4. MMŚ: PECH „SREBRNEJ” AGATY KACZMARSKIEJ. 8 ROSJANEK ZE ZŁOTYMI MEDALAMI
Na Tajwanie zakończyły się dzisiaj 4. Młodzieżowe Mistrzostw Świata Kobiet w Boksie, w których rywalizowała rekordowa ilość 345 zawodniczek z 46 krajów świata. Dwunastoosobowa reprezentacja Polski przywiezie do kraju 3 krążki – srebrny, wywalczony przez Agatę Kaczmarską (Radomiak Radom, +81 kg) oraz dwa brązowe, które zdobyły Justyna Walaś (Tarnowska Szkółka Bokserska, 64 kg) i Patrycja Kiwak (Skorpion Szczecin, 81 kg). Wielka szkoda, że Agata – decyzją lekarza zawodów – z powodu kontuzji nie mogła stanąć do walki finałowej i tym samym sprawdzić swoich możliwości w konfrontacji z najlepszą zawodniczką świata, Marią Shishmarevą z Rosji. Byłaby to ostatnia walka MMŚ i być może kolejny życiowy sukces Polki.
- Niedosyt na pewno jest, bo wiem, że mogło być lepiej – pisał na gorąco po zakończeniu turnieju pierwszy trener młodzieżowej kadry narodowej kobiet, Tomasz Potapczyk. – Zawsze mogło być lepiej. Moje ambicje sięgają dużo wyżej! Kilka pojedynków zawodniczki przegrały stosunkiem głosów 2-1, co strasznie boli. W dodatku dziś do walki finałowej nie została dopuszczona z powodu kontuzji Agata Kaczmarska! Jak pech, to pech! – dodał ze smutkiem szkoleniowiec z Sokółki.
Nasze zawodniczki i ich sportowi opiekunowie mogli na własne oczy przekonać się jak gigantyczne postępy robi kobiecy boks w gronie młodzieży. Myślę, że wielu znawców boksu olimpijskiego i nie tylko z podziwem kiwało głowami oglądając w akcji najlepsze 15-18-letnie zawodniczki świata.
- Wśród sportowych potęg innych krajów jesteśmy szarą myszką i moim skromnym zdaniem, każdy medal zdobyty w naszej dyscyplinie powinien być traktowany jak wielki sukces i to niezależnie czy w kategorii młodzieżowej, czy seniorskiej, zarówno kobiet, jak i mężczyzn – kontynuował trener Potapczyk. – Wyjazd na Tajwan, na Młodzieżowe Mistrzostwa Świata był moim debiutem jako trenera kadry narodowej. Osiągnąłem cel, jakim było zdobycie medalu na tak ważnej imprezie. Tak naprawdę, dopiero podczas konfrontacji z najlepszymi widzę, które dziewczęta mają charakter, determinację, predyspozycje do tego, aby w nie inwestować. Kilka spotkań w ciągu roku podczas zgrupowań nie daje obrazu takiego, jaki widzę tutaj. Na pewno będą zmiany w składzie kadry. Szybko realizowane powinny być też nowe pomysły na podniesienie poziomu naszych pięściarek. Na razie jednak pielęgnujmy to, co mamy, a mamy bardzo niewiele. Sport wyczynowy jest bezwzględny i szybko wyłapuje słabości! Wracam teraz do domu, do rodziny, do najbliższych, do przyjaciół. Wracam na salę treningową, aby ciągle doskonalić i podnosić swoje umiejętności. Mam swój cel i chce go osiągnąć. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego aby Młodzieżowa Kadra Narodowa kobiet w Boksie wróciła z medalami – zakończył trener-koordynator młodzieżowej kadry narodowej.
Drużynowo turniej mistrzowski zdominowały Rosjanki, które wywalczyły 8 z 23 złotych medali. Świetnie wypadły młode Amerykanki (4 tytuły mistrzyń świata) i Hinduski (3 złote medale). Po dwa złota przypadły w udziale pięściarkom z Chin, Kazachstanu i Włoch a po jednym krążku z najcenniejszego kruszcu wywalczyły zawodniczki z KRLD i Turcji.
WYNIKI WALK FINAŁOWYCH (JUNIOR)
46 KG
Won Un-Gyong (KRLD) – Beyza Saracoglu (Turcja) 3-0
48 KG
Heaven Garcia (USA) – Soniya (Indie) 2-1
50 KG
Savita (Indie) – Katerina Rogova (Ukraina) 3-0
52 KG
Mandeep Kaur Sandhu (Indie) – Niamh Earley (Irlandia) 3-0
54 KG
Sakshi (Indie) – Yariesel Ramirez (USA) 3-0
57 KG
Zhane Crockett (USA) – Ludmila Vorontsova (Rosja) 2-1
60 KG
Lupe Gutierrez (USA) – Donjeta Sadiku (Kosowo) 3-0
63 KG
Yu Lisai (Chiny) – Leila Khusainova (Kazachstan) 3-0
66 KG
Nadia Ryabets (Kazachstan) – Kylie Hall (USA) 2-1
70 KG
Anastasia Sigayeva (Rosja) – Niharika Gonella (Indie) 3-0
75 KG
Anastasia Shamonova (Rosja) – Karolina Makhno (Ukraina) 3-0
80 KG
Elena Litvinova (Rosja) – Dina Islambekova (Kazachstan) TKO 2
+80 KG
Kristina Tkacheva (Rosja) – Jessica Morka (Niemcy) 2-1
WYNIKI WALK FINAŁOWYCH (YOUTH)
48 KG
Yulia Chumgalakova (Rosja) – Kim Un-Jong (KRLD) 2-0
51 KG
Chang Yuan (Chiny) – Huang Hsiao-Wen (Tajwan) 2-1
54 KG
Balausa Muzdiman (Kazachstan) – Concetta Marchese (Włochy) 2-1
57 KG
Irma Testa (Włochy) – Anzhelina Bondarenko (Ukraina) 3-0
60 KG
Jajaira Gonzalez (USA) – Stephanie Thour (Szwecja) 3-0
64 KG
Angela Carini (Włochy) – Elisaveta Nemtseva (Rosja) 3-0
69 KG
Daria Semashko (Rosja) – Bayan Akbayeva (Kazachstan) 3-0
75 KG
Busenaz Surmeneli (Turcja) – Zheng Lu (Chiny) 2-0
81 KG
Vlada Kalacheva (Rosja) – Zhang Jie (Chiny) 3-0
+81 KG
Maria Shishmareva (Rosja) – Agata Kaczmarska (Polska) WO.