Archiwum: Maj 2015

19. MEJ: ERYK APRESYAN WICEMISTRZEM EUROPY!

lvov15

Mimo bardzo dobrej postawy w finale lwowskich 19. Mistrzostw Europy Juniorów (dawniej kadetów), 16-letni Eryk Apresyan (66 kg) nie zyskał uznania u sędziów punktowych, którzy jednogłośnie przyznali zwycięstwo Irlandczykowi Jasonowi Harty.

W pierwszej odsłonie tego pojedynku  inicjatywa należała do Polaka, który był także w swoich poczynaniach bardziej precyzyjny. W drugim starciu Irlandczyk zmienił taktykę i starał się kontratakować z dystansu. Jednak Polak wciąż forował walkę z bliska, przełamując kilkakrotnie defensywę rywala. W półdystansie Harty najczęściej ograniczał się do klinczowania. W trzecim starciu Irlandczyk wciąż próbował utrzymywać walkę w korzystnym dla siebie dystansie, trafiając kilkakrotnie prostymi z obu rąk. Jednak odpowiedź Apresyana była bardzo dynamiczna. Polak wciąż – mimo prób klinczowania przez rywala w zwarciu – zadawał ciosy w różnych płaszczyznach. Jednak po podliczeniu punktów okazało się, że sędziowie w przekroju całej walki dostrzegli przewagę reprezentanta Zielonej Wyspy punktując – jako wspomnieliśmy na wstępie – jednogłośną wygraną Jasona Harty.

Niezależnie od wyniku tego finału stwierdzić należy, że tytuł wicemistrza Europy tej grupy wiekowej jest dużym sukcesem Eryka Apresyana, który jest zawodnikiem bygdoskiego Zawiszy, gdzie trenuje pod opieką Pawła Matuszewskiego. Serdecznie gratulujemy!

źródło: pzb.com.pl

4. MMŚ: PECH „SREBRNEJ” AGATY KACZMARSKIEJ. 8 ROSJANEK ZE ZŁOTYMI MEDALAMI

taipei_grupa1

Na Tajwanie zakończyły się dzisiaj 4. Młodzieżowe Mistrzostw Świata Kobiet w Boksie, w których rywalizowała rekordowa ilość 345 zawodniczek z 46 krajów świata. Dwunastoosobowa reprezentacja Polski przywiezie do kraju 3 krążki – srebrny, wywalczony przez Agatę Kaczmarską (Radomiak Radom, +81 kg) oraz dwa brązowe, które zdobyły Justyna Walaś (Tarnowska Szkółka Bokserska, 64 kg) i Patrycja Kiwak (Skorpion Szczecin, 81 kg). Wielka szkoda, że Agata – decyzją lekarza zawodów – z powodu kontuzji nie mogła stanąć do walki finałowej i tym samym sprawdzić swoich możliwości w konfrontacji z najlepszą zawodniczką świata, Marią Shishmarevą z Rosji. Byłaby to ostatnia walka MMŚ i być może kolejny życiowy sukces Polki.

- Niedosyt na pewno jest, bo wiem, że mogło być lepiej – pisał na gorąco po zakończeniu turnieju pierwszy trener młodzieżowej kadry narodowej kobiet, Tomasz Potapczyk. – Zawsze mogło być lepiej. Moje ambicje sięgają dużo wyżej! Kilka pojedynków zawodniczki przegrały stosunkiem głosów 2-1, co strasznie boli. W dodatku dziś do walki finałowej nie została dopuszczona z powodu kontuzji Agata Kaczmarska! Jak pech, to pech! – dodał ze smutkiem szkoleniowiec z Sokółki.

Nasze zawodniczki i ich sportowi opiekunowie mogli na własne oczy przekonać się jak gigantyczne postępy robi kobiecy boks w gronie młodzieży. Myślę, że wielu znawców boksu olimpijskiego i nie tylko z podziwem kiwało głowami oglądając w akcji najlepsze 15-18-letnie zawodniczki świata.

- Wśród sportowych potęg innych krajów jesteśmy szarą myszką i moim skromnym zdaniem, każdy medal zdobyty w naszej dyscyplinie powinien być traktowany jak wielki sukces i to niezależnie czy w kategorii młodzieżowej, czy seniorskiej, zarówno kobiet, jak i mężczyzn – kontynuował trener Potapczyk. – Wyjazd na Tajwan, na Młodzieżowe Mistrzostwa Świata był moim debiutem jako trenera kadry narodowej. Osiągnąłem cel, jakim było zdobycie medalu na tak ważnej imprezie. Tak naprawdę, dopiero podczas konfrontacji z najlepszymi widzę, które dziewczęta mają charakter, determinację, predyspozycje do tego, aby w nie inwestować. Kilka spotkań w ciągu roku podczas zgrupowań nie daje obrazu takiego, jaki widzę tutaj. Na pewno będą zmiany w składzie kadry. Szybko realizowane powinny być też nowe pomysły na podniesienie poziomu naszych pięściarek. Na razie jednak pielęgnujmy to, co mamy, a mamy bardzo niewiele. Sport wyczynowy jest bezwzględny i szybko wyłapuje słabości! Wracam teraz do domu, do rodziny, do najbliższych, do przyjaciół. Wracam na salę treningową, aby ciągle doskonalić i podnosić swoje umiejętności. Mam swój cel i chce go osiągnąć. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego aby Młodzieżowa Kadra Narodowa kobiet w Boksie wróciła z medalami – zakończył trener-koordynator młodzieżowej kadry narodowej.

Drużynowo turniej mistrzowski zdominowały Rosjanki, które wywalczyły 8 z 23 złotych medali. Świetnie wypadły młode Amerykanki (4 tytuły mistrzyń świata) i Hinduski (3 złote medale). Po dwa złota przypadły w udziale pięściarkom z Chin, Kazachstanu i Włoch a po jednym krążku z najcenniejszego kruszcu wywalczyły zawodniczki z KRLD i Turcji.

WYNIKI WALK FINAŁOWYCH (JUNIOR)

46 KG
Won Un-Gyong (KRLD) – Beyza Saracoglu (Turcja) 3-0

48 KG
Heaven Garcia (USA) – Soniya (Indie) 2-1

50 KG
Savita (Indie) – Katerina Rogova (Ukraina) 3-0

52 KG
Mandeep Kaur Sandhu (Indie) – Niamh Earley (Irlandia) 3-0

54 KG
Sakshi (Indie) – Yariesel Ramirez (USA) 3-0

57 KG
Zhane Crockett (USA) – Ludmila Vorontsova (Rosja) 2-1

60 KG
Lupe Gutierrez (USA) – Donjeta Sadiku (Kosowo) 3-0

63 KG
Yu Lisai (Chiny) – Leila Khusainova (Kazachstan) 3-0

66 KG
Nadia Ryabets (Kazachstan) – Kylie Hall (USA) 2-1

70 KG
Anastasia Sigayeva (Rosja) – Niharika Gonella (Indie) 3-0

75 KG
Anastasia Shamonova (Rosja) – Karolina Makhno (Ukraina) 3-0

80 KG
Elena Litvinova (Rosja) – Dina Islambekova (Kazachstan) TKO 2

+80 KG
Kristina Tkacheva (Rosja)  – Jessica Morka (Niemcy) 2-1

WYNIKI WALK FINAŁOWYCH (YOUTH)

48 KG
Yulia Chumgalakova (Rosja) – Kim Un-Jong (KRLD) 2-0

51 KG
Chang Yuan (Chiny) – Huang Hsiao-Wen (Tajwan) 2-1

54 KG
Balausa Muzdiman (Kazachstan) – Concetta Marchese (Włochy) 2-1

57 KG
Irma Testa (Włochy)  – Anzhelina Bondarenko (Ukraina) 3-0

60 KG
Jajaira Gonzalez (USA) – Stephanie Thour (Szwecja) 3-0

64 KG
Angela Carini (Włochy) – Elisaveta Nemtseva (Rosja) 3-0

69 KG
Daria Semashko (Rosja) – Bayan Akbayeva (Kazachstan) 3-0

75 KG
Busenaz Surmeneli (Turcja) – Zheng Lu (Chiny) 2-0

81 KG
Vlada Kalacheva (Rosja) – Zhang Jie (Chiny) 3-0

+81 KG
Maria Shishmareva (Rosja) – Agata Kaczmarska (Polska) WO.

19. MEJ: APRESYAN SIÓDMYM POLSKIM FINALISTĄ. PIERWSZYM ZŁOTYM MEDALISTĄ?

kadeci15

Eryk Apresyan jest siódmym w historii polskiego boksu olimpijskiego pięściarzem, który zaboksuje w finale Mistrzostw Europy Juniorów (dawniej zwanych kadetami).  Przed nim dokonali tego: Sławomir Malinowski (57 kg, 1996), Łukasz Landowski (60 kg, 1996), Marcin Pryczek (81 kg, 2001), Artur Szpilka (80 kg, 2005), Cezary Samełko (80 kg, 2008) i Paweł Polski (52 kg, 2011), jednak żaden z nich nie wywalczył złotego medalu. Może czas najwyższy, by wreszcie zmienić tę historię? Wystarczy dzisiaj pokonać Irlandczyka Jasona Harty i do annałów polskiego pięściarstwa zapisać się złotymi literami.

W gronie finalistów 19. Mistrzostw Europy Juniorów znaleźli się zawodnicy z 12 krajów. Prym wiodą Ukraińcy, których aż 7 zaboksuje o złote medale. Oprócz nich jutro na ringu we Lwowie zobaczymy czterech Azerów, trzech Rumunów, po dwóch Anglików, Irlandczyków i Turków oraz po jednym zawodniku z Białorusi, Czech, Danii, Gruzji, Niemiec i Polski.

WYNIKI WALK PÓŁFINAŁOWYCH

46 KG
Cosmin Girleanu (Rumunia) – James Probert (Walia) 2-1
Shakhil Allakhverdiev (Gruzja) – Alex Baki (Węgry) 2-1

48 KG
Javid Huseynov (Azerbejdżan) – Lorcan Hurley (Irlandia) 2-1
Artem Demyanenko (Ukraina) – Azad Demirhan (Turcja) 3-0

50 KG
Andriy Matiash (Ukraina) – Thomas Roberts (Anglia) 3-0
Gabriel Dinu (Rumunia) – Alessio Cangelosi (Włochy) 3-0

52 KG
Charles Frankham (Anglia) – Kevin Kischenko (Niemcy) 3-0
Niyamaddin Allakhverdiev (Azerbejdżan) – Declan Duffy (Szkocja) 3-0

54 KG
Ivan Kozyar (Ukraina) – Orkhan Hasanov (Azerbejdżan) 3-0
Mahdi Jallaw (Dania) – Ahmet Otcu (Turcja) 2-0

57 KG
Necat Ekinci (Turcja) – Ahmad Shtivi (Izrael) 3-0
Miroslav Gorol (Czechy) – Arman Antonyan (Armenia) 2-1

60 KG
Tugrulhan Erdemir (Turcja) – Alexandr Filipovich (Białoruś) 3-0
Bakhtiyar Gazibekov (Azerbejdżan) – Koryun Astoyan (Armenia) 3-0

63 KG
John Johnstone (Anglia) – Badri Khutsishvili (Gruzja) 2-1
Artem Lapin (Ukraina) – Oliver Meng (Dania) 3-0

66 KG
Jason Harty (Irlandia) – Oleg Kostyukovskiy (Białoruś) 2-1
Eryk Apresyan (Polska) – Lewis Johnstone (Szkocja) 2-1

70 KG
Ivan Papakin (Ukraina) – Luka Sumarac (Serbia) 3-0
Egor Skamarokh (Białoruś) – Shaig Malikov (Azerbejdżan) 3-0

75 KG
Alberto Biro (Rumunia) – Sjamsudin Sjamilov (Norwegia) 3-0
Oronzo Birardi (Niemcy) – Anthony Johnston (Irlandia) 2-1

80 KG
Arkadiy Kartsan (Ukraina) – Ivan Kiselarov (Bułgaria) 3-0
Jimmy O’Reilly (Irlandia) – Matej Uremovic (Chorwacja) 3-0

+80 KG
Magomed Abdullayev (Azerbejdżan) – Artiom Yordanyan (Gruzja) 3-0
Olexandr Grytsiv (Ukraina) – Lukas Ambrasas (Niemcy) 3-0

4. MMŚ: W FINAŁACH AŻ 10 ROSJANEK. POLKI MAJĄ JUŻ 14 MEDALI W HISTORII

taipei17

Po przedostatnim dniu 4. Młodzieżowych Mistrzostw Świata Kobiet w Boksie, na ringowym placu boju pozostało 46 najlepszych zawodniczek świata w wieku od 15 do 18 lat. W tym gronie jest także nasza „jedynaczka” z Radomia, Agata Kaczmarska (+81 kg), która jutro skrzyżuje rękawice z Rosjanką Marią Shishmarevą, ubiegłoroczną Mistrzynią Europy Juniorek z Asyżu.

Z dotychczasowych trzech turniejów o Młodzieżowych Mistrzostwa Świata Kobiet nasze zawodniczki przywiozły jak dotąd 11 medali, w tym 5 zdobytych w rywalizacji w grupie starszej (Youth – dawniej juniorek) i 6 w grupie młodszej (Junior – dawniej kadetek). Do wspomnianego dorobku podopieczne trenerów Tomasza Potapczyka, Marcina Gruchały i Ludwika Buczyńskiego dołożą jeszcze kolejne 3 krążki, wywalczone na Tajwanie w grupie młodzieżowej przez Agatę Kaczmarską (złoto lub srebro) oraz Justynę Walaś i Patrycję Kiwak (brązowe medale).

Biorąc pod uwagę obie kategorie wiekowe, najwięcej zawodniczek do finałów 4. MMŚ na Tajwanie wprowadziły Rosja (10), USA (6), Indie i Kazachstan (po 5), Chiny (4), Ukraina i Włochy (po 3), KRLD i Turcja (po 2) oraz po jednej zawodniczce z Irlandii, Kosowa, Niemiec, Polski, Szwecji i Tajwanu. Kontynentalnie nadal najlepsza jest Europa (23 finalistki), wyprzedzając Azję (17) i Amerykę (6).

Ciekawszym zestawieniem jest dla nas układ sił w grupie młodzieżowej, gdzie Polki zdobyły 3 krążki. W finale zaboksuje 5 Rosjanek, po 3 Chinki i Włoszki, 2 zawodniczki z Kazachstanu, i po 1 z KRLD, Polski, Szwecji, Tajwanu, Turcji, Ukrainy i USA.

WYNIKI WALK PÓŁFINAŁOWYCH (JUNIOR)

46 KG
Won Un-Gyong (KRLD) – Karina Tuvakova (Rosja) 2-1
Beyza Saracoglu (Turcja) – Zhazira Orakbayeva (Kazachstan) 3-0

48 KG
Heaven Garcia (USA) – Enkhjargal Munguntsetseg (Mongolia) 3-0
Soniya (Indie) – Chiranchaya Phunsang (Tajlandia) 2-1

50 KG
Katerina Rogova (Ukraina) – Kelsey Leonard (Irlandia) 3-0
Savita (Indie) – Aylen Cumentor (Turcja) 3-0

52 KG
Mandeep Kaur Sandhu (Indie) – Johanna Wonyou (Francja) 2-1
Niamh Earley (Irlandia) – Huang Jiawen (Chiny) 3-0

54 KG
Yariesel Ramirez (USA) – Angarag Lhagvadorj (Mongolia) TKO 2
Sakshi (Indie) – Preedakamon Tintabthai (Tajlandia) TKO 2

57 KG
Zhane Crockett (USA) – Namun Monkhor (Mongolia) 3-0
Ludmila Vorontsova (Rosja) – Vladislava Kukhta (Kazachstan) 3-0

60 KG
Lupe Gutierrez (USA) – Lin Ya-Xuan (Tajwan) 2-1
Donjeta Sadiku (Kosowo) – Ekaterina Dynnik (Rosja) 2-1

63 KG
Yu Lisai (Chiny) – Karina Ivanova (Rosja) 3-0
Leila Khusainova (Kazachstan) – Anastasia Shpanyuk (Ukraina) 2-1

66 KG
Kylie Hall (USA) – Joanne Richards (Irlandia) 2-1
Nadia Ryabets (Kazachstan)  – Karina Kuzheleva (Rosja) 3-0

70 KG
Anastasia Sigayeva (Rosja) – Elena Sherenkova (Kazachstan) 3-0
Niharika Gonella (Indie) – Yue Yuan (Chiny) TKO 2

75 KG
Karolina Makhno (Ukraina) – Elif Sila Gunhan (Turcja) TKO 2
Anastasia Shamonova (Rosja) – Guzalya Sadykova (Kazachstan) 3-0

80 KG
Elena Litvinova (Rosja) – Selma Karakoyun (Turcja) 3-0
Dina Islambekova (Kazachstan) – Vivien Budai (Węgry) 3-0

+80 KG
Kristina Tkacheva (Rosja)  – Nur Nihal Kandemir (Turcja) 3-0
Jessica Morka (Niemcy) – Yulia Dyadyuk (Ukraina) 3-0

WYNIKI WALK PÓŁFINAŁOWYCH (YOUTH)

48 KG
Yulia Chumgalakova (Rosja) – Lo Ching-Ting (Tajwan) 2-0
Kim Un-Jong (KRLD) – Nguyen Thi Huyen Phuong (Wietnam) 3-0

51 KG
Huang Hsiao-Wen (Tajwan) – Lee Suk-Yeong (Korea Południowa) 3-0
Chang Yuan (Chiny) – Estefani Almanzar (Dominikana) TKO 2

54 KG
Balausa Muzdiman (Kazachstan) – Natasha Logan (Irlandia) 3-0
Concetta Marchese (Włochy) – Umeda Saidova (Rosja) 3-0

57 KG
Irma Testa (Włochy)  – Nikoleta Pita (Grecja) 3-0
Anzhelina Bondarenko (Ukraina) – Jamuna Boro (Indie) 2-1

60 KG
Jajaira Gonzalez (USA) – Nazim Ishanova (Kazachstan) 3-0
Stephanie Thour (Szwecja) – Timea Takacs (Węgry) 3-0

64 KG
Elisaveta Nemtseva (Rosja) – Ariel Arismendez (USA) 3-0
Angela Carini (Włochy) – Justyna Walaś (Polska) 3-0

69 KG
Daria Semashko (Rosja) – Liang Chia-Chieh (Tajwan) 3-0
Bayan Akbayeva (Kazachstan) – Yulia Stoyka (Ukraina) 2-1

75 KG
Busenaz Surmeneli (Turcja) – Chantelle Reid (Anglia) 2-1
Zheng Lu (Chiny) – Iesha Kenney (USA) 3-0

81 KG
Vlada Kalacheva (Rosja) – Patrycja Kiwak (Polska) 3-0
Zhang Jie (Chiny) – Altyn Mukyshbekova (Kazachstan) 3-0

+81 KG
Agata Kaczmarska (Polska) – Zhanel Zhumasova (Kazachstan) 3-0
Maria Shishmareva (Rosja) – Alina Gadzhieva (Azerbejdżan) 3-0