria Abramova (Rosja)
6 Agnes Alexiusson (Szwecja)
7 Elena Vystropova (Azerbejdżan)
8 Kinga Siwa (Polska)
9 Elina Gustafsson (Finlandia)
10 Anais Kistler (Szwajcaria)

75 KG
1 Nouchka Fontijn (Holandia)
2 Anna Laurell (Szwecja)
3 Lidia Fidura (Polska)
4 Yaroslava Yakushina (Rosja)
5 Sarah Scheurich (Niemcy)
6 Love Holgersson (Szwecja)
7 Katerina Shambir (Ukraina)
8 Lauren Price (Walia)
9 Savannah Marshall (Anglia)
10 Sema Caliskan (Turcja)

Opracował: Jarosław Drozd

OSIEM MŁODYCH REPREZENTANTEK POLSKI WYSTARTUJE NA TURNIEJU W SERBII

vojvodina_panie

Po raz czwarty w historii o „Złotą Rękawicę Vojvodiny” powalczą kobiety. Dzisiaj w serbskim mieście Subotica rozpocznie się Młodzieżowy Międzynarodowy Turniej Bokserski, w którym wystartuje 51 pięściarek z 15 państw, w tym licząca osiem zawodniczek kadra Polski. Biało-czerwone będą obok Węgier (12 pięściarek) najliczniejszą ekipą i miejmy nadzieję, że znajdzie to również swoje odzwierciedlenie w klasyfikacji medalowej.

Trenerzy Tomasz Potapczyk (koordynator) i Stanisław Łakomiec (asystent) postanowili, że w Suboticy wystąpią następujące zawodniczki: Patrycja Komudzińska (MOSM Tychy, 48 kg), Ewa Białas (Energetyk Jaworzno, 54 kg), Ewa Gibka (Boxing Team Chojnice, 57 kg), Adrianna Jędrzejczyk (RUSHH Kielce, 60 kg), Weronika Zakrzewska (Boxing Team Chojnice, 64 kg), Aneta Gojko (Boxing Sokółka, 75 kg), Patrycja Mrozińska (Wda Świecie, 75 kg) i Patrycja Kiwak (BKS Skorpion Szczecin, 81 kg).

MŁODZIEŻOWCY PRZED STARTEM W TURNIEJU GOLDEN GLOVE OF VOJVODINA

Dzisiaj w serbskiej Suboticy rozpoczną się pierwsze walki 33. Międzynarodowego Młodzieżowego Turnieju Bokserskiego „Golden Glove of Vojvodina, do którego zgłoszono 137 młodych pięściarzy z 22 krajów. Największą gwiazdą zawodów będzie amerykański super-talent Shakur Stevenson (52 kg – na zdjęciu) – złoty medalista Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w Nanjing (2014), Młodzieżowych Mistrzostw Świata w Sofii (2014) i Mistrzostw Świata Kadetów z Kijowa (2013).

W zawodach wystąpi także dziesięcioosobowa reprezentacja Polski, która przygotowuje się do imprezy sezonu, jaka będą jesienne Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w Kołobrzegu. Trenerzy Marcin Stankiewicz (trener-koordynator) oraz Karol Chabros (trener współpracujący) zadecydowali, że w Serbii swoje szanse otrzymają następujący zawodnicy: Karol Warda (Berej Lublin, 49 kg), Dawid Miziołek (Jawor Team Jaworzno, 52 kg), Sebastian Gierada (KSZO Ostrowiec, 56 kg), Kordian Wyciszkiewicz (Kleofas Katowice, 60 kg), Krystian Romel (Sokół Piła, 64 kg), Konrad Kozłowski (FC Koszalin, 75 kg), Michał Soczyński (Paco Lublin, 81 kg), Jakub Kasprzak (KKS Poznań, 81 kg), Aleksander Celejewski (Radomiak Radom, 91 kg) i Kamil Mroczkowski (Champion Chojnów Powiat Legnicki, +91 kg).

PREZES ZBIGNIEW GÓRSKI PO KONGRESIE SPRAWOZDAWCZYM PZB

medalistki_baku

Szanowni Państwo,

W minioną sobotę Kongres Sprawozdawczy Polskiego Związku Bokserskiego podsumował naszą pracę za 2014 r. udzielając Zarządowi absolutorium. Tym samym większość delegatów Związku z całej Polski przyznali Zarządowi legitymację do dalszego kierowania polskim boksem do końca bieżącej kadencji. To ważny moment, który pokazuje – że mimo burzliwych dyskusji – środowisko bokserskie w naszym kraju potrafi podejmować decyzje pozwalające skupić się na dalszej pracy dla rozwoju polskiego pięściarstwa. Dotychczasowe zdobycze medalowe na arenie międzynarodowej naszych zawodniczek i zawodników pokazują przecież wyraźnie, zdobywanie miejsc na podium w imprezach mistrzowskich staje się powtarzalne. A to oznacza, że nasze dotychczasowe wysiłki zaczynają wreszcie przynosić wymierne efekty. Tylko w okresie sprawozdawczym – czyli w 2014 r. polskie pięściarstwo wywalczyło złoto Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich, 3 tytuły mistrzowskie na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy Kobiet, srebro i brąz na Mistrzostwach Europy Seniorek  oraz złoto na Mistrzostwach Unii Europejskiej.

Szanowni Państwo,

W ostatnich dniach podsumowywaliśmy jednak nie tylko ubiegły rok. Dokonaliśmy bowiem także analizy mijającego właśnie pierwszego półrocza bieżącego sezonu. Także i w tym okresie mamy się czym pochwalić, jeżeli chodzi o osiągnięcia wynikowe. W Taipei nasze młode zawodniczki zdobyły 1 srebrny i dwa brązowe medale Mistrzostw Świata. We Lwowie nasi kadeci zdobyli wicemistrzostwo kontynentalne. Wreszcie w Baku polscy reprezentanci sięgnęli po 1 srebrny i 3 brązowe medale Igrzysk Europejskich. Srebro i 2 brązowe krążki – jak wiadomo – zdobyły kobiety: Sandra Drabik, Aneta Rygielska, Lidia Fidura, a jeden brąz przypadł w udziale mężczyznom – Mateusz Polski. Cieszymy się z każdego medalu, bowiem każdy z nich jest ukoronowaniem ciężkiej pracy samych zawodniczek i zawodników, sztabu szkoleniowego, a także całego Związku. Właśnie dlatego podczas spotkania naszych medalistów z Baku z Ministrem Sportu Adamem Korolem – jako jedyny z prezesów Związków Sportowych – miałem odwagę upomnieć się o nagrody stypendialne dla naszych pięściarek i pięściarza. Nie może przecież być tak, że wywalczone na tej samej imprezie medale w jednym przypadku stanowią – a w innym nie – podstawę do przyznania stypendium wynikowego. Czynimy więc w tym względzie mocne starania, aby zdobywcy medali na Igrzyskach Europejskich w Baku zostali za swój wysiłek i wynik docenieni. W tym miejscu raz jeszcze pragnę podziękować naszym zawodniczkom, które pokazały, że wraz z formą sportową prezentują one na każdym kroku należytą dyscyplinę i kulturę osobistą. Dziękuję, że chociaż one widziały mnie w obiekcie bokserskich zmagań w Baku i chociaż one słyszały jak bardzo można wspierać dopingiem ich starty. W omawianym czasie nasi przemęczeni pięściarze – choć nie wszyscy –  odsypiali nocne eskapady.

Szanowni Państwo,

Obok sukcesów i starań na rzecz tych, którzy po te sukcesy sięgają nie możemy przechodzić obojętnie obok przejawów braku dyscypliny, oraz wycieczkowego traktowania przez niektórych startów w poważnych imprezach międzynarodowych. A taką imprezą przecież były Igrzyska Europejskie w Baku. Właśnie z powodu niewłaściwego podejścia do obowiązków wynikających z faktu reprezentowania Polski na tych zawodach bezterminowo zostali wykluczeni z Kadry Narodowej: Maciej Jóźwik (Skorpion Szczecin), Sylwester Kozłowski (Akademia Walki Warszawa), Kazimierz Łęgowski (Bokser Chojnice), Mateusz Kostecki (Desant Kraków), Kamil Gardzielik (Copacabana Konin) oraz Jordan Kuliński (Start Włocławek). Ponadto w tej sprawie wszczęte zostanie postępowanie dyscyplinarne, po zakończeniu którego podjęte zostaną odpowiednie decyzje. Nie mam zamiaru polemizować tutaj z niektórymi portalami internetowymi, na łamach których czytamy zdanie tylko jednej strony, choć prawo prasowe nakazuje wysłuchanie obu. Chciałbym jednak tylko wskazać na jeden fakt. Otóż we wspomnianym powyżej internetowym materiale zabrakło opisu pewnego zdarzenia. Mianowice informacji o samookaleczeniu się jednego z naszych zawodników, który uderzył pięścią w szybę czyniąc sobie krzywdę, a nam wszystkim wystawiając nienajlepszą i niezasłużoną opinię wandali.

Jeszcze przed wyjazdem do Baku informowałem całą naszą kadrę, że jak długo będę prezesem nie ma i nie będzie miejsca w składzie reprezentacyjnym dla osób, które nie podchodzą poważnie do obowiązków reprezentanta kraju na zawodach sportowych. Wszyscy zawodnicy otrzymując Nominacje na Igrzyska Europejskie podpisali Przyrzeczenie, z którego wynikało jasno co mogli, a czego nie mogli robić podczas udziału w Igrzyskach. Z całą pewnością do tej drugiej kategorii zachowań należy zaliczyć wędrówki zawodników w czasie ciszy nocnej poza miejscem zakwaterowania. Niezależnie bowiem od tego czy zawodnicy ci wciąż byli w turnieju, czy już przegrali – wciąż byli zawodnikami, których obowiązują pewne zasady. Dlatego też  nie mogło być zgody na nocne eskapady poza miejscem zakwaterowania.

Jeszcze raz podkreślam, że tak długo jak będę kierował Polskim Związkiem Bokserskim nie ma i nie będzie miejsca w Kadrze Narodowej dla zawodników, którzy z udziału w kadrze chcą wyłącznie czerpać, a nie potrafią lub nie dają wiele w zamian, którzy nie raczą brać przykładu z profesjonalnych zachowań takich zawodników, jak: Tomasz Jabłoński, czy Igor Jakubowski. Dlatego dla tych wszystkich, którzy nie wiedzą czym charakteryzuje się profesjonalne podejście do obowiązków sportowca nie ma i nie będzie miejsca w kadrze.

Dopóki jestem sternikiem polskiego boksu nie ma i nie będzie w nim miejsca dla działaczy, którzy swoja mentalnością zatrzymali się w latach 80-tych ub. wieku. Polskiemu pięściarstwu potrzebni są działacze, którzy będą skutecznie pracować dla jego dobra, dbać o jego wizerunek a nie ciągle tylko zgłaszać nieuzasadnione roszczenia i pretensje, wynikające z niezrealizowanych ambicji. Również nie będzie miejsca dla takich postaw, jakie od wielu lat prezentuje p. Andrzej Rajkowski, który swoimi negatywnymi działaniami nakierowanymi na Zarząd PZB sprawił, że toczy się przeciwko niemu kolejne postępowanie dyscyplinarne, do zakończenia którego nałożone zostało na niego zawieszenie. Stek wulgaryzmów i obelg, jakie z jego strony spotykają ludzi boksu jest czymś nie do zaakceptowania i musi spotkać się ze zdecydowaną reakcją.

Zbigniew Górski
Prezes PZB

1. IE: AZEROWIE MOCNO USZCZUPLILI KASĘ SWOJEGO MINISTRA SPORTU

polski_podium

Jeśli wierzyć informacjom, że minister sportu Azerbejdżanu faktycznie zobowiązał się zapłacić wszystkim swoim złotym medalistom 1. Igrzysk Europejskich po 100 000 dolarów, to po zakończeniu finałów turnieju bokserskiego mężczyzn jego kasa zmniejszyła się co najmniej o 600 000 „zielonych”. W Baku Azerowie aż sześć razy stanęli na najwyższym stopniu podium, wygrywając zdecydowanie klasyfikacje medalową. Jedynym pięściarzem, który potrafił złamać w ringu zawodnika gospodarzy był Irlandczyk Michael O`Reilly (75 kg), zwycięzca w pojedynku z Khaibulą Musalovem.

Zwracamy uwagę na złoty medal Lorenzo Sotomayora Collazo, Kubańczyka rodem z Pinar del Rio, którego największym sukcesem odniesionym w krajowej rywalizacji był brązowy medal mistrzostw Kuby w 2012 roku. Jesienią 2013 roku, po bezskutecznym dobijaniu się do rodzimej kadry narodowej, przyjął obywatelstwo Azerbejdżanu. Decydujący wpływ na decyzję Lorenzo miał kubański szkoleniowiec, Martinesin Lazaro Jimenez, który od lat pracuje w czołowym azerskim klubie bokserskim z miasta Gabala. Skuszony atrakcyjną (sportowo i finansowo) propozycją Azerów Sotomayor, natychmiast otrzymał szansę debiutu w reprezentacji nowej ojczyzny podczas mocno obsadzonego turnieju World Cup of Petroleum Countries, który pod koniec grudnia odbył się w syberyjskim mieście Khanty-Mansiysk. Boksujący w limicie 64 kg Lorenzo dotarł w nim aż do finału. 31 stycznia 2014 roku w Baku Sotomayor wykonał najważniejszy krok w kierunku azerskiej kadry narodowej, zdobywając złoty medal mistrzostw kraju, otwierając sobie drogę do Igrzysk Europejskich.

Zgodnie z oczekiwaniami trenera Alexandra Lebzyaka zaboksowali w Baku Rosjanie. Trzeci garnitur „sbornej” wywalczył dwa złote i dwa srebrne medale, zajmując drugie miejsce w klasyfikacji medalowej. Na najwyższym stopniu podium stanął także Anglik Joseph Joyce (+91 kg), dzięki którego sukcesom na Wyspach powoli zapominają o stracie jaką było podpisanie zawodowego kontraktu przez Anthony Joshuę.

My cieszymy się z brązowego medalu Mateusza Polskiego (60 kg), który wygrał w stolicy Baku dwie walki i ambitnie nieskutecznie – rywalizował o finał. Sposób, w jakim Albert Selimov pokonał w finale Francuza Sofiane Oumiha powinien być dla naszego zawodnika idealnym drogowskazem do tego, jak rywalizować z szybkimi na nogach i wysokimi rywalami, jak półfinałowy rywal Polaka.

WYNIKI WALK FINAŁOWYCH [na pierwszym miejscu zwycięzcy]

49 KG
Bator Sagaluyev (Rosja) – Brendan Irvine (Irlandia) 2-1

52 KG
Elvin Mamishzade (Azerbejdżan) – Vincenzo Picardi (Włochy) 3-0

56 KG
Bakhtovar Nazirov (Rosja) – Dmitriy Asanov (Białoruś) 2-1

60 KG
Albert Selimov (Azerbejdżan) – Sofiane Oumiha (Francja) 3-0

64 KG
Lorenzo Sotomayor (Azerbejdżan) – Vincenzo Mangiacapre (Włochy) 3-0

69 KG
Parviz Bagirov (Azerbejdżan) – Alexandr Besputin (Rosja) 3-0

75 KG
Michael O’Reilly (Irlandia) – Khaibula Musalov (Azerbejdżan) 3-0

81 KG
Teymur Mammadov (Azerbejdżan) – Valentino Manfredonia (Włochy) 3-0

91 KG
Abdulkadir Abdullayev (Azerbejdżan) – Gevorg Manukyan (Ukraina) WO.

+91 KG
Joseph Joyce (Wielka Brytania) – Gasan Gimbatov (Rosja) 3-0

DARIUSZ SĘK WYGRYWA PRZED CZASEM W MONACHIUM

sek02

W głównej walce wieczoru gali boksu zawodowego w Monachium naprzeciw siebie stanęli Dariusz Sęk (23-2-1, 8 KO) oraz Shefat Isufi (17-3-2, 13 KO). W stawce był regionalny pas WBC EPBC wagi półciężkiej – mało prestiżowy, za to gwarantujący miejsce w rankingu WBC. Polak nie zawiódł. Boksował świetnie i zastopował przeciwnika na jego terenie.

Podopieczny Andrzeja Gmitruka rozpoczął agresywnie. Szukał haków na korpus, dobrze dystansował rywala długim prawym prostym, a w pierwszej rundzie dodał do tego jeszcze ładny lewy podbródkowy. Serb mieszkający na stałe w Niemczech strzelał raz na jakiś czas potężnymi sierpami, ale pruły one powietrze. W drugiej odsłonie Polak dał się zaskoczyć przy linach, lecz szybko sam odpowiedział i kontrolował wydarzenia w ringu.

W trzecim starciu Isufi wyprzedził Darka w akcji prawy na prawy, jednak ten mu się zrewanżował dwukrotnie kontrą swoim krótkim prawym sierpem. – Musisz wydłużyć trochę dystans – mówił w narożniku trener Gmitruk. Podobny przebieg miała kolejna runda. Lepiej boksował Sęk, ale przeciwnik trafił raz bardzo groźnym prawym sierpowym. Okazało się, że na tym etapie wszyscy sędziowie widzieli przewagę Isufiego – dwóch jednym punktem, trzeci dwoma. W piątej od samego startu Darek ostro ruszył do przodu, koncentrując się przede wszystkim na obijaniu tułowia rywala. Wiedział już, że sędziowie robią „pracę domową” i po prostu musi faceta znokautować. W szóstym starciu Darek konsekwentnie robił swoje, na co zresztą namawiał go narożnik. Bił dużo ciosów na korpus, licząc iż odłożą się one w późniejszym etapie. W siódmej rundzie Sęk zranił chyba rywala hakiem w okolice wątroby. Ten aż skulił się po nim i szybko sklinczował.

Ofensywa Polaka trwała w najlepsze. Na początku ósmego starcia kilka razy trafił lewą ręką i sędzia odesłał Serba na konsultację do lekarza, bo ten mocno już krwawił z nosa i ust. Lekarz puścił co prawda pojedynek, ale z narożnika Isufiego poleciał ręcznik na znak poddania. Tak więc Darek Sęk przełamał złą passę w Niemczech, a Andrzej Gmitruk… już zamawiał białe winko, co wyłapały głośniki. Zasłużył – zarówno jak i jego podopieczny!

źródło: bokser.org

PIĘĆ KATEGORII WAGOWYCH KOBIET W 2020 ROKU PODCZAS IO W TOKIO

tokyo2020-olympics

Międzynarodowe Stowarzyszenie Boksu Olimpijskiego (AIBA) po raz kolejny powróciło do tematu zwiększenia ilości kategorii wagowych, w jakich kobiety mogą rywalizować podczas Igrzysk Olimpijskich. Po zakończeniu 1. Igrzysk Europejskich w Baku, szef AIBA, dr Ching-Kuo Wu poinformował, że prawdopodobieństwo usankcjonowania przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) kolejnych dwóch kategorii jest bardzo wielkie.

- Wprowadzenie boksu kobiet do programu Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku okazało się wielkim sukcesem. Na fali tamtych wydarzeń chcieliśmy – o ile będą ku temu sprzyjające warunki – zwiększyć liczbę kategorii już w 2016 roku w Rio de Janeiro, ale faktycznie liczyliśmy się, że nastąpi to dopiero w 2020 roku w Tokio – powiedział dr Wu, pełniący także funkcję członka Komitetu Wykonawczego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Przypominamy, że w Londynie panie rywalizowały w trzech limitach: 48-51 kg, 57-60 kg i 69-75 kg. AIBA zaproponowała, by W Tokio rywalizacja odbyła się w pięciu wagach: 48-51 kg, 51-54 kg, 57-60 kg, 60-64 kg, 69-75 kg, a więc w tych samych, w jakich niedawno w Baku rywalizowano w 1. Igrzyskach Europejskich.

- Wydarzenia bokserskie, których byliśmy świadkami podczas Igrzysk Europejskich w Baku, odbyły się właśnie w formule tych pięciu kategorii wagowych i jesteśmy przekonani, że jest to idealny wzór dla Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Przedstawiliśmy już taką propozycję MKOl, ale ostateczna decyzja ostanie podjęta po zakończeniu Igrzysk w Rio de Janeiro – dodał szef AIBA.

1. IE: POLKI WYSOKO W KLASYFIKACJI MEDALOWEJ. TAYLOR NA KRAWĘDZI PORAŻKI

Trzy medale, w tym jeden srebrny Sandry Drabik (51 kg) i dwa brązowe krążki Anety Rygielskiej (64 kg) i Lidii Fidury (75 kg), to okazały bilans reprezentacji Polski seniorek, która rywalizowała w 1. Igrzyskach Europejskich w Baku. Wspomniany wynik (5. miejsce w klasyfikacji medalowej) byłby zapewne lepszy, gdyby szczęśliwiej losowała Ewelina Wicherska (54 kg). Poznanianka już w ćwierćfinale musiała stanąć oko w oko z wicemistrzynią świata i mistrzynią Europy, Marzią Davide i mimo wysokiej formy musiała się pożegnać z marzeniami o medalu.

Do historii kobiecego boksu olimpijskiego w stolicy Baku wpisały się pierwsze złote medalistki IE: Nicola Adams (Wielka Brytania, 51 kg), Elena Saveleva (Rosja, 54 kg), Katie Taylor (Irlandia, 60 kg), Anastasiya Belyakova (Rosja, 64 kg) i Nouchka Fontijn (Holandia, 75 kg). Zwycięstwo żadnej z wymienionych nie było zaskakujące, ale już styl, w jakim niektóre rywalizowały – tak.

Szczególnie dotyczy to wielkiej Taylor, która dawno nie była w takich opałach jak w półfinałowej walce z ulubienicą gospodarzy, Yaną Alexeevną. Na dobrą sprawę na konto wspaniałej mistrzyni z Zielonej Wyspy można było zapisać tylko ostatnie starcie, gdyż wcześniej nerwowa i niedokładna Taylor wyglądała blado przy zdeterminowanej Ukraince z azerskim paszportem. Werdykt dający zwycięstwo Irlandce (przez wskazanie, przy remisach na kartach punktowych trzech sędziów) wywołał burzę gwizdów i konsternację. Co ciekawe niniejszej opinii zaprzecza decyzja AIBA, która uznała wczoraj Katie …najlepszą zawodniczką czerwca (sic!).

Po raz kolejny klasyfikacje medalowa wygrały Rosjanki, jakkolwiek jakość ekipy Wiktora Lisicyna z roku na rok nieco słabnie. Co godne uwagi w Baku Rosjanki przegrały trzy walki, w tym dwie z Polkami! Podopieczne trenerów Pawła Pasiaka i Tomasza Potapczyka zaliczyły kolejne (po Mistrzostwach Europy w Bukareszcie i Mistrzostwach Świata w Jeju City) dobre zawody, w których ponownie nie zawiodła żadna z kadrowiczek.

Co ważne, w ciągu ostatnich dwóch lat (2014-2015) pięć reprezentantek Polski wywalczyło medale na europejskiej imprezie mistrzowskiej (W Bukareszcie srebro wywalczyła Ewelina Wicherska, zaś brąz Kinga Siwa). Ta ostatnia prawdopodobnie dotarłaby w Baku do finału, bo jest zawodniczką lepszą od Włoszki Valentiny Alberti, z którą nie poradziła sobie tym razem Aneta Rygielska.

WYNIKI WALK PÓŁFINAŁOWYCH [na pierwszym miejscu zwyciężczynie]

51 KG
Nicola Adams (Wielka Brytania) – Elif Nur Coskun (Turcja) 3-0
Sandra Drabik (Polska) – Sayana Sagatayeva (Rosja) 3-0

54 KG
Elena Saveleva (Rosja) – Anna Alimardanova (Azerbejdżan) 3-0
Marzia Davide (Włochy) – Azize Nimani (Niemcy) 2-1

60 KG
Estelle Mosselly (Francja) – Tasheena Bugar (Niemcy) 3-0
Katie Taylor (Irlandia) – Yana Alexeevna (Azerbejdżan) 2-1

64 KG
Valentina Alberti (Włochy) – Aneta Rygielska (Polska) 3-0
Anastasia Belyakova (Rosja) – Sandy Ryan (Wielka Brytania) 3-0

75 KG
Nouchka Fontijn (Holandia) – Sarah Scheurich (Niemcy) 3-0
Anna Laurell (Szwecja) – Lidia Fidura (Polska) 2-1

WYNIKI WALK FINAŁOWYCH [na pierwszym miejscu zwyciężczynie]

51 KG
Nicola Adams (Wielka Brytania) – Sandra Drabik (Polska) 2-0

54 KG
Elena Saveleva (Rosja) – Marzia Davide (Włochy) 3-0

60 KG
Katie Taylor (Irlandia) – Estelle Mosselly (Francja) 3-0

64 KG
Anastasia Belyakova (Rosja) – Valentina Alberti (Włochy) 3-0

75 KG
Nouchka Fontijn (Holandia) – Anna Laurell (Szwecja) 3-0