Archiwum: Luty 2015

AMERYKANIE ODKRYLI KARTY PRZED STARCIEM Z „HUSARIĄ”. MECZ BEZ FAWORYTA?

Pięściarze Rafako Hussars Poland poznali nazwiska swoich rywali, z którymi w piątek zmierzą się w meczu 6. kolejki 5. sezonu ligi World Series of Boxing. W centrum sportowym Miccosukee Sports & Entertainment Dome w Miami w barwach USA KnockOuts wystąpią: Brent Venegas (52 kg), Carlos Balderas jr (60 kg), Brian Ceballo (69 kg), Steven Nelson (81 kg) oraz Cam F. Awesome (+91 kg).

Wstępna analiza występów obu zespołów w bieżącym nie wskazuje na wyraźnego faworyta tej potyczki. Wprawdzie Amerykanie są wiceliderami grupy B, ale więcej punktów zdobył dla nich – jak dotąd – pierwszy skład (49, 56, 64, 75 i 91 kg). Zespół, z którym rywalizować będą Polacy wygrał jednak 3-2 z Italia Thunder, w czym punktowy udział mieli Venegas, Balderas i Ceballo. Dwa tygodnie później w nieco przemeblowanym składzie, USA KnockOuts uległ na wyjeździe 0-5 Astana Arlans Kazakhstan, z którym doskonały mecz stoczyła w Lubinie „Husaria”.

Pochodzący z Sacramento Brent Venegas (165 cm/52 kg) w lipcu skończy 20 lat i na swoim koncie – podobnie jak pozostałych trzech z czterech kolegów – nie ma oszałamiających sukcesów. To brązowy medalista Mistrzostw USA seniorów z 2012 roku i młodzieżowy wicemistrz swojego kraju (2013).

Najmłodszym pięściarzem gospodarzy jest Carlos Balderas jr (175 cm/60 kg), który dopiero w sierpniu skończy 19 lat. Boksować nauczył się w Santa Maria w Kalifornii i jak dotąd jego największymi sukcesami były złote medale Mistrzostw USA w kategorii młodzieżowców (2014) i juniorów. Rok temu reprezentował barwy USA w Młodzieżowych Mistrzostwach Panamerykańskich w Quito, zdobywając brązowy medal w wadze do 56 kg.

Z nowojorskiego Brooklynu pochodzi niespełna 21-letni Brian Ceballo (177 cm/69 kg), na co dzień policjant, który zbiera bardzo dobre recenzje za starty w lidze WSB.Amerykanin jest były mistrzem swojego kraju w gronie juniorów (2010) oraz trzykrotnym zwycięzcą turnieju o mistrzostwo PAL (The Police Athletic League).

Najstarszym zawodnikiem w drużynie jest Steven Nelson (178 cm/81 kg), który w czerwcu skończy 27 lat. Pochodzi z Omaha w Nebrasce, ale aktualnie mieszka i trenuje w Colorado Springs. Z zawodu jest żołnierzem, dość późno trafił do boksu, ale w czasie swojej kariery odniósł kilka wartościowych sukcesów. W 2012 roku był wicemistrzem USA seniorów, a rok później zdobył złoty medal, ale… w turnieju mistrzowskim, w którym boksowano w kaskach (rozegrano dwa turnieje – w kaskach i bez – przyp. JD) oraz wygrał prestiżowy turniej Golden Gloves. Równolegle do ww. sukcesów ogólnokrajowych zdobywał złote medale w krajowych turniejach wojskowych (2012-2014).

Najbardziej doświadczonym zawodnikiem gospodarzy jest niespełna 27-letni nowojorczyk Cam F. Awesome (191 cm), do 2012 roku boksujący pod prawdziwym nazwiskiem Lenroy Thompson. Wspomniana zmiana wiąże się z przykrym incydentem w karierze Amerykanina, który w lutym 2012 roku został przyłapany na stosowaniu środków dopingujących i zdyskwalifikowany na dwa lata. Powrócił do boksu po 12 miesiącach (skrócono mu karencję) pod pseudonimem, chcąc wszystkim zamanifestować jak bardzo odcina się od wstydliwej przeszłości. Piątkowy rywal Rogera Hryniuka to czterokrotny mistrz USA (2008, 2010, 2013-2014) oraz trzykrotny zdobywca Golden Gloves (2009, 2011, 2013) w wadze superciężkiej, który na swoim rozkładzie ma m.in. znanego na zawodowych ringach Tora Hamera. O umiejętnościach tego, swoją drogą, bardzo sympatycznego zawodnika przekonaliśmy się w ub. roku dwukrotnie – podczas Turnieju im. Feliksa Stamma w Warszawie i Memoriału im. Leszka Drogosza. Co ciekawe w Kielcach w finale walczył z Hryniukiem, który będzie jego rywalem w Miami. Tak, więc… czas na rewanż, Roger!

USA KNOCKOUTS VS RAFAKO HUSSARS POLAND [PLANOWANY ZESTAW PAR]

52 KG: Brent Venegas (USA KnockOuts) – Hamza Touba (Rafako Hussars Poland)
60 KG: Carlos Balderas jr (USA KnockOuts) – Dawid Michelus (Rafako Hussars Poland)
69 KG: Brian Ceballo (USA KnockOuts) – Steven Donnelly (Rafako Hussars Poland)
81 KG: Steven Nelson (USA KnockOuts) – Mateusz Tryc (Rafako Hussars Poland)
+91 KG: Cam F. Awesome (USA KnockOuts) – Roger Hryniuk (Rafako Hussars Poland)

Opracował: Jarosław Drozd

TERMINY I ORGANIZATORZY TEGOROCZNYCH TURNIEJÓW MISTRZOWSKICH AIBA I EUBC

2015_2

Prezydent Europejskiej Konfederacji Boksu, Franco Falcinelli, w korespondencji wysłanej 16 lutego do wszystkich federacji boksu olimpijskiego, poinformował o decyzjach Komitetu Wykonawczego EUBC, dotyczących ustalenia terminów i przyznania organizacji najważniejszych turniejów mistrzowskich w Europie.

Informowaliśmy w poniedziałek, że organizację Młodzieżowych (Youth) Mistrzostw Europy Mężczyzn, które odbędą się w dniach od 20 do 29 listopada 2015 roku, powierzono Polsce. Poza Kołobrzegiem rywalizacja o medale Mistrzostw Starego Kontynentu odbędzie się w Bułgarii (Sofia), na Węgrzech (Keszthely), na Ukrainie (Lwów) i w Rosji (Syktywkar).

Poniżej prezentujemy terminy i miasta-organizatorów wszystkich turniejów mistrzowskich (AIBA oraz EUBC), na których rywalizować będą w tym roku Biało-Czerwoni.

IMPREZY MISTRZOWSKIE BOKSU OLIMPIJSKIEGO W 2015 ROKU

KOBIETY

14-24 maja – Młodzieżowe Mistrzostwa Świata (Tajwan)
12-28 czerwca – Igrzyska Europejskie Seniorek (Baku, Azerbejdżan)
15-24 sierpnia – Młodzieżowe Mistrzostwa Europy (Keszthely, Węgry)

MĘŻCZYŹNI

15-24 maja – Mistrzostwa Europy Juniorów (Lwów, Ukraina)
12-28 czerwca Igrzyska Europejskie Seniorów (Baku, Azerbejdżan)
15-24 lipca – Mistrzostwa Europy Młodzików (Syktywkar, Rosja)
6-15 sierpnia – Mistrzostwa Europy Seniorów (Sofia, Bułgaria)
2-13 września – Mistrzostwa Świata Juniorów (St. Petersburg, Rosja)
5-18 października – Mistrzostw Świata Seniorów (Doha, Katar)
20-29 listopada – Młodzieżowe Mistrzostwa Europy (Kołobrzeg, Polska)

REKORDOWA OBSADA 66. TURNIEJU IM. STRANDŻATA W SOFII. WRACA ZNAKOMITA CHINKA

Strandja_15

Rekordowa ilość 244 pięściarzy (173 mężczyzn oraz 71 kobiet) z 35 krajów w dniach od 24 do 28 lutego stanie do rywalizacji w 66. Międzynarodowym Turnieju Bokserskim im. Strandżaty (Strandja) w Sofii.

Pod nieobecność największych gwiazd boksu olimpijskiego mężczyzn, którzy rywalizują w fazie grupowej ligi WSB, uwaga mediów skupiona będzie na rywalizacji kobiet. Tym bardziej, że panie o triumf w bułgarskim turnieju walczyć będą w pięciu kategoriach wagowych (51 kg, 54 kg, 60 kg, 64 kg i 75 kg), a więc tych samych, w których w tym roku rywalizować będą w Baku o historyczne, pierwsze medale Igrzysk Europejskich.

Lokalne media na największą gwiazdę zawodów wykreowały oczywiście bułgarską mistrzynię świata wagi koguciej (54 kg), Stanimirę Petrovą, ale w turnieju wystąpi wiele medalistek i medalistów Igrzysk Olimpijskich, mistrzostw świata i mistrzostw kontynentalnych. Wielkim wydarzeniem będzie pierwszy od ponad 2,5 roku występ dwukrotnej mistrzyni świata (2010, 2012) wicemistrzyni olimpijskiej z Londynu (2012), Ren Cancan (51 kg) z Chin. To kolejna znakomita pięściarka, która wraca do światowej rywalizacji, mając nadzieję na start w Rio de Janeiro.

W uzupełnieniu dodajmy, że po raz pierwszy w historii do Sofii przyjadą np. ekipy Panamy i egzotycznych Seszeli. Zabraknie za to m.in. reprezentacji Kuby i Polski.

Pierwsza edycja Turnieju im. Strandżata (Strandja) odbyła się 26 marca 1950 roku w Sofii, co czyni go jednym z najstarszych turniejów bokserskich na świecie. W 1964 roku po raz pierwszy w historii odbył się on w międzynarodowej obsadzie (oprócz gospodarzy wystąpili Węgrzy i Rumuni).

Najwięcej turniejowych zwycięstw odnieśli oczywiście Bułgarzy. Dwukrotny wicemistrz Europy Tsacho Andreykovski wygrywał tam czterokrotnie (1974, 1976, 1978, 1979), podobnie jak mistrz olimpijski, mistrz świata i dwukrotny mistrz Europy (1993, 1996) Daniel Petrov (wygrał w Sofii w latach: 1994, 1997, 1998 i 1999) . Trzy laury Turnieju im. Strandżata wywalczył trzykrotny mistrz świata i Europy, ostatni zwycięzca Floyda Mayweathera Jr., Serafim Todorov (1989, 1993 i 1996).

strandja15_2